Respawn.pl

Logitech Pro X TKL Lightspeed, czyli recenzja klawiatury idealnej?

Autor: Marcin Skrętkowicz
Pro X TKL

Co musi w obecnych czasach posiadać klawiatura gamingowa, by wydać na nią wielką sumę pieniędzy? Przyznacie, że trudno odpowiedzieć na to pytanie momentalnie. Na rynku są jednak i takie propozycje, za które trzeba wyłożyć niemałe pieniądze. Bezsprzecznie należy do nich Logitech Pro X TKL Lightspeed, a więc keyboard idealny ale i drogi?

Logitech G, marka należąca do Logitech International, jest światowym liderem w dziedzinie sprzętu do gier komputerowych i konsolowych. Logitech G oferuje graczom wszystkich poziomów klawiatury, myszy, zestawy słuchawkowe, podkładki pod mysz i kontrolery – jest to możliwe dzięki innowacyjnemu wzornictwu, zaawansowanym technologiom i głębokiej pasji do gier. Firma Logitech International, założona w 1981 roku, z siedzibą w Lozannie w Szwajcarii, jest szwajcarską spółką publiczną notowaną na szwajcarskiej giełdzie SIX (LOGN) oraz na rynku Nasdaq Global Select Market (LOGI).

Logitech G Pro X TKL Lightspeed to kolejna ewolucja popularnej klawiatury G Pro X, z długo wyczekiwanymi zmianami. W tym modelu dodano w końcu łączność bezprzewodową Lightspeed, ulepszono programowalne klawisze, dodano podświetlenie LED RGB, pojawiły się dodatkowe klawisze multimedialne oraz zaimplementowano rolkę ustawiania głośności. Co do zasady zmian jest o wiele więcej ale są to aktualizacje, które nie rzucają się tak w oczy. Na pewno G Pro X TKL Lightspeed wygląda bardzo podobnie do wydanej w 2022 roku klawiatury G715, którą też mieliśmy okazję przetestować. 

Specyfikacja techniczna:

  • Wysokość: 34 mm;
  • Szerokość: 352 mm;
  • Głębokość: 150 mm;
  • Żywotność akumulatora: do 50 godzin;
  • Zasięg łączności bezprzewodowej: do 10 metrów;
  • Odświeżanie położenia co 1 ms;
  • Odłączalny przewód o długości ponad 180 cm.

Otwierając paczkę z klawiaturą naszym oczom ukarze się piękny futerał do przenoszenia klawiatury. Futerał jest niby wodoodporny ale nie wrzucałbym go głębokiej wody – zapewne ochroni klawiaturę podczas deszczu ale nie podczas zanurzenia. Co więcej futerał jest wykonany z twardego plastiku, więc nie da się go łatwo wgiąć i uszkodzić.

Logitech Pro X TKL Lightspeed 2 Logitech Pro X TKL Lightspeed 3 Logitech Pro X TKL Lightspeed 4Logitech Pro X TKL Lightspeed 5 Logitech Pro X TKL Lightspeed 6

Logitech G Pro X TKL Lightspeed wykonana została głównie z tworzywa sztucznego ale górna część klawiatury wybrukowana została z jakiegoś stopu metalu. Połączenie plastiku z metalem utrzymuje klawiaturę na poziomie 0,8 kg. Oczywiście jest to wersja TKL, a więc wymiar trzyma blisko standardowej ale nie została wyposażona w klawiaturę numeryczną.

Logitech Pro X TKL Lightspeed 7 Logitech Pro X TKL Lightspeed 8 Logitech Pro X TKL Lightspeed 9 Logitech Pro X TKL Lightspeed 10

Klawiatura ma również kilka dodatkowych przycisków u góry, które czasami są przydatne. Po prawej stronie znajduje się rolka zmiany głośności. Idąc dalej w lewą stronę to pierwszy komplet guzików odpowiada za start/pauza, przewinięcie do tyłu, przewinięcie do przodu oraz całkowite wyciszenie głośności. Skrajnie po lewej stronie mamy klawisze od połączenia Lightspeed, bluetooth, przycisk trybu gry (przycisk w momencie kiedy jest aktywny wyłącza standardowe klawisze Windows co zapobiega wydobyciu się menu start). Ostatni przycisk to oczywiście odpowiedzialny jest za efekty LED RGB.

Logitech Pro X TKL Lightspeed 14

Zaglądając od spodu widzimy, że jest dedykowane miejsce na odbiornik USB. Do tego mamy po obu stronach nóżki/stópki które można podnieść w dwóch wymiarach tj. 0.6 cm oraz 1.2 cm.

Logitech Pro X TKL Lightspeed 15 Logitech Pro X TKL Lightspeed 19

Logitech Pro X TKL Lightspeed 17 Logitech Pro X TKL Lightspeed 18

ZERKNIJ NA RECENZJĘ LOGITECH G PRO X2 WIRELESS!

Najważniejszą zmianą w tej klawiaturze to zastosowanie nowych klawiszy PBT Dual-Shot. Przez większość ludzi uważane one są za lepsze w porównaniu do plastikowych nakładek ABS, które można znaleźć w bardziej budżetowych klawiaturach. PBT Dual-Shot są wytrzymalsze i doskonale chwytają palce ale to również zasługa ich wklęsłego kształtu. Jeżeli chodzi o przełączniki to obecnie klawiatura jest dostępna z trzema rodzajami tj. GX Brown, GX Red oraz GX Blue. Mój egzemplarz został wyposażony w przełączniki GX Brown i korzystanie z nich było czystą przyjemnością. Są bardzo zbliżone do przełączników Cherry MX Brown. Nie są głośnie, a tym bardziej miękkie. Minusem tej klawiatury jest fakt, że przełączniki są przylutowane, więc niestety nie wymienimy ich w łatwy sposób.

Logitech Pro X TKL Lightspeed 11 Logitech Pro X TKL Lightspeed 12 Logitech Pro X TKL Lightspeed 13

Logitech G Pro X TKL Lightspeed oferuje doskonałą łączność bezprzewodową dzięki częstotliwości wynoszącej 1000 Hz, co pozwala na czas reakcji 1 ms. Po drugie, klawiaturę można również podłączyć przez Bluetooth, umożliwiając przełączanie urządzeń między wieloma konfiguracjami.

Z tyłu G Pro X TKL Lightspeed znajduje się port USB-C do ładowania i wyłącznik.

Logitech Pro X TKL Lightspeed 20 Logitech Pro X TKL Lightspeed 21

Podsumowanie recenzji Logitech Pro X TKL Lightspeed

Cóż.. Logitech w kwestii klawiatur trochę spoczął na laurach i Pro X Lightspeed jest tego ewidentnym dowodem. Klawiatura w momencie pisania niniejszego tekstu kosztuje 1000 złotych, a co do zasady nie oferuje nic nadzwyczajnego oprócz nakładek na klawisze. To wciąż dobra klawiatura, ale po prostu nie dorównuje najlepszym. Czas pracy wynoszący 50 godzin to zdecydowanie za mało, a jak jeszcze lubimy efekty świetlne to ten czas spada drastycznie.

Fajnie, że w końcu jednym adapterem możemy połączyć kilka urządzeń Logitech i nie potrzebujemy zajmować wszystkich slotów USB o tyle nie rozumiem dlaczego przełączniki zostały zalutowane. W klawiaturze za 1000 złotych się na to nie godzi.. G Pro X TKL Lightspeed nie jest klawiaturą złą. To kawał solidnego sprzętu ale no zabrakło tego czegoś względem konkurencyjnych jednostek.

Sprzęt w postaci klawiatury Logitech Pro X TKL Lightspeed do recenzji został dostarczony przez firmę Logitech lub firmę marketingową/PR’ową zajmującą się daną marką na rynku polskim. Portal Respawn.pl za tę recenzję nie przyjął gratyfikacji w żadnej formie. Firma nie miała żadnego wpływu na opinię wystawioną przez portal Respawn.pl oraz nie miała wpływu na autora niniejszej recenzji. Autor rozumiany jako redaktor portalu Respawn.pl