Respawn.pl

Najlepsi gracze 2023 roku według HLTV: 7. s1mple

Autor: Krzysztof Sarna
s1mple

“Szczęśliwa siódemka” w kontekście najlepszej dwudziestki graczy 2023 roku powędrowała do gracza, który aktualnie pauzuje od rywalizacji na scenie Counter-Strike’a. W jego przypadku 7. pozycja nie nawiązuje jednak do tego, co osiągał w poprzednich latach. Niemniej jednak Oleksandr “s1mple” Kostyliev po raz kolejny zameldował się w najsilniejszej dziesiątce świata.

s1mple słabiej niż w poprzednich latach, ale można się było tego spodziewać

Już latem 2023 roku można było spodziewać się, że Ukrainiec będzie miał trudności w zostaniu najlepszym graczem 2023 roku. Nawet nie tyle trudności, ile jego szanse realnie oceniano na niskie. Już wtedy wiele mówiono w kontekście zdobycia pierwszej lokaty przez Mathieu “ZywOo” Herbauta. To właśnie Francuz z uwagi na dokonania swoje oraz Teamu Vitality stawiany jest w roli faworyta do sięgnięcia po tytuł numer jeden minionych 365 dni. Wracając natomiast do Kostylieva, ten 26 października 2023 roku przeszedł na ławkę rezerwowych Natus Vincere, mówiąc, że potrzebuje przerwy od gry i poświęcenia swojego czasu innym ludziom.

Kostyliev wraz z ukraińską organizacją nie wygrał niczego w ubiegłym roku, chociaż dotarł do finału 18. sezonu ESL Pro League, zdobywając tym samym wicemistrzostwo tych rozgrywek. Należy jeszcze doliczyć półfinały następujących wydarzeń: IEM Katowice, IEM Rio oraz 17. sezonu ESL Pro League. 26-latek otrzymał cztery nagrody EVP, spośród których wszystkie z dopiero co wymienionych wydarzeń.

CZYTAJ TAKŻE: Praktycznie bez zmian w aktualizacji rankingu HLTV

Rating s1mple’a wyniósł 1.18. Snajper średnio na rundę zadawał 77.5 obrażeń. Zajął on 3. miejsce w kategorii ratingu przeciwko drużynom z TOP20 rankingu HLTV (1.18) oraz 4. w kontekście procenta rund z 2+ fragami (19,2%). Ukraiński gracz na 89,3% map zanotował rating wyższy niż 0.85, co stanowi piąty rezultat w tej sekcji.

Dla reprezentanta Natus Vincere jest to ósme tego typu wyróżnienie w dotychczasowej karierze i zarazem ósme z rzędu. Nie ma się co jednak oszukiwać, że jest to najgorszy wynik od sześciu lat, kiedy to s1mple zajął w 2018 roku siódme miejsce. Ostatnie lata to naprzemiennie zajmowana druga lub pierwsza lokata.

Zawodnik pochodzący zza naszej wschodniej granicy w swojej prognozie na 2024 rok wskazał na Adama “froz1ka” Nagornyiego. To 15-letni Ukrainiec, która gra pod szyldem NAVI Youth. Już w zeszłym roku gracz ten został wskazany przez Russela “Twistzza” Van Dulkena.  – Ludzie, którzy szukają talentu, podają mi nazwę tego gracza: froz1k. Krążą plotki, że może być lepszy, niż wiele talentów rozwijanych przez Na’Vi. Nie sądzę, że w tym roku znajdzie się w najlepszej dwudziestce, ale muszę pokazać, że w niego wierzę – mówił 7. najlepszy gracz 2023 roku. 

Ranking dwudziestu najlepszych zawodników w 2023 roku według portalu HLTV.org prezentuje się następująco:

7. Oleksandr “s1mple” Kostyliev (Natus Vincere)

8. Dmitry “sh1ro” Sokolov (Od połowy grudnia 2023 roku: Team Spirit, reszta 2023 roku: Cloud9)

9. Martin “stavn” Lund (Od końca listopada 2023 roku Astralis, reszta 2023 roku: Heroic)

10. Helvijs “broky” Saukants (FaZe Clan)

11. Nicolai “device” Reedtz (Astralis)

12. David “frozen” Čerňanský (Od grudnia 2023 roku: FaZe Clan, reszta 2023 roku: MOUZ)

13. Nemanja “huNter-“ Kovač (G2 Esports)

14. Guy “NertZ” Iluz (Od grudnia Heroic, reszta 2023 roku: ENCE)

15. Jakob “jabbi” Nygaard (Od końca listopada Astralis, reszta 2023 roku: Heroic)

16. Benjamin “blameF” Bremer (Astralis)

17. Emil “Magisk” Reif (Team Vitality)

18. Casper “cadiaN”  Møller (Team Liquid)

19. Kaike “KSCERATO” Cerato (FURIA)

20. Russel “Twitstzz” Van Dulken (Team Liquid)

Najlepszych graczy 2023 roku znajdziecie pod tym odnośnikiem (będzie on codziennie aktualizowany).