Respawn.pl

Oto najlepsza myszka gamingowa do 300 zł! Recenzja Genesis Zircon XIII

Autor: Partner serwisu

Razer i Logitech to przy tym pikuś. Oto bowiem pojawiła się prawdziwie rewolucyjna myszka i to nie tylko od naszego rodzimego producenta, ale również w zaskakująco niskiej cenie. Co potrafi najlepsza bezprzewodowa myszka gamingowa do 300 zł?

Oto najlepsza myszka gamingowa do 300 zł! Recenzja Genesis Zircon XIII

Zacznę od tego, że Zircon XIII to zwieńczenie 13 lat pracy polskiej marki Genesis. W trakcie tego okresu miała swoje wzloty i upadki. Ba, uznawana była również za „polskiego chińczyka”, ale jak widać producentowi taka łatka się nie spodobała, gdyż od kilku lat konsekwentnie wypuszcza na rynek wyłącznie niemal do perfekcji dopracowane peryferia gamingowe. Zircon XIII, według mnie, to absolutnie najlepsza myszka gamingowa, jaką zdołał wyprodkować Genesis. Oto, dlaczego.

Genesis Zicron 13 Zircon 13

Specyfikacja Genenis Zircon XIII

Genenis Zircon XIII wyposażony został w ex-flagowy sensor, który do tej pory stosowany był wyłącznie w najlepszych myszkach Razera, czyli PixArt PAW3395, który oferuje rozdzielczość od 50 do 26 tys. DPI, akcelerację 50G i 650 IPS. Myszka z komputerem komunikuje się na aż trzy sposoby – dwa bezprzewodowe (Bluetooth i radio 2,4 GHz) oraz jeden przewodowy (USB-C z kablem typu paracord, dołączonym do opakowania). Mierzy 119 x 62 x 40 mm oraz waży 77 gramów i choć nie jest to najlżejsza myszka na rynku, jak się później okaże, można ją odchudzić w ramach personalizacji. A na wagę wpływa oczywiście akumulator, który ma pojemność 600 mAh.

Genesis Zicron 13 Zircon 13 4

Budowa Genenis Zircon XIII

Specyfikacja sama w sobie może nikomu nie imponuje, bowiem takową mogą się pochwalić wielu konkurentów, ale ci na pewno nie mają kolejnej cechy Zircona XIII – absolutnie topowych możliwości personalizacji.

Widzicie, w pudełku wraz z myszką, transmiterem radiowym, przewodem typu paracord (USB-C do USB-A o długości 1,8 m), dodatkowymi ślizgaczami teflonowymi i taśmami poprawiającymi chwyt, znajdują się jeszcze elementy budowy modułowej. To znaczy, do dyspozycji otrzymacie dwie magnetyczne wstawki, za pomocą których możecie zmienić kształt gryzonia, dwa zestawy przełączników Kailh i Huano oraz dystanse.

A wszystko to się przyda, ponieważ myszkę można praktycznie dowolnie personalizować. Imponuje fakt, że producent udostępnia pliki do drukarek 3D, by użytkownik mógł sam stworzyć własny element, ale nie tylko to, gdyż po otwarciu gryzonia, możecie wymienić również przełączniki (jest hot swap), a nawet dostosować i wymienić dystanse czy regulować sprężyny z odbojnikami, mającymi za zadanie personalizować siłę nacisku.

Genesis Zicron 13 Zircon 13 6

Wspomniane dystanse wpływają na skok samych łopatek. Do dyspozycji otrzymacie kwadratowe elementy, które nakleja się na popychacze w zmieniając skok o 0,4, 0,5 czy 0,7 mm. Pozwala to dostosować skok do posiadanych przełączników, bo jak już wspomniałem, można je wymieniać bez potrzeby sięgania po lutownicę.

Modularny jest nawet akumulator. Ten zamontowany fabrycznie ma pojemność 600 mAh i według producenta jest w stanie pracować na jednym ładowaniu przez 100 godzin. W rzeczywistości realnym czasem pracy na jednym ładowaniu jest ok. tydzień z włączonym podświetleniem lub nawet dwa tygodnie bez podświetlenia. Możecie go sobie wymienić na mniejszy bądź większy.

A tym rzecz jasna możecie sterować, za pośrednictwem dedykowanego oprogramowania. Samo podświetlenie umieszczono na rolce oraz tylnej części gryzonia. Jest ono dość subtelne i całkiem przyjemne dla oka, ale zdaję sobie sprawę, że jest to subiektywna opinia.

Jakość wykonania jest bardzo dobra i to pomimo zastosowania konstrukcji modułowej, do której dostać się można nie odkręcając żadnej śrubki. Nawet pod relatywnie dużym naciskiem nic nie skrzypi. Dobrze wypada również spasowanie elementów. Myszka została ewidentnie zaprojektowana z głową.

Genesis Zicron 13 Zircon 13 7

Wrażenia z użytkowania Genenis Zircon XIII

Zircon XIII to bardzo kompaktowy gryzoń o symetrycznej budowie, na którym umieszczono w sumie 7 przycisków. Wygodnie będą mieli zatem nie tylko osoby prawo-, ale również leworęczne, z dowolnym rozmiarem dłoni. Moje, dość sporych rozmiarów, wygodnie operują myszką w chwycie palm czy claw.

Rolka oferuje wyczuwalny skok i stawia średni opór. Sparowana została z topowym enkoderem TTC Gold, a pod nią umieszczony został przełącznik Huano Green Dot o żywotności 5 milionów kliknięć. Te same przełączniki umieszczono również pod przyciskiem zmiany DPI oraz przyciskami bocznymi.

Przyciski główne zawierają fabrycznie przełączniki Kailh GM 8.0 o żywotności 50 milionów kliknięć, ale w każdej chwili możecie je wymienić na cięższe Kailh GM 4.0, ciche Huano Silent Brown (oba zestawy są dołączone do opakowania) lub tak naprawdę jakie tylko chcecie, jeśli są kompatybilne. Ja na przykład skorzystałem z Kail White Sword, czyli moich ulubionych.

Genesis Zicron 13 Zircon 13 5

Myszka jest dobrze wyważona, jej środek ciężkości znajduje się mniej więcej w centralnym punkcie. Precyzję oferują również w pełni teflonowe, zaoblone ślizgacze oraz najnowsza technologia komunikacji radiowej 2,4 GHz o nazwie RapidSpeed Wireless z Motion Sync. W trakcie trwania testu nie zauważyłem żadnych nieprawidłowości czy wyczuwalnego opóźnienia, nawet podczas naprawdę dynamicznych rozgrywek.

Sensor PixArt PAW3395 to ex-flagowiec, który był stosowany wyłącznie w najlepszych myszkach Razera, więc w benchmarkach syntetycznych myszka sprawuje się idealnie. Maksymalna prędkość to 16,51 m/s, ale w trakcie testów udało mi się osiągnąć 9,95 m/s, co świadczy o perfekcyjnej kalibracji. Sensor nie posiada żadnego wygładzania ani interpolacji i to w całym zasięgu dostępnej rozdzielczości od 50 do 26 tys. DPI.

Genesis Zicron 13 test

Podsumowanie Genenis Zircon XIII

Genesis stworzył najlepszą myszkę do 300 zł, z jaką przyszło mi do tej pory obcować i najlepszą myszkę w historii tego producenta. Jakość wykonania czy topowe podzespoły to oczywiście dziś standard, nawet w tej cenie, ale do standardów na pewno nie można zaliczyć tak rozbudowanych możliwości personalizacji.

Nie dotyczy ona bowiem wyłącznie designu czy budowy myszki, ale również personalizacji w kontekście działania. Wymienić możecie przełączniki na jakie tylko chcecie (kompatybilne), stosować dodatkowe dystanse czy kombinować z idealnym ustawieniem skoku łopatek. Przyznam szczerze, że czegoś takiego jeszcze nie widziałem, a wszystko to w cenie do 300 zł!

ZOBACZ NASZE INNE RECENZJE! 

Recenzja napisana przez redaktorów partnera technologicznego portalu Respawn.pl. Portal Respawn.pl za publikację niniejszej recenzji przyjął gratyfikację w formie pieniężnej.