Respawn.pl

Polska scena CS2 w pigułce…

Autor: Maks Bartosik
olimp

Dzień bez dramy na polskim podwórku CS2 to dzień stracony. Tym razem wszystko dzieje się wokół Palomy i ESL Mistrzostw Polski.

Obecnie trwa końcowa faza ESL Mistrzostw Polski, które mają wyłonić nie tylko mistrza Polski, ale też i polskiego reprezentanta w fazie Play-In IEM Katowice 2023. W wielkim finale zmierzą się ze sobą 9INE i Paloma, jednak nie tym żyje polska scena CS2

Przy okazji drugiego półfinału, w którym Paloma podejmowała Thunderflash. Lepsi okazali się snx i spółka, którzy wygrali 2:0 i awansowali do wielkiego finału. Jednak to, co najciekawsze, wydarzyło się dopiero po zakończeniu spotkania. Podczas wywiadu Snxa z Kingą Kujawską ten odniósł się m.in. do zarzutów o cheatowanie. Gracz Palomy zapowiedział, że jest gotowy grać w finale z adminem ESL stojącym za jego plecami, by oczyścić się z zarzutów. Pełny wywiad możecie odsłuchać poniżej.

I nie byłoby w tym nic kontrowersyjnego, gdyby nie post na koncie Los Kogutos, bezpośrednio odnoszący się od sposobu przeprowadzania wywiadu przez Kingę Kujawską. Nie będziemy go dokładnie cytować, bo nam nie wypada, ale możecie go zobaczyć poniżej.

I w tym momencie przerwiemy retrospekcję i odeślę Was do tekstu Marcina Kapusty, który wystarczająco rozwinął ten temat. Znajdziecie tutaj nie tylko obiektywne przedstawienie sytuacji, ale też i komentarz w tej sprawie. Zapraszam pod ten link.

Szacunek w esporcie, a realia na polskim podwórku CS2

Drama – dzień drugi

A teraz przejdźmy do kolejnego etapu tej pięknej telenoweli – konfrontacji na Discordzie Polska Szufla(da). Zmierzyli się w nim menedżer PGE Turów Zgorzelec oraz Snx i Olimp. Dyskusja rozpoczęła się od wyciągnięcia starych kont Olimpa i screenów z jego wiadomości na messengerze, które miałyby potwierdzać że faktycznie były to jego konta.

Jednak to, co najciekawsze, zaczęło się później. Najpierw Dslavin zasugerował zawodnikom Palomy… poddanie się badaniu wariografem. Chwilę później padło jeszcze ciekawsze stwierdzenie w temacie potencjalnego używania Radar Hacka przez graczy Palomy. Jak to ujął Dslavin – “sztuczna inteligencja zmienia obraz na żywo i nie widać ze ktoś zerka na drugi monitor”.

Gracze Paloma poinformowali również o fakcie, który niewiele osób wiedziało. A mianowicie chcieli oni założyć własną organizację, jednocześnie podpisując dokumenty stwierdzające brak wcześniejszych oszustw pod groźbą karty wynoszącej 100 tysięcy złotych. W to mieli być zamieszani Mieszko i Loord.

Matchfixing Palomy

Następnie przeszliśmy do tematu bana u bukmacherów na mecze Paloma. Zawodnicy tłumaczyli się, że skoro mieli bana u bukmacherów, to nie mieliby powodu, żeby dokonać matchfixingu. Głos zabrał także obecny menedżer 9INE, który stwierdził, że opuścił FIEND po tym jak doszło do podobnej sytuacji z bukmacherami jak w przypadku Paloma.

Potem do głosu doszedł m.in. Masked, który nie rzucił co prawda nic nowego, ale za to wygłosił statement, który chyba każdy z nas popiera. Były gracz Illuminar skrytykował ESL za niezorganizowanie finałów ESL Mistrzostw Polski na LANie, co mogłoby oszczędzić nam tej dyskusji.

A skoro był Masked, to pojawił się i Mwlky, który występował w ORKS podczas ESL Pro League. Były zawodnik Anonymo poruszył wątek trenera – Turtle’a, ale też i swojego odejścia z drużyny.

Później jeszcze głos zabrał Boskacz, który wspomniał o tym, że 9INE było gotowe zasponsorować turniej LAN ESL Mistrzostw Polski. To z kolei też brzmi dziwnie, że organizacja, której drużyna bierze udział w turnieju, miałaby być jego sponsorem.

Dowiedzieliśmy się także o powodach powstania Ignis Serpens:

Komentarz

No i to jest właśnie podsumowanie polskiej sceny CS2. Drama z Palomą trwa już ponad rok i dalej nie jesteśmy w stanie jako scena dojść do finalnego konsesusu — są winni czy nie są. Ciągłe obrzucanie się zarzutami, wyciąganie screenów wyrwanych z kontekstu, ale dosłownie zero dowodów, które finalnie udowodnią winę graczy Paloma. Nawet gdy pojawiła się w końcu długo wyczekiwana okazja do wyjaśnienia wątpliwości, to co dostaliśmy? Nic co by było nowym w sprawie, zasłanianie się winą innych i ciągłe skakanie z wątku na wątek. No ale cóż, być może tak to musi na tym naszym podwórku być…