Respawn.pl

Porównanie modeli Macbooków

Autor: Partner serwisu
Porównanie Macbooków

Laptopy są bardzo chętnie wybieranymi komputerami przez konsumentów. Praktycznie każda licząca się na rynku marka elektroniki ma w swojej ofercie komputer przenośny. Jednak od wielu lat bardzo dużą popularnością cieszą się komputery mobilne od Apple, amerykańskiego giganta technologicznego. Czy warto wybrać właśnie taki komputer mobilny? Na jakie modele w ofercie producenta możemy liczyć?

Dlaczego MacBook?

Apple za swoje mobilne komputery zawsze kazało sobie dość dużo płacić, co w porównaniu z laptopami innych marek nie zawsze wydaje się dobrym wydatkiem. Warto jednak pamiętać, że gigant z Cupertino w swoim portfolio ma tylko laptopy z segmentu premium. Jeśli popatrzymy na modele premium od innych producentów, okaże się, że cena w porównaniu z oferowanymi możliwościami i na tle konkurencji jest niezwykle atrakcyjna. MacBooki na tle innym laptopów wyróżniają się kilkoma rzeczami:

bateria, nie ma innego mobilnego komputera konkurencji, który potrafi działać na jednym ładowaniu tak długo;

optymalizacja i stabilność systemu, pod tymi dwoma względami Apple zawsze było liderem rynku, a ich mobile komputery są idealnym przykładem, dlaczego tak właśnie jest;

design, MacBooki są rozpoznawalne na całym świecie;

ekosystem, posiadając inny sprzęt z logo nadgryzionego jabłka, wszystko ze sobą idealnie współpracuje, dostarczając użytkownikowi wiele rozwiązań, które nie są dostępne na platformach konkurencji;

wydajność, komputery mobilne od Apple zawsze z niej słynęły, a te dostępne na rynku, są najbardziej wydajnymi jednostkami pośród urządzeń mobilnych wszystkich marek dostępnych na rynku.

Oczywiście nie każdemu będzie odpowiadał system, na którym funkcjonują laptopy od Apple (MacOS) lub ich design, jednak są to kwestie indywidualne, na które producent nie ma wpływu. To, co najważniejsze, czyli optymalizacja i wydajność zadowoli każdego, nawet najbardziej wybrednego użytkownika.

MacBooki — rodzaje

Obecnie w portfolio producenta mamy dostępne dwie serie laptopów:

– MacBook Air,
 MacBook Pro.

Kiedyś były jeszcze dostępne laptopy bez żadnych dopisków i nazywały się po prostu MacBook, obecnie jednak korporacja już od kilku lat, produkuje tylko dwa wymienione rodzaje komputerów mobilnych.

MacBook Air

Modele Air to podstawowe laptopy od Apple, których grupą docelową są wszyscy, którzy nie zajmują się zawodowo, zaawansowanymi pracami na komputerze mobilnym. MacBook Air jest komputerem lekkim i idealnym na ucznia, studenta lub w zwyczajnym codziennym użytkowaniu. Co ciekawe, najnowsze 13-calowe modele są wyposażone w ten sam czip co ich wersje z dopiskiem Pro. Dzięki czemu Air osiąga bardzo dobrą wydajność, nawet w nieco bardziej zaawansowanych pracach. MacBook Air wyróżnia się rozmiarem, dzięki czemu jest najbardziej mobilnym laptopem Apple na rynku.

MacBook Pro

Modele Pro, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone przede wszystkim dla profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się pracą z grafiką komputerową, muzyką lub ogólnopojętą branżą kreatywną. Najnowsze modele są wyposażone w czip M2, który jest najbardziej wydajnym procesorem w laptopie na rynku, a system chłodzenia został przeprojektowany w taki sposób, aby zapewnić optymalne chłodzenie, nawet podczas maksymalnego odciążenia, bez dostępu do gniazdka. To, co jeszcze odróżnia najnowszego MacBooka Pro od wersji Air, jest większy ekran o lepszej częstotliwości odświeżania oraz większy gładzik. Również pod względem wymiarów, ta wersja mobilnego Maca jest większa niż MacBook Air.

Jakiego MacBooka warto kupić?

Odpowiedź na to pytanie jest zależna od potrzeb użytkownika komputera. Jeśli zależy nam na sprzęcie bardzo wydajnym, na którym będziemy pracowali z wymagającymi plikami graficznymi, dźwiękowymi itd., powinniśmy wybrać MacBooka Pro. W każdym innym przypadku MacBook Air będzie wyborem idealnym. Bez względu jednak na wybrany model możemy być pewni, że wydajności mobilnego komputera od Apple wystarczy nam na długie lata, a sam producent również wspiera swój sprzęt bardzo długo, co oznacza, że zakup jakiegokolwiek Maca, jest inwestycją wartą polecenia.