Respawn.pl

Poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku 2022!

Autor: Michał Maćkowski
Młodzieżowe Słowo Roku 2022

Za nami wyniki długo wyczekiwanego plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Wreszcie po tygodniach głosowania poznaliśmy zwycięzcę oraz wyróżnionych!

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 miało swoich faworytów, ale tak naprawdę, zwycięzca mógł być tylko jeden. “Essa” została wybrana Młodzieżowym Słowem Roku 2022 według internautów oraz jury, które nie ukrywa, że jest zadowolone z wyników i faktycznie pokazuje aktualną sytuację i atmosferę, jaką lubią młodzi ludzie.

Młodzieżowe Słowo roku 2022 wybrane

Essa była zdecydowanym faworytem do wygrania Młodzieżowego Słowa Roku 2022 po odpadnięciu imienia Gilbert, które podbijało TikToka. Tak naprawdę po pierwszym etapie konkursu było praktycznie jasne, że zwycięzca może być tylko jeden. Miano Młodzieżowego Słowa Roku 2022 musiało zostać przyznane wyrażeniu essa, co oznacza stan radości, luz i radość. Przewodniczą jury oraz dr.hab.prof.ucz Anna Wileczek nie ukrywa w oficjalnym komunikacie, że wybór słowa essa nie jest przypadkowy, bowiem samo wyrażenie jest na tyle pojemne, że obwieści każdy stan.

,,Zwycięskie słowo jest na tyle pojemne, że obwieści każdy stan –począwszy od ekstatycznego okrzyku radości z (łatwego) zwycięstwa w grze internetowej, uzyskania wysokiej oceny w szkole, szalonej akcji, nieoczekiwanego fartu, spotkania z dobrymi znajomymi aż po zasygnalizowanie „nieznośnej lekkości bytu”. W każdym razie słowo to jest sygnałem czasu uwolnionego z kieratu codziennych żmudnych powinności, ale też wystarczającym usprawiedliwieniem dla robienia rzeczy niezwykłych, ekstremalnych albo po prostu zakazanych.” – komentuje w oficjalnym komunikacie dr.hab.prof.ucz Anna Wileczek

Odklejka oraz kilka innych słów wyróżnionych przez jury!

Członkowie kapituły postanowili także wyróżnić kilka innych słów, które brały udział w konkursie. Tak o to słowo “odklejka” otrzymała nagrodę jury za wyróżnianie się pod względem językowym, oryginalnym i pomysłowym. Na dodatek jury podkreśliło, że na uwagę zasługują także takie wyrazy jak “popkornina” (oznacza – coś fajnego, młodzieżowego), dyntka (gdy nie idzie coś po naszej myśli) oraz poddymić (rozkręcenie atmosfery).