Respawn.pl

Prędkość bez granic: nadchodzi ESL R1, przyszłość wirtualnych wyścigów

Autor: Krzysztof Sarna

ESL, marka ESL FACEIT Group razem z najnowszą produkcją Competition Company – RENNSPORT, będącą platformą poświęconą wirtualnym wyścigom ogłosiły dzisiaj najnowszy etap swojej współpracy przez stworzenie nowego cyklu wirtualnych wyścigów ESL R1. Inauguracyjny turniej nowego cyklu zadebiutuje na IEM Expo w Katowicach w grze RENNSPORT – najnowszej produkcji w świecie wirtualnych wyścigów.

ESL R1 to debiutująca liga esportowa, która wyznaczy zupełnie nowy standard dla wirtualnych wyścigów, tworząc idealny kompromis dla producentów marek samochodowych i graczy. Nowa inicjatywa czerpie garściami z tego, co najlepsze w wyścigach na żywo i łączy to z nieograniczonymi możliwościami świata cyfrowego. ESL R1 będzie celebracją prędkości i najwyższego poziomu umiejętności, tworząc nowy cykl mistrzostw, które dostarczą widzom niesamowite, immersyjne widowisko.

CZYTAJ TAKŻE: Bezprzewodowy głośnik ze skórzanym uchwytem, czyli recenzja Xblitz Master X

Inauguracyjny turniej na żywo odbędzie się podczas bezpłatnego IEM Expo, w ramach wydarzenia Intel Extreme Masters (IEM) Katowice, w dniach 10-12 lutego 2023 roku z przytupem rozpoczynając Sezon Wiosenny ESL R1 2023. W trakcie ESL R1 po raz pierwszy najbardziej znane organizacje esportowe będą rywalizować z licencjonowanymi zespołami motoryzacyjnymi z sieci partnerskiej RENNSPORT. Ponadto, w rozgrywkach wezmą udział drużyny z dzikiej karty, gwarantując wysoką przystępność turnieju i niespotykany dotąd poziom rozgrywki w wirtualnych wyścigach. W pierwszym sezonie ESL R1 Weźmie udział 8 zespołów partnerskich i 4 zespoły z dziką kartą:

 • Apex Racing Team
 • BMW M Team BS_COMPETITION
 • FaZe Clan
 • FURIA
 • G2 Esports
 • Heroic
 • Mercedes-AMG PETRONAS Esports Team
 • Mercedes-AMG Team William Esports
 • MOUZ
 • Porsche Coanda Esports Racing Team
 • R8G eSports
 • Team Redline

Esport to najszybciej rozwijający się segment branży rozrywkowej na świecie, z młodą i zorientowaną na technologię cyfrową rzeszą fanów –  mówi Competition Company CEO, Morriis Hebecker.  – EFG jest dla nas ważnym partnerem, chcemy wspólnie zakotwiczyć fascynację wyścigami w świecie wirtualnym, jak również pozycjonować się w istniejącym świecie esportu w dłuższej perspektywie – kontynuował.

48 kierowców (czterech na zespół) będzie rywalizować ze sobą w ośmiu rundach sezonu zasadniczego. Każda runda będzie składać się w sumie z 7 wyścigów: 4 ćwierćfinałów, 2 półfinałów i finału. Każdy wyścig poprzedzony będzie również sesją kwalifikacyjną, która ma na celu ustalenie kolejności startu każdego kierowcy. Po rozpoczęciu cyklu na IEM Expo w Katowicach, rundy będą rozgrywane online w piątki i poniedziałki.

CZYTAJ TAKŻE: FaZe lepsze po pełnej serii od OG na BLAST Premier Spring Groups

Przestrzeń simracingu jest jednym z kluczowych filarów esportu w dziedzinie gier sportowych – powiedział Roger Lodewick, President Sports Games w EFG. Dzięki ESL R1 stawiamy pierwsze poważne kroki w tym porywającym świecie. Robienie tego razem z naszym ambitnym partnerem RENNSPORTS, a także renomowanymi markami esportowymii i wyścigowymi to wyjątkowa okazja. Jesteśmy podekscytowani, że możemy służyć społeczności simracingowej w typowy dla nas odważny i spektakularny sposób – mówił dalej.

W każdym sezonie, 24 najwyżej klasyfikowanych kierowców awansuje do ESL R1 Major, gdzie zmierzą się w walce o tytuł mistrzowski ESL R1. Harmonogram na rok 2023 składa się z dwóch sezonów, z których każdy zakończy się finałowym wydarzeniem organizowanym na żywo, z łączną pulą nagród wynoszącą 500 000 euro.

Daty dla pierwszego, wiosennego sezonu ESL R1 2023, prezentują się następująco:

 • Rozpoczęcie Sezonu Wiosennego ESSL R1 2023: 11-12 lutego, 2023 / IEM Expo, Katowice, Polska
 • ESL R1 2023 Spring Major podczas RENNSPORT Summit: 27-28 maja, 2023 / Monachium, Niemcy

Daty dla drugiego, jesiennego sezonu ESL R1 2023, prezentują się następująco:

 • Sezon Jesienny ESL R1 2023: sierpień 2023 / online
 • ESL R1 2023 Fall Major podczas DreamHack Winter: 23-25 listopada, 2023 / Jönköping, Szwecja