Respawn.pl

Recenzja bezprzewodowych słuchawek Cougar Omnes Essential

Autor: Filip Woszczek

Marka Cougar w ostatnim czasie wprowadziła do swojej oferty headset o najwyższym pułapie cenowym. Omnes Essential ma za zadanie dostarczyć wrażeń, których oczekujemy od gamingowego sprzętu premium.

Do tej pory nie miałem jeszcze okazji testować jakichkolwiek słuchawek spod szyldu Cougar. Na pierwszy strzał zdecydowałem się wziąć pod lupę najdroższą propozycję, czyli bezprzewodowe Omnes Essential. Jako że przez długi czas poszukiwałem wzorowych gamingowych słuchawek bezprzewodowych, moje oczekiwania były w tym przypadku dość wygórowane. Z tego powodu wybrałem teoretycznie najbardziej zaawansowane słuchawki od Cougara, by sprawdzić na co stać nieznaną dla mnie markę.

Platforma testowa:

Specyfikacja techniczna:

  • Pasmo przenoszenia: 20 ~ 20000 Hz
  • Pasmo przenoszenia mikrofonu: 100 ~ 10000 Hz
  • Impedancja: 32 Om
  • Czułość słuchawek: 100 dB
  • Czułość mikrofonu: -47 dB
  • Średnica przetworników: 53 mm
  • Typ połączenia: przewodowe, bezprzewodowe
  • Akcesoria: mikrofon, odbiornik, adapter USB
  • Waga: 403 g
  • Nauszniki: skórzane
  • Podświetlenie: RGB
  • Kompatybilność: Windows, Nintendo Switch, PlayStation 5, Xbox
  • Zasięg: do 10 m
  • Maksymalny czas pracy: 20 h, 12 h z podświetleniem

IMG 20221227 131931 scaled

Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy prócz samych słuchawek to oczywiście bezprzewodowy odbiornik, który ponownie jest rozmiarów pendrive’ów, których używano kilka lat wstecz. Z pewnością nie jest to wygodna opcja dla laptopów, które po wpięciu owego odbiornika mogą wyglądać nieco mniej okazale i zwyczajnie przeszkadzać w niektórych sytuacjach. Mimo, że domyślnie są to słuchawki bezprzewodowe, w zestawie znajdziemy również tradycyjny kabel jack, którym połączymy słuchawki z komputerem. Dopinany mikrofon, z któym mamy do czynienia, jest giętki, ale dość łatwo wraca do domyślnej pozycji, więc trudno było mi go jakkolwiek dopasować do swoich upodobań.

1

Na obudowie nauszników znajdziemy przyciski odpowiadające za włączanie/wyłączanie słuchawek, wyciszanie mikrofonu, rolkę zmiany głośności oraz podświetlenie RGB. Jeśli chodzi o to ostatnie, do dyspozycji mamy sześć trybów podświetlenia, czyli płynne RGB, pomarańczowy, czerwony, niebieski, zielony oraz żółty. Poza tym standardowe już gniazdo USB-C oraz jack dla połączenia kablowego.

Pierwsze wrażenia

Po krótkiej chwili przesłuchania moich ulubionych utworów mogę śmiało stwierdzić, że dźwięk mógłby być nieco czystszy. Używając tańszych o 200-300 złotych słuchawek jestem w stanie uzyskać czysty, nie audiofilski lecz nadal bardzo dobry jakościowo dźwięk, a w tym przypadku czułem się, jakby sprzęt delikatnie ograniczał moje doznania słuchowe. Mimo to ilość basu w Omnes Essential była dość dobrze wyważona, więc nie było go ani za mało, ani za dużo.

01

Fot. Cougar

Z uwagi na dużą grubość skórzanych nauszników nie byłem w stanie w pełni doznać dźwięku, który oferują te słuchawki, mimo że dobrze przylegają do głowy. Wobec tego gdy przycisnąłem nauszniki do głowy, poczułem pozytywną różnicę w odbiorze dźwięku, ale zdecydowanie preferowałbym cieńsze nauszniki. Jednocześnie syntetyczna skóra, z której zostały wykonane sprawia wrażenie dobrych jakościowo. Rozmiar tych słuchawek sprawia, że zdecydowanie nie nadadzą się one do słuchania muzyki podczas spaceru w parku. Gdybym więc na siłę miał dopasować do nich odpowiednie otoczenie, byłby to pewnie kokpit samolotu.

Bezprzewodowość

Podczas korzystania z łączności bezprzewodowej nie pojawiały się żadne problemy z połączeniem. Słuchając muzyki byłem w stanie przemieścić się w najbardziej odległą część mieszkania i nadal utrzymywały one łączność, nie powodując jakichkolwiek problemów. Czas pracy na baterii to około 20 godzin z wyłączonym podświetleniem, co jak na tak sporych rozmiarów sprzęt jest dość imponującym rezultatem.

IMG 20221227 132151 scaled

Mikrofon okazał się jedną z lepszych rzeczy, jakie napotkałem przy testowaniu tego sprzętu. Jego jakość pozwala na wolną od zakłóceń rozmowę, natomiast dorzucając do tego dodatkowe opcje optymalizacyjne np. na Discordzie otrzymamy naprawdę przyzwoity głos. Dodatkowo zawsze doceniam, gdy twórcy słuchawek pomyślą o czymś takim jak diodę informującą o wyciszeniu mikrofonu, który bywa niezwykle istotny w grach rywalizacyjnych.

Wygoda

Wygląda na to, że w Omnes Essential duży nacisk położono również na uniwersalność i elastyczność, by mogły pasować pod każdego użytkownika. Funkcje takie jak obrót o 90 stopni, odchylanie w górę/dół to rzeczy dość opcjonalne jeśli chodzi o moje preferencje, ponieważ koniec końców nie to decyduje o tym, czy słuchawki będą wygodne. 

Automatycznie dopasowywany pałąk to coś dość często stosowanego we współczesnych słuchawkach gamingowych, natomiast ja nie należę do jego zwolenników. W przypadku tego modelu sprawdził się on tak, jak należy, choć obawiam się, że użytkownicy z większymi głowami mogą mieć problem z uciskiem. Osobiście nie mam głowy ponadprzeciętnych rozmiarów, a pałąk rozciągał się praktycznie do maksimum, gdy nosiłem słuchawki na głowie. Miękka poduszka, którą zastosowano na pałąku mogłaby być nieco szersza, by nie skupiać jej nacisku na tak wąskim obszarze naszej głowy.

Podsumowanie

Słuchawki Cougar Omnes Essential dają nam niemal wszystko to, czego potrzebujemy jeśli chodzi o zmagania w grach komputerowych. Jeśli tylko odpowiada Ci ich niecodzienny wygląd oraz grube nauszniki, zdecydowanie jest to opcja warta sprawdzenia. Przekonuje do tego również fakt, że aktualnie ich cena opiewa w okolicach 549zł, co jak na sprzęt z tak mnogą ilością funkcji jest bardzo dobrą propozycją.

Materiał partnerski. Sprzęt do recenzji został dostarczony przez firmę Cougar lub firmę marketingową/PR’ową obsługującą markę na rynku polskim. Firma miała wgląd w tekst recenzji przed publikacją ale nie miała wpływu na treść opinii wystawionej przez portal Respawn.pl oraz nie miała wpływu na autora niniejszej recenzji. Autor rozumiany jako redaktor portalu Respawn.pl