Respawn.pl

Recenzja chłodzenia Cooler Master MA824 Stealth!

Autor: Marcin Skrętkowicz

Rynek chłodzenia procesora tylko powietrzem jest różnorodny, choć całkiem ciekawy. Co do zasady rynek od dawna wygląda podobnie, a większość producentów jednak inwestuje w rozwiązania typu AiO. Jak więc wypadnie chłodzenie powietrzem Cooler Master MA824 Stealth!

Recenzja chłodzenia Cooler Master MA824 Stealth!

Cooler Master od ponad dwóch dekad dostarcza innowacyjne rozwiązania w zakresie chłodzenia urządzeń komputerowych. Wśród nich należy wyróżnić między innymi nowoczesne systemy chłodzenia: radiatory, wentylatory, a także obudowy, komponenty i inne akcesoria. Dzięki rozwojowi, profesjonalnej obsłudze i trosce o wysoką jakość produktów, Cooler Master stał się niekwestionowanym liderem w branży.

Cooler Master MA824 Stealth wyróżnia się przede wszystkim ośmioma nowymi rurkami cieplnymi o wysokiej przewodności. Są one wykonane z unikalnej kompozycji proszków o różnym rozmiarze, które zostały skrupulatnie skalibrowane zgodnie z obciążeniem cieplnym i zastosowaniem. Powinniśmy więc liczyć na znacznie zwiększą szybkość i wydajność w wymianie ciepła względem wcześniejszych rozwiązań.

Specyfikacja techniczna Cooler Master MA824 Stealth:

  • Wymiary: 162.2 mm x 150.6 mm x 165.6 mm,
  • Heatpipe: 8 sztuk,
  • Kompatybilność z podstawkami:
    • AMD: AM5 / AM4.
    • Intel: 1700, 1200, 115x (1150, 1551, 1155, 1156).
  • Prędkości wentylatorów:
    • 135mm: 0-1550 RPM ±15%,
    • 120mm: 0-1950 RPM ±15%,
  • Przepływ powietrza:
    • 135mm: 63.6 CFM (Max),
    • 120mm: 63.1 CFM (Max),
  • Ciśnienie statyczne:
    • 135mm: 1.92 mmH2O,
    • 120mm: 2.69 mmH2O,
  • Głośność:
    • 135mm: 24.6 dBA (Max),
    • 120mm: 22.6 dBA (Max),
  • Waga: 1.63 kilograma,
  • Gwarancja 5 lat.

Chłodzenie dostarczone jest w sporych rozmiarach kartonowym pudełko, którego zawartość chroniona jest formowaną pianką. Po wyjęciu wszystkiego z środka oczywiście zobaczymy Cooler Dual-Tower, 2 sztuki wentylatorów Cooler Master Mobius – 135 mm oraz 120 mm, szereg mocowań do różnych podstawek, kabel rozdzielający PWM oraz pełną dokumentację.

Cooler Master MasterAir M824 Stealth 1

Cooler Master MasterAir M824 Stealth 2

Ciepło przenoszone jest za pomocą ośmiu kompozytowych rurek cieplnych. Co ważniejsze rurki nie mają tej samej średnicy na całej długości. Większy przekrój jest widoczny przy podstawce. Na samej podstawce, która jest nikolowo-miedziana mamy wstępnie nałożoną pastę termoprzewodzącą o nieznanych parametrach przewodnictwa cieplnego. Szkoda, że producent tego nigdzie nie podaje, a więc rekomendujemy zastosowanie własnej.

Cooler Master MasterAir M824 Stealth 3

Cooler Master MasterAir M824 Stealth 4 scaled

Cooler Master MasterAir M824 Stealth 5 scaled

Sam cooler to dwuwieżowy radiator z prostymi żeberkami. Do jeszcze lepszego efektu chłodzenia zastosowano dwa wentylatory. Jeden 135 milimetrowy oraz 120 milimetrowy. Do montażu wentylatorów służą zaciski, które generalnie działają dobrze.

Cooler Master MasterAir M824 Stealth 6 scaled

Cooler Master MasterAir M824 Stealth 7 scaled

Cooler Master MasterAir M824 Stealth 8 scaled

Góra MA824 Stealth została zakryta elegancką, czarną wykonaną z aluminium płytę, która stanowi znak rozpoznawczy designu Stealth autorstwa firmy Cooler Master.  Na maksymalnych obrotach chłodzenie jest słyszalne, chociaż nie dobija do 50 dBA. W przypadku kiedy zejdziemy do 800 RPM to raczej dźwięk nie będzie Wam przeszkadzał, zwłaszcza jak gracie na słuchawkach.

ZERKNIJ NA ZASILACZ COOLER MASTER XG PLUS 850 PLATINIUM!

Podsumowanie

Cooler Master MA824 Stealth to naprawdę kawał chłodzenia powietrzem. Choć obecnie odchodzi się od tego typu systemów na rzecz coraz to nowocześniejszych AiO to naprawdę radzi sobie bardzo dobrze. Zastosowanie dwóch wentylatorów o różnych średnicach sprawia, że konstrukcja jest bardziej kompatybilna z różnymi pamięciami RAM. Co do zasady jak nie chcemy podnosić tego wentylatora to pamięci muszą mieć wysokość maksymalnie 42 mm.

Tylko zasadnicze pytanie.. chłodzenie jest spore, potrzebujemy sporej obudowy, aby go zmieścić ale zapewne cena przemówi nad wyborem takiego rozwiązania względem AiO.. a nie jednak nie za bardzo.. Produkt na dzień pisania niniejszej recenzji kosztuje około 450 PLN. Ta cena jest zabójcza.. okej mamy naprawdę idealne chłodzenie powietrzem ale za połowę ceny można dorwać równie dobrego Thermalright albo po prostu kupić AiO 240mm.

Nie jest to produkt dla każdego. Raczej do osób, które cenią sobie klasyczne rozwiązania bez podświetlenia RGB.

Sprzęt do recenzji został dostarczony przez firmę Cooler Master lub firmę marketingową/PR’ową zajmującą się daną marką na rynku polskim. Portal Respawn.pl za tę recenzję przyjął tylko gratyfikację w formie recenzowanego chłodzenia . Firma nie miała żadnego wpływu na opinię wystawioną przez portal Respawn.pl oraz nie miała wpływu na autora niniejszej recenzji. Autor rozumiany jako redaktor portalu Respawn.pl