Respawn.pl

Recenzja myszki Genesis Xenon 800 i podkładki Carbon 500 MAXI FLASH G2

Autor: Marcin Kapusta

Xenon 800 to ultralekka myszka gamingowa ze stajni Genesis, która trafiła na moje biurko kilkanaście dni temu. Jak sprawował się gryzoń w połączeniu z ogromną podkładką Carbon 500 MAXI FLASH G2?

W miarę postępu i popularyzacji dziedziny komputerowej, na rynku pojawiło się mnóstwo nowinek technicznych. Duża częstotliwość wypuszczania nowych gadżetów dotyka bardzo mocno dziedzinę peryferii komputerowych. Czołowe przedsiębiorstwa rywalizują między sobą o pozyskanie klientów poprzez tworzenie coraz większych bajerów.  Przekłada się to jednak na wzrost ceny, który dla niektórych może być barierą w zakupie danego produktu. Niemniej istnieją podziały peryferii komputerowych na względu na kategorię cenową. W przedziale cenowym do 200 złotych znajdziemy już wiele dobrych peryferii komputerowych, wpasowujących się w ramy ‘gamingowe’. Zaliczamy do nich model myszki Xenon 800 polskiego producenta Genesis. Jak prezentuje się gryzoń w połączeniu z wielogabarytową podkładką Carbon 500 MAXI FLASH G2?

Specyfikacje techniczne

  • Komunikacja: przewodowa (USB)
  • Zakres rozdzielczości: 200 – 16000 DPI
  • Liczba przycisków: 6
  • Liczba programowalnych przycisków: 8
  • Żywotność przycisków: 20 milionów kliknięć
  • Akceleracja: 50 G
  • Częstotliwość próbkowania: 1000 Hz
  • Maksymalna szybkość śledzenia: 400 inch/s
  • Kolor podświetlenia: RGB
  • Sensor: optyczny
  • Model sensora: PixArt PMW 3389
  • Złącza: USB-A
  • Długość przewodu: 180 cm
  • Waga: 58 g
  • Wymiary: 120x66x43 [mm]
  • Typ ślizgacza: Teflon
  • Wbudowana pamięć
  • Możliwość regulacji wagi
  • Możliwość wymiany paneli obudowy
  • Akcesoria w zestawie: ciężarki, zestaw ślizgaczy, dodatkowy panel górny

Xenon 800 posiada również wbudowaną pamięć, dzięki czemu wszystkie ustawienia zostaną zapisane, nawet po podłączeniu do innego komputera. Jeżeli więc lubicie podróżować, to nie musicie za każdym razem tracić czasu na ponownie personalizowanie myszki.

Unboxing

Produkt został zapakowany w kartonie z charakterystyczną dla Genesis obwolutą, na której zawarto najważniejsze informacje. Po jego otwarciu,  ukazała się myszka zabezpieczona w plastikowej formie. W zestawie otrzymaliśmy również dodatkowy panel górny, zestaw teflonowych ślizgaczy, skróconą instrukcję obsługi oraz ciężarki.

ObwolutaObwoluta 2akcesoria

Budowa i design

Najbardziej dominującą cechą, jeżeli chodzi o budowę gryzonia, jest z pewnością jego ultralekkość – pierwotna waga wynosi zaledwie 58 gramów. Osoby, które preferują trochę masywniejsze gabaryty, również znajdą coś dla siebie. Do zestawu dołączono bowiem dwanaście ciężarków o łącznej masie 18 gramów. Możemy je zamontować we wnętrzu myszki, a mianowicie pod pokrywą. Należy ją delikatnie podważyć z dołu. A jak już o pokrywie mowa, to mamy do dyspozycji dwa rodzaje – zwykłą oraz dziurkowaną. Możemy więc wybrać ją wedle swoich indywidualnych upodobań.

Dół i boki myszki mają dziurkowaną powierzchnię. Po lewej stronie znajdują się przyciski MOUSE1 i MOUSE2, zaś centralnie na środku korpusu umieszczono guzik do zmiany rozdzielczości DPI. Ponadto na odwrocie znajduje się przycisk do zmiany częstotliwości próbkowania (wybór 125, 500 lub 1000 Hz). Całość okraszono podświetleniem RGB, które umiejscowiono na scrollu i w  dolnej części Xenona 800, a mianowicie wzdłuż całej szerokości pokrywy i minimalnej części bocznych paneli. W przypadku tradycyjnej pokrywy, podświetlenie prezentuje się naprawdę elegancko. Niemniej według mnie dziurkowana pokrywa nie współgra z tym odświetleniem, ponieważ z wnętrza myszki możemy zauważyć pojedyncze punkty świetlne o mocniejszym natężeniu, które w warunkach nocnych mogą po prostu irytować.

Mysz akcesoriapodkladka mysz20230422 07482520230422 07490220230422 074937

Oprogramowanie

Xenon 800 posiada dedykowane oprogramowanie, które należy pobrać ze strony producenta. W pierwszej zakładce możemy tworzyć profile z programowalnymi przyciskami, na drugiej ustawiać rozdzielczość DPI. W trzeciej zakładce mamy możliwość personalizowania podświetlenia RGB (szybkość, jasność, tryb) pod swoje indywidualne zachcianki. Na czwartej zakładce znajdziemy zaawansowane ustawienia, w tym m.in. czułość myszy oraz szybkość przewijania kółka. Ostatnia zakładka oferuje tworzenie i modyfikowanie makr.

Osobiście uwielbiam software dla urządzeń peryferyjnych ze stajni Genesis. Interfejs jest kompletny, czytelny i bardzo łatwy w obsłudze.

Oprogramowanie 1Oprogramowanie 2Oprogramowanie 3Oprogramowanie 4Oprogramowanie 5

Sensor

Sensor to najważniejszy element każdej myszki. W Xenonie 800 zastosowano optyczny model Pixart PMW3389, który jest jednym z najlepszych sensorów dostępnych w tej kategorii cenowej. Jego maksymalna prędkość wynosi 400 IPS, więc nawet najszybsze flicki z AWP-y zostaną poprawnie zarejestrowane. Ponadto mamy możliwość regulacji LOD-u (ang. Lift-off Distance) – czyli wysokości, na jakiej gryzoń przestaje odczytywać położenie kursora.

Przewód myszki

Przewód myszki ma długość 180 centymetrów i jest zabezpieczony oplotem, który mi osobiście nie przypadł do gustu. Dlaczego? Oplot jest bardzo wrażliwym elementem całego zestawu, ponieważ kilka lekkich szarpnięć może spowodować postrzępienie materiału. Z drugiej zaś strony fajnie, że producenci zadbali o łatwość zwijania kabla poprzez dołączenie specjalnej regulowanej taśmy.

Podsumowanie

Xenon 800 oferuje dobry stosunek jakości do swojej ceny. Minimalistyczny design, ultralekka budowa i szereg bajerów, w tym regulacja wagi myszki oraz wymienne panele obudowy. Łatwość konfiguracji zapewnia dedykowane oprogramowanie z bardzo przejrzystym interfejsem. Niezachwiane wrażenia z rozgrywki zapewni model optycznego sensora PMW3389, którego producenci masowo używają w swoich gryzoniach w tej kategorii cenowej. Doczepić mogę się jedynie do wrażliwego oplotu kabla oraz pojedynczych punktów świetlnych w podświetleniu RGB z zastosowanym dziurkowanym panelem. Polecam model Xenon 800 każdemu, kto poszukuje myszki gamingowej w przedziale cenowym do 200 złotych.

Recenzja powstała na zlecenie firmy Genesis lub firmy marketingowej/PR’owej zajmującą się daną marką na rynku polskim. Portal Respawn.pl za tę recenzję przyjął gratyfikację w formie recenzowanej myszki jak i pieniędzy. Firma nie miała żadnego wpływu na opinię wystawioną przez portal Respawn.pl oraz nie miała wpływu na autora niniejszej recenzji. Autor rozumiany jako redaktor portalu Respawn.pl

Podkładka Carbon 500 MAXI FLASH G2

Specyfikacje techniczne

  • Materiał wykonania: guma, tkanina
  • Wodoodporny
  • Długość: 900 mm
  • Szerokość: 450 mm
  • Wysokość: 2,5 mm

Unboxing

Podkładka została zwinięta w rulon i umieszczona w charakterystycznym dla rodzimego producenta obwolucie, na którym zawarto najważniejsze informacje.

Obwoluta podkladkaObwoluta podkladka 2

Budowa i design

Niskoprofilowa podkładka Carbon 500 Maxi Flash G2 ma ogromne gabaryty, ponieważ jej wymiary to 900 x 450 milimetrów. Więc bez wielkiego problemu wypełni przestrzeń biurkową. Wierzchnia warstwa podkładki wykonana jest z tkaniny, natomiast na dół składa się guma z antypoślizgowym spodem, która uniemożliwia przypadkowe przesunięcie podkładki.

Górna warstwa Carbon 500 Maxi Flash G2 posiada tzw. powierzchnię speed, która zapewnia wysoką precyzję śledzenia ruchów myszki. Ponadto podkładka odporna jest na zachlapania, wszak krople wody nie wchłaniają się do materiału. Zastrzeżenia mam natomiast do wykonania obszycia krawędzi podkładki, ponieważ po dwóch tygodniach użytkowania w jednym miejscu zauważyłem strzępienie materiału.

Podkładka wyróżnia się grafiką, która jest schludna i minimalistyczna, a równocześnie przyciąga wzrok. Zbędne więc są dodatkowe elementy upiększające design, takie jak podświetlenie. Oryginalny i dobrze wykonany wzorek z pewnością wystarczy.

podkladka myszpodkladka mysz 2

 

Podsumowanie

Carbon 500 Maxi Flash G2 to kompletna podkładka, odznaczająca się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Za niespełna 70 złotych otrzymamy dużą podkładką z ładną grafiką. Posiada ponadto szereg właściwości – takich jak niski profil, antypoślizgowy spód oraz wodoodporną powierzchnię. Jedynym minusem jest de facto obszycie krawędzi podkładki, bowiem w niektórych miejscach zauważyłem strzępienia materiału po dwóch tygodniach użytkowania.

Recenzja powstała na zlecenie firmy Genesis lub firmy marketingowej/PR’owej zajmującą się daną marką na rynku polskim. Portal Respawn.pl za tę recenzję przyjął gratyfikację w formie recenzowanej myszki jak i pieniędzy. Firma nie miała żadnego wpływu na opinię wystawioną przez portal Respawn.pl oraz nie miała wpływu na autora niniejszej recenzji. Autor rozumiany jako redaktor portalu Respawn.pl

Zalety Wady
  • spore wymiary, skutecznie wypełniające przestrzeń biurkową
  • antypoślizgowy spód, który uniemożliwia przypadkowe przemieszczanie się podkładki
  • wodoodporna powierzchnia, zapewniająca wysoką precyzję śledzenia ruchów myszy
  • wygodny i niski profil
  • schludna i minimalistyczna grafika, która przyciąga wzrok
  • Obszycie krawędzi podkładki, które w niektórych miejscach wrażliwe jest na strzępienie materiału