Respawn.pl

Rosjanie na ten moment mogą zagrać na IEM Katowice 2023

Autor: Michał Maćkowski

Decyzja, której spodziewało się wielu wreszcie została potwierdzona. ESL ogłosiło, że rosyjscy zawodnicy na ten moment będą mogli zagrać na najbliższej edycji IEM Katowice 2023

Wielu kibiców zadawało sobie pytanie, czy gracze z Rosji pojawią się na IEM Katowice 2023. Ze względu na nałożone sankcje ze strony polskich władz, rosyjscy obywatele nie mogą wjeżdżać na teren naszego kraju poprzez granice, jakie dzielą nasze państwa. Teraz jak poinformowało ESL, nie stoi nic na przeszkodzie, aby Rosjanie wjechali do naszego kraju i zagrali w Spodku.

Rosjanie na ten moment zagrają na IEM Katowice 2023

Jak poinformowało ESL w oświadczeniu dla serwisu HLTV, na ten moment Rosjanie mogą wjechać na teren Polski i zagrać na najbliższej edycji IEM Katowice 2023. Gracze pochodzący z Rosji mogą faktycznie wjechać na zawody, ale będą musieli przekroczyć granicę z naszym krajem z innego miejsca, przykładowo z Niemiec. Powodem tego jest blokada granic dla obywateli Rosji, którzy chcą wjechać do nas ze swojego kraju.

“Na dzisiaj nie ma zakazu, który powoduje że dana drużyna lub zawodnik z Rosji nie może wjechać na teren Polski, a tym samym nie wziąć udziału w nadchodzącym turnieju w Katowicach. EFG [ESL FACEIT Group] pozostaje w zgodzie ze wszystkimi międzynarodowymi przepisami i sankcjami i nadal będzie monitorować i przekształcać nasze globalne i lokalne strategie biznesowe, aby były zgodne z przepisami lokalnymi. – czytamy w oświadczeniu opublikowanym w artykule HLTV

Przeczytaj więcej – NAVI Javelins w finale IESF World Esports Championship!

Sprawa dotyczy między innymi zawodników Outsiders, którzy po wygranym Majorze w Rio, udzielali wywiadów w rosyjskich mediach i nie wyrazili swojego zdania na temat wojny pomiędzy ich krajem a Ukrainą. Oprócz zwycięzców Majora, problem dotyka także Cloud9, Natus Vincere czy reprezentanta G2 –  Ilya “m0NESY” Osipova.

Sprawa może jeszcze ulec zmianie

Na ten moment Rosjanie mogą wjechać do naszego kraju, jednak do turnieju pozostały jeszcze dwa miesiące, podczas których może się jeszcze wiele zmienić. Ewentualny zakaz wjazdu dla wszystkich obywateli Rosji spowoduje dla wielu drużyn dziury w składach i ewentualne wycofanie się z turnieju. Trzeba jednak pamiętać, że taka drużyna jak Outsiders na pewno nie zostanie gorąco (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) przyjęta przez fanów w Spodku.