Kupno komputera to trudna decyzja. Z wybranym przez nas sprzętem zostaniemy na kilka najbliższych lat. Większość osób decyduje się na zakup gotowych zestawów komputerowych, jednak warto wiedzieć, iż istnieje również możliwość samodzielnego złożenia takiego zestawu. Która z opcji jest lepszym rozwiązaniem? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.
Samodzielne składanie komputera – z czym się to wiąże?
Samodzielne składanie komputera ma swoje atuty. Przede wszystkim chodzi tutaj o to, że mamy ogromne możliwości w kontekście personalizacji całego zestawu. Komputer może być w 100% dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Składając komputer samodzielnie to my możemy podjąć decyzję odnośnie tego, z jakich podzespołów będzie się składał. Trzeba jednak mieć na uwadze ich wzajemną kompatybilność oraz dostępność poszczególnych podzespołów.
Osoby samodzielnie składające zestaw komputerowy mogą zdecydować we własnym zakresie, jaki procesor, kartę graficzną, płytę główną, dysk twardy, zasilacz, obudowę czy systemy chłodzenia będzie posiadał ich wymarzony komputer. Każdy z elementów może być w 100% dostosowany do konkretnych oczekiwań.
Bardzo istotną cechą samodzielnego składania zestawu komputerowego jest również fakt, iż dzięki temu rozwiązaniu mamy też pełną dowolność odnośnie tego, na jakim systemie operacyjnym będzie działał nasz komputer. To my decydujemy, czy postawimy na Windows, Linux czy jakikolwiek inny system.
Samodzielne składanie komputera jest też tańsze aniżeli kupowanie gotowego zestawu. Jest to spowodowane tym, iż w tym przypadku płacimy jedynie za kupowane przez siebie podzespoły.
Składanie komputera z komponentów najlepiej powierzyć specjalistom
Znalezienie odpowiednich podzespołów do samodzielnego złożenia komputera jest obecnie bardzo proste dzięki usłudze konfigurator PC. Jest to narzędzie, które umożliwia szybkie i sprawne złożenie komputera bez wychodzenia z domu.
Wykwalifikowani specjaliści zmontują dla nas komponenty, przetestują zestaw komputerowy, a następnie wyślą go na wskazany adres. Korzystając ze wsparcia specjalistów zyskujemy pewność, że wszystkie komponenty komputera będą ze sobą kompatybilne. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że samodzielne składanie komputera jest wyjątkowo czasochłonne, ponieważ optymalna konfiguracja podzespołów może być dla laików prawdziwym wyzwaniem.
Gotowy zestaw komputerowy – jak wybrać?
Jeśli zależy nam na czasie i chcielibyśmy w możliwie najkrótszym czasie znaleźć komputer odpowiadający naszym potrzebom, warto postawić na gotowy zestaw. Decyzję tą należy jednak podjąć uwzględniając cele, do jakich komputer będzie miał być wykorzystywany.
Dobry komputer stacjonarny powinien mieć wydajny procesor – najlepiej, gdy jest to minimum procesor czterordzeniowy. W przypadku, gdy komputer ma być wykorzystywany do grania w gry lub montowania filmów wideo, warto wybrać procesor najnowszej generacji. Kolejne kwestie, które wyróżniają dobry komputer, to minimum 8 GB RAM, szybki dysk SSD oraz odpowiednia karta graficzna – do przeglądania sieci wystarczy zintegrowany układ graficzny, jednak komputer dla gracza powinien być wyposażony w kartę nVidia GTX bądź RTX.
Jaki komputer stacjonarny? Wybieramy gotowe zestawy na Komputronik. Sprawdź pełen ranking na stronie i znajdź gotowy zestaw komputerowy odpowiadający Twoim potrzebom.