Respawn.pl

Sprawdzamy Cooler Master MasterLiquid ML360R RGB, czyli ogromne chłodzenie AiO!

Autor: Marcin Skrętkowicz

Sprawdzamy duży system chłodzenia wodnego AiO od Cooler Master, a dokładnie model ML360R. Czy trzy wentylatory 120mm starczą na utrzymanie niskich temperatur procesora? To właśnie zamierzamy sprawdzić w tej recenzji!

Cooler Master Masterliquid ML360R RGB to gotowy zestaw chłodzenia wodnego, który przygotowany został pod większość procesorów od Intela – LGA 2066, 2011(-3), 1151, 1155, 1156, 1366 oraz 775, jak i AMD – AM4, AM3(+), AM2(+), FM2(+) i FM1. Mamy tutaj do czynienia z aluminiowym radiatorem o wymiarach 394 x 120 x 27 milimetrów, pompką z miedzianą podstawką oraz trzema wentylatorami 120-milimetrowymi. Są to jednostki Cooler Master MasterFan MF120R ARGB pracujące z prędkością od 650 do 2000 obrotów na minutę, oferując przy tym wydajność do 66,7 CFM przy maksymalnym ciśnieniu 2,34 mmH20 i generowanym hałasie do 30 dB(A). Sama pompka zachowuje kulturę pracy poniżej 15 dB(A). To co Cooler Master podkreśla najbardziej w przypadku nowego chłodzenia, to bogate podświetlenie RGB LED. Umieszczono je nie tylko w pokrywie pompki, ale również w każdym z trzech wentylatorów. Użytkownik może nim sterować albo za pomocą płyty głównej i systemów takich jak ASUS Aura Sync, MSI Mystic Light, ASRock Aura RGB czy Gigabyte RGB Fusion, ale również dzięki dołączonemu, fizycznemu kontrolerowi.

Pora na dokładną specyfikację techniczną:

  • Materiał radiatora: aluminium,
  • Wielkość: 394 x 120 x 27 milimetrów,
  • Wentylatory: 3x 120mm,
  • Wydajność pompki: 66,7 CFM przy 2,34 mmH2O,
  • Głośność pompki: 15 dB,
  • Głośność wentylatorów: 30 dB.

Platforma testowa:

Wygląd:

Zaczynamy od chłodnicy. Jest to najbardziej klasyczna konstrukcja, pomimo imponujących wymiarów. Chłodnica wykonana jest z aluminium i ma 394 mm długości, 120 mm szerokości i 27 mm grubości. Do chłodzenia służy12 kanałów cyrkulacji i żebra o dużej gęstości.

CoolerMaster ML360R 5

Z radiatora wychodzą niezbędne rurki. W ML360R mierzą 400 mm i są oplecione osłoną. Dodaje to uroku i zapewne chroni rurkę przed uszkodzeniami. Rurki we wnętrz posiadają 8 mm średnicy.

CoolerMaster ML360R 9

CoolerMaster ML360R 8

Następnie docieramy do pompy. Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji Masterliquid blok jest okrągły i został zaprojektowany w standardowy sposób tj. posiada dwie komory cyrkulacji. Pompka mierzy 52,7 mm długości przy 71 mm szerokości (+12 mm z okuciami). Pompka posiada trzy pinowe złącze zasilania 12 V, a także złącze aRGB. Pompa obraca się z prędkością 2500 obr / min.

CoolerMaster ML360R 10

Jeśli chodzi o wentylatory to Cooler Master dostarcza trzy MF120R aRGB. Są to modele z dziewięcioma łopatkami, które obracają się między 650 a 2000 obr / min i każdy z nich ma wydajność na poziomie 113,3 m3/h. Wentylatory mają 4-pinowe złącze zasilania (PWM), a także niezbędne złącze aRGB do zarządzania oświetleniem.

CoolerMaster ML360R 16

CoolerMaster ML360R 15

CoolerMaster ML360R 14

Testy:

Testy wykonywane na podkręconym procesorze do 4,2 GHz. Zastosowana pasta termoprzewodząca to Thermal Grizzly Kryonaut.

cooler master ml360r

Podsumowanie:

ML360R RGB to bardzo duże chłodzenie wodne AiO w cenie 600 PLN (w dniu pisania recenzji). Maszyna niewątpliwie daje radę, ale czy jest wolna od wad? Nie mam wiele do zarzucenia samemu zestawowi, który nie wykazuje żadnych usterek i jest zrobiony bardzo dobrze. Dotyczy to również wentylatorów. Wentylatory MF120R aRGB mają schludne wykończenie, z osłoniętym kablem i podkładkami antywibracyjnymi na rogach. Mimo to w praktyce okazują się hałaśliwe. W każdym razie słyszalne, nawet przy mniejszych prędkościach. Poza tym reszta jest bardzo dobrze wykonana. Z przydymionym wykończeniem pompki aRGB i pięknie oplecionymi wężami – ale też bardzo sztywnymi.

W sumie sama nazwa maszyny zdradza o jej możliwościach. Chłodzenie ML360R RGB wyposażone jest w pełną gamę diod LED, które rozświetlą Twoje wieczory podczas żmudnych gierek. Tutaj wspomnę, że ledy to tak naprawdę aRGB, czyli tak zwane adresowalne ledy. Nie wszystkie płyty główne są wyposażone w takie gniazdo. Na szczęście Cooler Master zapewnia specjalny zestaw do zarządzania oświetleniem i efektami (szkoda, że nie dodają bezprzewodowego dodatkowego pilota). Natomiast jeśli twoja płyta główna jest kompatybilna z takim złączem, to złącze aRGB może służyć do zarządzania całym oświetleniem za pośrednictwem wewnętrznego oprogramowania o nazwie Cooler MasterPlus+.

Samo chłodzenie i jego wymiary pozwalają na oferowanie bardzo dobrych osiągów nawet w przypadku mocnego przetaktowywania procesora. Zakres roboczy jest wystarczający, aby utrzymać prawidłową równowagę wydajności względem hałasu. W kwestii pompy dopowiem, że nie emituje irytującego hałasu, nawet przy pełnej prędkości co raczej jest bardzo ważną informacją, gdyż pompka powinna działać non-stop DC12V.

Niestety ale muszę to dopowiedzieć. bo się bardzo zawiodłem. Co prawda sprawa nie dotyczy samego chłodzenia ale również obudowy Mastercase H500M. W obudowie Mastercase H500 zastosowano na tylnej ściance wentylator 200mm, co niestety przekłada się na to, że chłodzenia ML360R nie da się zamontować na topie obudowy… pomimo przesunięcia chłodnicy maksymalnie w prawo, a wentylatora w dół… Słabo, że produkty tego samego producenta nie są w 100% kompatybilne.