Respawn.pl

Startują play-iny IEM Katowice 2024! Już dziś w akcji nowe ENCE i Snax

Autor: Marcin Kapusta
ENCE

Już dziś rozpoczyna się wielkie święto dla esportowej społeczności znad Wisły, czyli Intel Extreme Katowice 2024. Na linii startu zobaczymy nowe ENCE, Rebels oraz Janusza “Snaxa” Pogorzelskiego!

Coroczny punkt na esportowej mapie Polski – Intel Extreme Masters Katowice 2024. Główna faza turnieju zostanie poprzedzona play-inami, które startują już dzisiaj. Na linii startu zamelduje się szesnaście drużyn, z czego połowa stawki awansuje do następnego etapu. W tym zaszczytnym gronie znajdziemy aż trzynastu Polaków – są nimi członkowie Rebels Gaming i ENCE, snajper BIG Mateusz “mantuu” Wilczewski, a także Janusz “Snax” Pogorzelski, który sprawuje pieczę nad międzynarodowym kolektywem Teamu GamerLegion.

ENCE z pierwszym poważnym sprawdzianem

Wszyscy kibice z niecierpliwieniem czekają na występ nowego składu ENCE, dla którego IEM Katowice będzie pierwszym poważnym sprawdzianem po przeprowadzonych zmianach kadrowych. Podopieczni Jakuba “kubena” Gurczyńskiego mieli już okazję rywalizować w otwartych kwalifikacjach do IEM China, natomiast debiut na wielkiej scenie jest dla nich bezsprzecznym priorytetem. Na inauguracje podejmą BIG Mateusza “mantuu” Wilczewskiego.

Równolegle bój toczyć będą zawodnicy Rebels Gaming. Warto przypomnieć, że w połowie stycznia cały skład PALOMY trafił pod skrzydła hiszpańskiej organizacji Davida de Gei, która nieco ponad tydzień temu pozyskała nowego trenera. Po raz pierwszy na tym stanowisku swoich sił spróbuje nadwiślański weteran, Grzegorz “SZPERO” Dziamałek. A przed jego nowymi wychowankami ciężka przeprawa, ponieważ w pierwszym meczu podejmą Cloud9, czyli drugą najwyżej notowaną formację w play-inach.

Na serwerze zamelduje się także Janusz “Snax” Pogorzelski. Prowadzone przez niego GamerLegion stawi czoła przedstawicielowi północnoamerykańskiego podwórka, M80 Gaming. W teorii zespół ‘polskiego Dzika’ ma ułatwione zadanie, ponieważ M80 zagra bez swojego głównodowodzącego – Marcusa “maNkza” Kjeldsena. Duńczyk poinformował, że odsuwa się w cień z powodu problemów natury zdrowotnej. W jego buty awaryjnie wejdzie trener Rory “dephh” Jackson.

izak z pełnoprawną transmisją IEM Katowice!

Dotychczas za transmisję IEM Katowice odpowiadał polski oddział ESL, jednak po wycofaniu się ESL z Polski  poszukiwano kogoś, kto przejmie te obowiązki. Wybór padł na Piotra “izaka” Skowyrskiego, który pozyskał prawa do transmisji całego ESL Pro Tour 2024. Tegoroczny IEM będzie niezwykle sentymentalny, ponieważ mija dekada od czasu triumfu polskiego Virtus.pro na ESL Major Series One Katowice 2014.

10 lat temu Virtusi zostali legendami, wygrywając EMS One podczas Intel Extreme Masters w Katowicach. Mój świat wybuchł, wszystko zaczęło pędzić, a my mieliśmy własną Małyszomanię w esporcie. Od tego czasu przychodzicie do mnie na transmisję oglądać Counter-Strike’a na najwyższym poziomie. W swojej karierze, nie sądziłem, że kiedykolwiek to napiszę, ale: Zapraszam na mój kanał Twitch oraz YouTube na transmisje z IEM Katowice oraz całego ESL Pro Tour” – napisał izak za pośrednictwem platformy X.

Dzisiejszy harmonogram play-inów IEM Katowice 2024 wygląda następująco:

  • 15:30 – Denmark Heroic vs Astralis Denmark
  • 15:30 – Turkey Eternal Fire vs BetBoom Russia
  • 16:30 – Russia Cloud9 vs Rebels Poland
  • 16:30 – Poland ENCE vs BIG Germany
  • 17:30 – Europe GamerLegion vs M80 United States
  • 17:30 – Russia Spirit vs Apeks Europe
  • 18:30 – Australia Rooster vs Virtus.pro Russia
  • 18:30 – Brazil FURIA Esports vs TheMongolZ Mongolia

Jeżeli chodzi o format, to mecze inauguracyjne rozgrywane będą w systemie BO1. Natomiast wszystkie pozostałe pojedynki odbędą się już na zasadach BO3. Faza play-in potrwa do 2 lutego.