Respawn.pl

Startuje British eSports Association – brytyjski związek e-sportowy

Autor: Sergiusz Lelakowski

To była tylko kwestia czasu – Wielka Brytania oficjalnie otwiera drzwi na e-sport, startując z British eSports Association, czyli związkiem e-sportowym wewnątrz ich kraju. Wszystko z pełną autoryzacją władz.

Ta informacja oznacza dla nas jedno – koniec z ignorowaniem elektronicznego sportu. Na wyspach będzie on traktowany na równi chociażby ze Związkiem Kolarzy, z pełnym poparciem Departamentu kultury, mediów i sportu. Główna baza British eSports Association mieści się w Pinewood Studios.

Takie stowarzyszenie ma na celu uporządkowanie pewnych spraw i stworzenie stabilnej infrastruktury, a także rozwiązywanie chorych sytuacji, takich jak te, w których managerowie organizacji nie pozwalają na odejście z zespołu, motywując to groźbą.

“Uwielbiam pracować dla innych związków sportowych, jak Brytyjskiego Kolarstwa, i jestem pewien, że jeśli godnie przywitamy wszystkie strony naszej sceny e-sportowej, to będziemy mogli dostarczyć szereg korzyści dla wszystkich graczy. Na profesjonalistach zaczynając, a na amatorach kończąc.” – obiecuje Andy Payne, szef British eSports Association. “Nadchodzą ekscytujące czasy dla sportu elektronicznego, a więc czas na zbudowanie tej organizacji od samych korzeni.”

Co więcej, jeden z członków zarządu w Pinewood Studios dodaje, że ich celem jest utworzenie w przyszłości Narodowego Centrum Treningu. Miejsce te miałoby szkolić przyszłe legendy e-sportowe, a także dawać okazje szefom drużyn na wyłapywanie nowych talentów.

Jakiś czas temu powstała WESA, czyli World eSports Association. Złożona z kilku największych drużyn i samych organizacji, spotkała się raczej z chłodnym przyjęciem. Tym razem powinno być inaczej, gdyż inicjatywa uzyskała pełną autoryzację władz i będzie wspierana przez Departament Kultury. Nie powinno być mowy o jakiejkolwiek izolacji mniejszych drużyn – związek będzie wspierać cały e-sport w Wielkiej Brytanii.

Ciekawy ruch, może już za jakiś czas w czołówce światowej drużyn CS:GO znajdzie się jakaś formacja z Brytanii?