Respawn.pl

Trener G2 zakończy profesjonalną karierę po BLAST World Final!

Autor: Marcin Kapusta

Jan “Swani” Müller odejdzie z G2 Esports i zakończy karierę profesjonalnego trenera po światowych finałach BLAST Premier 2023!

Podjąłem decyzję o ustąpieniu ze stanowiska głównego szkoleniowca po BLAST Premier World Final 2023. Wygląda na to, że moja kariera trenerska zaczyna się i kończy na światowych finałach BLASTA. Bardzo ważne jest podkreślenie, że ta decyzja została podjęta wyłącznie przez mnie i nie ma na nią wpływu żaden inny czynnik” – zakomunikował Swani za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jego odejście nastąpiło zaledwie dwa tygodnie po wdrożeniu zmiany kadrowej w dywizji Counter-Strike’a, w wyniku których Nemanja “nexa” Isaković zastąpił Justina “jksa” Savage’a. 

Krótka, ale owocna podróż

Swani posiada bogate CV, wszak w przeszłości pełnił rolę analitykach w renomowanych markach pokroju Liquid, SK Gaming , MIBR, NRG Esports czy FURIA Esports. Do G2 trafił w połowie sierpnia 2019 roku jako prawa ręka ówczesnego trenera Damiena “maLeKa” Marcela, a po odejściu Francuza w listopadzie 2021 awaryjnie wypełnił wakat na tym stanowisku. Po zaledwie dwóch miesiącach G2 zatrudniło Remiego “XTQZZZ” Quoniama, a Swani powrócił do roli analityka.

29 października 2022 organizacja zakończyła współpracę z XTQZZZ-em, a lukę po nim ponownie załatał Swani. Tutaj zaczyna się już właściwy epizod trenerski dla 29-letniego Niemca. Pod jego wodzą Samuraje zdołały zwyciężyć trzy turnieje z najwyższej hierarchii rozgrywkowej – BLAST Premier World Final 2022, IEM Katowice 2023 oraz IEM Cologne 2023. Szczególnie ważny był dla niego triumf na deskach kolońskiej LANXESS Areny, ponieważ wzniósł w górę trofeum przed rodzimą publicznością.

“Kiedy pasja staje się ciężarem, czas z nią skończyć”

Byłem jedynym trenerem w TOP10, który nigdy wcześniej nie grał zawodowo. Pomimo tych wszystkich czynników jestem niezmiernie dumny z tego, co osiągnęliśmy jako drużyna w minionym roku, udało nam się wygrać BLAST World Final i ostatecznie zakończyć długą sukcesową posuchą. Nie zwolniliśmy tempa w 2023 roku i odnotowaliśmy jedną z najdłuższych serii zwycięstw na LAN-ie, triumfując na IEM Katowice […] Trofeum w IEM Cologne było dla mnie zdecydowanie najważniejsze, ponieważ zostało wywalczone przed niemiecką publicznością. Kiedy myślę o chwilach spędzonych w tym miejscu, widok tłumu skandującego moje imię jest nadal surrealistyczne. Bez wątpienia było to dla mnie doświadczenie życia […] Ale teraz nadszedł czas, aby zadbać o siebie i moich bliskich. Stopniowo czułem się gorzej przez cały rok, co odbiło się na mnie, więc podjąłem decyzję o zrobieniu kroku wstecz. Dziękuje G2 za obdarzone zaufanie. Mogłem podróżować po świecie z moimi przyjaciółmi, żyjąc moim hobby. Ale kiedy pasja staje się ciężarem, czas z nią skończyć” – oświadczył Swani.

Zjednoczone Emiraty Arabskie na zwieńczenie

Ostatnim turniejem, na którym zobaczymy Swaniego za plecami zawodników G2, będzie BLAST Premier World Final 2023. Samuraje zameldują się na linii startu arabskich zmagań już za osiem dni, tj. 13 grudnia. Uplasowali się w koszyku B, gdzie batalię toczyć będą również FaZe Clan, MOUZ oraz Heroic. W meczu inauguracyjnym podejmą międzynarodowy kolektyw prowadzony przez Kamila “siuhego” Szkaradka.

Aktualny skład G2 wygląda następująco:

  • Bosnia and Herzegovina Nikola “NiKo” Kovać
  • Bosnia and Herzegovina Nemanja “huNter” Kovać
  • Denmark Rasmus “HooXi” Nielsen
  • Russia Ilja “m0NESY” Osipow
  • Serbia Nemanja “nexa” Isaković
  • Germany Jan “Swani” Müller (trener do 17 grudnia 2023)