Respawn.pl

Własny biznes w branży IT – co warto wiedzieć?

Autor: Partner serwisu

Branża IT to aktualnie jedna z najbardziej pożądanych wśród kandydatów poszukujących zarówno pierwszej, jak i kolejnej pracy. Na rynku nie brakuje ofert firm rekrutujących pracowników, ale i takich nastawionych na współpracę B2B. Czy warto założyć firmę w IT i co powinno się o tym wiedzieć?

Jakie biznesy można rozpocząć w branży IT?

Osoby zainteresowane wejściem na rynek z własną inicjatywą mogą wybierać pomiędzy JDG, czyli jednoosobową działalnością gospodarczą, a budowaniem struktur większego przedsiębiorstwa. Wszystko zależy od tego, co chce się robić. Aktualnie duża część programistów czy testerów oprogramowania decyduje się na pierwszą opcję.

 

Freelancerzy w branży IT mogą liczyć na świetne zarobki i elastyczność dobierania współprac z innymi partnerami biznesowymi. W ten sposób działają, m.in. developerzy, projektanci stron internetowych, specjaliści od cyberbezpieczeństwa, konsultanci czy testerzy aplikacji.

 

Firmę w tym sektorze rynku można założyć także po to, aby zajmować się, np. wprowadzaniem systemów i platform e-commerce, projektowaniem i programowaniem aplikacji, prowadzeniem szkoleń z zakresu IT czy automatyzacją procesów biznesowych. To nieustannie rozwijająca się branża, która regularnie otwiera się na kolejnych specjalistów i zwiększa zapotrzebowanie na wyszkolonych pracowników obeznanych w najnowszych technologiach.

Skąd czerpać informacje o prowadzeniu firmy?

Jak więc rozpocząć własny biznes? Newsy na temat prowadzenia działalności gospodarczej można znaleźć na portalu MamBiznes.pl. To serwis przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorczych osób, które prowadzą firmę lub planują takową założyć. Strona dzieli się na kilka zakładek: Własny Biznes, BizNews, Poradniki, Finansowanie i Przydatne.

 

W każdej z nich znajduje się masa wskazówek dotyczących prowadzenia biznesu niezależnie od tego, w jakiej branży się działa. To baza wiedzy, w której można się zainspirować pomysłami na działalność, a także poznać historie innych biznesmenów, którym udało się osiągnąć sukces.

 

W zakładce z poradnikami znajdują się informacje dotyczące m.in. ZUS-u i podatków, marketingu, zarządzania czy sprzedaży swoich usług. W dziale z finansowaniem widnieją dane dotyczące pożyczek na start, poszukiwań inwestorów czy crowdfundingu. Serwis proponuje także rankingi kont firmowych, które przydadzą się każdemu początkującemu przedsiębiorcy.

 

Serwis zawiera również katalog startupów, do którego można trafić, gdy wypełni się stosowny formularz. To jeden ze sposobów na to, by dać znać światu o swoim biznesie i być może znaleźć potencjalnych inwestorów czy partnerów do projektu. Firmy da się sortować ze względu na województwo, w którym działają, a także branże. Wśród tych znajdują się, m.in. gry i rozrywka, e-commerce i informatyka. Te trzy w szczególności zainteresują przedsiębiorców IT.

Jakie są plusy wejścia do branży IT?

Wejście do branży IT niesie ze sobą wiele korzyści, które pozwalają na zmianę komfortu życia. Przede wszystkim na docenienie zasługują zarobki, które wyróżniają się na tle innych na rynku. Doświadczeni programiści mogą zarabiać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie, a do dołączenia do grona developerów nie trzeba mieć specjalnego wykształcenia.

 

Oczywiście, nie jest to proste. Należy zdobyć mnóstwo wiedzy i praktycznych umiejętności, które pozwolą na spełnianie się w tym sektorze i wyróżnienie na tle innych kandydatów. Warto odbyć np. kursy i szkolenia, które są dostępne głównie online. Kolejna zaleta to możliwość pracy zdalnej, co praktykuje mnóstwo firm. Dzięki temu da się programować czy testować aplikacje z dowolnego miejsca na świecie. Pracownicy IT często udają się np. na kilka miesięcy w ciepłe kraje, gdzie łączą wypoczynek z realizacją codziennych obowiązków.

 

Praca w branży pozwala na rozwój na skalę globalną. Często bierze się udział w międzynarodowych projektach, które umożliwiają poznawanie ciekawych ludzi z całego świata. IT to nieustanny kontakt z najnowszymi technologiami. Dynamiczna dziedzina wręcz wymusza ciągły rozwój i nie pozwala stać w miejscu ani z wiedzą, ani z umiejętnościami.

 

Dołączenie do grona pracowników IT to działanie przyszłościowe. To branża w tak zaawansowanym stopniu rozwoju, że cały czas pojawiają się w niej nowe możliwości i stanowiska. W tym sektorze rynku ciągle istnieje duże zapotrzebowanie na nowych pracowników, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że konkurencja również jest niemała.

 

Ze względu na wszelkie korzyści związane z IT coraz więcej osób chce się przebranżowić lub dołączyć do grona pracowników na początku swojej zawodowej drogi. To sprawia, że trzeba naprawdę mocno wyróżnić się na tle innych, by zdobyć zatrudnienie. Założenie własnej działalności rekomenduje się osobom, które mają już jakieś doświadczenie, by były pewne, że to właśnie coś, czym na pewno chcą się zajmować i czują się w tym dobrze.

 

Pracownicy IT muszą być gotowi na nieustanne podejmowanie nowych wyzwań. To branża, która nie znosi braku powiększania wiedzy. Kursy, szkolenia i kształcenie się na temat nowinek technologicznych to klucz do tego, by pozostać atrakcyjną jednostką na rynku pracy.

Jak efektywnie prowadzić biznes w IT?

Podstawa efektywnego działania w branży ze swoją własną marką to świadczenie profesjonalnych usług. Trzeba mocno przykładać się zarówno do realizacji zleceń, jak i nieustannego poszerzania swoich kompetencji. Kolejną ważną sprawą jest jakość obsługi klientów i kontakt z potencjalnymi partnerami. Powinno się zadbać o szybkie odpowiedzi na zapytania i terminową realizację wszystkich umów.

 

Kluczowa jest także odpowiednia strategia marketingowa, bez której trudno prowadzić biznes we wszystkich branżach. Trzeba też inwestować – zarówno w sprzęty i technologie, jak i wiedzę własną oraz potencjalnych pracowników, o ile się takich zatrudnia. Ciągłe doskonalenie to obowiązek, bez którego nie da się utrzymać satysfakcjonujących wyników finansowych. Warto jednak podjąć to wyzwanie, ponieważ IT to jedna z najciekawszych i najbardziej rozwojowych szans na kreowanie własnej przyszłości.