Respawn.pl

World of Warcraft: Dragonflight to świetny dodatek!

Autor: Maciek Paszkiewicz
world of warcraft: dragonflight screen z gry

Jak dobry jest World of Warcraft: Dragonflight? Czy Blizzard zrobił dobry dodatek? Sprawdź naszą opinię o tej ekspansji, która zapowiada się co najmniej tak dobrze, jak Legion i Mist of Pandaria!

World of Warcraft w ostatnich kilkunastu miesiącach nie miał dobrego czasu. MMORPG Blizzarda mocno straciło na popularności po tym, jak Battle for Azeroth i Shadowlandsy były fatalne. W obu dodatkach gracze mieli sporo pretensji do tego, jakie ruchy wykonuje amerykański gigant. W przypadku BfA największą pomyłką, tuż obok fabuły, był system gearowania. Ten okazał się także słabym punktem kolejnego dodatku, ale tam jeszcze gorsza była historia i ogromny brak kontentu.

Znudzeni gracze poszli szukać rozrywki w Final Fantasy oraz Lost Arku, a później także w New Worldzie. Jak więc można wywnioskować, liczba subskrybentów Wowa mocno spadła. Teraz przy premierze Dragonflight bije rekordy popularności (z ostatnich miesięcy oczywiście). Jak wypada cały dodatek?

World of Warcraft 2022.12.05 18.45 1

Ciekawa historia

Wiele osób zarzuca World of Warcraft: Dragonflight, że historia może być najsłabszym punktem tego dodatku, ale ja tak wcale nie uważam, a przynajmniej nie na początku tego rozszerzenia. Nie ma tutaj ogromnego zła i walki z Bogami, jak to było w Battle for Azeroth czy Shadowlandsach. Nie, jest “skromnie” i wreszcie normalnie. To miły powrót do korzeni i odmiana po tym, czego byliśmy świadkami w ostatnich ekspansjach. Takie podejście do sprawy na pewno warto docenić, ponieważ można docenić klimat budowany przez Blizzarda.

Swoją drogą gracze Dracthyrów i Szamanów na pewno będą zadowoleni z tego, w jakim kierunku zmierza ten dodatek. Grając klasami opartymi na elementach żywiołu w dodatku opartym o elementy żywiołu? To musi być świetne uczucie. Oprócz ciekawej historii warto wyróżnić Wowa także za ładną grafikę. Oczywiście należy tutaj wziąć poprawkę na to, że jest to rozszerzenie oparte o silnik sprzed 20 lat. To jednak nie zmienia faktu, że jest tutaj po prostu ładnie i bardzo klimatycznie.

World of Warcraft 2022.12.05 18.38 3World of Warcraft 2022.12.05 18.39World of Warcraft 2022.12.05 18.45World of Warcraft 2022.12.05 18.45 2World of Warcraft 2022.12.05 18.45 4World of Warcraft 2022.12.05 18.46

Dobry system gearowania

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest system gearowania. To niesamowicie miła odmiana po tym, jak źle to wyglądało w poprzednich dodatkach. Po wbiciu 70 poziomu mamy kilka opcji, żeby zdobyć odpowiedni gear, a nie jak w Shadowlandsach – tylko PVE lub PVP. Tutaj oczywiście te dwa sposoby dalej będą aktualne, ale różnica jest taka, że gear PVP będzie się dobrze sprawdzał w PVE i wcale nie musimy grindować, żeby go szybko wbić – kupując przedmioty PVP z pierwszym poziomem będziemy mieli automatycznie prawie maksymalny na PVP-arenach i normalny na PVE. Wygląda świetnie, prawda? Szczególnie, że można je ulepszyć i wtedy podbije nam poziom itemów na PVE.

To jednak nie koniec, ponieważ z mitycznych dungeonów także można zdobyć przedmioty z wysokim poziomem, a oprócz tego możesz je zgarnąć u sklepikarzy w danych frakcjach (po wbiciu odpowiedniej relacji z nimi), a także za czynności z War Mode lub tworząc je samemu. Wreszcie Blizzard położył duży nacisk na nasze profesje i nie są one tylko zapchaj dziurą. Zbieranie materiałów w świecie i tworzenie z tego przedmiotów to wreszcie realny sposób na zdobycie topowych przedmiotów. Za to należą się amerykańskiej firmie spore gratulacje!

World of Warcraft 2022.12.05 18.37World of Warcraft 2022.12.05 18.38World of Warcraft 2022.12.05 18.38 1World of Warcraft 2022.12.05 18.38 2

Dragonrinding to fajny system

Na pewno warto odnotować także fakt, że Blizzard zdecydował się na wprowadzenie dedykowanego systemu latania. Dzięki temu możemy już od pierwszych chwil latać po Smoczych Wyspach. Jest to dość specyficzne, ponieważ wymaga od nas znajomości podstawowych zasad fizyki i mam wrażenie, że osoby, które krytykują ten system, nie wiedzą, że jak rzucisz piłkę z metra to ona spadnie. Taki sam system jest tutaj i po prostu trzeba używać głowy, gdy się lata. Wyspy są ogromne, a smoki pozwalają nam rozwinąć ogromne prędkości. Bez nich podróżowanie byłoby monotonne.

Nowe talenty

Przy okazji wypuszczenia Dragonflight, Blizzard przygotował zupełnie nowy system talentów. Każda z klas została odświeżona i zyskała dedykowane drzewko talentów, które nieco przypomina te ze starych dodatków. Na pewno jest to ogromna zmiana na plus względem tego, czym byliśmy świadkami w ostatnich dodatkach. Praktycznie nie ma klasy, gdzie istniałby tylko jeden słuszny build do wszystkiego. Nie! Tutaj masz kilka różnych opcji, z których możesz korzystać w zależności od kontentu. Warto także podkreślić, że nawet do samego PVP taki Łowca Demonów ma kilka różnych buildów i te możesz przystosować do swojego stylu gry. Z całą pewnością jest to kolejna rzecz, za którą trzeba pochwalić amerykańską firmę, gdyż ta “odwaliła” kawał dobrej roboty!

Balans klas

Jeżeli chodzi o balans klas, to absolutnie nie można tutaj nic zarzucić Blizzardowi. Oczywiście takie klasy jak Demon Hunter, Szaman czy Kapłan mocno się wyróżniają na tle reszty, ale to nie jest tak, że inne całkowicie odstają. W zasadzie trudno taką znaleźć, ponieważ każda ma jakieś mocne oraz słabe strony. DH nie ma wielu defensywnych umiejętności, Kapłan jest mało mobilny, podobnie jak Paladyn, a Evoker nie wywołuje na przykład aż takiej presji. Każdy tutaj powinien znaleźć coś dla siebie, w zależności od tego, jaki styl gry preferuje i to na pewno rzecz godna pochwały.

World of Warcraft 2022.12.05 18.48World of Warcraft 2022.12.05 18.49World of Warcraft 2022.12.05 18.48 2World of Warcraft 2022.12.05 18.48 1World of Warcraft 2022.12.05 18.47 4World of Warcraft 2022.12.05 18.47 3

Jedyny zarzut, jaki można mieć do Blizzarda, to słaby balans Paladyna. Nie chodzi nawet o same cyferki, ponieważ ich tuning można zrobić w każdym przypadku i jeżeli klasa jest odpowiednio zaprojektowana, to gracze prędzej czy później będą zadowoleni. W przypadku Paladyna trzeba jednak przeprowadzić rework, ponieważ społeczność mocno się skarży. Obrażenia i defensywne umiejętności tej klasy pochodzą z tych samych źródeł i w efekcie jest ona bardzo nudna!

Raczej nie ma się co spodziewać takich zmian w tym dodatku, a to wielka szkoda. W końcu jest to jedyna klasa, która nie została dopracowana w odpowiedni sposób i wielka szkoda, że tak się stało.

Przyszłość gry

Miejmy nadzieje, że Blizzard dalej pójdzie tym tropem i nie roztrwoni potencjału, jaki zbudował. Firma przygotowała na prawdę dobry dodatek, który przyjemnie się ogląda. Jedyne, co teraz musi zrobić, to odpowiednio poprowadzić historie i przygotować kolejne patche w dodatku, które dodadzą nam kontent. Nie zapominajmy, że jest to ostatnia szansa dla World of Warcraft. Jeżeli im się nie powiedzie, to może to być koniec tego legendarnego MMORPG, co niewątpliwie byłoby wielką szkodą.

Z całą pewnością na tym etapie World of Warcraft: Dragonflight zasługuje na mocne 7/10. Na zaktualizowanie tej oceny przyjdzie czas po wypuszczeniu pierwszego sezonu, w którym znajdą się mityczne dungeony i rankedowe mecze na arenach PVP!

Gra do recenzji został dostarczony przez firmę marketingową/PR’ową zajmującą się daną marką na rynku polskim. Portal Respawn.pl za tę recenzję przyjął tylko gratyfikację w formie recenzowanej gry. Firma nie miała żadnego wpływu na opinię wystawioną przez portal Respawn.pl oraz nie miała wpływu na autora niniejszej recenzji. Autor rozumiany jako redaktor portalu Respawn.pl