Respawn.pl

Wykasuj swoje dane z internetu, czyli Incogni

Autor: Krzysztof Sarna

Aktualne czasy w Internecie pod względem bezpieczeństwa nie należą do łatwych. Na każdym kroku spotkać się możemy z wyłudzeniami czy różnymi formami oszustw. I choć wielu z nim w łatwy sposób można zapobiec, o tyle należy zdawać sobie sprawę z posiadania naszych danych przez różne podmioty, a to o nie dzisiaj toczy się największa walka i handel. Dzięki Incogni będziemy mogli wykasować informacje o sobie z przestrzeni online. 

Poznajcie Incogni 

W dobie Internetu wszystkie dane i każda informacja jest już towarem. Dane osobowe, numery PESEL, dane kontaktowe i teleadresowe – na tym dzisiaj zarabia się kolosalne pieniądze. Najgorszą częścią tego wszystkiego jest fakt, że brokerzy obracają danymi bez świadomej zgody. 

Incogni jest usługą usuwania danych osobowych, która usuwa dane osobowe użytkowników z setki baz danych. Największą cechą wydaje się to, że jest to automatyczna usługa. Konsument w tym wypadku może odpoczywać, ponieważ to produkt zajmuje się wszystkimi interakcjami z brokerami danych, od dalszej komunikacji po walkę z odrzuconymi roszczeniami. Trzeba sobie powiedzieć otwarcie, że ręczne usuwanie danych byłoby czasochłonne, podczas gdy Incogni robi to w ułamku czasu. Na tym się nie kończy, ponieważ przedsięwzięcie opiera się na zapobiegnięciu ponownego pojawienia się danych online.

Jak zacząć korzystanie z Incogni?

Aby rozpocząć proces usuwania danych z Internetu, należy założyć konto na stronie Incogni. Jest to standardowy proces, w którym trzeba będzie podać adres e-mail. Zalecane oczywiście jest, by podać ten, z którego najczęściej korzystamy. Imię, nazwisko, a także adres zamieszkania to kolejne informacje, które są potrzebne do podania. W końcu system musi wiedzieć, jakie dane ma usunąć z przestrzeni online. Będziemy musieli także dać prawo do kontaktowania się w naszym imieniu do brokerów. Tak więc kolejne kroki to potwierdzenie zgody, forma zapłaty i zakończenie rejestracji. Reszta to już czekanie na postępy ze strony Incogni. Pracownicy będą na bieżąco informować o toku prac.

Jakie rodzaje danych są zazwyczaj przechowywane przez brokerów?

Już na samym początku trzeba sobie jasno i otwarcie powiedzieć, że różni brokerzy danych zbierają różne rodzaje danych, w zależności od ich specjalizacji. Wymienić można chociażby dane marketingowe, a konkretnie chodzi tu o nawyki przeglądania online. Następnie te są sprzedawane w celach marketingowych. Jakże dziwne, że kiedy przeglądamy jakiś konkretny produkt w Internecie, a później podczas zwykłego użytkowania pokazują nam się już spersonalizowane reklamy właśnie związane z tym przedmiotem czy usługą? Takie są jednak realia dzisiejszego Internetu. 

Nie brakuje danych rekrutacyjnych, które są zbierane, a następnie tworzy się z nich raporty w tle, by oferować usługi kontroli pracownikom HR. Następnym segmentem mogą być brokerzy  ograniczania ryzyka, którzy zbierają podstawowe dane, takie jak informacje zdrowotne lub akta policyjne i sądowe, a następnie sprzedają raport z ocenami różnym firmom inwestycyjnym czy biznesowym. Informacje finansowe? Nie ma problemu. Takie również są gromadzone, a następnie sprzedawane firmom kredytowym i bankom.

W skrócie jednak ujmując to zagadnienie, do najczęściej pożądanych danych należą: pełne imię i nazwisko, numer PESEL (w Stanach Zjednoczonych będzie to SSN), krewni, data urodzenia, numer telefonu, adres e-mail, adres zamieszkania oraz historia zatrudnienia. Do minimalnie mniej pożądanych, ale nadal pożądanych należą informacje o adresie IP, płci, informacji finansowych oraz nawykach zakupowych.

Co jeszcze warto wiedzieć o Incogni?

Na pewno warto zagłębić się w większość szczegółów i organizację samej pracy przez usługę. Dokładny czas, który jest potrzebny do usunięcia profilu, różni się w zależności od witryny wyszukiwania osób. Z niektórych stron dane mogą zostać usunięte natychmiast, podczas gdy z innych może to zająć nawet kilka tygodni. Najczęściej witryny wyszukiwania osób usuwają dane w ciągu 24 godzin do 14 dni roboczych.

Czemu warto zadbać o poprawę prywatności danych osobowych?

To z całkowitą pewnością pytanie retoryczne. Zasadne jednak będzie przybliżenie, dlaczego warto zadbać o tę poprawę. Przykładów nie musimy jednak daleko szukać. Zapewne każdy z nas od czasu do czasu doświadcza automatycznych połączeń telefonicznych. Często zastanawiamy się, skąd nadawca połączenia ma nasz numer. Wówczas w biegu chwili nie potrafimy znaleźć odpowiedzi na to pytanie, ale ono właśnie leży u brokerów danych. Często nasz numer telefonu jest sprzedawany firmom w celu stworzenia list połączeń.  

Oczywiście sytuacji jest o wiele więcej. Poprzez podnoszenie stawek przez firmy ubezpieczeniowe za naszą aktywność online poprzez zaciągnie pożyczek chociażby w Stanach Zjednoczonych poprzez prześladowanie numeru SSN i innych poufnych danych.