Respawn.pl

zonic oficjalnie opuszcza Vitality! Następnym przystankiem Arabia?

Autor: Marcin Kapusta

Danny “zonic” Sørensen oficjalnie przestał pełnić funkcję głównego trenera dywizji Counter-Strike’a w Vitality. Arabia Saudyjska jego następnym przystankiem?

Kilka dni temu w kuluarach pojawiły się doniesienia, jakoby zonic miał opuścić Team Vitality i przejść do arabskiego klubu Falcons. Dziś zaczynają się one potwierdzać, wszak Vitality oficjalnie zakończyło współpracę z 37-letnim szkoleniowcem. Oprócz niego, posadę stracił także psycholog i menadżer ds. wydajności Lars Robl.

Po prawie dwóch latach spędzonych pod szyldem Vitality żegnamy zonica. Danny zawsze będzie częścią naszego dziedzictwa i nie możemy mu wystarczająco podziękować za wszystko, co wyniósł podczas swojego pobytu tutaj. Powodzenia w kolejnym projekcie. Wraz z Dannym żegnamy również Larsa Robla. Wniósł znaczący wkład w osiągnięcie zamierzonych celów i rozwój naszych zawodników” – ogłosiła francuska organizacja za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Zonic przywdział trykot Vitality na początku 2022 roku, dołączając równolegle ze swoimi dotychczasowymi podopiecznymi z Astralis – Peterem “dupreehem” Rasmussenem oraz Emilem “Magiskiem” Reifem. Ściągnięcie duńskiego trio okazało się doskonałym posunięciem. Początkowo wyniki nie napawały optymizmem, jednak po pełnym zintegrowaniu z pozostałymi zawodnikami oraz wykupieniu Lotana “Spinxa” Giladiego międzynarodowy kolektyw stał się pretendentem w walce o najważniejsze CS-owe trofea. Wicemistrzostwo dwóch turniejów z cyklu BLAST Premier Finals, dotarcie do półfinałów IEM Cologne 2023 oraz zwyciężenie Gamers8, IEM Rio 2023, szesnastego sezonu ESL Pro League oraz Majora BLAST Paris 2023 – oto bilans pod wodzą zonica. Warto wspomnieć, że wygrywając Majora nad Sekwaną, zonic stał się jedynym trenerem w historii CS:GO, który zdobył pięć tytułów mistrzowskich rangi Major.

Następnym przystankiem Arabia Saudyjska?

Nie od dziś wiemy, że Arabia Saudyjska dysponuje ogromnymi środkami finansowymi. Przecież to rządowy Fundusz Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej pod koniec stycznia 2022 roku wykupił dwie największe platformy skupione wokół CS:GO – Electronic Sports League (ESL) oraz FACEIT. Łączna kwota tej transakcji przekroczyła bagatela miliard dolarów.

Jak donosi portal Dexerto, zonic wraz z Larsem Roblem dołączą do arabskiego Falcons Esports, które zaoferowało im olbrzymie pieniądze. Niemniej aspiracje i zapędy organizacji na tym nie poprzestają. Właściciel GenOne, Sebastien “KRL” Perez twierdzi, że w 2024 roku włodarze Falcons zamierzają stworzyć superteam z prawdziwego zdarzenia. Mieliby się w nim znaleźć takie gwiazdy, jak Nikola “NiKo” Kovać, Ilja “m0NESY” Osipow czy Russel “Twistzz” Van Dulken.

Powrót na stare śmieci?

W buty zonica ma wejść Remy “XTQZZZ” Quoniam. Wybór 34-latka nie jest przypadkowy, ponieważ piastował on już funkcję trenera Vitality w latach 2018 – 2021. Od końca sierpnia bieżącego roku odpowiadał za wyniki nowopowstałego zespołu TSM, jednak rozstał się z amerykańską marką zaledwie cztery dni temu. 

Jeżeli plotki potwierdzą się, skład Vitality będzie wyglądał następująco:

  • France Mathieu “ZywOo” Herbaut
  • France Dan “apEX” Madesclaire
  • Denmark Emil “Magisk” Reif
  • Israel Lotan “Spinx” Giladi
  • Israel Shahar “flameZ” Shushan
  • France Remy “XTQZZZ” Quoniam (trener)