Respawn.pl

Kto zostanie zwycięzcą ESL One Cologne?

Autor: Sergiusz Lelakowski

Już dziś, punktualnie o godz. 17 rozpocznie się wielki finał Majora – ESL One, rozgrywanego w niemieckiej Kolonii. Naprzeciw siebie staną SK Gaming, barwy których reprezentują Brazylijczycy związani jeszcze do niedawna z Luminosity Gaming oraz rewelacja zawodów – amerykańskie Team Liquid. Podobnie, jak poprzednie mecze fazy play off, tak samo i finał zostanie rozegrany na dystansie Best of Three.

Zdecydowanym faworytem będzie SK Gaming, którego gracze bez problemu przedzierali się przez kolejne szczebelki turnieju. Brazylijczycy byli bezkonkurencyjni w swojej „grupie śmierci”, zostawiając w pokonanym polu G2 oraz FaZe Clan. Warto dodać, że stracili oni podczas całego turnieju zaledwie jedną mapę, którą w półfinale urwało im Virtus.pro. Nieco inaczej wyglądała droga do finału w wykonaniu Team Liquid. „Hiko” i spółka przegrali w fazie grupowej z „Virtusami” i o wejście do fazy play off musieli rywalizować z niemieckim mousesports. To był moment przełomowy, bowiem Amerykanie przeszli przez kolejne fazy, pokonując o wiele bardziej utytułowane ekipy – Natus Vincere oraz fnatic. Dobry team play zaowocował tym, że Team Liquid jest pierwszą „północnoamerykańską” organizacją, która dotarła do finału Majora.

W trakcie całego turnieju SK Gaming stroniło od grania na mapie de_cache, którą aż czterokrotnie odrzucali, z kolei ich najczęstszymi pick’ami były de_mirage (uchodząca za najmocniejszą mapę Brazyliczyków) oraz de_cobblestone. Nieco inaczej prezentują się preferencje w doborze map Amerykanów. Ci najczęściej odrzucali de_overpass (trzykrotnie), a ich najczęstszym wyborem był de_cobblestone. Brazyliczycy rozegrali łącznie siedem map: trzykrotnie cobblestone’a (dwie wygrane i porażka po dogrywce z Virtus.pro), a także dwukrotnie mirage’a i nuke’a – wszystkie zakończone zwycięstwami. Team Liquid musiał rozegrać w sumie dziewięć map, z czego blisko połowa pojedynków stoczona została na de_cobblestone (trzy wygrane i porażka z Virtus.pro). Dwukrotnie areną zmagań był de_train (zwycięstwo i porażka z Natus Vincere). Po jednym razie Amerykanie rywalizowali na de_cache, de_mirage oraz de_nuke.

Droga SK Gaming do finału:
SK Gaming – G2 16:11
SK Gaming  – FaZe Clan 16:6
SK Gaming – FlipSid3 2:0
SK Gaming – Virtus.pro 2:1

Droga Team Liquid do finału:
Team Liquid – EnVyUs 16:7
Team Liquid – Virtus.pro 12:16
Team Liquid – mousesports 2:0
Team Liquid – Natus Vincere 2:1
Team Liquid – fnatic 2:0

Poniżej prezentujemy statystyki osiągnę podczas turnieju przez poszczególnych graczy obu ekip:

SK Gaming K-D Diff K/D rating
[flag br]Marcelo „coldzera” David[/flag] +65 1.63 1.31
[flag br]Tacio „TACO” Filho[/flag] +29 1.24 1.13
[flag br]Gabriel „FalleN” Toledo[/flag]  +28  1.26 1.12
[flag br]Lincoln „fnx” Lau[/flag]  +28  1.25  1.11
[flag br]Fernando „fer” Alvarenga[/flag]  +12  1.10 1.05

 

Team Liquid K-D Diff K/D rating
[flag ua]Aleksandr „s1mple” Kostyliev[/flag] +46 1.29 1.20
[flag us]Jonathan „EliGE” Jablonowski[/flag]  +16 1.10 1.12
[flag us]Nick „nitr0” Cannella[/flag]  +17 1.11 1.08
[flag us]Josh „jdm64” Marzano[/flag]  +6 1.04 0.97
[flag us]Spencer „Hiko” Martin[/flag] -12 0.92 0.92

Przypomnijmy, że zwycięzca wielkiego finału wzbogaci się o 500 tysięcy dolarów. Kto Waszym zdaniem wygra wielki finał Majora w Kolonii? Start o godz. 17:00, a transmisję tego wydarzenia można śledzić na oficjalnych kanałach ESL. Poniżej linki do wersji anglo- i polskojęzycznej.

stream angielski: SK Gaming – Team Liquid
stream polski: SK Gaming – Team Liquid