Respawn.pl

3 najważniejsze elementy dobrego zdjęcia

Autor: Partner serwisu

Coraz większy dostęp do nowoczesnych aparatów fotograficznych sprawia, że wiele osób pasjonuje się robieniem zdjęć. Zaawansowane technologie oraz innowacyjne funkcje techniczne sprzętu sprawiają, że z łatwością zrobić można poprawnie technicznie zdjęcie. Warto jednak poznać podstawowe zasady, jakie decydują o tym, czy zdjęcie jest dobre.

1. Centralna część zdjęcia

Początkujący amatorzy fotografii bardzo często umieszczają główny motyw w centralnym punkcie zdjęcia. Główną zaletą tego typu kompozycji jest to, że na zdjęciu nie są zawarte zbędne elementy, natomiast uwaga skupiona jest na obiekcie fotografowanym. W tym aspekcie duże znaczenie mają również wymiary zdjęć. Na mniejszych zdjęciach perspektywa centralna wygląda lepiej aniżeli na większych. Jednak wybierając kompozycję centralną, nie opisuje się miejsca, a także sytuacji, w której występuje obiekt. Przez co tego typu zdjęcia mogą być nieciekawe. Warto zatem wybierać ciekawsze kadry, co jednak wymaga większej świadomości kompozycyjnej oraz przestrzegania kilku istotnych zasad. Kompozycja centralna może być jednak wykorzystywana podczas robienia portretów, wówczas bardzo przydatne jest białe tło do zdjęć.

2. Główne zasady kompozycyjne podczas robienia zdjęć

Dobry sprzęt fotograficzny powinien posiadać jak najwyższe klasy prędkości kart SD. Szereg porad w zakresie doboru sprzętu fotograficznego uzyskać można na stronie https://www.mediaexpert.pl/poradniki/foto-i-kamery. Ważne jest jednak, aby właściwie przygotować się do fotografowania z punktu widzenia merytorycznego. Podstawową zasadą dobrej kompozycji na zdjęciu jest reguła trzech, czyli tak zwany trójpodział. Na tej podstawie dzieli się zdjęcie na dziewięć części, wykorzystując dwie poziomo oraz dwie pionowe liny. Uzyskane cztery punkty w miejscu przecięcia linii nazywa się mocnymi punktami obrazu. Dlatego wszystkie elementy, które znajdą się właśnie w tych punktach lub też wzdłuż linii, są najważniejsze oraz wywierają największy wpływ na odbiorcę. Zasada złotego podziału wykorzystywana jest również w przyrodzie, architekturze oraz malarstwie już od starożytności. Pozwala uzyskać harmonijny efekt.

3. Minimalizm, czyli siła zdjęć tkwi w prostocie

Aby uzyskać dobre zdjęcie, należy postarać się o prosty oraz łatwy do odczytania i zrozumienia kadr. Dlatego przed wykonaniem zdjęcia należy określić, co znajduje się w tle obiektu fotografowanego. Nierzadko na zdjęciu pojawia się zbyt dużo elementów, które skutecznie mogą odciągać uwagę od głównego motywu. Zdarza się również, że kadr uwzględnia zbyt dużo niepotrzebnego tła, ale też pierwszego planu. Może być to na przykład niebo, chodnik, ziemia lub inne elementy. Dlatego dobre zdjęcie nie powinno posiadać żadnych zbędnych elementów. Pozwoli to podkreślić znaczenie głównego obiektu, a także wprowadzić równowagę, porządek oraz jasność przekazu. Należy także unikać dużego kontrastu elementów z tematem zdjęcia. Mogą to być na przykład zbyt jasne plamy, w intensywne kolory, które odciągają uwagę od głównego motywu. Duże znaczenie ma też ustawienie fotografa względem przedmiotu. Bardzo często początkujący amatorzy fotografii pozostają bez ruchu podczas wykonywania zdjęć. W ten sposób nie mogą wykorzystać wszystkich możliwości swojego sprzętu. Zatem podczas pracy z aparatem warto podejść bliżej obiektu, odsunąć się od obiektu, zmienić perspektywę, aby uzyskać jeszcze lepsze efekty.