Świat jest różny, ludzi są różni i każdy ma swoje preferencje. Jedni wolą klawiatury membranowe, a drudzy mechaniczne, dlatego dzisiaj po fali testów klawiatur z mechanicznymi przełącznikami zapraszamy na recenzje klawiatury membranowej z od firmy Genesis – Rhod 500 z podświetleniem RGB.
Nikogo nie powinno dziwić, że klawiatury mechaniczne są po prostu dla wielu użytkowników lepsze, jednak są i tacy, którzy wolą poczciwą klawiaturę membranową. W swoim asortymencie polska firma Genesis ma właśnie klawiatury membranowe, a jedną z nich jest Rhod 500 z podświetleniem RGB, którego poddamy dzisiaj testom i sprawdzimy, jak radzi sobie z codziennym użytkowaniem!
Specyfikacja techniczna Rhod 500
- Waga: 631 g
-
Długość: 466 mm
- Wysokość: 36 mm
- Szerokość: 159 mm
- Długość kabla: 1,8 m
Dane techniczne:
-
Siła nacisku potrzebna do aktywacji: 55 g
- Wytrzymałość: do 10 milionów kliknięć
- Dwanaście klawiszy multimedialnych
- Czas reakcji: 8 ms
-
Podświetlenie RGB
Dodatkowe informacje:
- Ilość trybów podświetlenia: 11
- Anti-ghosting
- Dodatkowe oprogramowanie
- Obsługa klawiszy makr
- Możliwość zablokowania klawisza Windows
Platforma testowa:
- CPU: AMD Ryzen 3700X
- COOLER: CoolerMaster Masterliquid ML360R RGB
- MOBO: MSI MPG X570 GAMING EDGE WIFI
- GPU: INNO3D RTX 2070 Super Twin X2 OC
- RAM: 4x8GB Patriot Viper 4 Blackout 4400 Mhz CL18
- SSD: Patriot Viper VPN100 1 TB
- PSU: Be Quiet! Dark Power Pro 11 1000W
- OBUDOWA: CoolerMaster Mastercase H500M
Budowa Rhod 500
Zacznijmy na start od tego, jak zbudowany jest Genesis Rhod 500, który składa się z 104 klawiszy, w tym dwunastu multimedialnych. Pod klawiszami polski producent umieścił srebrne aluminium, a górę i dół sprzętu zakończył czarnym tworzywem. Co ciekawe aluminium nie tworzy dużego echa podczas klikania, przez co sprzęt sprawdza się w jednej z ważnych cech – cisza. Same nakładki na klawisze są dosyć duże, a tak samo jak cała klawiatura, bowiem jej długość to 466 mm. W prawym górnym rogu znalazło się miejsce na oznaczenia między innymi włączonego Caps Locka.
Przejdźmy jeszcze na spód sprzętu, w którym góruje spora ilość twardego plastiku i dwie duże nóżki do podniesienia naszej klawiatury. Za utrzymanie urządzenia w miejscu odpowiadają cztery nieduże, ale grube ślizgacze. W tym przypadku klawiatura położona na podkładce nie latała na każde strony, lecz nieco gorzej sytuacja miała miejsce na biurku, kiedy to podkładkę zdejmiemy. Na sam koniec przyjrzyjmy się się jeszcze wykończeniu klawiatury, która przy miejscu gdzie powinna znajdować się podstawka na nadgarstki ma kilka wgłębień. Taki o to niepozorny zabieg pozwolił uzyskać nieco lepszy design i większą stabilność.
W klawiaturze nie zabrakło także klawiszy multimedialnych. Te zostały umieszczone standardowo na klawiszach F1 do F12. W sprzęcie nie zabrakło także pełnego anty-ghostingu, co oczywiście pozwoli nam klikać wiele klawiszy na raz! To standardowy system dla graczy, bez którego ani rusz. Warto także wspomnieć, że z poziomu klawiatury wyłączycie pechowy dla wielu przycisk Windows!
Design i podświetlenie
Genesis Rhod 500 to połączenie czerni z szarym aluminium i dosyć grubymi nakładkami na klawisze. Jednak największą robotę ma tutaj oczywiście robić podświetlenie RGB, które jak to w produktach polskiego producenta ma zawładnąć umysłem wielbicieli kolorowych światełek. W przypadku tego modelu mamy do wyboru jedenaście efektów świetlnych, którymi możemy sterować z poziomu klawiatury, jak i oprogramowania. Całość naprawdę dobrze się ze sobą komponuje, a wiązki światła odbijające się od aluminium dają jeszcze ciekawszy i lepszy efekt. Hejterzy podświetlenia także będą uradowani, bowiem jest możliwość wyłączenia światełek.
Przeczytaj więcej – Recenzja Genesis Trit 600, czyli fotela z podświetleniem RGB!
Przełączniki
Klawiatura Genesis Rhod 500 jest membranowa, przez co od razu z perspektywy technicznych jest gorsza od mechanicznych. Jednak są takie osoby, którym po prostu mechanik nie siada i wolą korzystać z cichszych membranówek. Produkt polskiej firmy nie wyróżnia się w tej kwestii niczym szczególnym, tak jak praktycznie każda inna membranówka. W tym modelu mamy do czynienia z siłą nacisku 55 g czy 8 ms czasem reakcji. Żywotność klawiszy to 10 milionów, co jak wiemy i tak prędzej zepsujemy sprzęt w inny sposób.
Oprogramowanie
Na sam koniec przejdźmy do oprogramowania, który możecie pobrać ze strony Genesis. Wielkim plusem tego programu jest możliwość ustawienia sobie makr na klawiaturze, które zostaną zapamiętane przez wbudowaną pamięć. Oprócz ustawienia klawiszy makr nie mogło zabraknąć opcji do zmiany naszego podświetlenia, bowiem to w tej kwestii program daje nam spore pole manewru. Fani światełek z pewnością będą zadowoleni.
Podsumowanie
Fani membranówek na pewno mają spory wybór, jednak dla mnie powrót w przeszłość z pewnością nie zakończyłby się pozytywnie dla sprzętu. Genesis Rhod 500 to na pewno fajnie wyglądająca klawiaturka, która wyróżnia się niezłym podświetleniem i samą budową. Twarde aluminium i plastik wytrwają nasze ciężkie chwile, a sporej wielkości nakładki i konstrukcja spodu budują wrażenie wysoko profilowanej klawiatury. To jednak pamiętajmy, że cały czas mówimy o klawiaturze membranowej, gdzie w cenie 120 złotych możemy otrzymać nie najgorszego mechanika. Z mojej perspektywy Genesis Rhod 500 to ewidentnie dobry sprzęt z dużą ilością bajerów, ale dla miłośników ciszy i membrany.
[review]