Respawn.pl

Jak wybrać skaner 3D? Praktyczne porady dla kupujących

Autor: Partner serwisu

Skanery 3D coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Sięgają po nie amatorzy wydruków 3D, majsterkowicze, hobbyści oraz liczni inni odbiorcy, pragnący wykorzystać je zgodnie ze swoimi planami. Ponieważ urządzenia te są stosunkowo drogie, ich zakup powinien być dobrze przemyślany. Poniżej prezentujemy garść najważniejszych porad skierowanych do wszystkich osób przygotowujących się do zakupu swojego pierwszego skanera 3D.

Najważniejsze parametry skanerów 3D 

Pierwszą i podstawową sprawą jest stopień dokładności, z jaką pracują skanery. Parametr ten może się wahać pomiędzy 0,1 mm a 0,01 mm. Im większa będzie dokładność urządzenia, tym bardziej precyzyjnie i szczegółowo będą odzwierciedlone wykonywane przez Ciebie projekty. Dla uzyskania maksymalnie zadowalającej dokładności skaner musi być odpowiednio skalibrowany. Kalibrowanie fabryczne powinno być potwierdzone certyfikatem, a niejeden sklep elektroniczny oferuje też możliwość kalibracji w momencie zakupu. 

Rozdzielczość skanera to kolejna istotna sprawa użytkowa, którą należy wziąć pod uwagę. Rozdzielczość określa najmniejszą możliwą odległość dzielącą dwa punkty na danym modelu 3D. Parametr ten wyrażany jest w milimetrach, a w niektórych urządzeniach nawet w mikrometrach. Najbardziej szczegółowe urządzenia stosuje się w przemyśle, inżynierii, animacji i technologii VR. Rozdzielczość przekłada się też na rozmiar tworzonego pliku, dlatego do bardziej zaawansowanych skanerów potrzebny będzie także bardziej wydajny komputer. 

Tempo pracy to parametr określający ile czasu zajmie zeskanowanie danego obiektu. Może się różnić w zależności od konstrukcji i technologii danego urządzenia. Prędkość oblicza się zazwyczaj w oparciu o liczbę klatek i liczbę punktów przechwytywanych w ciągu sekundy. Dobrej jakości skanery 3D wymagają zaledwie jednej sekundy do wykonania nawet kilkunastu klatek, pozwalających uchwycić w jednym momencie nawet 2 lub więcej milionów punktów w danym obiekcie. Najbardziej zaawansowane urządzenia mogą wykonać 80 klatek w ciągu sekundy, wychwytując do 4 milionów punktów. 

Skanera wygodne w obsłudze – czyli jakie? 

Skaner 3D w domowym użytku powinien być przede wszystkim praktyczny i łatwy w obsłudze. Przed wyborem konkretnego urządzenia warto określić swoje potrzeby i oczekiwania względem niego oraz ustalić jak często zamierzasz wykonywać skany 3D. Im częściej planujesz go używać, tym bardziej wydajne urządzenie będzie potrzebne, które pozwoli nie tylko na wykonywanie szczegółowych skanów, ale również na ich szybkie przetwarzanie. Na szczęście większość urządzeń przeznaczonych do domowego użytku jest intuicyjna w obsłudze. 

Warto też wybrać urządzenie dopasowane do wielkości przedmiotów, które zamierzasz skanować. Jeśli będziesz skanował różnych rozmiarów obiekty, wówczas warto wybrać urządzenie dalekiego zasięgu, które pozwoli szczegółowo odwzorować wszystkie, nawet oddalone od siebie elementy. Do skanowania mniejszych obiektów możesz wybrać urządzenia manualne oraz mobilne.