Respawn.pl

Test Fractal Design Meshify 2 XL – obudowa dla wszystkich!

Autor: Marcin Skrętkowicz

Meshify 2 XL to zaprojektowana obudowa stworzona pod customowe chłodzenia wodne ale i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Przerośnięty twór nawiązujący do Full Tower ma sporo miejsca wewnątrz oraz wzorową cyrkulację powietrza i niskie temperatury podzespołów. 

Fractal Design to szwedzki producent sprzętu komputerowego. Założona w 2007 roku firma produkuje obudowy komputerowe, chłodnice wodne, wentylatory do obudów i zasilacze. Wszystkie produkty są projektowane i konstruowane w Szwecji.

Meshify 2 XL to konstrukcja zbliżona do Meshify S2. Dwukomorowa obudowa z ruchomym wnętrzem, które pozwala wybrać czy wolimy więcej miejsca na kartę graficzną czy też niestandardowe układy chłodzenia cieczą. Co prawda mamy też wybór bo możemy zbudować sporych rozmiarów “magazyn danych”. Front obudowy to sama siatka mesh, która zapewni nieograniczony dostęp do chłodnego powietrza. Na boku odnajdziemy hartowane szkło, które wyeksponuje nasze komponenty.

Specyfikacja Fractal Design Meshify 2 XL:

  • Wymiary: 542 x 240 x 474,
  • Waga całkowita: ~ 16,4 kilograma,
  • Materiał: stal / hartowane szkło / tworzywa sztuczne,
  • Obsługiwane formaty: E-ATX / ATX / mATX / Mini-ITX / EE-ATX / SSI-CEB / SSI-EEB,
  • Maksymalna wysokość coolera CPU: 185 mm,
  • Maksymalna długość karty graficznej:
    • z wnęką na dyski: 359 mm,
    • bez wnęki: 549 mm.
  • Liczba slotów kart rozszerzeń: 7+2,
  • Liczba zatok wewnętrznych 3.5 / 2.5 cala: 6 /8,
  • Wyjścia na przednim panelu:
    • 3 x 140 lub 3 x 120 mm (2x 140 mm fabrycznie / Front),
    • 1x 140 lub 1x 120 mm (1x 140 mm fabrycznie / Tył),
    • 3x 140 lub 3x 120 mm (góra),
    • 2x 140 lub 2 x 120 mm (dół).
  • Radiatory max:
    • góra – 480/420 mm,
    • tył – 120 mm,
    • przód – 480/420 mm,
    • spód – 240/280 mm.

Obudowa przychodzi w bardzo dużym, szarym kartonie na którym nadrukowano podstawowe informacje dotyczące produktu. Natomiast sama skrzynka znajduje się w otulinach grubego idealnie dopasowanego styropianu. Oczywiście poza obudową w komplecie odnajdziemy akcesoria montażowe (śrubki, dystanse oraz opaski do aranżacji okablowania), dwie dodatkowe blachy montażowe na HDD oraz instrukcję obsługi z pełną dokumentacją.

Fractal Design Meshify 2 XL 12 Fractal Design Meshify 2 XL 13

Fractal Design Meshify 2 XL 1 Fractal Design Meshify 2 XL 2 Fractal Design Meshify 2 XL 3

Po wyjęciu tego monstrum z opakowania na pewno zwrócimy uwagę na przedni panel, który jest z siatki mesh ze charakterystycznymi dla Fractala trójkątnymi przegięciami blachy tworząc wzór 3D. Ma się rozumieć jeden z boków oczywiście jest wykonany z hartowanego szkła ale dla niepoznaki szkło te przykleił szybę do stalowej ramy. Co do zasady jest to fajne rozwiązanie bo całość opiera się na kołkach zatrzaskowych i można w pełni uchylić na bok. Druga strona boku Meshify 2 XL wykonany jest już z całego kawałka blachy. Niestety nie mamy do wyboru zbyt dużo kolorów obudowy bo jest tylko jeden tj. czarny. Do wyboru natomiast jest przyciemnienie szkła hartowanego – w tym znaczeniu producent oferuje mocno przyciemnione szkło lub lekko przyciemnione.

Fractal Design Meshify 2 XL 17

Jeżeli chodzi o front obudowy to tutaj producent też zastosował zatrzaski i bez problemu po zdjęciu frontu dostajemy się do wnętrzności tj. filtra siateczkowego wyłapiającego kurz oraz wentylatorów. Te natomiast to 140 milimetrowe konstrukcje Dynamic X2 GP-14, które mogą pracować z maksymalną prędkością 1000 obrotów na minutę, a zasilane są złączem 3-pin. Defakto mamy możliwość dołożenia jeszcze jednego wentylatora 140 milimetrowego ew. założenia radiatora LC do 480 mm.

Fractal Design Meshify 2 XL 20 Fractal Design Meshify 2 XL 21 Fractal Design Meshify 2 XL 22

Na topie frontowym panelu zastosowano też 2x USB 3.0, 1x USB 3.1 Type C, 1x mikrofon, 1x słuchawki i tradycyjnie przycisk od zasilania i sam reset. W dalszej części topu odnajdziemy kolejny filtr przeciwkurzowy znajdujący się w solidnej ramce wykonanej z jakiegoś stopu plastiku.

Fractal Design Meshify 2 XL 7

Na spodzie odnajdziemy cztery stopki z gumowym tworzywem antypoślizgowym oraz wentylację spodu. Otwory na wentylator PSU zakrywa znów duży siateczkowy filtr przeciwkurzowy osadzony w plastikowej ramce, do którego mamy dostęp od frontu obudowy.

Co zatem słychać w wewnątrz obudowy? Meshify 2 XL to w zasadzie dwukomorowe monstrum z pełni wentylowaną piwnicą na zasilacz wraz z koszykami HDD (jeżeli, ktoś tego używa jeszcze). Dla osób kochających idealne rozprowadzenie kabli to producent zadbał o wiele gumowych przepustów do prowadzenia kabli praktycznie w każdym możliwym miejscu. Także z pewnością każda osoba ogarnie ułożenie w idealny dla siebie sposób. Z tyłu obudowy otrzymujemy trzy plastikowe zaczepy z opaskami rzepowymi, opaski rzepowe do prowadzenia kabla EPS i tym samym wiele gumowych przepustów na kable oraz zaczepy na opaski plastikowe.

Fractal Design Meshify 2 XL 24 Fractal Design Meshify 2 XL 25 Fractal Design Meshify 2 XL 26 Fractal Design Meshify 2 XL 27 Fractal Design Meshify 2 XL 28 Fractal Design Meshify 2 XL 30

Fractal Design Meshify 2 XL 32

Fractal Design Meshify 2 XL 33 Fractal Design Meshify 2 XL 34 Fractal Design Meshify 2 XL 35

W zestawie otrzymujemy trzy 140 milimetrowe wentylatory (dwa na froncie i jeden z tyłu). Są to oczywiście Dynamic X2 GP-14 z łożyskiem LLS (long life sleeve). Te wentylatory charakteryzują się maksymalną prędkością do 1000 obrotów na minutę. Co do zasady to tylko standardowe wyposażenie i przykładowo na froncie możemy zmieścić aż cztery wentylatory 120 milimetrowe lub trzy 140 milimetrowe – dla osób bawiących się w chłodzenie wodne front umożliwia montaż chłodnicy o maksymalnym rozmiarze 480 milimetrów ale nie jest podana maksymalna grubość takiej chłodnicy. Na górze obudowy zamontujemy kolejne cztery 120 milimetrowe lub trzy 140 milimetrowe wentylatory i tak samo jak od frontu zmieścimy tam chłodnicę o maksymalnym rozmiarze 480 milimetrów. Z tyłu tylko zmieści się jeden wentylator do 140 milimetrów, który w zasadzie dostajemy w standardzie. Piwnica to kolejne dwa wentylatory 140/120 milimetrowe.

Nie ma też strachu co do długości karty graficznej. Stosując kolumnę do HDD zmieścimy GPU o maksymalnej długości 356 milimetrów, bez niej wydłużamy miejsce do 549 milimetrów. Dla osób lubiących chłodzenie powietrzem to w środku zmieścimy wieże chłodzenia powietrzem o wysokości do 185 milimetrów.

Meshify 2 XL oferuje dodatkowy kontroler na wentylatory. Zastosowany kontroler zaoferuje nam miejsce na dodatkowe dziewięć wentylatorów, którymi będziemy mogli sterować za pośrednictwem płyty głównej.

Fractal Design Meshify 2 XL 36 Fractal Design Meshify 2 XL 38 Fractal Design Meshify 2 XL 42 Fractal Design Meshify 2 XL 43

Podsumowanie 

Fractal Design Meshify 2 XL to spora i bardzo dopracowana konstrukcja dla prawdziwych zagorzałych fanatyków zestawów komputerowych. Gabaryty obudowy sprawiają, że jest to Full Tower i w środku oferuje przeogromną ilość miejsca nie tylko na płyty główne E-ATX ale i serwerowe monstra. Co do zasady obudowa została stworzona dla zagorzałych fanatyków custom loop LC. Projekt obudowy wykonany perfekcyjnie, gdyż mamy wiele przepustów na kable. Dla osób, które lubią mieć szybki dostęp do wnętrzności swoich podzespołów nic bardziej prostszego, gdyż beznarzędziowe otwieranie i zamykanie na zatrzaski spisuje się rewelacyjnie.  Minusem oczywiście przy takich konstrukcjach jest oczywiście cena, która obecnie oscyluje w graniach 1050 PLN. To dobrze przemyślana i oferująca ogromne możliwości chłodzenia cieczą, rekomendowana dla entuzjastów LC, graczy oraz dla profesjonalistów, tym bardziej że obudowa jest wcale nie jest tak głośna jak można się spodziewać.

Sprzęt do recenzji został dostarczony przez firmę Fractal Design lub firmę marketingową/PR’ową zajmującą się daną marką na rynku polskim. Portal Respawn.pl za tę recenzję nie przyjął gratyfikacji w żadnej formie. Firma nie miała żadnego wpływu na opinię wystawioną przez portal Respawn.pl oraz nie miała wpływu na autora niniejszej recenzji. Autor rozumiany jako redaktor portalu Respawn.pl