Respawn.pl

Przyglądamy się statystykom IEM Katowice 2024

Autor: Krzysztof Sarna
IEM Katowice 2024

Po IEM Katowice 2024 nie pozostało już nic innego, jak tylko go podsumować. Wiemy już, że najlepszym zawodnikiem wybrany został nie kto inny, jak Danil “donk” Kryshkovets. Na tym jednak nie koniec. By wydarzenie uznać za minione, musimy przyjrzeć się jeszcze poszczególnym statystykom w ujęciu ogólnym całego turnieju.

Statystyki IEM Katowice 2024

W kontekście najlepszych graczy niewiele zmieniło się po zakończeniu fazy grupowej. Po meczach w Spodku nadal pierwsza trójka należy do Rosjan, w następującej kolejności: donk, Ilya “m0NESY” Osipov oraz Dmitry “sh1ro” Sokolov, których ratingi wyniosły odpowiednio: 1.70; 1.35 i 1.27. Warto jednak zatrzymać się jeszcze przy pozycji numer cztery, wszak na niej zakończył zmagania Polak, Olek “hades” Miśkiewicz, którego współczynnik to 1.25. 

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy ENCE rozegra kolejne mecze i turnieje? Nie ma długiej przerwy po IEM

Nikogo nie powinien również specjalnie zdziwić fakt, że w kategorii najlepszych drużyn był Team Spirit. W końcu organizacja z Rosji wygrała całe rozgrywki. Jej rating to 1.25, czym znacznie odjechała reszcie stawki, bowiem drugie MOUZ to rating 1.11, a trzecie FaZe pochwalić się może współczynnikiem 1.07. Polskie ENCE znalazło się dopiero na szóstej pozycji z wynikiem 1.05, chociaż warto zaznaczyć, że w gronie TOP6 z uczestników fazy play-off nie znalazł się tylko Team Falcons, podczas gdy Heroic mimo braku awansu do Spodka zakończyło zmagania z ratingiem również 1.05. Tę samą ocenę co ENCE i Heroic osiągnęło również G2 Esports i Natus Vincere. 

CZYTAJ TAKŻE: pasha: Mam ogromy niedosyt po meczu ENCE

Fakt, że AK-47 stanowiło najczęściej kupowaną broń także nie stanowi wielkiego zaskoczenia. “Kałach” stanowił 33,18% wszystkich zakupów broni. Druga pozycja należy do M4A1-S z dorobkiem 21,53%. Podium zamyka kultowa snajperka. AWP to 9,51% wszystkich zakupów zawodników podczas całego IEM Katowice 2024 (faza grupowa + faza play-off, nie wliczamy tu etapu Play-in). 

Często bywa tak, że liczba rozegranych gier na poszczególnych mapach jest niemalże taka sama. IEM Katowice 2024 jednak w ścisłej czołówce aren taki nie był. Najczęściej rozgrywanym planem był Nuke, bo aż 14-krotnie. Druga pozycja należy do Ancienta, na którego stawiano 13 razy. Trzecie miejsce to ex aequo w wykonaniu Anubisa i Mirage’a. Te mapy były wykorzystywane po dwanaście razy. Następnie mamy Overpassa i Vertigo, na których zawodnicy odpowiednio poruszali się po 11 i 8 razy. Zdecydowanie odstawało Inferno, na które postawiono zaledwie dwukrotnie. 

Coś wspaniałego! 

W dwóch fazach Intel Extreme Masters Katowice 2024 padło łącznie osiem aceów. Warto z tego miejsca od razu powiedzieć, że dwa z nich należało do Polaków. Raz wszystkich przeciwników wyeliminował Alan “Flayy” Krupa, a miało to miejsce w meczu z udziałem Rebels i Teamu Falcons. Acem popisał się również Kamil “siuhy” Szkaradek w potyczce MOUZ vs. Cloud9. Również Dania i Ukraina zainkasowały po dwa ace’y (Magisk, sjuush; Woro2k, zont1x). Całą ósemkę dopełniają XANTARES i SunPayus. 

CZYTAJ TAKZE: Izak: Przy ENCE poczułem emocje, jakich nie było od lat