Respawn.pl

Recenzja ACEZONE A-Spire – Czy to najdroższe i najlepsze słuchawki do Counter-Strike 2?

Autor: Michał Maćkowski
A-Spire, Recenzja, Słuchawki do Counter-Strike 2

Wiemy, że dźwięk w grach FPS jest niesamowicie ważny, dlatego też istotną rolę w tej kwestii odgrywają słuchawki! W tym mają pomóc ACEZONE A-Spire, dedykowane słuchawki do gier FPS.

Słuchawki do Counter-Strike 2 – historia ACEZONE

ACEZONE to niewielka firma na rynku słuchawek, jednak bagaż doświadczeń może pozazdrościć im niejedna duża firma na rynku sprzętu gamingowego. Za ACEZONE stoją osoby, która mają duże doświadczenie w świecie esportu oraz branży dźwiękowej. Dzięki współpracy z producentami sprzętu wojskowego, specjalistami od wydarzeń esportowych i  profesjonalnymi zawodnikami powstały słuchawki dedykowane tytułom FPS, w tym wersja A-Spire, którą przetestujemy!

ACEZONE na wielkiej scenie esportowej widoczne było już na ponad setce turniejów, ale największy sukces osiągnęło w 2021 roku. Wtedy słuchawki tego producenta używane były podczas PGL Major Sztokholm, gdzie zawodnicy w Avicii Arena rywalizowali o najważniejszy puchar dla gracza Counter-Strike. Przypomnijmy, że wtedy puchar w szwedzkiej arenie podnieśli gracze Natus Vincere.

Aktualnie ACEZONE na rynek wypuściło trzy modele słuchawek:

  • A-Spire – przeznaczone dla casualowych graczy o lżejszej budowie
  • A-RISE –  przeznaczone dla profesjonalnych graczy o masywniejszej konstrukcji i większym, pasywnym wyciszaniem szumów
  • A-LIVE – przeznaczone do profesjonalnych turniejów o masywniejszej konstrukcji i większym, pasywnym wyciszaniem szumów

Recenzja ACEZONE A-Spire – słuchawki do Counter-Strike 2 i innych FPS

Jako że profesjonalnym graczem nie jestem i recenzje piszę z mieszkania, a nie katowickiego Spodka, w moje ręce wpadła wersja ACEZONE A-Spire, która jest przeznaczona dla casualowych graczy i charakteryzuje się lżejszą budową i nieco bardziej eleganckim wyglądem. Ten model jest także zdecydowanie tańszy od swoich kolegów, ale i tak może sprowadzić na ziemie.

Specyfikacja ACEZONE A-Spire

  • Interfejsy: USB-C, mini-jack i Bluetooth
  • Rozmiar Przetwornika: 40 mm
  • Zakres częstotliwości przetwornika: 20 Hz do 20 kHz
  • Mikrofon z redukcją szumów i algorytmem wzbogacania dźwięki i technologii AceZone
  • Redukcja szumów: Trójwarstwowa cyfrowa redukcja szumów
  • Waga: 270 g
  • Bateria: 800mAh  – szacowany czas pracy bezprzewodowej 35 godzin
  • Dodatkowe elementy: Czarny futerał, kabel AUX mini jack 3,5 mm, kabel USB-C  3m do
    gier i ładowania, instrukcja obsługi
  • Obsługiwane platformy: Windows 10 i nowsze, MacoS wersja 12 i nowsze, Xbox One i Series X, PS4 I 5, Androic i IOS (AUX i Blueetoth), Nintendo Switch, Steam Deck.

Unboxing słuchawek

Słuchawki docierają do mnie w granatowym kartonie, który skrywa twardsze pudełko, w którym jeszcze od razu nie znajdziemy słuchawek. Wszystko przez dodanie specjalnego zamszowego etui, w którym znajdziemy już słuchawki z mikrofonem, wszystkie potrzebne kable oraz gąbkę na mikrofon. Plus dla producenta za dodanie siatki z rzepem, która pozwala schować potrzebne elementy podczas transportu w jedno, bezpieczne miejsce.

acezone A Spire w pokrowcuBudowa

A-Spire to słuchawki, które z perspektywy budowy nie wiele się wyróżniają. Proste w budowie i miła w dotyku ekoskóra na nausznikach i pałąku są tutaj sporym plusem. Producent postanowił połączyć czerń ze srebrnymi elementami. Nauszniki z 40 milimetrowymi przetwornikami i w kształcie 3D posiadają miękką, fajnie dopasowującą się do ucha gąbkę, dzięki czemu nie czuć zmęczenia przy dłuższych maratonach. Natomiast regulowany pałąk zbudowany jest, prawie że identycznie, czyli gąbka, skóra, ale również dodatkowe aluminium. Słuchawki wraz z mikrofonem ważą zaledwie 270 gram.

Słuchawki ACEZONE A-SpirePrzed przejście do mikrofonu, warto spojrzeć jeszcze na rozstawienie przycisków. Na prawym nauszniku producent umieścił przyciski do regulacji głośności lub zatrzymywania/uruchamiania muzyki czy innych materiałów audio/wideo. Dodatkowo tuż obok dorzucono jeszcze wejście jack, którego nie używać do gry na komputerze, a do słuchania muzyki na przykład z telefonu.

acezone przyciskiNatomiast na lewym nauszniki sprawa wygląda jeszcze ciekawiej, bo oprócz guzika do wyłączania/włączania, wejścia USB-C producent umieścił przycisk odpowiedzialny tak naprawdę za aż trzy rzeczy:

  • Zmiana trybu redukcji szumów (po krótkim kliknięciu)
  • Zmianę tryby equalizera na gry lub muzykę (przy przytrzymaniu)
    • Jeden sygnał – tryb muzyki
    • Dwa sygnały – tryb muzyki
  • Uruchomienie asystenta głosowego (po podwójnym kliknięciu)

W zestawie oczywiście znajduje się jeszcze mikrofon na elastycznym pałąku, który posiada małą gąbkę i sprawnie działające ramie. Dodatkowo producent umieścił na niego uchwycik na pałąku, aby móc go przymocować. To jednak nieco więcej o mikrofonie za chwilę.

mikro acezone

Pierwsze wrażenia z ACEZONE A-Spire

Trzeba przyznać, że A-Spire dobre wrażenie zrobiło już przy samym unboxingu, pomysłowością i dodatkiem w postaci naprawdę dobrej jakości pokrowca. Słuchawki proste w obsłudze i po pierwszym założeniu naprawdę można się wyciszyć. Wszystko przez aktywne redukcje szumów i nauszniki, które w bardzo dobry sposób wygłuszają otoczenie. Można się poczuć prawie jak w budce dla graczy, jakie instalowane są na turniejach LAN.

Słuchawki ACEZONE A-SpireMikrofon

Przejdźmy do mikrofonu, który w słuchawkach gamingowych powinien być na tyle dobry, aby móc porozumieć się ze swoimi kompanami. Wiemy, że w Counter-Strike 2 i innych FPS komunikacja jest jednym z najważniejszych elementów rozgrywki. Zatem jak sprawdza się mikrofon w ACEZONE A-Spire? No powiem szczerze, że tak sobie.

Zestaw słuchawkowy A-SPIRE jest wyposażony w mikrofon kierunkowy typu „lift-to-mute” z redukcją szumów, który został zaprojektowany tak, aby odbierać głos gracza, ignorując hałas otoczenia. Trzeba przyznać, że ta funkcja sprawdza się dobrze, jak nie bardzo dobrze. Faktycznie ciężko, aby mikrofon wychwycił niepożądane dźwięki z otoczenia – aby tak było, trzeba się nieźle postarać.

To jednak nie jest idealnie, szczególnie kiedy jesteśmy do pewnych rzeczy przyzwyczajeni. Wszystko, co mówimy do mikrofonu, od razu słyszalne jest w słuchawkach ze względu na technologię samosłyszalności, której nie da się wyłączyć a jedynie dosyć mocno przyciszyć. Podczas rozgrywki faktycznie to co mówimy, jest już niesłyszalne, co nie zaliczam do wady, a głównie kwestii przyzwyczajenia.

To jednak A-Spire ma pewien problem, którego rozwiązać się już specjalnie niestety nie da. Sama jakość mogłaby być odrobinę lepsza, ale co ciekawe, mikrofon sam nieco wycisza nasz głos podczas rozmów na komunikatorze. Dzieje się to w momencie, kiedy mówimy z kimś w tym samym momencie, przez co jego komunikaty słychać głośniej. Dosyć niecodzienny problem. To jednak w samych nagraniach mikrofon prezentuje się w porządku, co można posłuchać poniżej.

Działanie ACEZONE A-Spire

Przejdźmy wreszcie do działania ACEZONE A-Spire, ale na ten moment w ogólnym świetle. Trzeba przyznać, że słuchawki od pierwszego założenia dobrze leżą, przyjemna gąbka w obiciu z ekoskórą zdają egzamin, razem z aluminium i odrobiną plastiku. Słuchawki w takie budowie przetrwały pierwszy upadki (powrót do kabla nie należy do prostych) i jak nie będziemy nimi rzucać o ścianę, z pewnością posłużą nam długie lata. Ciężko się do czegokolwiek doczepić w kwestii budowy, bo dobra konstrukcja i nauszniki w formie 3D po prostu dają dużą wygodę. Sam mikrofon ,mimo że nie powala, radzi sobie dobrze w codziennych obowiązkach.

Jeżeli chodzi o codzienność, to z pewnością A-Spire zasługują na pochwałę pod względem wyciszenia otoczenia. Tutaj producent naprawdę się popisał. Zwykłe rozmowy przeprowadzane obok, spadający w odległości metra czy dalej w tym samym pomieszczeniu przedmiot (np. widelec) nie będzie słyszalny podczas rozgrywki czy słuchania muzyki. Jak już mowa o muzyce, to jakość dla mnie, nie konesera muzycznego brzmienia, a codziennego spokojne słuchania, w stu procentach wystarcza. Co ciekawe, osobiście bardziej przypadł mi do gustu tryb do gier, nawet do słuchania muzyki.

Fajnie, że producent pomyślał o dodatkowym trybie, mimo że słuchawki są głównie skierowane do graczy FPS. Ogólnie jedyny problem, jaki mam z tym zestawem, to zakłócenie dźwięku podczas poruszania słuchawkami na głowie (np ręką lub podczas szybkiego, chaotycznego poruszania głową). Czuć i słychać, że nauszniki są bardzo czułe.

Jak słuchawki działają w Counter-Strike 2?

Dobra, przejdźmy do tego, do czego zostały stworzone te słuchawki. ACEZONE A-Spire głównie testowane były przez producenta na CS:GO i jeszcze nie są w pełni przystosowane do Counter-Strike 2, który przyniósł wiele zmian, ale i tak należy je w tym środowisku przetestować. Warto zacząć od tego, że słuchawki wyposażone zostały w specjalny ANC do gier.

Co to oznacza? Informacja zwrotna działa w tym zestawie w częstotliwości do około 600-1000 Hz, co pozwala na lepsze wyciszanie hałasów takich jak silnik samolotu, pociąg itp. ANC dzięki informacji wyprzedzającej pozwala lepiej odnaleźć się w hałasie do około 800-1000 Hz, czyli tam, gdzie znajduje się sygnał mowy – każdy hałas powyżej częstotliwości 1000 Hz jest eliminowany przez konstrukcję pasywnego wyciszenia szumu.

Algorytm producenta AceZone kalibrowany jest tak, aby zmniejszyć trudności, które stają się widoczne w częstotliwościach mowy, ułatwiając graczom skupienie się na ważnych dźwiękach w grze i komunikowaniu się ze sobą bez zakłóceń. Oznacza to, że przykładowo pociąg na Overpassie będzie nieco mniej słyszalny, a słuchawki skupią się krokach, informacji od zespołu czy lecących granatach. Mówiąc wprost – słuchawki uciekają od wysokich dźwięków i skupiają się na tych niższych, dzięki czemu słyszymy je szybciej.

Dlatego też słuchawki ACEZONE skonstruowane są głównie do gier, gdzie dźwięki odgrywają istotną rolę – w taki segment idealnie wpisuje się właśnie Counter-Strike 2. Producent pokazał ten system idealnie w filmie – polecam się z nim zapoznać, bo materiał o wiele lepiej pokaże cały zamysł projektu.

Zatem jak słuchawki działają w Counter-Strike 2? Trzeba przyznać, że jest to spora różnica w słyszalności kroków. Słuchawki bardzo dobrze odwzorowują odległość, jaką mamy do rywala, a dodatkowo o wiele łatwiej dzięki nim odróżnić czy kroki znajdują się na B czy na A, przykładowo na takim Nuke, gdzie obszary bombowe są pod sobą. To jednak zdecydowanie ciekawiej wygląda sytuacja na Vertigo, gdzie z MID’a słychać już pierwsze kroki przy drabince. Wcześniej było to, dopiero kiedy rywale tupali na moście w kierunku A, gdzie wydawany jest charakterystyczny dźwięk metalu. Czy A-Spire faktycznie dają przewagę, jeżeli chodzi o dźwięk? W Counter-Strike 2 tak!

Oprogramowanie

ACEZONE na ten moment nie wypuściło oprogramowania na komputery. Co jednak interesujące, producent wypuścił aplikację na telefony z systemem Android i iOS, dzięki czemu swoimi słuchawkami możemy sterować ze smartfona, a nie z poziomu komputera. To zdecydowanie wygodniejsze w porównaniu do klikania przycisków, z czego niektóre mają więcej niż jedną funkcją. Tak o to aplikacji możemy wybrać między innymi odpowiedni tryb (w gaming dostępne są odpowiednie ustawienia pod gry CS2 i Apex), zmienić ustawienia mikrofonu czy ustawić inną redukcję szumów. Oczywiście w tym samym czasie słuchawki muszą zostać dodane do aplikacji i mogą być podłączone do komputera.

oprogramowanie ACEZONE

Podsumowanie recenzji ACEZONE A-Spire

Recenzja ACEZONE A-Spire sprawiła mi wiele radości, bowiem jest to coś nowego. Słuchawki dedykowane profesjonalnym graczom, które używane są na wielkich turniejach, to jest jednak duża gratka. Zatem czy warto zainwestować dosyć sporo pieniędzy? Trzeba przyznać, że producent zrobił coś, co wielu się jeszcze nie do końca udało – dał graczom małe trzecie ucho, bowiem przewaga w grach jest słyszalna.

Dodatkowo dobra konstrukcja, dzięki której wygłuszenie jest na naprawdę wysokim poziomie, pozwala graczom odciąć się od otoczenia i skupić się na rozgrywce. Wady? Tak są, jak w każdy sprzęcie i jest to między innymi duża czułość nauszników, co jest po części zrozumiałe. Dodatkowo mikrofon mógłby być nieco lepszej jakości, ale pamiętajmy, są to słuchawki do gry, a nie nagrywania materiałów na YT czy podcastów.

Zatem ACEZONE A-Spire to dobre słuchawki, szczególnie dla graczy, którzy grają w gry FPS, w tym Counter-Strike 2. Problemem jednak może być cena, która nie ukrywajmy, na polskie realia jest nieco kosmiczna. Aby zostać posiadaczem tych słuchawek, trzeba liczyć się z wydatkiem w wysokości ponad 1400 złotych. I to jest chyba największy problem….

Sprzęt ACEZONE A-Spire do recenzji został dostarczony przez firmę ACEZONE lub firmę marketingową/PR’ową zajmującą się daną marką na rynku polskim. Portal Respawn.pl za tę recenzję przyjął gratyfikację w formie recenzowanych słuchawek. Firma nie miała żadnego wpływu na opinię wystawioną przez portal Respawn.pl oraz nie miała wpływu na autora niniejszej recenzji. Autor rozumiany jako redaktor portalu Respawn.pl