Respawn.pl

Recenzja Logitech G733 K/DA, czyli bezprzewodowych słuchawek dla fanów League of Legends i białego sprzętu!

Autor: Michał Maćkowski
Logitech G733

Logitech przy współpracy z Riot Games, czyli producentem między innymi League of Legends wypuścił limitowaną serię sprzętu dla graczy inspirowaną serią skórek do postaci K/DA. Sprzęt dedykowany jest graczom, więc nie mogliśmy przepuścić takiej okazji! Zapraszamy na test słuchawek Logitech G733 K/DA.

Fani League of Legends na pewno słyszeli o dedykowanej serii sprzętu od Logitecha, która inspirowana jest skórkami do postaci K/DA. Producent postanowił wyprodukować sześć produktów, w tym dwie myszki, podkładkę, klawiaturę oraz dwie pary słuchawek – pchełki oraz nauszne. Dzisiaj w ramach recenzji przetestujemy Logitech G733, czyli bezprzewodowe i białe słuchawki nauszne, których cenach wynosi 649 złotych w sklepie producenta.

Specyfikacja Techniczna

Dane fizyczne:
  • Waga: 278 g
  • Średnica membrany: 40 mm
  • Materiał nauszników: pianka, tkanina

Dane techniczne:

  • System audio: Stereo 2.0
  • Pasmo przenoszenia słuchawek: 20 ~ 20000 Hz
  • Pasmo przenoszenia mikrofonu: 100 ~ 10000 Hz
  • Impedancja słuchawek: 39 Om
  • Czułość słuchawek: 87,5 dB
  • Zasięg: do 20 m
  • Maksymalny czas pracy do 29 h (przy wyłączonym podświetleniu)

Dodatkowe informacje:

  • Charakterystyka mikrofonu: Jednokierunkowy
  • Wbudowany i odłączany mikrofon przy słuchawce
  • Zastosowane technologie: DTS: X 2.0
  • Podświetlenie LED na nausznicach

Platforma testowa

Budowa

Zacznijmy od tego, jak skonstruowane są słuchawki Logitech G733 K/DA. Nie ma co ukrywać, że o plastik w sprzęcie zawsze się martwię, a szczególnie wtedy, kiedy wiem, że słuchawki często mi spadają. Na szczęście w tym przypadku budowa jest o wiele solidniejsza, niż w przypadku G432. Plastik jest twardszy, szczególnie na zewnętrznej stronie nauszników.

IMG 20210425 155055 scaled e1619530102942IMG 20210425 155201 scaled e1619530145322IMG 20210425 155536 scaled e1619530118189

Ciekawy, ale mam wrażenie, że nie do końca dla wszystkich patent zastosował Logitech, jeżeli chodzi o regulację pałąku. Cały mechanizm jest bardzo sprawny i ukryty, jednak nieco traci na stabilności i nie pozwala na tak dużą regulację. Dla osób “o dużych głowach” słuchawki mogą być po prostu za małe. Wysokość regulujemy poprzez przesuwanie pałąku przy napisie K/DA. To jednak niejedyna opcja, bowiem w każdej chwili możemy zmienić także umiejscowienie paska, który możemy obniżać lub podwyższać poprzez dodane zaczepy. W tym przypadku należy przyjrzeć się wadze, która wynosi zaledwie 278 gram. Słuchawki są naprawdę lekkie i nie czuć, ze mam coś założonego na głowie.

Nauszniki natomiast są materiałowe i nie ma w zestawie dodanych nauszników skórzanych. W tym przypadku uważam to kompletnie za nie potrzebne, bowiem materiałowe nauszniki nie nadają specjalnej wagi całemu zestawowi, ale co najważniejsze są wygodniejsze. Ich demontaż także jest bardzo prosty, więc w przypadku chęci ich wyczyszczenia, nie będzie z tym żadnego problemu.

IMG 20210425 155531 scaled e1619530409621Logitech G733IMG 20210425 155333 scaled e1619530281267

Na lewej słuchawce nie zabrakło troszku guzików i pokręteł. Tak o to na słuchawkach znajdziecie port do ładowana, guzik do wyciszenia mikrofonu i wyłączania słuchawek oraz pokrętło – do regulacji głośności. Wszystko oczywiście działa w tej kwestii bez zarzutu, a przy krótkim przyciśnięciu guzika od wyłączania, słuchawki informują nas o stanie baterii.

IMG 20210425 155428 scaled

Do całego zestawu otrzymujemy jeszcze wyciągany mikrofon, kabel do ładowania słuchawek oraz adapter, który pozwala połączyć nam sprzęt z komputerem. Jeżeli miałby się już do czegoś do czepić, to jedynie do braku dwóch dodatków – filtra na mikrofon i braku oplotu na kablu do ładowania.

IMG 20210425 155739 scaled e1619530359265

Wygląd

Przechodzimy do tego, czym powinny w pewnym sensie wyróżniać się te słuchawki. Logitech G733 w wersji K/DA na pewno wyglądają nowocześnie, biały sprzęt komputerowy wchodzi coraz częściej na biurka graczy i w to chciał również wycelować producent. Słuchawki są naprawdę ładne, połączenie bieli, czerni oraz troszkę niebieskiego dają naprawdę fajny efekt.

No i w sumie jest tutaj do czego się doczepić, bowiem gdybym nie wiedział, że istnieje taka gra jak League of Legends, to nigdy bym nie przypuścił, że słuchawki są właśnie inspirowane skórkom K/DA z produkcji Riot Games. Czy to źle, czy nie, to zostawiam Wam do oceny, ale sam wygląd słuchawek naprawdę na plus.

Logitech G733Logitech G733Logitech G733

Działanie

Przejdźmy teraz do tego, co w teorii powinno interesować nas najbardziej, czyli działanie. Zacznijmy od głównej rzeczy, czyli bezprzewodowość. Według danych podanych przez producenta czas pracy słuchawek to 29 godzin i tutaj można się z nim zgodzić. Słuchawki po podładowaniu i włączeniu działały faktycznie około 28 godzin. Jeżeli jednak włączymy podświetlenie RGB, to praca słuchawek na pełnej baterii spadnie o 6-7 godzin. Podczas testów słuchawki wyłączyły się po 23 godzinach użytkowania. Jak najbardziej jest to dobry wynik i dla wielu powinno to wystarczyć na naprawdę długo. Słuchawki w pełni naładowały się w ponad 2 godziny no i tutaj mam mały zgrzyt. Brakuje w słuchawkach quick chargera, czyli systemu do szybszego ładowania, bowiem dwie pełne godziny to naprawdę sporo. Jednak na szczęście ze słuchawek możemy normalnie korzystać podczas ładowania.

Słuchawki w samym użytkowaniu są naprawdę przyjemne. Tak naprawdę nie czuć, że mamy je w ogóle na głowie, co oczywiście zawdzięczamy małej wadze – 278 gram. Na dodatek są dosyć elastyczne na pałąku. Mniej natomiast możemy nimi wywijać przy nausznikach, które są praktycznie nieelastyczne. Tak jak również wyżej wspomniałem, należy uważać przy dopasowaniu słuchawek, bowiem nie mamy tutaj dużych możliwości. Dla osób z dużymi głowami słuchawki mogą być po prostu za ciasne.

Na sam koniec zobaczmy jeszcze na zasięg słuchawek. W przypadku Logitech G733 K/DA ta kwestia wygląda naprawdę dobrze, bowiem słuchawki bez zakłóceń na pełnej baterii działały mi po całym domu. Co to oznacza? Że schodząc nawet do kuchni (najbardziej oddalonego miejsca od mojego pokoju) słuchawki nie sprawiały żadnych problemów.

Mikrofon

Nie można zapomnieć o mikrofonie, który w Logitech G733 K/DA nie należy do wybitnych. To jednak pamiętajmy, że cały czas mówimy o mikrofonie w słuchawkach i do gier wystarczy w stu procentach. Dzięki oprogramowaniu, który daje nam spore możliwości, możemy nieco go polepszyć, lecz jeżeli korzystacie z mikrofonu do zajęć szkolnych czy do komunikacji z kolegami z drużyny, to nie ma czym się naprawdę przejmować.

Próbka głosu bez dodatkowych ustawień

Oprogramowanie

Na sam koniec zostawiłem sobie oprogramowanie G Hub, w którym możemy poprawić między innymi jakość mikrofonu. Na start oprogramowanie wita nas w pulpicie, na którym widzimy aktualnie podłączone sprzęty firmy Logitech oraz stan baterii. Co ciekawe w tym przypadku zauważyłem mały błąd, który występuje podczas ładowania. Kiedy słuchawki są włączone i ładowane to ilość procent baterii rośnie w ekspresowym tempie. Jednak kiedy odłączymy słuchawki, dzieje się to samo, lecz w drugą stronę.

Po wciśnięciu w dany sprzęt pojawiają się nam cztery zakładki, a w pierwszej mamy spore możliwości jeżeli chodzi o zmianę dźwięku, jakie wydają słuchawki. W G Hub możemy zmienić akustykę dźwięków lub zmienić ustawienia wstępne. Najbardziej zaintrygowała mnie opcja “Wzmocnienie basów”.

basy 1

Oprogramowanie pozwala nam także włączyć dźwięk przestrzenny i zmienić jego tryby. Tak o to możecie wielokanałowy tryb ustawić na rozrywkę, gry albo Sport. Oprócz tego możemy włączyć tryb DTS Super Stereo, który jednak moim zdaniem nie zdaje egzaminu i lepiej mieć go wyłączonego, bowiem nie tworzy on “niesamowitych, trójwymiarowych pejzaży dźwiękowych”.

dzwiek

Troszkę niżej dostajemy opcję zmiany ustawień mikrofonu. G Hub daje nam naprawdę spore pole do popisu, bowiem mamy tutaj zaawansowane ustawienia, w których zmienimy między inny redukcję szumów czy włączymy DE-ESSER, czyli opcje, która kompresuje wysokie częstotliwości. Na dodatek możemy ustawić sobie ustawienia wstępne, które pozwolą nam nieco się pobawić, ale przy okazji lepiej ustawić jakość mikrofonu. Niżej posłuchacie, jak mikrofon działa w ustawieniach wstępnych – Stacja FM.

Logitech G733

W przedostatniej zakładce można ustawić między innymi klawisze multimedialne i specjalne działania do takich programów jak Discord. Tutaj także mamy spore pole do popisu.

Logitech G733

Na sam koniec nie mogło zabraknąć zakładki do zmiany podświetlenia. W przypadku Logitech G733 KDA oprogramowanie idealnie pokazuje, jak RGB działa na stan baterii. Jak widzicie na zdjęciach, przy 28% i wyłączonemu podświetleniu słuchawki będą nam jeszcze działać przez 8 godzin. Jednak kiedy włączymy podświetlenie, to sprzęt będzie działał o trzy godziny mniej.

on rgboff rfb

Podsumowanie

Logitech G733 K/DA to naprawdę fajnie działające i wyglądające słuchawki bezprzewodowe. Nie można im zarzucić nic w kwestii użytkowania, wygodne i co najważniejsze z dobrą baterią. Niestety jest do czego się doczepić, bowiem cena 649 złotych to troszkę za dużo. Jeżeli mamy dopłacić 100 złotych za słuchawki działające tak samo, tylko z napisem K/DA, to dla mnie trochę za dużo. Za takie same słuchawki bez K/DA zapłacimy 550 złotych, a ich wygląd także przyciąga oko i mają identyczną specyfikację. Pomijając już cenę, Logitech G733 to naprawdę fajna seria słuchawek, która dla wielu osób będą naprawdę dobrym wyborem. Pamiętajcie jednak, że osoby z dużymi głowami mogą mieć słuchawki po prostu za ciasne.
[review]