Respawn.pl

Steam został zablokowany w Chinach!

Autor: Krzysztof Sarna
Steam

Mimo że w Chinach zdecydowana część społeczeństwa nie obchodzi świąt Bożego Narodzenia, tak nasz czas świąteczny nie był jednocześnie dla nich udany. W państwie Azji doszło do naprawdę sporego wydarzenia. Chodzi o to, że Steam został zablokowany, a gracze pozbawieni dostępu do sporej ilości gier…

To, że w Chinach panuje cenzura, raczej większość z nas wie nie od dziś. Jednak wraz z upływem czasu rygory dla tamtejszych mieszkańców zdecydowanie się zwiększają. Z pewnością kolejnym z tych, a i jakże dotykającym tamtejszych graczy jest nałożenie blokady na platformę Steam.

Wedle raportu portalu The Gamer – globalna platforma Steama została zbanowana w całych Chinach. Mowa tu szczegółowo o stronie internetowej, jak i aplikacji. Co prawda niektóre sprzeczne raporty innych podmiotów twierdzą, że jest to jedynie wynik ataku DNS, aczkolwiek wszystko wydaje się tłumaczyć postępująca cenzura w Państwie Środka. Ponadto cała sprawa staje się jeszcze jaśniejsza i bardziej zrozumiała, kiedy dodamy do całego zamieszania fakt, że władze Chin w lutym do obiegu udostępniły Steam China. Jednak nie dajcie się zmylić. To zdecydowanie i bardzo mocno “znerfiona” wersja tej pierwotnej. 

Na chińskiej odsłonie tamtejsi gracze mają dostęp do jedynie 103 gier. Do najpopularniejszych należą Counter-Strike: Global Offensive oraz Dota 2. Jednak nijak ma się to do tego, że globalny produkt od Valve oferuje dostęp do około 110 tysięcy gier! Zatem spora część maniaków gier komputerowych straciło z dnia na dzień poniekąd swoją pasję. Ponadto Steam China nie posiada niczego na wzór warsztatu, rynku społeczności, transmisji na żywo, czy też poradników. W skrócie – poza możliwością grania w lekko ponad sto gier nie można robić niczego innego. 

Nie jest to jednak pierwsza rzecz, na którą zdecydował się chiński rząd w działaniach z grami wideo chociażby w tym roku. Wystarczy przytoczyć tylko, że 15 listopada Epic Games było zmuszone do wyłączenia wszystkich serwerów właśnie w Chinach. Ponadto niepełnoletni mają wydzielony czas grania, który wynosi trzy godziny tygodniowo. Rozkładając to na czynniki pierwsze, młodzi adepci gier mają wyznaczoną godzinę w piątki, soboty i niedziele. “Zrelaksować” się mogą w godzinach 20:00-21:00. Do tego wszystkiego dołożyć jeszcze możemy delegalizację rynku kryptowalut.