Respawn.pl

TaZ za plecami graczy G2 w Abu Zabi [BLAST World Final 2023]

Autor: Marcin Kapusta

G2 zamelduje się na deskach arabskiej Etihad Areny już jutro. Jak w trenerskim debiucie wypadnie Wiktor “TaZ” Wojtas i czy poradzi sobie z nowym wyzwaniem?

Początki G2 w CS-ie 2 i wymuszona zmiana

G2 Esports weszło w Counter-Strike’a 2 z optymizmem i nadzieją na przyszłość. Podczas IEM Sydney 2023 Samuraje bez żadnego zawahania przebrnęli przez fazę grupową, wygrywając pojedynki z Grayhound, compLexity oraz ENCE. Warto zaznaczyć, że po drodze nie stracili ani jednej mapy. Niemniej w półfinale nie było już tak kolorowo, ponieważ gracze compLexity w jednostronnym pojedynku zrewanżowali się ekipie Nikoli “NiKo” Kovać, wyrzucając ją za burtę inauguracyjnego turnieju tier1.

Nie był to wynik, jakiego oczekiwaliśmy po wczorajszym meczu i żałuję, że nie mogliśmy osiągnąć lepszego wyniku. Chcę podziękować wszystkim za zapewnienie mi niezapomnianych wrażeń” – napisał jks po uznaniu wyższości compLexity w półfinale IEM Sydney.

21 listopada doszło do przetasowań kadrowych w zespole. Na rezerwie wylądował Justin “jks” Savage, natomiast w jego buty wszedł Nemanja “nexa” Isaković, który został wykupiony z OG Esports. Tym samym Serb po niespełna dwóch latach powrócił do swojego byłego pracodawcy, ale już nie w roli IGL-a. Pałeczkę głównodowodzącego zachował bowiem Rasmus “HooXi” Nielsen, natomiast nexa objął rolę riflera.

Justin pokazał niewątpliwą jakość na pozycjach, na których grał. Elastycznie radził sobie z rolami w zespole i był gotowy ruszyć do przodu, gdy było to najbardziej potrzebne. Jest nie tylko sumiennym pracownikiem i niezawodnym członkiem zespołu, ale także doświadczonym zawodnikiem z godnymi podziwu umiejętnościami indywidualnymi. Jednakże dynamika zespołu wymagała innego innego schematu.

 

Chociaż jks znajduje się obecnie na rezerwie, daliśmy mu swobodę poszukiwania nowych możliwości. Naszym celem jest zapewnienie mu odpowiedniego miejsca do rozwoju.

– oświadczył generalny menadżer G2, Petar “peca” Marković

jks

Wykorzystano fotografie należące do FRAGlider i VaKarM

Pierwszym sprawdzianem po przeprowadzonej zmianie był turniej CCT Online Finals #5. G2 było najwyżej notowaną drużyną i dzierżyła status niekwestionowanego faworyta do zwyciężenia internetowych zmagań, ale zawiodła na całej linii. W pierwszych dwóch meczach reprezentanci niemieckiej organizacji pokonali po zaciętych bojach Fluxo oraz Sprout. Na etapie półfinału górnej drabinki zostali zdominowali przez rosyjską Aurorę, która zepchnęła ich do dolnego szczebla rozgrywkowego. Tam ulegli Guild Eagles i odpadli, zajmując 5/6. pozycję w klasyfikacji końcowej.

Swani kończy krótką, ale owocną karierę trenerską

Na początku grudnia Jan “Swani” Müller poinformował, że odejdzie z G2 i zakończy karierę profesjonalnego trenera po światowych finałach BLAST Premier. Powodem tej decyzji miał być ciężar podległych obowiązków, który odbił się na jego zdrowiu. “Podjąłem decyzję o ustąpieniu ze stanowiska głównego szkoleniowca po BLAST Premier World Final 2023. Wygląda na to, że moja kariera trenerska zaczyna się i kończy na światowych finałach BLASTA. Bardzo ważne jest podkreślenie, że ta decyzja została podjęta wyłącznie przez mnie i nie ma na nią wpływu żaden inny czynnik” – zakomunikował Swani za pośrednictwem platformy X.

Byłem jedynym trenerem w TOP10, który nigdy wcześniej nie grał zawodowo. Pomimo tych wszystkich czynników jestem niezmiernie dumny z tego, co osiągnęliśmy jako drużyna w minionym roku, udało nam się wygrać BLAST World Final i ostatecznie zakończyć długą sukcesową posuchą. Nie zwolniliśmy tempa w 2023 roku i odnotowaliśmy jedną z najdłuższych serii zwycięstw na LAN-ie, triumfując na IEM Katowice […] Trofeum w IEM Cologne było dla mnie zdecydowanie najważniejsze, ponieważ zostało wywalczone przed niemiecką publicznością. Kiedy myślę o chwilach spędzonych w tym miejscu, widok tłumu skandującego moje imię jest nadal surrealistyczne. Bez wątpienia było to dla mnie doświadczenie życia […] Ale teraz nadszedł czas, aby zadbać o siebie i moich bliskich. Stopniowo czułem się gorzej przez cały rok, co odbiło się na mnie, więc podjąłem decyzję o zrobieniu kroku wstecz. Dziękuje G2 za obdarzone zaufanie. Mogłem podróżować po świecie z moimi przyjaciółmi, żyjąc moim hobby. Ale kiedy pasja staje się ciężarem, czas z nią skończyć

– zawarł Swani w obszernym komunikacie

Swani

fot. ESL

TaZ obejmuje stery

Wczoraj (tj. 11 grudnia) doszło do niespodziewanego ogłoszenia, ponieważ organizacja zatrudniła Wiktora “TaZa” Wojtasa na stanowisko głównego trenera. Polski weteran zastąpi w obowiązkach Swaniego, który miał zwieńczyć swoją profesjonalną karierę podczas BLAST Premier World Final 2023. Niemniej to TaZa zobaczymy za plecami zawodników G2 już jutro w meczu przeciwko MOUZ Kamila “siuhego” Szkaradka!

20210130 Maciej Kolek BLAST GG League IMG 7786

fot. GG League / Maciej Kołek

RELACJA TEKSTOWA Z WYDARZENIA

Polską transmisję światowych finałów BLAST Premier realizuje zespół GX Studio (Fantasyexpo) i wraz partnerami – logitech G, LV Bet, WK Dzik, Hellcase oraz Grześki zapraszają na dużą dawkę emocji związanych z najlepszym Counter-Strike 2 na świecie. Transmisję w języku polskim można oglądać na kanale Twitch – Piotra “Izaka” Skowyrskiego. Natomiast relacje i najnowsze wyniki z BLAST Premier World Final można znaleźć w naszej specjalnej zakładce.

Materiał powstał przy współpracy z WE’RE Fantasy!