Respawn.pl

CS-owe podsumowanie 2022 roku: luty

Autor: Marcin Kapusta

Nie zwalniamy tempa i prezentujemy drugi artykuł z cyklu “CS-owe podsumowanie 2022 roku”. Tym razem wzięliśmy pod lupę najważniejsze wydarzenia z lutego

GruBy znalazł nowego pracodawcę

Od momentu  rozstania z niemieckim klubem cowana Gaming w lipcu 2021 roku, Dominik “GruBy” Świderski pozostawał na okresie wolnej agentury. Zmieniło się to pierwszego dnia lutego, gdy Polak zasilił szeregi Ungentium Esports. Wypełnił wakat pozostawiony przez Mariusza “skrzynkę” Jarząba, który zakończył współpracę z nadwiślańską organizacją dwa miesiące wcześniej. 

Wspólnie będziemy walczyli o najwyższe cele. Siema Dominik.” – napisali przedstawiciele Ungentium Esports za pośrednictwem Twittera.

Restrukturyzacja w Spirit dobiegła końca

W listopadzie 2021 roku Spirit rozpoczęło przebudowę sekcji CS:GO od przesunięcia na listę transferową Leonida “choppera” Vishnyakova, Nikolaya “mira” Bityukova oraz Viktora “sdy” Orudzheva, który w połowie stycznia został wykupiony przez MAD Lions. 

6 lutego dotychczasowi zawodnicy akademii Spirit, Robert “Patsi” Isyanov i Pavel “s1ren” Ogloblin otrzymali promocję do głównego składu, a ostatnim elementem układanki stał się chopper, który został przywrócony po spędzeniu dwóch miesięcy na rezerwie. Ponadto Sergey “hally” Shavayev zastąpił Nikolaya “Certusa” Poluyanova na stanowisku głównego trenera. 

“Czujemy, że gracze potrzebowali tej przerwy, aby zresetować głowę i nabrać ponownej energii do rywalizacji w tym sezonie. Młodzi debiutanci, nowy główny trener i zwiększony głód rywalizacji powinny pomóc naszemu składowi CS:GO osiągnąć nowe wyżyny. Czasami potrzeba kroku wstecz, by zrobić dwa do przodu. Mam nadzieję, że tak właśnie jest w naszym przypadku. Zdecydowanie nie oczekujemy natychmiastowych zwycięstw we wszystkich rozgrywkach, ale czekamy na systematyczny postęp z turnieju na turniej.” – powiedział Nikita Chukalin, dyrektor generalny Teamu Spirit.

 

Potrójna korona dla MOUZ NXT

13 lutego MOUZ NXT umocniło się na pozycji najlepszej akademii CS:GO, zdobywając trzeci z rzędu tytuł mistrzowski WePlay! Academy League. Ekipa prowadzona przez Kamila “siuhego” Szkaradka na poziomie półfinałów wyrzuciła za burtę Astralis Talent, a w wielkim finale pokonała Niemców z BIG Academy, inkasując tym samym 45 tysięcy dolarów. Warto nadmienić, że ‘Młode Myszy’ w trakcie zmagań przegrały zaledwie jeden mecz. 

 

‘Niedźwiedzie’ dopięły swego 

W lutym odbył się turniej ESL Challenger Anaheim 2022. Do rozgrywek z łatką niekwestionowanych faworytów przystępowali reprezentanci Virtus.pro. I faktycznie nie zawiedli, bowiem zwycięstwa z 9z Team i Movistar Riders przyniosły im szybki awans do play-offów. Na poziomie półfinałów wyeliminowali compLexity Gaming, natomiast w wielkim finale po dosyć jednostronnym pojedynku pokonali FURIĘ Esports. 

Triumf w ESL Challenger Anaheim zapewnił wschodnioeuropejskiemu kolektywowi główną nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy dolarów, a także slota do szesnastego sezonu ESL Pro League Conference. 

 

Jeden z najlepszych graczy CS:GO z Państwa Środka zakończył karierę

W połowie lutego jeden z najbardziej utytułowanych chińskich graczy w historii CS:GO, HaoWen “somebody” Xu zawiesił myszkę na kołek. Decyzja o zakończeniu kariery przez somebody’iego nastąpiła krótko po tym, jak formacja TYLOO zmuszona była zrezygnować ze zmagań w play-inach Intel Extreme Masters Katowice 2022 z powodu ograniczeń pandemicznych. 

somebody oficjalnie przeszedł na esportową emeryturę. Współpracowaliśmy razem przez ostatnie siedem lat, a on konsekwentnie dostarczał niesamowite akcje i występy indywidualne na najwyższym poziomie. Dziękujemy mu za ciężką pracę i wkład w drużynę, a także życzymy pomyślności w jego przyszłych przedsięwzięciach.” – zakomunikowała chińska organizacja, w której HaoWen stawiał swoje pierwsze kroki na scenie CS:GO i reprezentował jej barwy nieprzerwanie od 2015 roku. 

 

Wielkie Oko powraca do CS:GO 

Pod koniec 2021 roku sekcja CS:GO w Illuminar Gaming przeszła ogromną rewolucję kadrową, w wyniku której posadę zachował jedynie Błażej “zaNNN” Bączkowski. To właśnie wokół niego skupiło się formowanie nowego kolektywu.

W połowie lutego polska organizacja ujawniła wszystkie karty. Na pokładzie ‘Wielkiego Oka’ znaleźli się Wiktor “mynio” Kruk, Piotr “morelz” Taterka, Tomasz “phr” Wójcik oraz Bartłomiej “Masked” Trybuła. “To był bardzo wyboisty offseason dla Illuminar Gaming, ale jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu końcowego! Podpisaliśmy kontrakt z zawodnikami, którzy razem tworzą wyrównany zespół, posiadający zarówno legendy jak i młodych graczy. To skład, który bardzo chciał ze sobą grać i liczymy na to, że ta wspólna pasja zaprowadzi nas na szczyty w Polskiej Lidze Esportowej jak i ESL Mistrzostwach Polski.” – skomentował Fryderyk “Veggie” Kozioł, Head of Esports w iHG. 

 

Last Dance w strukturach Imperial

Zespół Last Dance został stworzony w połowie stycznia 2022 roku z inicjatywy Gabriela “FalleNa” Toledo, Lincolna “fnxa” Lau oraz Fernando “fera” Alvarenge, którzy stanowili legendarny tercet Luminosity Gaming. Czwarty fotel zajął Ricardo “boltz” Prass, natomiast całość dopełnił były reprezentant FURII Esports, Vinicius “VINI” Figueiredo.

18 lutego Brazylijczycy otrzymali angaż w rodzimym klubie Imperial eSports, co było zgodnie z krążącymi przesłankami. Kontraktując Last Dance, organizacja wykonała dobry ruch pod względem marketingowym. Sam Tweet o zakontraktowaniu FalleNa i spółki wygenerował niespełna 50 tysięcy polubień. Ponadto Imperial w dniu ogłoszenia nowego zespołu sprzedało koszulki o łącznej wartości 105 tysięcy dolarów oraz zebrało ponad 10 tysięcy dolarów na pomoc ludziom, których dotknęła powódź w mieści Petropolis.

 

smooya znów na uboczu

21 stycznia zarząd Fnatic poinformował o przesunięciu na ławkę rezerwową nominalnego snajpera, Owena “smooyi” Butterfielda. Decyzja nastąpiła po niezadowalającym wejściu w 2022 rok. W buty Brytyjczyka wszedł dotychczasowy gracz akademii Fnatic Rising, Lulian “regali” Harjău.

Doceniamy ciężką pracę, jaką smooya włożył, ale doszliśmy do wniosku, że nie pasuje on do zespołu. Uważamy, że teraz jest najlepszy moment, by pozwolić mu na zbadanie dostępnych opcji. Owen dawał z siebie wszystko i miał duży wkład w nasze występy na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Chcemy mu podziękować za wspaniałe wspomnienia i rozrywkę, którą nam zapewniał.” – stwierdził wówczas menadżer dywizji CS:GO, Andreas Samuelsson.

OSOBNY ARTYKUŁ

 

Saudyjskie podmioty nasilają swoją obecność na scenie CS:GO

Na przełomie stycznia i lutego 2022 saudyjskie podmioty intensywnie nasiliły swoją obecność w świecie sportów elektronicznych. Najpierw ESL i FACEIT zostały wykupione przez rządowy Fundusz Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej, a kwota tej transakcji przekroczyła miliard dolarów.

Kilkanaście dni później (tj. 21 lutego) na CS-owej arenie pojawiło się Team Falcons, czyli jedna z największych saudyjskich organizacji esportowych. Zwerbowała ona skład Akimbo, w którym znajdowali się Jayson “Kyojin” Nguyen Van, Ali “hAdji” Haïnouss, Bryan “Maka” Canda, Jordan “Python” Munck-Foehrle oraz Nicolas “Keoz” Dgus. Pieczę nad całym przedsięwzięciem objął Steeve “Ozstrik3r” Flavgini, 43-letni trener z bogatym CV. 

 

Były Feniks kompletuje Astralis

22 stycznia w szeregach Astralis nastąpiła zmiana na pozycji nominalnego snajpera. Na pokładzie najbardziej utytułowanej organizacji w historii CS:GO zameldował się były reprezentant FunPlus Phoenix, Asger “Farlig” Jensen, który zastąpił Philipa “Lucky’iego” Ewalda. 

Zmiana ta oznacza, że musimy przenieść Lucky’iego na ławkę rezerwowych. Przez siedem miesięcy pracował ze sobą i zespołem, ale niestety pomimo całej pracy jego i zespoły nie byliśmy w stanie wydobyć z niego tego, co najlepsze. Philip to fajny i bardzo lubiany gość z pewnymi oczywistymi umiejętnościami, których nie udało nam się rozwinąć. Na razie pozostanie związany kontraktem i bez względu na to, co się stanie, jestem pewien, że w przyszłości usłyszymy o nim więcej.” – powiedział Kasper Hvidt, dyrektor sportowy Astralis.

 

FaZe Clan zdobywa trofeum na deskach Spodka

Druga połowa lutego minęła pod znakiem starć na Intel Extreme Masters Katowice 2022. Na deskach Spodka najlepsi okazali się zawodnicy FaZe Clanu, którzy jednak nie mieli łatwej ścieżki w drodze po triumf.

Na kilka dni przed turniejem organizacja poinformowała, że w stolicy Górnego Śląska nie zagra najnowszy nabytek – Robin “ropz” Kool. Estończyk otrzymał pozytywny wynik testu na COVID-19, więc w jego buty awaryjnie wszedł Justin “jks” Savage, pozostający od kilku miesięcy na ławce rezerwowej compLexity Gaming. Z Australijczykiem, międzynarodowy kolektyw z łatwością przeszedł przez fazę Play-In, pokonując po drodze MOUZ i Sprout, a także zwyciężył z Teamem Liquid w ćwierćfinałach górnej drabinki grupy B. 19 lutego ropz powrócił do składu, natomiast zaledwie sześć dni później stwierdzono obecność koronawirusa w organizmie Havarda “raina” Nygaarda, więc jks musiał się ponownie wykazać, ale tym razem już w play-offach. FaZe Clan, mimo wsparcia zmiennika, zdominowało resztę stawki. Na etapie ćwierćfinałów podopieczni RobbaNa wyeliminowali Gambit Esports, natomiast w półfinale wyrzucili za burtę graczy Heroic. W wielkim finale z łatwością rozgromili G2 Esports wynikiem 3-0 w mapach, sięgając po upragnione zwycięstwo. Tym samym zainkasowali 400 tysięcy dolarów oraz 1800 punktów ESL Pro Tour. 

MVP za IEM Katowice 2022 otrzymał snajper FaZe Clanu, Helvijs “broky” Saukants. Warto nadmienić, że było to pierwsze tego typu wyróżnienie w karierze Łotysza.

Na Respawn.pl rozpoczął się cykl podsumowujący 2022 rok pod kątem najważniejszych wydarzeń CS:GO, jakie miały w nim miejsce. Wszystkie artykuły z serii “CS-owe podsumowanie 2022 roku” znajdziecie pod tym adresem.