Respawn.pl

Esportowe podsumowanie miesiąca: luty 2021

Autor: Marcin Kapusta

Trzeba przyznać, że drugi miesiąc bieżącego roku obfity był w przeróżne niespodzianki. Wiele czołowych drużyn doświadczyło zmian, a na polskim podwórku również sporo się działo!

1 lutego – Tułaczka smooyi zakończona!

Owen “smooya” Butterfield po udanym okresie próbnym otrzymał stały angaż w Movistar Riders. “Przede wszystkim dziękuje Movistar Riders za danie mi szansy na udowodnienie, że jestem przyzwoitym graczem, a co najważniejsze dobrym człowiekiem. Moim własnym celem jest zostanie najlepszym kolegą z zespołu, jakim mogę być na serwerze i poza nim. Drużynowym celem jest awans do TOP20 w ciągu najbliższych kilku miesięcy, jako że już osiągnęliśmy TOP30 w ciągu pierwszych trzech tygodni wspólnej gry. Nie mogę się doczekać rywalizacji w wyższej lidze CS-a, aby udowodnić, że możemy dostać się do ścisłej czołówki” – przyznał brytyjski snajper w rozmowie z serwisem HLTV.

 

2 lutego – twist nie jest już Ninją!

Słabe rezultaty najczęściej są bodźcem do przeprowadzenia zmian i wprowadzenia świeżości. Tak właśnie było w przypadku NiP-u, z którym pożegnał się prowadzący, Simon “twist” Eliasson. 26-latek był częścią szwedzkiej organizacji od września 2019 roku i pod jej banderą zdobył m.in. wicemistrzostwo podczas BLAST Pro Series Copenhagen. “Przeniesienie twista z naszego aktywnego rosteru na ławkę rezerwowych nie było łatwe, ale coś musiało się wydarzyć” – powiedział Jonas Gundersen, dyrektor operacyjny Ninjas in Pyjamas. “Nie byliśmy w stanie uwolnić ogromnego potencjału i energii w naszym zespole. Z czasem taka energia staje się negatywną spiralą, która jest niezwykle trudna do przełamania bez zmiany dynamiki grupy. Potrzebna jest nowa, pozytywna oraz świeża siła, w wyniku której nastąpiły zmiany zarówno w składzie personelu, jak i na zapleczu” – kontynuował.

Włodarze ogłosili również, że w jego buty wejdzie tymczasowo gracz akademii, Erik “ztr” Gustafsson.

 

2 lutego – Nordavind idzie w ślady ENCE!

Nordavind poszło w ślady ENCE i również postanowiło stworzyć międzynarodowy skład CS:GO. W nowym spisie norweskiej organizacji znaleźli się Daniel “mertz” Mertz, Jesper “TENZKI” Plougmann, Kevin “HS” Tarn, Anton “supra” Tšernobai oraz Sabit “mirbit” Coktasar. Trenerem zespołu został Dennis “Rytter” Rytter, który na początku ery Global Offensive rozegrał krótką przygodę we Fnatic.

 

3 lutego – Belgijski klub z Polakami na pokładzie!

W ostatnim czasie można zauważyć rosnącą dynamikę zakładania sekcji esportowych przez kluby piłkarskie. Nie inaczej było w przypadku belgijskiego Club Brugge, który zakontraktował zawodników dotychczasowego MAESTRO. W składzie znaleźli się m.in. Mateusz “matty” Kołodziejczyk i Mateusz “n0tice” Wolniak, byli reprezentanci odpowiednio Izako Boars oraz Illuminar Gaming.

 

4 lutego – Nowa twarz na rodzimym podwórku!

Tarczyński Protein Team to kolejna organizacja, która postanowiła zainwestować w graczy znad Wisły. Angaż w zespole otrzymali Adrian “SAYN” Łączyński, Piotr “nawrot” Nawrocki, Kacper “Killkapi” Wierzewski, Karol “REVxD” Zieliński oraz Jakub “Vanq” Brzezik. Zawodnicy Ci znani są z gry w AVEZ, KPI czy Liquid Biceps. Trenerem nowopowstałej formacji został Jakub “inwood” Salwa, były szkoleniowiec piratesports. “Tarczyński Protein Team to projekt, na którym bardzo Nam zależało. Cieszę się, że po kilku miesiącach pracy możemy zaprezentować go światu. Przed drużyną stawiane są spore oczekiwania, ale z pewnością są one w pełni do zrealizowania. Sam skład zostanie ogłoszony w najbliższych dniach. Na ten moment mogę dodać, że jest to świetne połączenie doświadczenia ze świeżą, młodą krwią” – przyznał menadżer TPT, Kamil Zieliński.

 

4 lutego  – Zamiast Mirage’a będzie Split!

Timothy “autimatic” Ta to kolejny utytułowany gracz CS:GO, który postanowił kontynuować swoją karierę w VALORANCIE. 24-latek w przeszłości reprezentował regionalne potęgi, takie jak TeamSoloMid, Gen.G czy też Cloud9. Pod banderą tej ostatniej zwyciężył nawet Majora ELEAGUE Boston w 2018 roku. W ostatnim czasie krążyły plotki, że Amerykanin wraz z flushą i suNnym zbuduje nową drużynę. Niestety, ale cały projekt legł w gruzach, ponieważ autimatic postanowił iść swoją drogą i związał się z T1 w VALORANCIE. W nowym zespole połączył siły z Tylerem “Skadoodle” Lathamem, z którym współpracował w C9.

 

4 lutego – Poizon powraca!

Valentin “poizon” Vasilev powrócił do aktywnej gry po dwumiesięcznej przerwie. W grudniu Bułgar został odsunięty od głównego składu compLexity z powodu problemów zdrowotnych (mowa o przejściu operacji). W czasie jego nieobecności obowiązki snajpera pełnili Jakob “JUGi” Hansen oraz Otto “ottoNd” Sihva.

 

5 lutego – North znika z esportowej mapy świata!

Branża esportowa straciła kolejnego giganta z rynku. Organizacja North wspierana przez klub piłkarski FC Copenhagen zakończyła działalność na scenie, a powodem takiej decyzji była pandemia COVID-19, która mocno odbiła się na finansach inwestorów. North zostało powołane do życia w 2017 roku i rozpoznawalne było głównie na scenie CS:GO. Drużyna z duńskimi graczami przez lata figurowała w ścisłej czołówce i osiągała niesamowite wyniki. “Oczywiście przykro nam, że musimy teraz zamknąć duńską firmę esportową North, która wywarła ogromne wrażenie na międzynarodowym esporcie. Przeszukaliśmy rynek, aby pozyskać jednego lub więcej współinwestorów na pokładzie projektu, ale jednak nie udało się ich znaleźć.” – stwierdził Lars Bo Jeppesen, prezes zarządu North i dyrektor Parken Sport.

 

6 lutego – Wisła Kraków gotowa do akcji!

W końcu poznaliśmy następcę Wiktora “mynia” Kruka w Wiśle All In! Games Kraków. Szeregi Białej Gwiazdy zasilił Krzysztof “Goofy” Górski, który kilka dni wcześniej rozstał się z PACT.

 

11 lutego – FPX z pierwszym triumfem!

Pod koniec stycznia FunPlus Phoenix powróciło na scenę CS:GO i przejęło były skład GODSENT. Na pierwszy spory sukces chińskiej organizacji nie musieliśmy czekać długo, bo zaledwie dwa tygodnie. Ekipa Asgera “Farliga” Jensena zwyciężyła pierwszą edycję Snow Sweet Snow, pokonując w finale Gambit wynikiem 2:1 (16:14, 10:16, 16:9). Dzięki temu, międzynarodowa drużyna wzbogaciła się o 40 tysięcy dolarów.

 

11 lutego – Zmiana na pozycji IGL-a w mousesports!

11 lutego wszystkie niewiadome wokół mousesports zostały rozwiane. Barwy “Myszek” przywdział Christopher “dexter” Nong, który w wyjściowej piątce zastąpił Finna “karrigana” Andersena. Australijski prowadzący został wykupiony z australijskiej organizacji Renegades, którą reprezentował nieprzerwanie od grudnia 2019 roku. “26-latek przeniósł się do Hamburga w Niemczech, aby trenować i rywalizować razem z mouz. Po zdominowaniu Oceanii z Renegades, po raz pierwszy poprowadzi naszą drużynę podczas IEM Katowice” – napisało mousesports za pośrednictwem Twittera.

 

11 lutego – Wielki PAKT!

Organizacja PACT kapitanie rozpoczęła 2021 rok, ponieważ pozyskała sponsora strategicznego, którym okazała się wielka sieć Media Expert. Partnerem tytularnym została firma MAD DOG, specjalizująca się w akcesoriach gamingowych. “Współpraca z partnerem takiego kalibru to duże wydarzenie dla PACT. Wierzymy, że jako jedna z najdłużej funkcjonujących polskich organizacji podołamy wyzwaniu, a nasze doświadczenie i doskonała znajomość branży przyniesie korzyści nie tylko naszym nowym partnerom, ale i całemu środowisku e-sportu w Polsce. Współpraca nie ograniczy się jedynie do Internetu. Planujemy bowiem szeroko zakrojone działania, dzięki którym – mam nadzieję – Media Expert i marka MAD DOG zagoszczą w świecie sportu elektronicznego na dłużej” powiedział Marcin Kurzawski, CEO PACT.

 

11 lutego – Illuminar przerywa milczenie!

W grudniu minionego roku Illuminar przesunęło cały skład CS:GO na ławkę rezerwowa. Od tego czasu organizacja milczała, lecz w końcu je przerwała. W nowym zespole znaleźli się Piotr “morelz” Taterka, Kuba “Markoś” Markowski, Patryk “Sidney” Korab, Mikołaj “mouz”  Karolewski oraz Dominik “GruBy” Świderski. Trenerem nowo powołanej piątki został Jędrzej “bogdan” Rokita, były szkoleniowiec AVEZ Esport.

 

11 lutego – forZe stawia na młodych!

Kolejne regionalne talenty otrzymały szansę na rozwój i większy rozgłos. Byli gracze ETHEREAL, Aleksandr “zorte” Zagodyrenko i Aleksandr “KENSi” Gurkin skompletowali wyjściową piątkę forZe. Młodzi strzelcy weszli w buty Bogdana “xsepowera” Chernikova oraz Dmitriy’ego “Jerry’ego” Mekhryakova. “Zmiany szykowały się już od dłuższego czasu. W tym roku zaczęliśmy stopniowo rekrutować nowych graczy, przebudowując grę i próbując angażować innych graczy, w zależności od turniejów” – przyznał Sergey “MegioN” Ignatko, dyrektor generalny forZe. “Zorte i KENSI to silni, zmotywowani i młodzi zawodnicy, którzy są chętni do gry i ciężko trenują” – stwierdził z nadzieją na lepsze jutro.

 

12 lutego – M1 i Eden łączą siły!

M1 Gaming, organizacja założona przez YouTubera Karola Dąbrowskiego, połączyła siły z nowopowstałym Eden Esports. W wyniku fuzji światło dzienne ujrzało M1 Eden. W drużynie znaleźli się Maciej “Bielany” Biliński, Michał “Czapel” Czapla, Olaf “olfii” Tyszkiewicz, Dominik “fanatyk” Barkiet oraz Brajan “DGL” Lemecha. Rolę szkoleniowca objął Szymon “Nodsury” Kościelniak. “Fuzja z Eden Esports była dla nas jednym z lepszych ruchów, jakie mogliśmy wykonać. Wcześniej rozważaliśmy podobne propozycje tego typu działań, jednak ostatecznie postanowiliśmy z Karolkiem zaufać chłopakom z Eden. Testy trwały spory okres czasu i przewinęły się przez nie zarówno nazwiska mniejsze, jak i te, które określane są jako ścisła Topka Polski. Mimo wszystko, chcieliśmy zbudować młody oraz perspektywiczny skład z zawodnikami, którzy zgrywać się będą pod względem charakteru, pozycji w grze, umiejętności indywidualnych, a także innych ważnych czynników” – przyznał menadżer, Michał “Hyczka” Hyczkiewicz.

 

13 lutego – QBF powraca do CS:GO!

Jeżeli pamiętacie rok 2018, a szczególnie Majora w Atlancie to na pewno obiło Wam się o uszy Quantum Bellator Fire. Rosyjska organizacja i jej ówczesny zespół został koniem całego turnieju i zajął ostatecznie 5/8 miejsce, zdobywając przy tym status legendy. Po blisko trzech latach nieobecności włodarze postanowili powrócić do produkcji Valve i zaprezentowali nową piątkę. Barwy wschodnioeuropejskiej formacji przywdziali Danny “BERRY” Kruger, Mathias “Maccen” Madsen, Theis “J3nsyy” Jensen, Victor “Staehr” Staehr oraz Nicklas “JarKo” Rasmussen.

 

14 lutego – Pierwszy triumf zwieńczony!

Na pierwszy sukces nowego składu Illuminar Gaming nie musieliśmy czekać zbyt długo, bo zaledwie trzy dni. Ekipa Dominika “GruBego” Świderskiego wygrała ESEA Winter Cash Cup 5, pokonując w finale francuski miks JaCkza o nazwie DBL PONEY. Polacy za zwycięstwo zainkasowali 3 tysiące dolarów, natomiast Francuzi musieli zadowolić się trzykrotnie mniejszą nagrodą.

 

14 lutego – Koniec pewnego etapu w FaZe!

Po zakończeniu zmagań na BLAST Premier Spring Groups, Olof “olofmeister” Kajbjer przyznał, że był to jego ostatni mecz w barwach FaZe Clanu. “To nie jest taki koniec, jakiego chciałem, ale udało nam się zakwalifikować i to jest najważniejsze. Czas na zrobienie kroku w tył i poinformowanie was o mojej przyszłości. Było dużo zabawy, a czas przyszły wygląda naprawdę jasno dla ekipy FaZe. Na zawsze życzę im wszystkiego najlepszego. Ponadto, jak wszyscy wiedzą, był to mój ostatni turniej z chłopakami z FaZe – zakomunikował Szwed za pośrednictwem Twittera po przegranej z Natus Vincere.

Olofmeister dołączył do amerykańskiej organizacji w sierpniu 2017 roku i w jej barwach zwyciężył m.in. ESL One New York 2017, ELEAGUE Premier 2017 czy też EPICENTER 2018. Szwed wraz ze swoimi kolegami był bliski wygrania Majora ELEAGUE Boston 2018, jednak w Wielkim Finale po bardzo zaciętym starciu musieli uznać wyższość Cloud9.

 

15 lutego – Wielki powrót!

Doniesienia o rzekomym opuszczeniu mousesports i dołączeniu do FaZe w wykonaniu karrigana po raz pierwszy miały miejsce w połowie listopada. Te jeszcze bardziej nasiliły się w styczniu, kiedy dowiedzieliśmy się, że Duńczyk nie chce przedłużyć umowy z mouz. Wszystko znalazło swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości i tym samym historia zatoczyła koło. 30-latek powrócił do swojego byłego pracodawcy i uzupełnił lukę pozostawioną przez Olofa “olofmeistera” Kajbjera.

 

17 lutego – FalleN bierze się za IGL-owanie!

Dotychczas w Liquid rolę IGL-a pełnił Jake “Stewie2K” Yip, jednak zawodnicy po mieszanych rezultatach postanowili wdrożyć zmiany w stylu gry. Pałeczkę prowadzącego powierzono nowemu nabytkowi, Gabrielowi “FalleNowi” Toledo. “Wielkie luki w naszym zespole od zawsze polegały na tym, że nie nigdy nie mieliśmy oddanego snajpera i oddanego IGL-a” – wyjaśnił Keith “NAF” Markovic w wywiadzie dla ESL. “Po naszych ostatnich występach próbujemy wdrożyć FalleNa jako naszego głównego dowodzącego. Toledo jest dużo bardziej doświadczony, o czym świadczy jego przeszłość w poprzednich drużynach i sposobie, w jaki gra mecze. Przynosi nowy pomysły i generuje nowe przemyślenia. Poza grą jest bardzo pomocny upewniając się, że jesteśmy jednością, zespołem” – dodał Kanadyjczyk.

 

18 lutego – Sformowano albański dream team!

Flatron “juanflatroo” Halimi oraz Dionis “sinnopsyy” Budeci postanowili powrócić na rodzime podwórko i zasilili szeregi BLINK. Byli reprezentanci Secret w wyjściowym składzie zastąpili Ernesta “xhoci” Xhoci i Jona “b0r1” Nurediniego. “Głównym powodem, dla którego zdecydowaliśmy się dołączyć do albańskiego składu, jest komunikacja, która wszystko ułatwia” – powiedział juanflatroo dla portalu HLTV.org. “W tym wszystkim jest również aspekt przyjaźni oraz dobra energia, którą dzielimy, odkąd znamy się od dawna. Uważamy, że komunikacja jest kluczowa, jeśli chodzi o rywalizację na wysokim poziomie i wierzymy, że mamy odpowiednie doświadczenie, aby osiągnąć najwyższy rezultat w tym składzie. Dotarcie do czołowej trzydziestki jest pierwszym celem, jaki sobie stawiamy, a to tylko kwestia czasu” – kontynuował.

 

19 lutego – Ośmiorniczki wkraczają do akcji!

AVEZ zdecydowanie przyczyniło się w ubiegłym roku do wykreowania młodych talentów. Nie trzeba zbytnio przedstawiać, gdzie dzisiaj znajduje się Kamil “KEi” Pietkun i Kacper “Kylar” Walukiewicz. Po transferach wspomnianej dwójki, organizacja ponownie obrała tę samą taktykę, ponieważ dalej chce stawiać na młodych zawodników. Do głównego składu “Ośmiornic” wskoczyli Dawid “Zefir” Seifert, Sebastian “Fazorek” Ruziewicz, Jakub “Pokemob” Jankowski, Jakub “MrObvious” Długoń oraz Wojciech “kulioo” Witkowski. Wszyscy Ci gracze dotychczas reprezentowali AVEZ Squids.

 

19 lutego – Tułaczka zakończona!

Miikka “suNny” Kemppi zakończył męczącą podróż w ENCE i stał się wolnym agentem. 16. najlepszy gracz CS:GO 2018 roku dołączył do fińskiej organizacji w sierpniu 2019 i zastąpił Aleksiego “AleksiegoB” Virolainena. Z perspektywy czasu transfer ten okazał się jednym z najgorszych w historii CS:GO. Drużyna wywodząca się ze Skandynawii zaczęła się sypać, co spowodowało liczne roszady, które jeszcze bardziej zdestabilizowały formację. Ostatecznie włodarze postawili na europejską piątkę z Dychą na czele.

“W ostatnich miesiącach nie pozostawało mi nic innego, jak myśleć i ćwiczyć indywidualnie. Jedna kwestia odnośnie przyszłości jest pewna. Jestem chętny i gotowy do ponownej gry i rywalizacji na dużych scenach” – mogliśmy wyczytać z posta 26-latek.

 

25 lutego – Niespodziewane wieści z obozu Heroic!

Zmiany w Heroic można określić jako niespodziewana bomba transferowa. Johannes “b0RUP” Borup i Nikolaj “niko” Kristensen zostali przesunięci na ławkę rezerwowych, a ich następcami okazali się byli reprezentanci MAD Lions, Ismail “refrezh” Ali oraz Rasmus “sjuush” Beck. “Mieliśmy udaną passę z ostatnim rosterem, ale czuliśmy, że możemy wzbić się jeszcze wyżej i teraz będzie to możliwe, dzięki tym roszadom. Jestem bardzo podekscytowany, że tak się stało i jestem pewien, że obaj nowi gracze będą świetnie pracować w Heroic. Nie wolno bać się dokonywać zmian potrzebnych dla drużyny, czego dowodem jest ten ruch. Chciałbym podziękować Nikolajowi i Johannesowi za ich trud i poświęcenie, osiągnęliśmy cele, o których mogliśmy tylko pomarzyć” – z radością przyznał prowadzący zespołu, Casper “cadiaN” Møller.

 

26 lutego – NBK na rezerwie OG!

Dzień po zmianach w Heroic, nadszedł czas na OG Esports. Z wyjściową piątką pożegnał się Nathan “NBK” Schmiit, którego przesunięto na ławkę rezerwowych. Dwukrotny triumfator Majora przywdział barwy europejskiej formacji w grudniu 2019 roku i pod jej banderą wywalczył wicemistrzostwo IEM New York oraz drugiego sezonu FLASHPOINTA. Powodem zwolnienia Francuza były jego sprzeczne wizje gry z pozostałymi kompanami. “Początkowe wyniki w 2021 roku były dla nas dość ciężkie i drużyna czuła potrzebę zmian, aby móc dalej iść naprzód. Rzadko się zdarza, aby po tak długim okresie trzymania się razem, w szeregach zespołu nie zachodziły trudne zmiany. Drużyna zdecydowała, że wprowadzenie powiewu świeżości może być niezbędnym krokiem do odbicia się od dna” – zawarła organizacja w oficjalnym oświadczeniu.

 

28 lutego – MOCARNE GAMBIT!

Wiele niespodzianek i zwrotów akcji spowodowało, że tegoroczny IEM Katowice przejdzie do historii. W ćwierćfinałach prestiżowego turnieju doszło do niemałego zaskoczenia, ponieważ Gambit ograło Natus Vincere, a Astralis musiało uznać wyższość Virtus.pro. Na poziomie półfinałów padł ostatni bastion, ponieważ amerykańskie Liquid zostało wyrzucone za burtę, a w grze o główną pulę zostały dwa zespoły z regionu CIS. W finałowej potyczce to Gambit okazało się lepsze, wygrywając z VP 3:1 i inkasując tym samym 400 tysięcy dolarów.

IEM Katowice 2021 był niezwykły, ponieważ został całkowicie zdominowany przez drużyny z regionu CIS. Spirit, VP czy też Gambit to zespoły, które były spychane na drugi plan, a mimo to poradziły sobie z europejskimi potęgami, takimi jak Astralis czy też Vitality.

Nagrodę MVP otrzymał snajper Gambit, Dmitry “sh1ro” Sokolov. 19-latek w trakcie całego turnieju uzyskał średni rating na poziomie 1.27. Ponadto niesamowicie prezentował się w clutchach, bo tych wygrał aż dziewiętnaście. Wyrównał tym samym rekord Aleksandra “s1mple’a” Kostylieva. Z kolei wyróżnienie EVP powędrowało w ręce YEKINDARA, Hobbita, s1mple’a, Jame’a, Ax1Le’a, dev1ce’a, EliGe’a oraz mira.

 

28 lutego – WTF Ethan?!

Ethan “Ethan” Arnold miał być przyszłością sceny NA, jednak postanowił kontynuować swoją karierę w VALORANCIE. 20-latek opuścił tym samym organizację Evil Geniuses, którą reprezentował od września 2019. W jej barwach wygrał m.in. ESL One New York, StarSeries iLeague S8, cs_summit 6 czy też ESL One Cologne Online. Jego świetna dyspozycja strzelecka oraz dobre wyniki drużynowe sprawiły, że Ethan został uznany 20. najlepszym graczem CS:GO 2019 roku. “Będę się streszczał. Odchodzę z CS:GO i oficjalnie przenoszę się na VALORANTA, zaczynając od dzisiaj. Dzięki CS-owi poznałem wielu ludzi, których teraz mogę nazywać przyjaciółmi i jestem za to niezmiernie wdzięczny. Zdobyłem też kilka niesamowitych wspomnień, o których niektórzy mogą tylko pomarzyć. Jedyne, o co poproszę, to jeśli wspierałeś mnie tak długo, to podążaj za mną w kolejnym rozdziale mojej kariery. Obiecuję, że Cię nie zawiodę. Jestem podekscytowany tym nowym wyzwaniem i nie mogę się doczekać, aby dać z siebie wszystko” – przyznał w oficjalnym oświadczeniu.

Amerykanin w VALORANCIE związał się z formacją 100 Thieves, w której występuje również m.in. Spencer “Hiko” Martin oraz Nichollas “nitr0” Cannella.