Respawn.pl

Recenzja Corsair K65 Pro Mini – genialne przełączniki wiodą prym!

Autor: Marcin Kapusta

Corsair K65 Pro Mini wpadła w moje ręce kilkanaście dni temu. Jak się sprawdziła, czy warto ją kupić, jak w stosunku jakość – cena? Wszystkiego dowiedzie się w tej recenzji! 

Recenzja Corsair K65 Pro Mini

K65 Pro Mini ze stajni Corsair to miniaturowa klawiatura optyczno-mechaniczna, której cena w oficjalnym sklepie amerykańskiego producenta wynosi 129,99 dolarów, czyli w przeliczeniu ok. 549 zł. Jest to więc sprzęt peryferyjny z wyższej półki cenowej, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Dla dysponującym takich budżetem pojawia się zasadnicze pytanie – czy warto posiadać ją na swoim biurku? Odpowiedź dostarczy Wam dzisiejsza recenzja.

Specyfikacje techniczne Corsair K65 Pro Mini

  • Producent: Corsair
  • Rozmiar klawiatury: 65%
  • Typ klawiatury: optyczno-mechaniczna
  • Komunikacja: przewodowa USB-C do USB-A
  • Ilość klawiszy: 67
  • Funkcja klawiszy multimedialnych: Tak
  • Częstotliwość próbkowania: do 8000 Hz
  • Funkcja Anti-ghosting: Tak
  • Funkcja N-Key Rollover: Tak
  • Rozmiar klawiatury: 65%
  • Rodzaj przełączników: Corsair OPX
  • Wysokość: 35.8 mm
  • Głębokość: 105.4 mm
  • Szerokość: 315 mm
  • Waga: 833 g
  • Żywotność przycisków: do 150 milionów kliknięć
  • Punkt aktywacji klawiszy: 1 mm
  • Kompatybilność: PC, Mac, Xbox, PlayStation

Unboxing Corsair K65 Pro Mini

Klawiatura dotarła do mnie w kartonie z charakterystyczną dla Corsaira żółto-czarną obwolutą, na którym zawarto wszystkie najważniejsze informacje. Całość szczelnie zabezpieczono w folii piankowej. Oprócz samego dania głównego w postaci klawiatury, do zestawu dołączono przewód USB w oplocie, wymienną designerską spację, ulotkę o bezpieczeństwie oraz kartę gwarancyjną.

PudelkoPudelko tylCaly komplet 1Unboxing 1

Budowa Corsair K65 Pro Mini

K65 Pro Mini, to jak sama nazwa wskazuje, 65-procentowa klawiatura optyczno-mechaniczna o zwartej, kompaktowej konstrukcji. Sama waga wynosząca 833 gramy wskazuje, że mamy do czynienia z solidnym wykonaniem. Na korpus składa się aluminium, zaś klawisze wykonane są z dwuwarstwowego tworzywa sztucznego PBT. Ten materiał jest o wiele bardziej odporny na zużycie, uderzenia i blaknięcie, niż w przypadku tradycyjnych ABS-ów. To nie koniec udogodnień, ponieważ K65 Pro Mini posiada dwie warstwy tłumiące dźwięk, które dobrze wpływają na akustykę i ogólne odczucia podczas pisania.

Przeczytaj więcej – Recenzja Corsair Scimitar Elite Wireless: ogromna i pełna przycisków

Klawiaturę wyposażono w jednostopniowe nóżki, które umożliwiają podniesienie kąta nachylenia klawiatury. Ponadto na spodzie ulokowano cztery miejsca z materiałem antypoślizgowym. W przypadku 60-procentówek wiadomym jest, że są bardziej podatne na ślizganie, ponieważ mniej ważą, a to właśnie waga stanowi znaczący opór. Niemniej producenci powinni poprawić stopki antypoślizgowe, bo klawiatura jest po prostu podatna na ślizganie po podkładce. Porównałem modele K65 Pro Mini z HyperX Alloy Origins 60 i doszedłem do jednoznacznych wniosków, że to właśnie sprzęt tej drugiej firmy znacząco lepiej poradził sobie z tym wyzwaniem.

Nie jestem zwolennikiem miniaturowych rozwiązań ze względu na pewne ograniczenia, ale muszę przyznać, że ‘Piraci’ świetnie obmyślili plan rozlokowania przycisków na klawiaturze. Szczególnie trafia do mnie obecność strzałek oraz prawego panelu z klawiszami użytkowymi G1-G4 (Delete, Page Up, Page Down). Te dodatkowe klawisze użytkowe przeznaczone są przede wszystkim do łatwego tworzenia makr.

Fotoram.io
Unboxing
Klawiatura przod387538063 645575494357495 280155745168204254 n
RGB

Przełączniki Corsair K65 Pro Mini

Model K65 Pro Mini oparty jest na autorskich przełącznikach optyczno-mechanicznych CORSAIR OPX. Bazują one na technologii światła podczerwonego, który odpowiada za aktywację poszczególnych przycisków. Dzięki zastosowaniu przełączników optycznych, krótszy jest czas reakcji oraz znacząco zwiększa się ich żywotność – producent deklaruje, że są one w stanie wytrzymać nawet 150 milionów kliknięć. Warto nadmienić również, że punkt aktywacji klawiszy wynosi zaledwie jeden milimetr.

Przelacznik 1 1

Klawiatura posiada funkcje N-Key Rollover oraz Anti-ghosting. Pierwsza z nich pozwala na jednoczesne wciśnięcie i zarejestrowanie kilku przycisków, natomiast ta druga ma za zadanie zapobiegać rejestrowaniu nienaciśniętych przez nas klawiszy, czyli tzw. ghostów (duchów). Tutaj faktycznie trzeba przyznać, że funkcja N-Key Rollover w teście sprawiła się doskonale, ponieważ zarejestrowała wszystkie wciśnięte przeze mnie klawisze.

obraz 2023 10 13 132714339

To nie koniec innowacji, wszak zastosowana w klawiaturze technologia CORSAIR AXON z częstotliwością raportowania do 8000 Hz zapewnia bardzo szybką rejestrację naciśniętych przycisków, a to ułatwi nam życie chociażby w rywalizowaniu na serwerze Counter-Strike’a czy innych gier, gdzie szybkość stanowi fundamentalne znaczenie.

Mobilność

Niewątpliwym atutem K65 Pro Mini jest jej mobilność. Kompaktowość, 65-procentowy rozmiar, odłączany przewód oraz osiem megabajtów wbudowanej pamięci, która automatycznie zapisuje ustawienia, w tym makra – oto powody, dla których użytkowanie tej klawiatury w trasie jest niezwykle komfortowe.

Oprogramowanie i podświetlenie RGB Corsair K65 Pro Mini

CORSAIR do wszystkich swoich produktów peryferyjnych posiada dedykowane oprogramowanie – iCUE. Jeżeli mamy podpiętą klawiaturę do komputera, to program automatycznie ją wykryje i otworzy panel personalizacji. Niemniej interfejs jest lekko skomplikowany, więc niedoświadczone/nie znające się na tym osoby mogą potrzebować dłuższej chwili, by zajarzyć działanie oprogramowania.

W zakładce ‘Key Assignments’ możemy tworzyć makra. Najpierw trzeba przycisnąć plus w żółtej ramce, a następnie wybrać odpowiedni typ. Po jego wybraniu, należy przypisać odpowiadający nam klawisz do danego makra.

Z pewnością najbardziej interesująca jest zakładka ‘Lightning Effects’, w której możemy ustawić podświetlenie RGB według własnych upodobań. Domyślnie mamy kilka trybów podświetlenia, w tym m.in. fala, deszcz, tęczowa spirala oraz pulsowanie. Oprócz gotowych rozwiązań, możemy oczywiście tworzyć własne tryby RGB, zmieniać nasycenie koloru czy szybkość.

Zakładka ‘Performance’ opiera się głównie na przyciskach Alt, Shift oraz Tab. W lewej ramce możemy włączać/wyłączać następujące skróty klawiszowe: Alt + Tab (domyślnie zmiana okna), Alt  + F4 (wyłączenie komputera), Shift + Tab (przechodzenie do następnego elementu sterującego) oraz WinKey (wyświetlanie menu Start).

W ostatniej zakładce ‘Device Settings’ , jak sama nazwa wskazuje, mamy ustawienia urządzenia. Pierwsza opcja to zmiana częstotliwości raportowania. Domyślnie jest 1000 Hz, co odpowiada jednej sekundzie reakcji. Jeżeli zależy nam na szybszym czasie reakcji, to możemy ustawić większe wartości – np. 8000 Hz przekłada się na 0,125 sekundy czasu reakcji. Niemniej należy pamiętać, że zwiększenie częstotliwości raportowania wymaga dodatkowej mocy obliczeniowej. Pozostałe opcje oferują m.in. zmianę jasności, układu klawiatury czy włączenie trybu PlayStation.

Oprogramowanie 1OprogramowanieOprogramowanie 3Oprogramowanie 4

Podsumowanie recenzji Corsair K65 Pro Mini

Dobrnęliśmy do końca i powiem szczerze – jestem oczarowany modelem Corsair K65 Pro Mini pod prawie każdym względem. Solidna budowa o kompaktowej konstrukcji, schludne podświetlenie RGB z wieloma możliwościami indywidualnej personalizacji, prawy panel boczny do tworzenia makr, ale największe wrażenie zrobiły ma mnie switche, ponieważ są po prostu fantastyczne. Nigdy nie miałem do czynienia ze sprzętem amerykańskiego producenta, ale przełączniki optyczno-mechaniczne w połączeniu z technologią CORSAIR OPX idealnie nadają się zarówno do grania, jak i do pracy. Mówimy tu przecież o poziomie aktywacji wynoszącym zaledwie jeden milimetr. I jeszcze ten dźwięk klawiszy – po prostu obłędnie brzmią.

Oczywiście nic nie jest bez wad. Do minusów tego modelu zaliczę stopki, które nie spełniają należycie swojej funkcji, ponieważ klawiatura jest podatna na ślizganie, a także oprogramowanie. Interfejs iCUE jest rozbudowany, ale jednocześnie dosyć skomplikowany, więc niewprawione osoby mogą mieć pewne problemy z konfiguracją klawiatury pod swoje własne upodobania. Brakuje mi też tłumaczenia w języku polskim.

Czy polecam K65 Pro Mini? Z pełnym przekonaniem stwierdzę, że tak. Otrzymujemy kompletną klawiaturę z niesamowitymi przełącznikami. Jedynym ogranicznikiem jest właściwie cena, która na dzień publikacji recenzji wynosi 560 zł. Mamy więc tu do czynienia z produktem klasy premium. Niemniej jeżeli ktoś rozważa wydanie ponad 500 złotych na klawiaturę i poszukuje odpowiedniego modelu, to z pewnością K65 Pro Mini ze stajni Corsair jest godny polecenia.

Sprzęt do recenzji został dostarczony przez firmę Corsair lub firmę marketingową/PR’ową zajmującą się daną marką na rynku polskim. Portal Respawn.pl za tę recenzję przyjął tylko gratyfikację w formie recenzowanej klawiatury. Firma nie miała żadnego wpływu na opinię wystawioną przez portal Respawn.pl oraz nie miała wpływu na autora niniejszej recenzji. Autor rozumiany jako redaktor portalu Respawn.pl