Respawn.pl

Twitch: Streamerzy znaleźli sposób na obchodzenie banów

Autor: Krzysztof Sarna

Bany na Twitchu to nieodzowny element tej platformy. Już dawno temu przywykliśmy do tego, że dziennie zostaje zbanowanych nawet kilkadziesiąt osób. W ostatnim czasie na platformie planuje nowa meta, która niestety wiąże się z nakładaniem blokad. Streamerzy znaleźli jednakże sprytny sposób, aby te wykluczenia obchodzić. 

Nowa meta to oglądanie seriali podczas nadawania na żywo. Co prawda w Polsce moda ta nie jest jeszcze tak spopularyzowana, tak za granicą ma się ona naprawdę dobrze. Dokładnie ósmego stycznia wspominaliśmy o tym, jak Imane “pokimane” Anys, która zajmuje dziewiąte miejsce na świecie pod względem ilości obserwujących, otrzymała bana właśnie za oglądanie serialu na swojej transmisji. Streamerka została wykluczona na 48 godzin. Mimo to inni twórcy nadal praktykują oglądanie filmów i seriali. Twitch reaguje, aczkolwiek powoli staje się bezradny. 

Głównym powodem blokad są oczywiście prawa autorskie produkcji. Zazwyczaj, jeśli dany materiał jest opublikowany na YouTubie, wówczas streamerzy takowy oglądają. Ma to szczególnie miejsce w Polsce. Inaczej jednak sprawy mają się za granicą, gdzie sprawa zdecydowanie wymknęła się spod kontroli. Tamtejsi twórcy oglądają filmy na praktycznie wszystkich platformach, takich jak chociażby Netflix nie zważając na prawa autorskie.

Pojawił się zatem pomysł, by ktoś restreamował na Twitchu seriale, a twórca je oglądał. Skoro ogląda to, co znajduje się na Twitchu, to nie powinien otrzymać w teorii bana. Jest to przecież logiczne. Pojawiają się teorie spiskowe, jakoby to sami streamerzy na potrzeby własnych streamów przeprowadzali takie transmisje. Czy jednak jest to prawdą? Tego oczywiście nie wiemy. Faktem jednak jest, że wielu streamerów nie ogląda już produkcji na Netflixie, YouTubie czy innych platformach, a właśnie na Twitchu.

CZYTAJ TAKŻE: