ASUS ROG Strix X570-E Gaming czy to idealna płyta do Ryzena?

W segmencie sprzętu dla graczy Asus wprowadził specjalną płytę główną do obsługi najnowszych procesorów AMD Ryzen. Mowa oczywiście o wersji ROG STRIX X570-E.

Międzynarodowe przedsiębiorstwo ASUS zostało założone w 1989 roku i słynie z najlepszych na świecie płyt głównych i wysokiej jakości komputerów, monitorów, kart graficznych, routerów i innych rozwiązań technologicznych. Dzisiaj ASUS opracowuje i konstruuje inteligentne technologie następnej generacji w celu zapewnienia niesamowitych wrażeń ulepszających jakość życia ludzi na całym świecie – takie słowa można przeczytać na oficjalnej stronie Asusa. Skoro sami o sobie piszą, że tworzą najlepsze na świecie płyty główne, to nie pozostaje nic innego jak sprawdzić te słowa. W tym celu na warsztat trafiła płyta główna z segmentu High-End pod procesory AMD – mowa tutaj oczywiście o ROG Strix X570-E Gaming.
Omawiana płyta główna ma format ATX. Od frontu widzimy, że mamy do czynienia z bardzo wysokiej klasy sprzętem. Jak to już bywa w sprzęcie dla graczy to i tu odnajdziemy podświetlenie LED RGB w różnych częściach płyty. Co ciekawe ów diody świecą bardzo mocno i to nie jest często spotykane ze względu na zużycie prądu (pomimo że to ledy to swoje waty muszą pobrać oraz wygenerować ciepło). W związku z tym ROG Strix X570-E Gaming jest odpowiednią płytą dla osób, które szukają atrakcyjnego wyglądu).
Płyta posiada cztery gniazda pamięci DIMM-DDR4 o maksymalnej pojemności 128 GB, które mogą obsługiwać częstotliwość do 4400 MHz w trybie OC dla AMD Ryzen 3. Podczas gdy w połączeniu z AMD Ryzen 2 mogą osiągnąć 3600 MHz w trybie OC. Jeżeli chodzi o pamięć danych, to Strix X570 oferuje wiele portów SATA 6 GB / s, ale tylko dwa gniazda M.2 PCIe 4.0, mimo że na rynku większość płyt z tego segmentu zapewnia trzy gniazda. Pomimo że są dwa gniazda, to jedno sprawia małe trudności z montażem dysku. Znajduje się pod pokrywą radiatora chipsetu. Musimy, więc najpierw zdjąć pokrywę radiatora, aby dostać się do śrub pokrywy gniazda M.2. Na potrzeby kart graficznych przygotowano dwa gniazda PCIe 4.0 działające w trybach x16 i x8. Oba gniazda mają metalową konstrukcję. Natomiast dla użytkowników APU lub zintegrowanych kart graficznych przygotowano port HDMI i DisplayPort w sekcji I/O Port.
Z dodatkowych rzeczy płyta została wyposażona w modem Wi-Fi 6 AX200 z modemem intela i dwuzakresowym pasmem tj. 2,4 GHz oraz 5GHz. Przy czym warto wspomnieć, że Asus twierdzi iż prędkość danych może osiągnąć 2,4 Gb/s. W zestawie odnajdziemy dwie anteny Wi-Fi. Do łączności LAN możemy wykorzystać dwa porty, z których jeden obsługiwany jest przez Realtek 2.5G LAN. Natomiast drugi wykorzystuje kontroler Intel Gigabit LAN. Oprócz wspomnianych rzeczy na panelu I/O odnajdziemy cztery porty USB 3.2 Gen2, trzy porty USB Typ-A i jeden port USB Typ-C.
Płyta posiada gniazdo zasilania procesora “ProCool II” połączony z układem zasilania Digi+ co razem sprawia bardzo płynne dostarczenie do procesora zasilania o najwyższej czystości. Do tego moduł VRM do regulacji napięcia procesora wykorzystuje układ 12+4 faz zasilania DrMOS co jest konieczne do zaspokojenia dużych wymagań stawianych przez najnowsze procesory firmy AMD. Całość układu zasilania jest “przykryta” radiatorem ze stopu metalu wraz z podkładami termicznymi, więc transfer ciepła jest na najwyższym poziomie.
Zakładając, że orientujecie się trochę w dziedznie najnowszych technologii to wiecie, że praktycznie wszystkie płyty główne z serii X570 posiadają aktywne chłodzenie radiatora chipsetu. Jest to wymagane przez standard PCIe 4.0. Otóż ten standard zapewnia dwa razy wyższą przepustowość dla danych co powoduje generowanie większej ilości ciepłą. Aktywne chłodzenie, czyli, krótko mówiąc, wiatraczek który pomaga uniknąć efektu throttlingu.
Co z dźwiękiem? W płycie znajdziemy zintegrowany układ dźwiękowy SupremeFX wykorzystujące kodek S1220A. Obsługuje dźwięk do 32 bitów i 192 kHz.
Specyfikacja techniczna:
  • Gniazdo procesora: Socket AM4;
  • Chipset: AMD X570;
  • Liczba banków pamięci RAM: 4 x DIMM DDR4;
  • Wewnętrzne złącza:
    – SATA 3 (6 GB/s) – 8 szt;
    – M.2 – 2 szt;
    – PCIe 4.0 x16 – 1 szt;
    – PCIe 4.0/3.0 x16 – 2 szt;
    – PCIe 4.0 x1 – 2 szt;
    – USB 3.1 Gen. 2 (USB 3.1) – 1 szt;
    – USB 3.1 Gen. 1 (USB 3.0) – 1 szt;
    – USB 2.0 – 2 szt.
  • Zewnętrzne złącza:
    – HDMI – 1 szt;
    – DisplayPort – 1 szt;
    – RJ45 (LAN) – 2 szt;
    – USB Type-C – 1 szt;
    – USB 3.1 GEN. 2 – 7 szt;
    – Audio jack – 5 szt;
    – S/PDIF – 1 szt;
    – Złącze anteny Wi-Fi – 2 szt;
    – Przycisk USB BIOS Flashback – 1 szt.
  • Szerokość: 244 mm;
  • Wysokość 305 mm;
  • Format: ATX.
Co z wydajnością?
Płyta główna została przetestowana z użyciem najnowszego procesora od AMD, a mianowicie Ryzen 7 3700X przy użyciu dwóch kości pamięci o pojemności 8GB każda (Patriot 3400 CL16). Natomiast karta graficzna to Gigabyte RTX 2070 GAMING OC 8G.
Pełna platforma testowa:
Celem poniższych testów jest określenie wydajności z zamontowanych podzespołów na testowanej płycie główniej stworzonej do gier (mowa tu o programach 3DMark, Cinebach). Następnym krokiem było użycie powyższych podzespołów do testów w trzech grach w rozdzielczości full HD oraz najwyższych możliwych ustawieniach graficznych.

Podsumowanie:

Płyta główna Asus ROG Strix X570-E Gaming w teorii powinna służyć do obsługi najnowszej serii procesorów AMD, natomiast jak ktoś posiada starszy procesor AMD na podstawce AM4, to również go obsłuży. Co ważniejsze chipset X570 wygrywa z X470 ze względu na obsługę PCIe 4.0. Przykre tylko, że w tej płycie głównej posiadamy tylko dwa sloty M.2, a do tego jeden usytuowany dość kłopotliwie pod radiatorem chipsetu. Bardzo fajnym dodatkiem jest łączność bezprzewodowa Wi-Fi i to w najnowszym standardzie 6. Więc dla osób, które nie korzystają z połączenia kablowego jest to idealne rozwiązanie, bo nie trzeba dokupywać płyty sieciowej.

Co do wyglądu to kwestia gustu. Na rynku płyt głównych mamy ogromny wybór, więc w tej kwestii każdy znajdzie coś dla siebie. Wspomnę, że w płycie mamy oczywiście układ ekskluzywnego podświetlenia RGB “Aura Sync”. ASUS Aura oferuje pełną kontrolę nad oświetleniem RGB za pomocą całej gamy praktycznych presetów do sterowania zintegrowanymi na płycie głównej światłami LED RGB, a także taśmami podłączonymi do wbudowanego gniazda RGB. Wszystko to można z łatwością zsynchronizować ze sprzętem ASUS obsługującym technologię Aura, którego ilość cały czas rośnie.

Czy czegoś brakuje? W sumie brakuje przycisku Clear CMOS, a także przycisków zasilania i resetowania na samej płycie głównej. Dodatkowo dla osób, co chwalą sobie ogromne radiatory to niestety, ale Strix X570 E-Gaming nie posiada wzmocnienia na tylnej części.

W momencie pisania tej recenzji płyta główna Asus ROG Strix X570-E Gaming kosztuje około 1350 PLN.

Powiązane posty

Recenzja Genesis Zircon 500 – Bezprzewodowej budżetowej myszki

Recenzja ładowarki UGREEN 100W oraz organizera samochodowego

Recenzja iiyama G-Master GCB4580DQSN-B1 Red Eagle. Rozmiar ma znaczenie!