Respawn.pl

Esportowe podsumowanie miesiąca: wrzesień 2021

Autor: Marcin Kapusta

Nie jesteście na bieżącego z CS-owymi newsami lub macie za mało czasu na baczne śledzenie sceny? Nic straconego, ponieważ ten artykuł poświęcony jest najważniejszym wydarzeniom CS:GO. Tym razem na salony wjechało podsumowanie września!


1 września – iNation wraca na CS-owe salony

Po czterech latach nieobecności, serbska organizacja iNation powróciła na scenę CS:GO. W nowym składzie znaleźli się młodzi i perspektywiczni bałkańscy gracze, tj. Nikola “Dragon” Bošković, Ivan “choiv7” Živković, Vladan “VLDN” Radević, Ivan “pTKKK” Popov, Stefan “SkippeR” Rebrača oraz Andrija “andr1x” Ljubić. Pieczę nad kolektywem objął szerzej nieznany Djokabomba.

Powrót iNation był planowany już od dawna, ale zawsze brakowało czasu, chęci i poświęcenia, aby utrzymać integralność zbudowaną przez poprzedników, którzy notabene są teraz jednymi z najbardziej rozchwytywanych esportowców na świecie. Kiedy cypryjska firma Venidium wyraziła chęć finansowego wsparcia iNation, zespół zebrał się spontanicznie.” – zakomunikował trener nowopowstałej sekcji CS:GO. “Wizją iNation jest stworzenie zdrowej rywalizacji w regionie bałkańskim oraz pomoc regionalnym talentom i drużynom w rozwoju.” – dodał na łamach Esports Adria.

G3cxM7 c

Fot. iNation

2 września – Le Tank odwiesza myszkę na kołek!

Z dniem 2 września na esportową emeryturę udał się weteran znad Sekwany, Cedric “RpK” Guipouy. 31-latek rywalizował jeszcze za czasów CS-a: Source, jednak największe sukcesy święcił już w wersji Global Offensive. Przywdziewając trykoty Titan, VeryGames, G2 Esports, Teamu Envy czy też Vitality, zwyciężył m.in. cs_summit 4, ECS S7 Finals, EPICENTER 2019, IEM Beijing 2020, BLAST Premier Fall 2020 oraz dwukrotnie DreamHack Open Atlanta (w 2017 i 2018).

“Dzisiejszy dzień oznacza koniec długiej i pięknej kariery. Zaczęła się dawno temu, miała wzloty i upadki, ale zawsze mi się podobała. Jestem wdzięczny za wasze wsparcie przez te wszystkie lata, nie zapomnę tego .” – napisał RpK za pośrednictwem Twittera.

RpK

fot. ESL

3 września – 00Nation nowym domem O PLANO!

Zawodnicy O PLANO po ośmiomiesięcznej tułaczce w końcu znaleźli pożądane wsparcie. Pomocą dłoń wyciągnęła nowopowstała organizacja 00Nation, którą finansową wspierają piłkarz Juventusu, Arthur Melo, a także współzałożyciel klubu koszykarskiego Milwaukee Bucks, Wes Edens.

Z niecierpliwością czekamy na możliwość dalszego budowania organizacji, opierając się na naszych nowych graczach. Chcemy być częścią ich podróży na szczyt.” – stwierdził Head of Esports w 00Nation, Bruno Santos. Z kolei Vito “kNgV” Giuseppe oznajmił: “Podjęliśmy decyzję o współpracy z 00Nation, ponieważ odkąd zaczęliśmy szukać domu, postawiliśmy sobie za cel znalezienie miejsca, w którym mielibyśmy strukturę i wsparcie, aby móc konkurować z najlepszymi. Umowa z 00Nation idzie w parze z naszymi celami i sposobem myślenia. Siedziba organizacji będzie mieściła się w stolicy Norwegii, Oslo. Posiadanie siedziby w Europie jest dla nas ważnym punktem, bowiem chcemy na co dzień rywalizować i trenować z topowymi drużynami“.

00nation

Fot. 00Nation

3 września – REZ 2025

Jeden z najlepszych szwedzkich graczy CS:GO młodego pokolenia, Fredrik “REZ” Sterner, przedłużył obowiązujący kontrakt z Ninjas in Pyjamas do 2025 roku. “Jestem zmotywowany – to wspaniałe uczucie przedłużyć kontrakt na kolejne cztery lata z NiP-em. W momencie dołączenia do tej formacji byłem zwykłym noobem, a wokół mnie było wielu doświadczonych ludzi. Teraz to ja wnoszę mądrość do zespołu, a sam strzelam headshoty lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Kurcze, jak to dobrze być Ninją.” – powiedział 23-latek.

REZ przywdział trykot szwedzkiego giganta esportowego w czerwcu 2017 roku, zagrzewając miejsce u boku Christophera “GeT_RiGhTa” Alesunda oraz Patrika “f0resta” Lindberga. Jak na razie, dotychczasowa współpraca obu stron przełożyła się na owocne momenty, wszak pod banderą tej organizacji zwyciężył m.in. DreamHack Open Valencia 2017 i IEM XII Oakland, którego został zresztą MVP. Zdobył również srebro podczas trzeciego sezonu Flashpointa oraz dwóch turniejów z cyklu BLAST Pro Series Copenhagen.

REZ at DH Marseille 2018

Fot. Adela Sznajder, DreamHack

6 września – Polska Liga Esportowa podbija stawkę!

Konkurencja bez wątpienia występuje w każdej z branż. W sektorze sprzedaży detalicznej Biedronka rywalizuje z Lidlem, natomiast na nadwiślańskiej scenie CS:GO taka sama sytuacja występuje w przypadku ESL Mistrzostw Polski i Polskiej Ligi Esportowej. Niemniej na lidera wyrasta powoli ten drugi podmiot. Dlaczego? 6 września na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się specjalna konferencja prasowa, na której przedstawiciele PLE ujawnili szczegóły przełomowego projektu CPS. Jest to Centralizacja Praw Sponsoringowych, czyli model biznesowy oparty na wzajemnej i długofalowej współpracy.

“Nieraz udowodniliśmy już, że nie boimy się podejmowania odważnych decyzji. Dlatego i tym razem, nieustannie poszukując niestandardowych rozwiązań, znów idziemy o krok dalej. Założenia Centralizacji Praw Sponsoringowych określają niepraktykowane dotąd zasady współpracy. Bardzo cieszymy się, że wdrażamy projekt, który odpowiada na dynamiczne potrzeby rynku. Projekt jakiego jeszcze nie było.” – powiedział CEO Polskiej Ligi Esportowej, Paweł Kowalczyk.

E sKC OWQAIQuDs

Fot. Jacek Kurnikowski/AKPA x Polska Liga Esportowa

7 września – gla1ve tymczasowo odpuszcza profesjonalną grę!

Na dziesięć dni przed startem BLAST Premier Fall Groups 2021, Astralis znalazło się w niemałych tarapatach. Prowadzący duńskiego kolektywu, Lukas “gla1ve” Rossander, postanowił przejść na ławkę rezerwowych. Powodem takiej decyzji było oczekiwanie na narodziny dziecka. 26-latka w obowiązkach zastąpił Emil “Magisk” Reif, który przecież sprawował rolę IGL-a w 2020 roku, gdy gla1ve zmagał się z wypaleniem zawodowym.

Naprawdę chcę grać, ale nie chciałem też stawiać drużyny w sytuacji, w której musieliby zmienić zawodnika w trakcie trwania turnieju. Razem z zoniciem robię wszystko, aby  pomóc moim kolegom w przygotowaniu się do fazy grupowej BLAST Premier.” – napisał wówczas w oficjalnym komunikacie.

45593743314 38a39e5224 c

Fot. FragLider

7 września – Na’Vi publikuje film o s1mple’u!

Organizacja Natus Vincere opublikowała niespełna dwugodzinny film dokumentalny, który opisuje niesamowitą podróż gwiazdy organizacji, Aleksandra “s1mple’a” Kostylieva!

“s1mple formula” – tak zatytułowano film dokumentalny, który poświęcony jest karierze Aleksandra “s1mple’a” Kostylieva. W prawie dwugodzinnym materiale opisano drogę Ukraińca na szczyt – od jego wczesnych początków po dzisiejszą pozycję na scenie esportowej. Ponadto udzielili się w nim znane osobistości ze świata CS:GO, tj. Spencer “Hiko” Martin (były kolega z Teamu Liquid), Duncan “Thorin” Shields (brytyjski analityk), Andrey “B1ad3” Gorodenskiy (trener NAVI) oraz jeden z największych rywali s1mple’a, Nicolai “dev1ce” Reedtz.

s1mple

fot. twitter.com/s1mple

7 września – Dwie legendy przywdziewają trykot Singularity!

Skład Ladislava “GuardiaNa” Kovacśa i Denisa “seizeda” Kostina, który dotychczas grywał pod banderą Trident, znalazł nowego pracodawcę. Okazało się nim Singularity, mające sporą historię na duńskiej scenie CS-a.

“Jesteśmy zupełnie nowym zespołem, w którym staraliśmy się połączyć doświadczoną i żądną zwycięstw młodą krew. Naszym celem jest stać się konkurencyjnym zespołem do końca tego roku, a następnie krok po kroku awansować w rankingu i zadowolić naszych fanów.” – powiedział Denis “seized⁠” Kostin. “Po oddaniu się duńskiej scenie przez około półtora roku, po naszej poprzedniej amerykańskiej przygodzie, potrzebowaliśmy powiewu świeżego powietrza, dlatego postanowiłem ponownie zbadać nasze możliwości poza granicami kraju, gdzie poczułem głód i utalentowany zespół CIS doskonale zbalansowany z młodymi maszynami i doświadczoną wiedzą.” – stwierdził CEO Singularity, Atle S. Stehouwer

GuardiaN

Fot.ESL

9 września – coldzera oficjalnie częścią Juggernauta!

Dołączając do compLexity Gaming jako następca Kristiana “k0nfiga” Wienecke, Marcelo “coldzera” David definitywnie rozstał się z organizacją FaZe Clan, której barw bronił od września 2019 roku. Pod jej banderą zwyciężył m.in. BLAST Pro Series Copenhagen 2019, BLAST premier Spring 2020 Regular Season oraz IEM New York 2021.

Przede wszystkim decyzja ta została podjęta z myślą o zdrowiu Kristiana. Nie chcemy wywierać na nim presji, aby wrócił jak najszybciej, ponieważ moglibyśmy jeszcze bardziej opóźnić jego powrót do pełni zdrowia. Bardzo możliwe, że w pewnym momencie Kristian będzie w stanie wrócić, aczkolwiek nie wiemy, kiedy to nastąpi i w jakiej formie będzie. Biorąc pod uwagę bardzo napięty terminarz, musimy teraz zapewnić zespołowi stabilny i spokojny rozwój. Marcelo pracował z nami już od kilku dni, aby nabrać tempa, a dziś przybył do Europy, aby rozpocząć treningi w pełnym wymiarze godzinowym. Posiadamy obecnie pełny skład na najbliższe miesiące i jesteśmy w pełni skoncentrowani na tym, aby wrócić z mistrzostwem.” – oświadczył generalny menadżer sekcji CS:GO w compLexity Gaming, Graham Pitt.

E 3aRlzXMAUZOdF

Fot. compLexity Gaming

12 września – Jak pisać historię, to właśnie w taki sposób!

14. sezon ESL Pro League padł łupem Natus Vincere, które w wielkim finale pokonało Francuzów z Teamu Vitality. Tym samym wschodnioeuropejski kolektyw zainkasował 200 tysięcy dolarów oraz zgarnął bilet na światowe finały BLAST Premier 2021. Jednakże na tym nagrody się nie skończyły, ponieważ Aleksandr “s1mple” Kostyliev i spółka zgarnęli tytuł mistrzowski trzeciej edycji Intel Grand Slam, wszak zwyciężyli cztery turnieje z cyklu IGS (tj. IEM Katowice 2020, DreamHack Masters Spring 2021, IEM Cologne 2021 oraz wcześniej wspomniana Pro Liga). Dzięki temu wyszli bogatsi o dodatkowy milion dolarów.

E HEXcaXsAQca8Z

Fot. Nicolas Chaussois x ESL

14 września – Projekt MSL-a spalił na panewce!

25 sierpnia poznaliśmy oficjalny skład drużyny MSL-a o nazwie South. Znaleźli się w nim Frederik “Fessor” Sørensen, Philip “aizy” Aistrup, Jakob “JUGi” Hansen, Jesper “TENZKI” Plougmann oraz właśnie MSL. Niemniej Duńczycy od samego początku prezentowali się wręcz tragicznie, odpadając na wczesnych etapach przeróżnych internetowych rozgrywek. Czynnikiem, który zadecydował o rozwiązaniu kolektywu, było odejście Frederika “Fessora” Sørensena.

Jestem z tego powodu bardzo smutny i rozczarowany. Wierzę, że wszyscy Ci gracze posiadają olbrzymi potencjał i życzę im wszystkiego najlepszego. Jestem otwarty na nowe oferty i szukam stabilnej organizacji. W razie pytań, proszę o kontrakt mailowy: mattienn@sommer-online.dk.” – napisał pomysłodawca South, Mathias “MSL” Lauridsen, za pośrednictwem Twittera.

Fotoram.io 7

Fot. Stephanie “Vexanie” Lindgren x DreamHack

16 września – Kolejny weteran traci miejsce w swojej esportowej ostoi!

Kolejna legendarna epoka dobiegła końca. Egor “flamie” Vasilyev pożegnał się z organizacją Natus Vincere, której barw bronił przez ostatnie sześć lat. Trzeba przyznać, że czas ten naznaczony był wieloma spektakularnymi sukcesami. Mowa przecież o zwyciężeniu m.in. BLAST Premier Global Final 2020, ESL One Cologne 2018, ESL One New York 2016, a także o zdobyciu wicemistrzostwa Majora FACEIT London 2018.

Podjęliśmy tę decyzję w oparciu o ostatnie udane wyniki drużynowe oraz o specyfikację systemu RMR, który zabrania gry w sześcioosobowych składach. Biorąc pod uwagę te czynniki, a także wkład Egora w rozwój dyscypliny i klubu, zdecydowaliśmy się zwolnić flamiego z obowiązującej umowy. Tym samym nie napotka on na ewentualne ograniczenia w swoim dalszym rozwoju. Pomimo tego, że Egor posiada status weterana w NAVI, nadal jest młody, zmotywowany i ma fantastyczne umiejętności strzeleckie. Te cechy są pożądane w każdych ambitnych zespołach.” – oświadczył dyrektor operacyjny ukraińskiej organizacji, Aleksey “xaoc” Kucherov.

800px Flamie @ IEM Katowice 2020

Fot. ESL

16 września – Major oficjalnie w Sztokholmie!

Przez ponad siedem miesięcy przedstawiciele PGL dwoili się i troili, by Major odbył się właśnie w Szwecji. Niemniej cały proces przygotowawczy utrudniała pandemia koronawirusa i restrykcje obowiązujące w skandynawskim kraju. Pod koniec lipca rozważano nawet organizację prestiżowego wydarzenia w Bukareszcie, czyli stolicy Rumunii.

16 lipca firma PGL rozwiała wszelkie wątpliwości. Najbliższy turniej o najbardziej prestiżowej randze oficjalnie odbędzie się w sztokholmskiej Avicii Arenie, która jest w stanie pomieścić ponad 14 tysięcy kibiców.

19e0d851 60b1 4d38 b20f 7a5a8add5c61 media libre aspect ratio default 0 e1633446977117

Fot. PGL

16 września – juliano zamienia CS-a na VALORANTA!

W połowie września najpopularniejsza zawodniczka w historii CS:GO, Julia “juliano” Kiran, zdecydowała się przebranżowić i przejść na VALORANTA. “Oficjalnie ogłaszam, że kończę zawodową grę w Counter-Strike’a: Global Offensive. Dziękuje za tę podróż wszystkim, którzy wspierali mnie przez te lata. Oczywiście przechodzę na VALORANTA, a Wy pewnie myśleliście, że już skończyłam? Nawet nie zaczęłam. W tym roku pojawi się jeszcze więcej zaskakujących ogłoszeń, więc lepiej bądźcie gotowi.

Szwedzka przez wiele lat była twarzą damskiej sceny, wszak reprezentowała czołowe formacje pokroju Secret, WRTP, Beskitas Esports czy Team Originem. Udowodniła również, że kobiety w esporcie również mają wiele do powiedzenia.

juliano XSET scaled

fot. twitter.com/juliakiran

17 września – Z Koguta w Jastrzębia!

Były reprezentant Teamu ESCA Gaming i los kogutos, Szymon “kRaSnaL” Mrozek oficjalnie dołączył do Gniazda jako szósty gracz dywizji CS:GO. “Po paru latach grania mixowo dołączam do x-kom AGO. Jest to spełnienie moich marzeń. Muszę udowodnić swoją wartość i pokazać co potrafię na serwerze. Jestem szczęśliwy, bo zostałem zauważony. Będą to pracowite miesiące.” – stwierdził.

“Bardzo się cieszymy, ze Szymon dołącza do naszej drużyny, jest to młody i bardzo ambitny zawodnik. Wierzymy, że poza umiejętnościami w samej grze wniesie dużo świeżej krwi.” – oznajmił Arek “Maden” Madeński, który w marce spod znaku drapieżnego ptaka pełni funkcję menadżera.

x kom AGO krasnal scaled 1

Fot. www.x-kom-ago.gg

19 września – Anonymo z akademią!

We wrześniu organizacja Anonymo Esports postanowiła poszerzyć swoje wpływy w FPS-ie Valve o nową akademię. Jej szeregi zasilili Nikodem “Majster” Gulmantowicz, Patryk “dezz” Karasiewicz, Eryk “MaiN” Mordęcki, Jakub “Hype” Kurek oraz Wiktor “TicQ” Lachowicz. Pierwszy z wyżej wymienionych w przeszłości był rezerwowym nieistniejącego już Liquid Biceps, a także grywał w Teamie MCE X. Hype jeszcze do niedawna reprezentował barwy MarsoniX, natomiast TicQ dotychczas występował w GGPredict VIXIT. Drużyna ta wręcz otarła się o awans do jesiennej edycji ESL Mistrzostw Polski 2021, jednak w ostatecznym rozrachunku uległa ex-Pompie 0:2 (10:16, 12:16).

Anonymo

Fot. Anonymo Esports

22 września – Nowa Operacja!

22 dnia miesiąca do gry zawitała ogromna aktualizacja, która wprowadziła m.in. nową operację o nazwie Riptide. Oprócz niej, doszło do zmian na mapach, znerfiono M4A1-S oraz osłabiono Deagle’a, czyli popularnie zwaną ręczną armatę.

Lista najważniejszych zmian wygląda następująco:

  • Nowa operacja Riptide
  • Nowa skrzynia ze skinami
  • Dodano prywatne kolejki matchmakingu
  • Dodano krótką rywalizację w systemie MR16
  • Wyrzucanie granatów
  • Zwiększono obrażenia M4A1-S
  • Zmniejszono obrażenia Deagle’a
  • Dodano opcję wyboru klasycznego oraz drużynowego Deathmatcha
  • Dodano murek, który zasłania całego mida na Duście II

Osobny artykuł: Operacja Riptide, a wraz z nią innowacyjne nowości!

Riptide

fot. Valve

23 września – Legenda zawiesza myszkę na kołek, ale to nie koniec jego przygody z esportem!

Richard “Xizt” Landström, który zapisał się w CS-owych kronikach za sprawą legendarnej dominacji Ninjas in Pyjamas, zakończył karierę profesjonalnego gracza. O swojej decyzji poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych: “Nadszedł czas, abym ogłosił swoją emeryturę jako zawodnik. Moja kariera miała wiele wzlotów i upadków, ale patrząc wstecz była to niesamowita i niezapomniana podróż. Dziękuje wszystkim moim kolegom, którzy byli jej częścią, a także wielkie podziękowania dla fanów – jestem naprawdę wdzięczny za całe wsparcie, jakie od Was otrzymałem. Przyszłość zapowiada się ekscytująco, a ja nie zamierzam jeszcze całkowicie porzucać CS-a.

Co prawda 30-letni weteran oznajmił, że nie będzie już stawiał się na serwerze w roli gracza, jednakże jest przekonany, że ma jeszcze wiele do udowodnienia w branży esportowej. “Jestem otwarty na możliwość trenowania, wykonywanie funkcji analitycznej lub zarządzania zespołem, najlepiej w CS:GO, w którym przecież jestem ekspertem. Teraz, gdy miałem czas wolny na przemyślenia, jestem bardzo zmotywowany i chętny do pracy, by znów wygrywać turniej, ale w innej roli“.

47954750351 ff75cb4e73 o

Fot. Adela Sznajder x DreamHack

25 września – Bracia Benrlitom łączą siły!

Nabil “Nivera” Benrlitom był jednym z najbardziej utalentowanych i perspektywicznych młodych zawodników na scenie CS:GO. Dowiódł tego najpierw w Heretics, a później w Teamie Vitality. Utożsamiając się z “Pszczołami”, wygrał nawet kilka prestiżowych turniejów, w tym m.in. BLAST Premier Fall 2020 i IEM Beijing Europe. Jego owocna przygoda z francuską organizacją zakończyła się w marcu bieżącego roku, ponieważ to wtedy wylądował na ławce rezerwowych. Ale dlaczego? Organizacja zdecydowała się powrócić do pięcioosobowego rosteru, ponieważ Valve zapowiedziało karanie formacji, które będą stosować koncepcję rozszerzonych zespołów podczas turniejów z cyklu RMR. Można więc śmiało stwierdzić, że Nivera odszedł z CS-a z powodu samych jego twórców.

Przechodząc na konkurencyjną strzelankę od Riot Games, 20-letni Belg zasilił szeregi Liquid i złączył siły ze swoim starszym bratem, Adilem “ScreaM-em” Benrlitomem.

63699 ad5b52446abeb6a01166cc99a598457b

Fot. Team Vitality

 

Pozostałe artykuły z cyklu “Esportowe podsumowanie miesiąca” znajdują się pod tym adresem!