Jak poradziły sobie polskie drużyny? Czas na podsumowanie 37. sezonu ESEA Premier Europe!

Wykorzystano zdjęcia należące do: Wojciech Maślanka/Izako Boars, GG League x Maciej Kołek

37. sezon europejskiej ligi ESEA Premier przeszedł do historii. Jak w rozgrywkach poradziły sobie polskie zespoły? Czas na podsumowanie!

 

Izako Boars powraca… i znika

Dopiero co gracze Izako Boars mogli cieszyć się z powrotu do przedsionka Pro Ligi, a od następnego sezonu znów będą występować w ESEA Advanced. W rozgrywkach poradzili sobie tragicznie, przegrywając siedem z ośmiu meczy. Jeden wygrany pojedynek został oddany walkowerem przez SINNERS eSports. Tak więc Dziki zajęły ostatnie miejsce w grupie B z dorobkiem zaledwie trzech punktów. Nie ma jednak co się dziwić, ponieważ drużyna przez cały czas posiadała ogromne problemy kadrowe. Na serwerze notorycznie brakowało Huberta “Szejna” Światłego i Kamila “siuhego” Szkaradka, którzy przechodzili testy w akademii mousesports. Z tego też względu w wyjściowym składzie występowało dwóch zmienników – Paweł “byali” Bieliński oraz trener Bartosz “Hyper” Wolny.

Fot. ESL

Anonymo dalej zawodzi

Od czasu zakończenia Flashpointa, Anonymo Esports mocno przysypia. Ekipa Janusza “Snaxa” Pogorzelskiego nie zdołała przebrnąć przez fazę grupową , odnosząc bilans 2-6. Na swojej drodze uznała wyższość x-komu AGO, Teamu GamerLegion, Sprout, Endpoint, Sangal oraz SINNERS eSports. Wygląda to fatalnie, lecz można dopatrzeć się jednego pozytywu. Podopieczni Adriana “imd” Piepera nie zaliczyli bezpośredniego spadku do ligi Advanced, lecz zajęli 15/16. miejsce, przez co zagrają decydujące starcie o utrzymanie z białoruską Nemigą.

Fot. GG League / Maciej Kołek

Wisła All In! Games przeciętnie

Reprezentanci Wisły All In! Games Kraków w meczu inauguracyjnym pokonali Apeks, co było dobrym prognostykiem. Niestety później nastały gorzkie chwile, ponieważ przegrali z trzema wyżej notowanymi formacjami – BIG, Nemigą oraz forZe. Zwycięstwo nad niemieckim ALTERNATE aTTaX dało szansę na play-offy, jednak porażka z Teamem BLINK przekreśliła wszelkie nadzieję. Tak więc Biała Gwiazda stanęła w szranki z portugalskim sAw Gaming. Pojedynek ten miał ogromną wagę, bo rozchodził się o utrzymanie w turnieju. Na szczęście rodacy nie zawiedli i w następnym sezonie zobaczymy ich w przedsionku Pro Ligi.

Fot. Wisła All in! Games Kraków

Co zawiodło Sprout?

Sprout, czyli stały bywalec w dużych turniejach tier 1, zawiódł fanów na całej linii. Mimo złej formy, Niemcy znów okazali się katami Polaków, bowiem w rozgrywkach pokonali Izako Boars oraz Anonymo Esports. Ich passę przełamało dopiero dobrze dysponowane x-kom AGO. Ekipę Josefa “faveNa” Baumanna czekają relegacje, które odbędą się w dniach 12-14 lipca.

Fot. StarLadder

Królowie Albanii z dość dobrym występem

BLINK, który jest swoistym albańskim dreamteamem, pokazał kawał dobrego CS-a. Dionis “sinnopsy” Budeci i spółka zaczęli tragicznie, wszak przegrali pierwsze cztery spotkania. W późniejszym czasie zdołali poprawić bilans, zwyciężając z Apeks, sAw Gaming, ALTERNATE aTTaX oraz Wisłą All In! Games Kraków. Pokonanie Białej Gwiazdy zapewniło Albanom play-offy, w których odpadli już na poziomie ćwierćfinałów, uznając wyższość rosyjskiego forZe.

Fot. Team BLINK

Faworyt nie daje rady

Byliście zdziwieni, gdy zobaczyliście BIG na liście uczestników ESEA Premier? Niemcy dotychczas występowali w ESL Pro League, jednak w ostatnim sezonie CS-owej Ligi Mistrzów zajęli ostatnie miejsce, przez co spadli do jej przedsionka. W nim byli głównymi faworytami, lecz nie podołali wyzwaniu. Już w meczu inauguracyjnym ulegli forZe, jednak później odnieśli passę sukcesów, pokonując na swojej drodze Nemigę Gaming, LDLC OL, ALTERNATE aTTaX oraz Sangal Esports. W półfinale przegrali z czeskim SINNERS eSports, które strąciło ich do dolnej drabinki. W niej podopieczni Dustina “DuDe’a” Großmanna nie posiadali już buforu bezpieczeństwa, więc każda porażka oznaczała wyeliminowanie. I taki też scenariusz się sprawdził, bowiem ulegli Teamowi LDLC.

Czy gracze BIG powrócą do Pro Ligi? Będą mieli na to szansę podczas 38. sezonu ESEA Premier, który startuje w połowie sierpnia. Wówczas ponownie będą uważani za faworytów.

Fot. Stephanie Lindgren, DreamHack

Nice try AGO

x-kom AGO fenomenalnie zaprezentowało się w minionym 37. sezonie ESEA Premier. Jastrzębie wygrały aż siedem z dziewięciu rozegranych meczy, z czego dwukrotnie uległy SINNERS eSports. Anonymo Esports, Izako Boars, Sangal eSports, Sprout, Team LDLC oraz forZe – to zespoły, z którymi poradzili sobie podopieczni Mikołaja “miniroxa” Michałkówa. No niestety, ale w finale zostali brutalnie potraktowani przez czeski kolektyw (0:1, 8:16, 12:16), który odebrał im bilet do 14. sezonu EPL-a. Na pocieszenie przytoczę fakt, że dobra dyspozycja zawodników AGO zaowocowała w rankingu HLTV. Aktualnie zajmują 24. miejsce – najwyższe ze wszystkich polskich drużyn.

Fot. x-kom AGO

 

oskar powraca na salony

SINNERS eSports, czyli najlepsza czeska formacja w historii CS:GO, zwieńczyła triumf podczas minionego sezonu. Dzięki wygraniu, do światowej czołówki powróci Tomáš “oskar” Šťastný. 30-letni weteran w przeszłości występował w mousesports i uważany był za jednego z najlepszych snajperów na scenie. Po odejściu z niemieckiej organizacji w 2019 roku, przestał figurować w topowym środowisku. Warto jednak zaznaczyć, że w niższym tierze idzie mu doskonale, co obrazuje jego rating na poziomie 1.20. Czy pomimo wieku, oskar poradzi sobie na takie potęgi, jak NAVI, G2 czy Astralis? Przekonamy się podczas 14. sezonu ESL Pro League, który startuje już 16 sierpnia.

fot. DreamHack / Stephanie Lindgren

 

Dla przypomnienia, generalna klasyfikacja 37. sezonu ESEA Premier Europe prezentuje się następująco:

 • 17/18. miejsce – 🇵🇱 Izako Boars, 🇩🇪 ALTERNATE aTTaX
 • 15/16. miejsce – 🇧🇾 Nemiga Gaming, 🇵🇱 Anonymo Esports
 • 13/14. miejsce – 🇩🇪 Sprout, 🇸🇪 Apeks
 • 11/12. miejsce – 🇪🇺 Movistar Riders, 🇵🇹 sAw Gaming
 • 9/10. miejsce – 🇬🇧 Team Endpoint, 🇵🇱 Wisła Kraków
 • 7/8. miejsce – 🇹🇷 Sangal Esports, 🇸🇪 GamerLegion | $1.250
 • 5/6. miejsce – 🇩🇪 BIG, 🇦🇱 Team BLINK | $2.500
 • 4. miejsce – 🇫🇷 Team LDLC | $4.000
 • 3. miejsce – 🇷🇺 forZe | $6.500
 • 2. miejsce – 🇵🇱 x-kom AGO | $12.000
 • 1. miejsce – 🇨🇿 SINNERS eSports | $20.000 + slot do EPL S14

Powiązane posty

Po czwarty tytuł. MOUZ NXT walczy o finał ligi akademickiej

Chory boost na Ancient. Valve powinno go usunąć?

Szkoła rzucania smoke’ów w wykonaniu YEKINDARA. Zasłoń całe “A” na Mirage’u