Szybko i dostatecznie nowocześnie? Test Patriot Viper VPN100 1TB!

Dysk SSD od Patriota, a dokładnie model VPN100 jest z nami na rynku już jakiś czas. Został wyposażony w potężną i sprawdzoną konstrukcję firmy Phison. Posiada również imponujący radiator. Czy pomimo upływu lat jest to nadal szybka i nowoczesna konstrukcja, aby zapewnić odpowiedni poziom szybkości dla naszego komputera? 

Patriot Memory to amerykańska firma, która od 1985 roku zajmuje się projektowaniem, produkcją oraz sprzedażą wysokiej jakości podzespołów komputerowych, w tym wysokowydajnych pamięci VIPER, niezawodnych i szybkich dysków SSD czy innych nośników danych, jak pamięci USB oraz karty flashowe. Idąc z duchem czasu oraz rosnącą popularnością e-sportu i gamingu Patriot stworzył w ostatnim czasie także własną markę peryferii gamingowych VIPER GAMING, gdzie oferuje m.in. klawiatury. Charakterystyczną cechą linii viper jest bardzo dobrze przemyślany i sensowny kompromis, pozwalający zaoferować klientowi zawsze najlepsze i możliwie najwydajniejsze rozwiązania w bardzo atrakcyjnych cenach.

Specyfikacja techniczna: 

  • Kontroler: Phison E12,
  • Złącze: M.2 2280,
  • Interfejs: PCIe Gen3 x 4, NVMe 1.3,
  • DRAM Cache: 1GB DDR4 (SK Hynix),
  • Pamięć flash: Toshiba BiCS 3 64L TLC,
  • Prędkość odczytu: max 3450 MB/s,
  • Prędkość zapisu: max 3000 MB/s,
  • Odczyt losowy: 700 000 IOPS,
  • Zapis losowy: 700 000 IOPS,
  • Gwarancja: 3 lata,
  • TBW: 1665 TB (Total Bytes Write),
  • Niezawodność: 2 000 000 godz. (MTBF),
  • Pojemność: 1 TB (dostępne 953 GB),
  • Wysokość: 10,5 mm,
  • Szerokość: 22 mm,
  • Głębokość: 80 mm,
  • Waga: 25 g.

Platforma testowa:

Viper VPN100 jest oparty na referencyjnym projekcie firmy Phison dla dysków SSD z kontrolerem E12 NVMe. Wspomniane kontrolery zostały zaprezentowane w 2018 roku podczas targów CES2018. Patriot wykorzystuje te projekty w swoich dyskach od 2019 roku. Warto wspomnieć, że kontroler E12 jest wykorzystywany przez inne firmy np. Goodram, Seagate i tak dalej.

VPN100 ma imponujący radiator, ale brakuje mu LEDów (czy to źle? osobiście uważam, że nie ale wiadomo kwestia gustu). Zamiast tego Patriot poszedł w idealną wycenę produktu i dostosował go do potrzeb graczy na tradycyjnych blaszakach. Radiator jest w pełni wykonany z aluminium i został pomalowany na czarny matowy kolor. Posiada liczne żebra i nacięcia. Tak przygotowany radiator bardziej stawia na wydajność chłodzenia niż na wygląd. Za mało? VPN100 jest wyposażony w czujnik termiczny, który dostarcza dokładne dane o stopniach Celsjusza, aby utrzymać go, jak twierdzi firma “w chłodzie i zdrowotności”.

Dysk dostępny jest w czterech wersjach pojemnościowych: 256 GB, 512 GB, 1TB oraz 2 TB. W momencie pisania niniejszej recenzji model 256 GB kosztował ~209 PLN, 512 GB ~389 PLN, 1 TB ~699 PLN, a 2 TB 1299 PLN. Co w przeliczeniu ceny na GB najbardziej opłaca się model 2 TB, gdyż 1 GB kosztuje 0,63 PLN. W modelu 1 TB jeden gigabajt kosztuje 0,68 PLN. W przypadku modelu 256 jest to 0,82 PLN, a w 512 jest to 0,76 PLN.

Dysk zapewnia prędkość prędkość odczytu/zapisu do 3,45 / 3,2 GB/s co jest bardzo przyzwoitym wynikiem, zwłaszcza że dysk jest na rynku od dwóch lat. Oprócz niesamowicie dużych prędkości, dysk zapewnia dużą wytrzymałość zapisu bo wynosi, aż 1665 TB. Co jest bardzo wysokim wskaźnikiem. Natomiast jak spojrzymy na gwarancję i tu mały ‘zonk’. Podczas, gdy większość uznanych producentów dysków SSD daje pięcioletnią gwarancję to VPN100 jest objęty tylko trzyletnią gwarancją.

Wspomnę też, że dysk obsługuje standardowe funkcje takie jak TRIM, S.M.A.R.T., data monitoring i Sercure Erase.

Testy:

Nasza recenzja i testy opierają się o wersję 1 terabajtową. Ma ona cztery pakiety flash, po dwa z każdej strony płytki drukowanej. VPN100 nie ma zbyt wielu fabrycznych rezerw pojemności co przyczynia się, że dostępna pojemność dla użytkownika wynosi ~954 GB.

Podsumowanie:

VPN100 to dysk, który w najlepszym wypadku osiąga prędkości 3,45 GB/s i 3 GB/s także są to niesamowite prędkości jak na dzisiejsze czasy. Oczywiście dysk nie jest topowy ale jest dość wydajny i ma to czego potrzeba, aby zawstydzić zarówno dyski twarde, jak i dyski SSD SATA. Produkt, a w sumie radiator wygląda świetnie ale niektórzy pewnie będą zawiedzeni brakiem RGB ale od tego jest seria VPR100. Tutaj dostajemy tańszy produkt bez zbędnych ledzików.

Minusem staje się radiator. Patriot przykleił radiator do PCB jakimś bardzo mocnym spoiwem (“klejem”), więc jego usunięcie może spowodować uszkodzenie dysku SSD. Tak więc dysk nie nadaje się do użycia w laptopach, a tym bardziej w płytach głównych gdzie są zabudowane gniazda M.2.

Kto w takim razie powinien kupić VPN100 1TB? Na pewno osoba, która korzysta z typowego blaszaka i nie zamierza mieć zabudowanego gniazda M.2. Niby te wszystkie minusy to drobne szczegóły, ale są one niezbędne do stworzenia bardziej atrakcyjnego i przyjaznego dla użytkownika urządzenia. Mimo to produkt bardzo polecam, głównie ze względu na cenę, która wynosi około 600 PLN.

Powiązane posty

Recenzja UGREEN HP202 HiTune Max5 Hybrid ANC – bezprzewodowych słuchawek

Mało miejsca na gry w Steam Decku? Oto rozwiązanie!

Recenzja Genesis Zircon 500 – Bezprzewodowej budżetowej myszki