Trzech trenerów CS:GO tymczasowo zbanowanych za używanie buga. W gronie tym m.in. HUNDEN!

Fot. Stephanie Lindgren, DreamHack

Wczorajszy wieczór okraszony był skandalami, oszustwami i niedowierzaniem. Nicolai “HUNDEN” Petersen, Ricardo “dead” Sinigaglia oraz Aleksandr “zoneR” Bogatiryev zostali tymczasowo zbanowani za wspomaganie się błędem gry! 

Kilka dni temu trener Wisły All In! Games Kraków – Mariusz “Loord” Cybulski pokazał całemu światu bug, który dawał ogromną przewagę. Polegał on na tym, że szkoleniowiec mógł utknąć na mapie i przyglądać się przebiegu rundy. Valve szybko zareagowało na tę usterkę i ją usunęło, jednak śledztwo prowadzone przez ESL ujawniło, że błędu tego używały znane osobistości na scenie CS:GO. Najgłośniejszym nazwiskiem jest tutaj oczywiście Nicolai “HUNDEN” Petersen, który od kwietnia trenuje zawodników Heroic. Duńczyk uda się na roczne wakacje po użyciu usterki w dziesięciu rundach na jednej mapie podczas DreamHack Masters Spring. Pracodawca Nicolaia w oficjalnym oświadczeniu podkreślił, że dzisiaj rozpoczyna się wewnętrzne śledztwo w tej sprawie. Błędem wspomagał się także szkoleniowiec MIBR – Ricardo “dead” Sinigaglia, który użył go w trakcie jednej rundy na ESL One Road to Rio. Brazylijczyk otrzymał 6-miesięczną blokadę, a organizacja napisała, że został “skutecznie zawieszony w trybie natychmiastowym“.

Największym przegranym tego śledztwa jest były już trener Hard Legion – Aleksandr “zoneR” Bogatiryev. 33-latek skorzystał z bugu na sześciu mapach w trzech różnych meczach w ESL One Road to Rio, przez co został zbanowany na dwa lata. Rosjanin nie dość, że otrzymał blokadę, to jeszcze został zwolniony z Hard Legion. Formacja z regionu CIS w sprawie tej wydawała specjalny komunikat: “Podjęliśmy decyzję, aby nie stawać po stronie trenera i nie szukać wymówek na temat jego działania. Został on natychmiast zwolniony z tej funkcji“.

Błąd nagłośniony przez Mariusza “Loorda” Cybulskiego

Oszustów wykrył polski admin – Michał Słowiński, który wykonał niesamowitą robotę i krok po kroku zanalizował już ponad 1500 demek. Warto dodać również, że kary zostały złagodzone po konsultacji z Koalicją na rzecz Uczciwości w Sporcie (ESIC). Te trzy zespoły zostaną zdyskwalifikowane z danych turniejów i utracą zdobyte punkty ESL Pro Tour oraz nagrody pieniężne. One prezentują się następująco:

  • 🇩🇰 Heroic – $3.000 za DreamHack Masters Spring i 45 punktów EPT
  • 🇧🇷 MIBR – $2.000 za ESL One Road to Rio NA i 55 punktów EPT
  • 🇷🇺 Hard Legion – $6.000 za ESL One Road to Rio CIS i 140 punktów EPT

Na tym śledztwo jednak się nie kończy. ESL dodało, że powiadomiło o zaistniałej sytuacji innych organizatorów turniejów i jest gotowe do współpracy w ich dochodzeniach. Ponadto admini zajmą się w najbliższym czasie analizą pomniejszych eventów internetowych pokroju Eden Arena Malta Vibes i Nine to Five. ECIS będzie wkrótce nakładać również odrębne sankcje zgodnie z Kodeksem Postępowania Gracza.

Powiązane posty

PGL Major: G2 wyeliminowane z turnieju przez Brazylijczyków!

Faza Pretendentów PGL Major Antwerp 2022 – co możemy powiedzieć po jej zakończeniu?

Ostatni dzień fazy Legend Majora w Antwerpii. Trzy drużyny pożegnają się z turniejem