Były zawodnik forZe zbanowany za ustawianie spotkań!

Fot. Kanał YouTube Конкорд

Erkhan “gokushima” Bagjnanow został zawieszony przez Komisję ds. Integralności w Esporcie (ESIC) za match-fixing. Okres wykluczenia byłego gracza forZe z turniejów partnerskich ESIC potrwa do 2026 roku! 

gokushima to 23-letni gracz, który jeszcze do niedawna utożsamiany był z nurtem wschodzących gwiazd rosyjskiego Counter-Strike’a. Wiele osób wróżyło mu świetlaną przyszłość, szczególnie w październiku 2023 roku, gdy otrzymał angaż w wyjściowym składzie forZe jako następca Władysława “Krada” Krawczenki. Przez pewien czas miał nawet znajdować się w kręgu zainteresowań Fnatic. Niemniej sam gokushima włożył klin w dalszy rozwój swojej kariery, dopuszczając się match-fixingu. Z tak poważną skazą na wizerunku znalezienie pracodawcy z tier1 będzie praktycznie niemożliwe.

Komisja ds. Integralności w Esporcie (ESIC) ogłasza działania podjęte przeciwko profesjonalnemu graczowi CS2 Erkhanowi “gokushimie” Bagjnanowowi za naruszenie Kodeksu Postępowania ESIC i Kodeksu Antykorupcyjnego. Dowody, w tym m.in. szczegółowe transkrypcje przesłuchań i zeznania uzyskane podczas dochodzenia wykazały, że pan Bagjnanow był zaangażowany w działania związane konkretnie z ustawianiem meczów. Zgodnie z nakazem wydanym przez ESIC, pan Bagjnanow ma zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek wydarzeniach członkowskich ESIC przez okres dwóch lat, który kończy się 26 marca 2026 roku” – oświadczyła organizacja za pośrednictwem platformy X.

Były gracz forZe zbanowany na dwa lata

Według Oznny’iego, gokushima na nielegalnym procederze match-fixingu mógł zarobić nawet 300 tysięcy dolarów. W toku śledztwa postawiono mu zarzuty z siedmiu artykułów Kodeksu Antykorupcyjnego oraz dwóch z Kodeksu Postępowania. Ponadto w toku śledztwa miał mijać się z prawdą lub prezentować niepełny obraz faktów. Wczoraj Komisja ogłosiła werdykt, zawieszając gokushimę na okres dwóch lat (tj. do 26 marca 2026). W ramach sankcji 23-latek nie będzie mógł uczestniczyć w turniejach organizowanych przez partnerów ESIC, do których zaliczają się m.in. ESL, BLAST, Relog Media oraz WePlay!

Treść przytoczonych artykułów z Kodeksów Antykorupcyjnego i Postępowania prezentuje się następująco:

2.1 Korupcja (Kodeks Antykorupcyjny)

 

2.1.1 – Wywieranie niewłaściwego wpływu, bycie stroną w jakichkolwiek próbach mających na celu wywarcie niewłaściwego wpływu lub inny sposób niewłaściwego wywarcia wpływu na wynik i inny aspekt dowolnego meczu.

 

2.2 Zakłady (Kodeks Antykorupcyjny)

2.2.1 Obstawienie dowolnego meczu, w tym meczów, w których użytkownik brał udział jako profesjonalny uczestnik podczas wydarzeń ESL IEM, jak wyszczególniono w powyższych naruszeniach.

 

2.2.2 Ułatwianie, pomaganie, podżeganie lub pomaganie w inny sposób jakiekolwiek stronie w popełnianiu czynów opisanych w punktach 2.2.1.

 

2.4.2 do 2.4.5 Nieujawnienie ESIC w toku śledztwa pełnego i prawdziwego obrazu wszystkich faktów i okoliczności w odniesieniu do czynów opisanych w punktach 2.1 i 2.2.

 

Artykuł 2.1.5 (Kodeks Postępowania)

W przypadku, gdy fakty dotyczące domniemanego incydentu nie są odpowiednio lub wyraźnie objęte żadnym z powyższych wykroczeń, zachowanie przynoszące ujmę esportowi, grze, wydarzeniu, ESIC lub organizatorom.

 

Artykuł 2.2.8 (Kodeks Postępowania)

Manipulowanie meczami z niewłaściwych powodów.

Matchfixerzy plagą nieuczciwości na scenie esportowej

Matchfixerzy stanowią poważny problem i plagę nieuczciwości na scenie esportowej, w szczególności Counter-Strike’a. Pod koniec listopada 2023 roku ESIC zawiesiło czterech ukraińskich graczy uczestniczących w procederze nielegalnego obstawiania spotkań, w tym m.in. byłego reprezentanta Akumy Dmytro “SENSEi’a” Szworaka. Podobnie jak gokushima, Ukraińcy usłyszeli wyrok dwuletniego zawieszenia.

Powiązane posty

Rewanż ENCE i Snaxa! Stawką awans do play-off ESL Pro League

ENCE wygrywa po raz drugi! Polacy o krok od play-off ESL Pro League

ENCE pójdzie za ciosem? Czas na mecz przeciwko kRaSnaLowi i Monte