Sprawdzamy Cooler Master MasterLiquid ML280 MIRROR, czyli cudne AiO!

Sprawdzamy system chłodzenia wodnego AiO od Cooler Master, a dokładnie model ML280 Mirror. Czy dwa wentylatory 140mm starczą na utrzymanie niskich temperatur procesora? To właśnie zamierzamy sprawdzić w tej recenzji!

Cooler Master Masterliquid ML280 Mirror to gotowy zestaw chłodzenia wodnego, który przygotowany został pod większość procesorów od Intela – LGA 2066, 2011(-3), 1151, 1155, 1156, 1366 oraz 775, jak i AMD – AM4, AM3(+), AM2(+), FM2(+) i FM1. Mamy tutaj do czynienia z aluminiowym radiatorem o wymiarach 318 x 140 x 27 milimetrów, pompką z miedzianą podstawką oraz dwoma wentylatorami 140-milimetrowymi. Są to jednostki Cooler Master SickleFlow 140 pracujące z prędkością od 650 do 1400 obrotów na minutę, oferując przy tym wydajność do 66 CFM przy maksymalnym ciśnieniu 2,25 mmH20 i generowanym hałasie do 27 dB(A). Sama pompka zachowuje kulturę pracy poniżej 10 dB(A). To co Cooler Master podkreśla najbardziej w przypadku nowego chłodzenia, to bogate podświetlenie RGB LED. Umieszczono je tylko w pokrywie pompki. Użytkownik może nim sterować albo za pomocą płyty głównej i systemów takich jak ASUS Aura Sync, MSI Mystic Light, ASRock Aura RGB czy Gigabyte RGB Fusion, ale również dzięki dołączonemu, fizycznemu kontrolerowi.

Pora na dokładną specyfikację techniczną:

  • Materiał radiatora: aluminium,
  • Kolor radiatora: czarny,
  • Wielkość: 318 x 140 x 27.2 milimetrów,
  • Wentylatory: 2x 140 mm,
  • Wydajność wentylatorów: 67 CFM przy 2,25 mmH2O,
  • Głośność wentylatorów: od 10 do 27 dBA,
  • Głośność pompki: do 10 dBA
  • Gwarancja 2 lata.

Platforma testowa:

Wygląd:

Zaczynamy od chłodnicy. Jest to najbardziej klasyczna konstrukcja, pomimo imponującej szerokości 140 mm. Chłodnica wykonana jest z aluminium i ma 318 mm długości, 140 mm szerokości i 27.2 mm grubości. Do chłodzenia służy12 kanałów cyrkulacji i żebra o dużej gęstości.

Z radiatora wychodzą niezbędne rurki. W ML280 Mirror mierzą 400 mm i są oplecione osłoną. Dodaje to uroku i zapewne chroni rurkę przed uszkodzeniami. Rurki we wnętrz posiadają 8 mm średnicy.

Następnie docieramy do pompy. Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji Masterliquid blok jest okrągły i został zaprojektowany w standardowy sposób tj. posiada dwie komory cyrkulacji. Pompka mierzy 57.8 mm długości przy 76 mm szerokości.

Jeśli chodzi o wentylatory to Cooler Master dostarcza dwa SlickeFlow 140 mm. Są to modele z siedmioma łopatkami, które obracają się między 650 a 1400 obr / min i każdy z nich ma wydajność na poziomie 67 CFM. Wentylatory mają 4-pinowe złącze zasilania (PWM).

Podsumowanie:

ML280 Mirror to bardzo duże chłodzenie wodne AiO w cenie około 400 PLN (w dniu pisania recenzji). Maszyna niewątpliwie daje radę, ale czy jest wolna od wad? Nie mam wiele do zarzucenia samemu zestawowi, który nie wykazuje żadnych usterek i jest zrobiony bardzo dobrze. Dotyczy to również wentylatorów. Wentylatory SlickeFlow mają schludne wykończenie, z osłoniętym kablem i podkładkami antywibracyjnymi na rogach. Mimo to w praktyce okazują się hałaśliwe. W każdym razie słyszalne, nawet przy mniejszych prędkościach. Poza tym reszta jest bardzo dobrze wykonana.

W sumie sama nazwa maszyny zdradza o jej możliwościach. Chłodzenie ML280 Mirror wyposażone jest w pełną gamę diod LED, które rozświetlą Twoje wieczory podczas żmudnych gierek. Tutaj wspomnę, że ledy to tak naprawdę aRGB, czyli tak zwane adresowalne ledy. Nie wszystkie płyty główne są wyposażone w takie gniazdo. Na szczęście Cooler Master zapewnia specjalny zestaw do zarządzania oświetleniem i efektami (szkoda, że nie dodają bezprzewodowego dodatkowego pilota). Natomiast jeśli twoja płyta główna jest kompatybilna z takim złączem, to złącze aRGB może służyć do zarządzania całym oświetleniem za pośrednictwem wewnętrznego oprogramowania o nazwie Cooler MasterPlus+.

Samo chłodzenie i jego wymiary pozwalają na oferowanie bardzo dobrych osiągów nawet w przypadku mocnego przetaktowywania procesora. Zakres roboczy jest wystarczający, aby utrzymać prawidłową równowagę wydajności względem hałasu. W kwestii pompy dopowiem, że nie emituje irytującego hałasu, nawet przy pełnej prędkości co raczej jest bardzo ważną informacją, gdyż pompka powinna działać non-stop DC12V.

Sprzęt do recenzji został dostarczony przez firmę Cooler Master lub firmę marketingową/PR’ową zajmującą się daną marką na rynku polskim. Portal Respawn.pl za tę recenzję przyjął tylko gratyfikację w formie recenzowanego chłodzenia. Firma nie miała żadnego wpływu na opinię wystawioną przez portal Respawn.pl oraz nie miała wpływu na autora niniejszej recenzji. Autor rozumiany jako redaktor portalu Respawn.pl

Powiązane posty

Recenzja UGREEN HP202 HiTune Max5 Hybrid ANC – bezprzewodowych słuchawek

Mało miejsca na gry w Steam Decku? Oto rozwiązanie!

Recenzja Genesis Zircon 500 – Bezprzewodowej budżetowej myszki