TP-Link Deco X20 – Internet w całym domostwie? Nic trudnego!

Nasze życie obecnie koncentruje się wokół połączenia internetowego. Niezależnie od tego, czy to lubimy, czy nie, taka jest rzeczywistość, w której żyjemy. Smartfony utrzymują nas w sieci nawet w podróży, ale najbardziej pożądanym łączem jest zawsze sieć domowa. Najnowszym trendem w technologii internetowej w domu są routery typu mesh. 

TP-Link dołączył do walki o tę nową opcję routera WiFi, który obsługuje również standard WiFi 6. System mesh Deco X20 stawia TP-Linka w konkurencji z jednostkami takimi jak Amazon Eero oraz Google Nest WiFi. Mimo wszystko warto przed szczegółami technicznymi routera hm.. routerów TP-Link Deco X20, podsumować sieć mesh. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie dla przeciętnego użytkownika domowego.

Mesh WiFi to w zasadzie dwie rzeczy: jednostka routera podłączona do modemu wraz z identycznymi jednostkami, które pokrywają cały dom tym samym połączeniem. Każde urządzenie “beacon” lub punkt dostępu udostępnia dokładnie te same ustawienia, nazwę i hasło sieci SSID. Dzięki temu masz znacznie bardziej modułowe podejście do rozszerzania bezprzewodowego połączenia w całym domu z minimalną konfiguracją. “Inteligencja” tych sieci, tak jak w przypadku Deco X20, duplikuje wszystkie te same ustawienia, dzięki czemu podłączone urządzenia widzą jednostki jako ten sam router w całym domu. System po prostu wyszukuje najbliższy router mesh z najmocniejszym sygnałem i z tym urządzaniem się łączy.

Pora wrócić do samego urządzenia Deco X20. TP-Link całkiem dobrze zbalansował technologiczny wygląd i projektowanie pod kątem wystroju wnętrz przy routerach Deco X20. Te cylindryczne jednostki mogą swobodnie stać na półce i być mylone z odświeżaczem powietrza lub głośnikiem bezprzewodowym. Dzięki temu X20 doskonale wtapia się w dowolne otoczenie naszych pomieszczeń w domu.

Na tylnym panelu routera Deco X20 dzieje się cała magia. Znajdziesz tutaj port do ładowania oraz dwa porty Ethernet. Każdy z tych portów sieciowych obsługuje prędkości transferu danych do 1 Gb/s, jeśli usługa dostawcy internetu oferuje takie szybkości to jest to idealne rozwiązanie dla Ciebie.

Jest jednak jedno pominięcie i jedno niedopatrzenie, które przychodzą mi na myśl. W routerze brakuje złącza USB, więc niemożliwością jest podłączenie swojego domowego systemu magazynowania. Natomiast niedopatrzeniem jest zastosowanie własnego kabla ładowania. W erze wszechobecnych urządzeń obsługujących USB-C to powinien być standard dla takich urządzeń.

Specyfikacja techniczna Deco X20:

  • Standard Wi-Fi 6:
    • 5 GHz – 802.11 ax/ac/n/a;
    • 2.4 GHz – 802.11 ax/n/b/g;
  • Prędkości Wi-FI:
    • 5 GHz – 1201 Mb/s;
    • 2.4 GHz – 574 Mb/s;
  • Moc Wi-Fi:
    • 5 GHz – <23 dBm (CE);
    • 2.4 GHz – <20 dBm (CE).

Konfiguracja sieci z użyciem routera TP-Link Deco X20 jest niezwykle prosta. “Główny” router musi być podłączony bezpośrednio do modem. Pełni on rolę mózgu operacji, tworząc sieć mesh z innymi routerami i ustawiając podstawowe ustawienia. Po włączeniu zasilania i podłączeniu do modemu, będziesz musiał pobrać aplikację Deco i utworzyć konto logowania. Kolejne kroki przewodnika w aplikacji przeprowadzą cię przez proces uruchomienia, podczas którego utworzysz nazwę SSID dla swojej sieci bezprzewodowej i przypiszesz pomieszczenie głównemu urządzeniu Deco.

Twój ostatni krok to stworzenie sieci mesh z dodatkowymi urządzeniami Deco X20 w całym domu. Każda firma ma swoje własne pomysły na to, jak to działa, ale preferuję sposób, w jaki TP-Link sobie z tym radzi. Po prostu podłącz nowego Deco i poczekaj kilka minut. Nie ma oddzielnego ekranu w aplikacji ani skanowania losowego kodu QR, wystarczy podłączyć, a system automatycznie identyfikuje i dodaje routery.

Podsumowanie

Ogólne użytkowanie było wyjątkowe. Otrzymuję niezawodność sieci na całym obszarze domu, która szczerze mówiąc jest lepsza od mojego systemu Google WiFi. Dwu-pak Deco X20 obejmuje nieco większą powierzchnię mojego domu i dodaje WiFi 6 dla nowszych urządzeń z nowym protokołem. Pozwala to na lepszą wydajność wielu urządzeń jednocześnie w porównaniu do WiFi 5.

Jestem zadowolony z prędkości zarówno połączeń bezprzewodowych, jak i przewodowych. Mój stacjonarny komputer z podłączonym kablem ethernet osiąga maksymalną prędkość mojej sieci, czyli 1000 Mbps, i robi to niezawodnie. Prędkości połączeń bezprzewodowych zależą od mojej lokalizacji i warunków, ale często widzę takie same prędkości jak w przypadku połączeń przewodowych.

Inną przydatną funkcją, którą TP-Link dołącza do Deco X20, jest automatyczny wybór częstotliwości. System Deco komunikuje się z twoimi urządzeniami podczas początkowego połączenia i ustawia kanał na 2,4 GHz lub 5 GHz. Jest to ustawione domyślnie dla każdego klienta. Większość moich urządzeń automatyzacji domowej, takich jak Simplisafe i gniazdka WiFi, preferuje 2,4 GHz, a oprogramowanie w aplikacji Deco ustawia to automatycznie, bez żadnych informacji od użytkownika.

Sprzęt do recenzji został dostarczony przez firmę TP-Link lub firmę marketingową/PR’ową zajmującą się daną marką na rynku polskim. Portal Respawn.pl za tę recenzję nie przyjął gratyfikacji w żadnej formie. Firma nie miała żadnego wpływu na opinię wystawioną przez portal Respawn.pl oraz nie miała wpływu na autora niniejszej recenzji. Autor rozumiany jako redaktor portalu Respawn.pl

 

 

Powiązane posty

Corsair Dominator Titanium 7600 MT/s – Recenzja pamięci RAM DDR5!

Recenzja Silver Monkey LB200 – funkcjonalnej i minimalistycznej lampki

Recenzja UGREEN HP202 HiTune Max5 Hybrid ANC – bezprzewodowych słuchawek