Budżetowo i szybko – Test Hikvision E3000 1TB!

Dysk SSD od Hikvision, a dokładnie model E3000 jest z nami na rynku kilka tygodni. Jest to budżetowy dysk od chińskiego producenta, który znany jest z wysokiej jakości urządzeń monitoringu – głównie przemysłowego. Czy rzeczywiście warto zainteresować się tym dyskiem? Tego dowiesz się z tego testu!

Hikvision jest międzynarodowym liderem w zakresie produktów i rozwiązań monitoringu wizyjnego, a jego główna siedziba zlokalizowana jest w Hangzhou, w Chinach. Założona w 2001 roku firma szturmem zdobyła polski rynek, dostarczając najwyższej jakości usługi dla przedsiębiorstw i klientów indywidualnych. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie, w 2017 roku Hikvision uruchomiło nowy oddział – Hikstorage, zajmujący się produkcją wysokiej jakości podzespołów komputerowych na rynek konsumencki i profesjonalny. W ofercie marki znaleźć można komponenty oparte o pamięć masową oraz DRAM, tj. pamięć flash, dyski SSD, karty pamięci i pamięć RAM.

Specyfikacja techniczna: 

  • Kontroler: Maxio (bliżej nieokreślony)
  • Złącze: M.2 2280,
  • Pamięć flash: YMTC 128-warstwowe 3D TLC,
  • Interfejs: PCIe Gen3 x 4, NVMe 1.3,
  • Prędkość odczytu: 3476 MB/s,
  • Prędkość zapisu: 3137 MB/s,
  • Niezawodność: 1 500 000 godz. (MTBF),
  • Pojemność: 1 TB (dostępne ~960 GB),
  • Gwarancja: 3 lata,
  • DRAM: Brak,
  • TBW: brak informacji,
  • Szerokość: 22 mm,
  • Wysokość: 80 mm,
  • Waga: ~19 g.

Obecnie model E3000 dostępny jest w dwóch wariantach pojemnościowych – 512 GB oraz 1 TB. Niestety w żadnej wersji nie otrzymujemy pamięci podręcznej DRAM i jest to ewidentny sygnał, że mamy do czynienia z typowo budżetowym dyskiem SSD. Jak można zobaczyć dysk od Hikvision nie posiada radiatora oraz brakujemy mu ledów. Brak radiatora w niektórych sytuacjach może powodować throttling. Dlatego też zalecamy dokupienie jakiegoś radiatora lub też odpowiednio zamocować na płycie głównej, aby użyć fabrycznego radiatora dostarczonego przez producenta płyty głównej.

Fajnie, że producent pomimo tego, że nie zastosował radiatora i zdecydowanie nastawił się na budżetowy dysk nie zastosował taniego pigmentu na płytce drukowanej. Tutaj jednak mamy czarny kolor płytki drukowanej, a nie jak to zwykle bywa (nawet w droższych dyskach) niebieskie albo zielone.

Test:

Podsumowanie:

Patrząc na test w CrystalDiskMark dysk dobrze rokuje. Nie mamy dostępnego DRAM ale mimo to dysk chwali się bardzo wysokimi wartościami przy sekwencyjnym odczycie i zapisie na poziomie odpowiednio 3552 MB/s oraz 3214 MB/s. Dzięki temu E3000 może konkurować z najlepszymi dyskami PCIe 3.0 NVMe.

Defakto osoby szukające dysku do gier lub przechowywania danych będą na pewno zadowolone z oferowaną wydajnością. Obecnie dysk 1Tb kosztuje, aż 489 złotych.. cena wysoka. Także na ten moment lepiej poczekać na spadek ceny bo na rynku są podobne dyski, z podobną wydajnością, z dłuższą gwarancją ale jednocześnie taniej o kilkadziesiąt złotych.

Sprzęt do recenzji został dostarczony przez firmę Hikvision lub firmę marketingową/PR’ową zajmującą się daną marką na rynku polskim. Portal Respawn.pl za tę recenzję przyjął tylko gratyfikację w formie recenzowanego dysku SSD. Firma nie miała żadnego wpływu na opinię wystawioną przez portal Respawn.pl oraz nie miała wpływu na autora niniejszej recenzji. Autor rozumiany jako redaktor portalu Respawn.pl

 

Powiązane posty

Recenzja UGREEN HP202 HiTune Max5 Hybrid ANC – bezprzewodowych słuchawek

Mało miejsca na gry w Steam Decku? Oto rozwiązanie!

Recenzja Genesis Zircon 500 – Bezprzewodowej budżetowej myszki