Respawn.pl

CS-owe podsumowanie 2022 roku: lipiec

Autor: Marcin Kapusta

Lipiec 2022 roku to czas lekkiego postoju na scenie CS:GO, związanego z przerwą wakacyjną. Pierwsza połowa miesiąca to przede wszystkim emocje związane z IEM Cologne, druga minęła natomiast pod znakiem wielu zmian na polskim podwórku! 

TACO i coldzera znów jednoczą siły

W nocy z 30 czerwca na 1 lipca brazylijsko-norweska organizacja 00NATION zakontraktowała trzon GODSENT w postaci Epitacio “TACO” de Melo, Eduardo “dumau” Wolkomera oraz Bruno “latto” Rebelatto. Pieczę nad nową piątką objął trener Olavo “cKy” Napoleao. 

Dołączając do 00NATION, TACO ponownie zjednoczył ścieżki swojej kariery z Marcelo “coldzerą” Davidem, z którym przez kilka lat współpracował pod banderą Luminosity i SK Gaming, sięgając po dwukrotny triumf na Mistrzostwach Świata i zwyciężając kilkanaście prestiżowych turniejów. 

Mogę z przyjemnością ogłosić, że reprezentuję teraz 00Nation. Jestem wdzięczny za obdarzone zaufanie i jestem pewny, że razem możemy osiągnąć kolejny poziom. Wiem, że droga przed nami jest trudna i będzie wymagała wiele cierpliwości i poświęcenia – ale jednocześnie czuje się gotowy, by dać z siebie wszystko. Jako kapitan chcę, by drużyna stała się konkurencyjna i kroczyła zwycięskimi ścieżkami.” – oświadczył TACO, który objął rolę prowadzącego latynoskiego zespołu.

 

Eternal Fire odgrzewanym Space Soldiers

Na początku lipca doszło do rewolucji kadrowej w szeregach Eternal Fire. Z tureckim superteamem rozstał się Bugra “Calyx” Arkin, natomiast Yasin “xfl0ud” Koc wylądował na ławce rezerwowej. Powstałe wakaty wypełnili weterani znad Eufratu, Engin “MAJ3R” Küpeli i Ahmet “paz” Karahoca. Doszło również do zmiany na stanowisku głównego trenera, wszak Canpolat “hardstyle” Yildiran przejął obowiązki od Timura “bishopa” Şengüla.

 

Fala pożegnań w PACT

13 lipca nadwiślański klub PACT zakończył współpracę z Pawłem “reatzem” Jańczakiem, Mateuszem “TOAO” Zawistowskim oraz dotychczasowym szkoleniowcem, Vincentem “vinS-em” Jozefiakiem. Tym samym wyjściowy skład uszczuplił się do zaledwie trzech graczy: Dawida “lunAtica” Cieślaka, Bartosza “bnoxa” Niebisza i Adriana “SAYN-a” Łączyńskiego. 

Panowie, dziękujemy za wkład sił w rywalizację na scenie CS:GO w PACT-owych barwach. Trzymamy kciuki za Waszą przyszłość. Jednocześnie informujemy, że obecnie skupiamy się na testach nowych zawodników. Gdy tylko będziemy mogli – wrócimy z ogłoszeniem dotyczącym odświeżonej drużyny.” – zakomunikowali wówczas przedstawiciele organizacji za pośrednictwem mediów społecznościowych.

 

Wisła Kraków zamyka esportowe dywizje

W połowie lipca Wisła Kraków całkowicie zakończyła działalność na scenie esportowej, rezygnując z prowadzenia wszystkich dywizji. Decyzja nastąpiła po spadku klubu piłkarskiego z Ekstraklasy do I ligi, co mocno odbiło się na finansach spółki. Z tego też względu zarząd zdecydował się na cięcia kosztów, by zaoszczędzić trochę pieniędzy. 

Coś, co wydawało się niemożliwe jeszcze dwa miesiące temu, dzisiaj staje się faktem. Z końcem miesiąca ostatecznie kończymy przygodę z sekcją esportową w Wiśle Kraków. To był niesamowity czas opatrzony wieloma sukcesami sekcji. Dwa razy gra na IEM-ie w Katowicach, ESL Mistrzostwo Polski, sukcesy dywizji FIFA i nie tylko. Wiele wspaniałych chwil za które chciałbym podziękować każdemu, kto przyczynił się do rozwoju organizacji. Dziękuję Wam, bo wspólnie zrobiliśmy kawał dobrej roboty! Nie mogę nie wspomnieć o kibicach – nie raz pokazaliście, że jesteście najlepszymi na świecie.” – skomentował menadżer sprzedaży Wisły Kraków, Mieszko Łabuz. 

 

mantuu za burtą OG, jego następcą była gwiazda Spirit

Pod koniec czerwca Abdul “degster” Gasanov wspomógł OG w wiosennych finałach BLAST Premier, awaryjnie zastępując chorego Mateusza “mantuu” Wilczewskiego. Rosjanin doskonale sprawdził się jako zmiennik, wszak międzynarodowy kolektyw dotarł do półfinałów lizbońskich zmagań, pokonując w fazie grupowej m.in. faworyzowane ENCE i Natus Vincere. 

Miesiąc po tym występie, degster został oficjalnie wykupiony z Teamu Spirit przez duńską organizację i objął rolę nominalnego snajpera. Tym samym stał się następcą Mateusza “mantuu” Wilczewskiego, który wylądował na ławce rezerwowej.

Zakontraktowanie degstera jest dla nas ogromnym doświadczeniem. Jest on światowej klasy zawodnikiem, który może wznieść nasz zespół na nowe wyżyny. Swoją wartość na dużych turniejach udowodnił już w poprzednich drużynach. Po obejrzeniu jego impactu podczas BLAST Spring Finals wiedzieliśmy, że musimy walczyć o jego sprowadzenie. Jestem pewny, że będzie przywdziewał trykot OG z dumą.” – powiedział trener CS:GO, Casper “ruggah” Due.

OSOBNY ARTYKUŁ

 

FaZe triumfuje w Świątyni Counter-Strike’a

Pierwsza połowa lipca minęła pod znakiem prestiżowych rozgrywek w ramach IEM Cologne 2022. Tytuł mistrzowski w niemieckiej Lanxess Arenie, nazywanej Świątynią Counter-Strike’a, zdobyli zawodnicy FaZe Clanu. 

Ekipa Finna “karrigana” Andersena swoją dominację pokazała już na etapie fazy grupowej, ponieważ w jej trakcie zwyciężyła wszystkie trzy spotkania (z 00NATION, Spirit, Astralis), nie tracąc ani jednej mapy. W półfinale wyrzuciła za burtę Hiszpanów z Movistar Riders, natomiast w wielkim finale stanęła naprzeciw Natus Vincere. I to właśnie decydujący pojedynek okazał się wisienką na torcie, a emocje sięgały zenitu. Pierwsza mapa (Inferno) padła łupem FaZe, natomiast wschodnioeuropejski zespół odpowiedział na Overpassie, wygrywając 16:13. Później poszedł za ciosem, bowiem po dogrywkach zabezpieczył także Ancienta. Niemniej podopieczni Roberta “RobbaNa” Dahlströma nie ulegli presji i zdołali powrócić do spotkania, zwyciężając Mirage’a, a następnie Nuke’a. 

Triumf zapewnił FaZe Clanowi nagrodę pieniężną w wysokości 400 tysięcy dolarów, a także bezpośredni bilet do IEM Katowice 2023. Tytuł MVP otrzymał najlepszy gracz NAVI, Ołeksandr “s1mple” Kostyliev. Ukraiński snajper w Kolonii wypracował rating 1,25. 

 

AmaNEk powraca do byłego pracodawcy

22 lipca Francois “AmaNEk” Delaunay definitywnie opuścił struktury G2 Esports po półrocznym grzaniu ławki rezerwowej. Francuz postanowił dołączyć do rodzimego LDLC OL, którego barwy reprezentował w latach 2018-2019. Niemniej od tamtego czasu sporo się zmieniło, wszak zarząd organizacji zmienił strategię działania. Skupił się bowiem na rozwoju szerzej nieodkrytych talentów znad Sekwany. 

Gra na najwyższym poziomie w takim zespole jak G2 wiąże się z dużym stresem, a ja przez ostatnie kilka miesięcy ciężko pracowałem nad sobą, aby pozbyć się pewnego bólu w górnej części pleców. Zazwyczaj nie jestem wielkim fanem przedłużających się wakacji, zawsze mam motywacje do CS-owego rywalizowania, ale muszę powiedzieć, że ta przerwa była pomocna. Czuję, że wracam ze świeżym nastawieniem i jestem gotowy, by powrócić na szczyt.” – oznajmił wówczas Francuz za pośrednictwem obszernego wpisu na TwitLongerze.

 

Fiński superteam sformowany

Na schyłku czerwca i lipca zarząd HAVU Gaming całkowicie zrestrukturyzował sekcję CS:GO. Za burtą znaleźli się Joona “Sm1llee” Holmström, Otto “ottoNd” Sihvo i Olli “sLowi” Pitkänen. Kilkanaście dni później powstałe luki zapełnili Jarkko “spargo” Rahja, były zawodnik ENCE Joonas “doto” Forss oraz weteran Jesse “zehN” Linjala, mający w swoim esportowym dorobku występy dla znanych marek pokroju FunPlus Phoenix czy GODSENT. Ponadto pieczę nad nowym fińskim superteamem objął Mikko “xartE” Välimaa.

Chcę nauczyć się nowych rzeczy, ale także wnieść swoje własne przemyślenia do gry zespołu. Czuję, że mamy potencjał osiągać najwyższe cele i wspinać się na szczyt.” – skomentował spargo.

OSOBNY ARTYKUŁ

 

Stewie2K odchodzi od CS-owej rywalizacji

28 lipca Jacky “Stewie2K” Yip ogłosił odejście od profesjonalnej rywalizacji na scenie CS:GO. Decyzja była podyktowania chęcią streamowania w pełnym wymiarze czasowym. 24-latek ustąpił z wyjściowego składu Evil Geniuses, jednak nie opuścił struktur organizacji, ponieważ objął rolę twórcy treści. 

“Z radością ogłaszam, że będę streamować VALORANTA i CS-a dla Evil Geniuses. Kolektyw twórców. Na razie odejdę od konkurencyjnego CS-a i skupię się na streamingu. Podziękowania dla tych, którzy się dołączyli i dla wielu innych! Moja przyszłość nie jest zadeklarowana, więc wpadnij na dzisiejszy stream.” – zakomunikował na Twitterze.

Stewie2K zapisał się na kartach historii jako najbardziej utytułowany gracz CS:GO z Ameryki Północnej. W latach 2016-2018 reprezentował klub Cloud9, pod którego banderą sięgnął po historyczny triumf na Majorze ELEAGUE Boston, pokonując w finale FaZe Clan. Do dzisiaj C9 pozostaje jedyną drużyną zza Atlantyku, która sięgnęła po tytuł mistrzowski turnieju o najbardziej prestiżowej randze. Z kolei w 2019 roku zdominował scenę wraz z Teamem Liquid. Utożsamiając się z tą organizacją, zwyciężył kilkanaście prestiżowych turniejów, w tym ESL One Cologne 2019, IEM Chicago 2019 oraz drugi cykl Intel Grand Slam, dzięki któremu Liquid wzbogaciło się o okrągły milion dolarów. 

 

hallzerk emigruje zza Atlantyk

Pod koniec lipca doszło do zmiany nominalnego snajpera w compLexity Gaming. W buty Paytyna “juniora” Johnsona wszedł Håkon “hallzerk” Fjærli. 22-letni Norweg zyskał szerszy rozgłos za sprawą epizodu w Dignitas, gdzie rywalizował u boku m.in. Patrika “f0resta” Lindberga oraz Adama “friberga” Friberga.

Z dumą ogłaszam, że podpisałem kontrakt z compLexity. Nie mogę się doczekać rozpoczęcia tej podróży. Pakuję walizki i wyjeżdżam do Stanów Zjednoczonych.” – napisał hallzerk w mediach społecznościowych.

OSOBNY ARTYKUŁ

 

Nowe rozdanie w HONORIS

Końcówka lipca to okres łatania braków kadrowych w szeregach HONORIS. Trykot klubu Wiktora “TaZa” Wojtasa przywdziali Dawid “SaMey” Stańczak, Kamil “Sobol” Sobolewski oraz Vincent “vinS” Jozefiak, który objął stanowisko głównego trenera sekcji CS:GO. W wyniku zmian Sebastian “fr3nd” Kuśmierz musiał ustąpić miejsca w składzie i przeszedł na ławkę rezerwowych.

“Kiedy grasz, nie masz tak naprawdę ani czasu ani możliwości organizacyjnych, by przyjrzeć się wielu rzeczom z bliska. Ta dodatkowa perspektywa, spojrzenie z doświadczeniem, pozwoli nam wyłapać niuanse i zaproponować adekwatne rozwiązania” – stwierdził Wiktor “TaZ” Wojtas. “Jestem przekonany, że właśnie stworzony przez nas model HONORIS to początek nowego poziomu, na który wejdzie organizacja – zarówno sportowo jak i wizerunkowo” – wtórował mu Filip “NEO” Kubski. 

 

Wspólne drogi Spiidiego i Sprout dobiegły końca

Ostatniego dnia lipca zarząd Sprout poinformował o rozstaniu z Timo “Spiidim” Richterem, który reprezentował berlińską organizację od jej początku, tj. od 2017 roku. W czasie czteroletniej przygody weteran znad Renu wzbogacił swoje CV o liczne sukcesy. Kilkukrotnie triumfował w ESL Mistrzostwach Niemiec, a także wywalczył m.in. wicemistrzostwo DreamHack Open Atlanta 2019, Charleroi Esports 2019 oraz Copenhagen Games 2019. 

“Wciąż kocham CSa, kocham grindować i szczególnie kocham grę w zespole. Mam sporo doświadczenia do zaoferowania. Nie zamierzam dołączać do drużyny tylko po to, by mieć z kim grać. Chcę dołączyć do takiego składu, w którym uwierzę, że dawanie z siebie wszystkiego popłaci.” – przekazał Spiidi na Twitterze.

 

Na Respawn.pl publikujemy dla naszych czytelników cykl podsumowujący 2022 rok pod kątem najważniejszych wydarzeń CS:GO, jakie miały w nim miejsce. Wszystkie artykuły z serii “CS-owe podsumowanie 2022 roku” znajdziecie pod tym adresem.