Esportowe podsumowanie miesiąca: grudzień 2021

Wykorzystano zdjęcia należące do Maciej Kołek x Anonymo, High League, PGL

Nie jesteście na bieżącego z CS-owymi newsami lub macie za mało czasu na baczne śledzenie sceny? Nic straconego, ponieważ ten artykuł poświęcony jest najważniejszym wydarzeniom CS:GO. Tym razem na salony wjechało podsumowanie grudnia, czyli ostatniego miesiąca 2021 roku!

 

2 grudnia – Snax poza składem Anonymo!

Trzy dni po przejściu Kacpra “Kylara” Walukiewicza na rezerwę Anonymo, taką samą decyzję podjął również Janusz “Snax” Pogorzelski. Legendarny nadwiślański weteran dołączył do organizacji w styczniu bieżącego roku, czyli w momencie jej pojawienia się na scenie CS:GO. Projekt miał ogromny potencjał, jednak do sukcesów była niestety daleka droga. Dotychczas największym osiągnięciem Anonimowych jest niedawno zdobyte wicemistrzostwo 38. sezonu ESEA Premier oraz udział w trzeciej odsłonie Flashpointa, która posiadała status RMR.

Mając wiele lat doświadczenia nauczyłem się, że jeżeli zaczynam odczuwać zmęczenie, to warto odpocząć / zrobić przerwę i o siebie zadbać. Takie świadome przerwy dają szanse na regenerację i są niezbędne w pracy profesjonalnego gracza. Startując z nową drużyną wyznaczyłem sobie cele, uważałem, że bez większego problemu jesteśmy w stanie je zrealizować, ale jednak okazało się inaczej. Wchodząc na TeamSpeaka czy CS’a po ESL Conference, czułem zwątpienie i nie otrzymywałem od gry takiej radości, jak zawsze.”– zakomunikował Snax w mediach społecznościowych.

fot. Maciej Kołek / Anonymo Esports

2 grudnia – Polak nowym analitykiem ENCE!

Polska kolonia w ENCE powiększyła się, a to za sprawą zakontraktowania nowego analityka, Maksymiliana “Trochu” Trocha. “Zmiana roli wiązała się z dużo głębszym wniknięciem w taktyczny aspekt CS-a. Przeanalizowałem tysiące gier i pomagałem ludziom w poprawie. To może być wszystko, czego drużyna potrzebuje w tym momencie – analiza własnej gry i przeciwników, pomoc w przygotowaniach, a także bliska współpraca z trenerem […] Chciałbym uczyć się od wszystkich, aby jeszcze bardziej zrozumieć grę, strategię i wszystko, co kręgi się wokół CS-a. Jednocześnie będę starał się pomóc drużynie najlepiej jak potrafię, abyśmy mogli razem się rozwijać.” – stwierdził nowy nabytek.

Trochu, który przez ostatnie trzy lata trenował graczy Dr. Pepper Team, jest bliskim przyjacielem Pawła “Dychy” Dychy. To właśnie 24-letni strzelec zarekomendował Maksymiliana, a organizacja zdecydowała się go zatrudnić.

Fot. ENCE eSports

3 grudnia – pashaBiceps zawalczy w oktagonie!

Na początku grudnia otrzymaliśmy prawdziwą bombę. Legenda polskiego CS-a, Jarosław “pashaBiceps” Biceps ogłosił, że zawalczy w federacji freak fightowej High League. Jego przeciwnikiem na drugiej gali będzie popularny YouTuber i założyciel WK, Michał “Owca” Owczarzak. Obaj Panowie stoczą pojedynek w formule bokserskiej z małymi rękawicami do MMA.

“Robisz to, co czujesz. Idę po kolejne swoje marzenia. Idę po kolejne swoje występki. Cały czas mam swoje pięć minut i trzeba je wyciskać do ostatniej kropli. Tak jak mówią – lecimy, pracujemy, bawimy się. Chciałem również podziękować za tak pozytywny odbiór mojej walki z Owcą. Jest bardzo fajnym przeciwnikiem. Bardzo go szanuję. Będzie to pierwszy występ w klatce panowie, więc nie oczekujcie bomb, fajerwerków i mega headshotów, aczkolwiek z każdą kolejną walką, jeśli takie będą, będzie coraz lepiej.” – stwierdził triumfator Majora z 2014 roku.

Debiut pashy w oktagonie będzie miał miejsce 5 lutego 2022 roku w krakowskiej TAURON Arenie.

Fot. HIGH League

6 grudnia – flusha opuszcza własny projekt!

W kwietniu tego roku legenda Fnatic, Robin “flusha” Rönnquist stworzył własną drużynę, GORILLAZ. Oprócz Szweda, znaleźli się w niej Miikka “suNny” Kemppi, Rokas “EspiranTo” Milasauskas, Jere “sergej” Salo oraz Bugra “Calyx” Arkin. Projekt złożony z wielkich nazwisk miał być przełomowy, jednak ostatecznie spalił na panewce. Tragiczne występy towarzyszyły graczom przez cały czas, dlatego też doszło do paru zmian, które nigdy nic nie wnosiły, a wręcz przeciwnie – destabilizowały formację.

Szóstego grudnia projekt zdecydował się opuścić jego założyciel. Niemniej GORILLAZ jest wspierane przez nieznaną organizację, a samego flushę obowiązuje kontrakt do 2023 roku. Tym samym podmioty zainteresowane usługami 28-latka musiałyby go wykupić.

Fot. ESL

8 grudnia – HellRaisers wraca na CS-owe salony!

HellRaisers to organizacja, która na scenie CS:GO rywalizowała praktycznie od samego początku. Przez jej szeregi przewinęli się renomowani gracze, tacy jak Tomáš “oskar” Šťastný, Issa “ISSAA” Murad, Özgür “woxic” Eker czy też Oleksandr “s1mple” Kostyliev. Z czasem zarząd zmienił taktykę i zaczął inwestować w mniej znane, ale również utalentowane nazwiska. Niestety, ale plan ten okazał się nierentowny, a w kwietniu 2021 roku organizacja posadziła dotychczasowy skład na liście transferowej i tymczasowo zaprzestała działalności w FPS-ie Valve.

8 grudnia HellRaisers zaprezentowało nową piątkę. Angaż otrzymali Alexey “alex666” Yarmoshchuk, Yevhenii “7oX1C” Motsevyi, Dmitriy “Templ” Sryvkov, Mykhailo “OWNER” Lymar oraz Igor “w0nderful” Zhdanov. Pieczę na nowym kolektywem przejął doświadczony Anatoliy “liTTle” Yashin. Rosjanin przez ponad dwa lata sprawował rolę trenera w forZe. Poprowadził swoich podopiecznych do wielu sukcesów, w tym m.in. do triumfu w DreamHack Open Winter 2019 oraz do wicemistrzostwa BLAST Pro Series Moscow 2019.

Fot. HellRaisers

9 grudnia – ECSTATIC bez trenera!

ECSTATIC (do niedawna Lyngby Vikings) zaliczyło imponujący progres w 2021 roku. Z małej drużyny stała się jedną z najlepszych na scenie CS:GO. Po serii fenomenalnych wyników organizacja niespodziewanie zakończyła współpracę z dotychczasowym szkoleniowcem, Martinem “tracem” Heldtem.

Naprawdę cieszyliśmy się, że trace był naszym trenerem. Niemniej doszliśmy do wniosku, że rozstanie jest najlepszą opcją na przyszłość dla obu stron. Dzięki swojemu doświadczeniu, miał on znaczący wpływ na rozwój drużyny. Trace był ponadto wspaniałym człowiekiem. W ECSTATIC mamy nadzieję, że trace wkrótce znajdzie nowy dom, gdzie będzie mógł kontynuować swoją pracę.” – oświadczył dyrektor generalny ECSTATIC, Thomas Sinding. “Świetne kilka miesięcy, które przekroczyły nasze najśmielsze oczekiwania.” – krótko stwierdził trace.

Fot. Fragbite

12 grudnia – IEM Winter dla Vitality!

Team Vitality było uważane za głównego faworyta do zwyciężenia IEM Winter 2021. Francuzi nie zawiedli i postawili poprzeczkę bardzo wysoko. W ćwierćfinale z kwitkiem odprawili Gambit Esports, a później uporali się z Virtus.pro. W wielkim finale wygrali z Ninjas in Pyjamas wynikiem 3-0 (16:10, 16:10, 16:13), inkasując tym samym 100 tysięcy dolarów.

Nagrodę MVP zgarnął gwiazdor Vitality, Mathieu “ZywOo” Herbaut, który w trakcie rozgrywek wypracował sobie rating na poziomie 1.27. Dla Francuza to dopiero pierwsze tego typu wyróżnienie w 2021 roku.

Fot. ESL

14 grudnia – Najlepszy bułgarski zespół rozpadł się!

Team Fiend posiadało najlepszy bułgarski skład CS:GO od czasu rozpadu Windigo Gaming. Zdołał on zwyciężyć Elisa Invitational Fall, dotrzeć do półfinału V4 Future Sports Festival Budapest 2021 oraz zająć ósme miejsce na IEM Fall 2021. Sukcesy te zaowocowały awansem do TOP20 światowego rankingu HLTV. Pomimo świetlanej przyszłości, przedstawiciele organizacji zdecydowali się wystawić wszystkich graczy na listę transferową.

To była niesamowita podróż, ale nadszedł czas na pożegnanie. Za nami świetny rok, pełen mniejszych lub większych sukcesów. Dziękujemy wszystkim zawodników, bo bez nich nic nie byłoby możliwe. Jeszcze wiele przed nami, więc miejcie oczy szeroko otwarte. Wrócimy szybciej niż myślicie. Pozwoliliśmy naszym graczom na zbadanie dostępnych ofert i wierzymy, że czeka ich świetlana przyszłość.

Fot. WESG

16 grudnia – Rewolucja w Illuminar Gaming!

Liczne porażki w różnorakich internetowych zmaganiach okazały się bodźcem do podjęcia drastycznych zmian w szeregach Illuminar Gaming. Z formacją rozstali się Tomasz “tomiko” Uroda, Łukasz “mwlky” Pachucki, Martin “maaryyy” Nakonieczny, Oskar “oskarish” Stenborowski oraz trener, Jędrzej “bogdan” Rokita. Swoją posadę zachował jedynie Błażej “zaNNN” Bączkowski.

Aktualnie sztab szkoleniowy będzie skupiał się na utworzeniu nowej kadry, która ustawi poprzeczkę jeszcze wyżej i powalczy o najwyższe lokaty na polskiej, jak i europejskiej scenie najpopularniejszego FPS-a w esportowym świecie.” – poinformował zarząd iHG w oficjalnym komunikacie.

Fot. Illuminar Gaming

19 grudnia – Na’Vi nie spoczęło na laurach!

Po Majorze Natus Vincere nie spoczęło na laurach i dodało kolejne trofeum do swojej gabloty. Tym razem łupem podopiecznych Andreya “B1ad3a” Gorodenskiya padł BLAST Premier World Final 2021. W finale pokonali swoich rodaków z Gambit Esports wynikiem 2-1 (11:16, 16:11, 16:6), wzbogacając się o pół miliona dolarów.

Wyróżnienie MVP otrzymał Oleksandr “s1mple” Kostyliev, który w trakcie rozgrywek wypracował sobie rating na poziomie 1.42. Tym samym Ukrainiec ustanowił rekord liczby zdobytych MVP w roku kalendarzowym, wszak zdobył ich aż osiem.

Fot. ESL

19 grudnia – Ekipa KEi-a triumfatorem 39. sezonu ESEA Premier!

Sprout w fazie grupowej 39. sezonu europejskiej dywizji ESEA Premier osiągnęło bilans 5-2, dzięki czemu zdobyło slota w play-offach. W nich formacja Kamila “KEi-a” Pietkuna pokonała Finest, BLINK oraz GamerLegion, natomiast w finale podjęła Team Entropiq. Niemniej bardzo szybko uporała się z faworyzowanymi Rosjanami, bowiem zwyciężyła wynikiem 3-0 (1:0 za dojście z górnej drabinki, 16:7, 16:14).

Za triumf zawodnicy Sprout zainkasowali 20 tysięcy dolarów oraz wywalczyli bezpośrednią przepustkę do 16. sezonu ESL Pro League Conference, który jest przedsionkiem CS-owej Ligi Mistrzów.

Fot. Sprout

19 grudnia – Miksowe Anonymo najlepsze w Gdańsku!

Anonymo Esports przystąpiło do zmagań na Gdańsk Games 2021 w miksowym składzie. Znaleźli się w nim Janusz “Snax” Pogorzelski, Paweł “innocent” Mocek, Patryk “Demho” Tomaszewski, Oskar “oskarish” Stenborowski oraz Filip “tudsoN” Tudev. “Nie mylić tego składu z przyszłorocznym. Zdecydowaliśmy się pojechać bardziej miksową ekipą, bo nie wszyscy zawodnicy mieli możliwość zjawić się na miejscu.” – napisał Sówek na Twitterze.

Zawodnicy w fazie grupowej wygrali inauguracyjne spotkanie z Skillstars, a później ulegli Ungentium Esports. W meczu decydującym zdominowali TPT, dzięki czemu awansowali do play-offów. W nich niespodziewanie odprawili z kwitkiem x-kom AGO, natomiast w finale zrewanżowali się Ungentium, zwyciężając wynikiem 2-1 (16:6, 11:16, 16:13). Tym samym wzbogacili się o 35 tysięcy złotych.

Fot. ig/pawelmocek

21 grudnia – Dobrze funkcjonujący sztab szkoleniowy priorytetem HONORIS!

Jędrzej “bogdan” Rokita wypełnił wakat na stanowisku głównego trenera HONORIS. W tym przypadku działania organizacji nie ograniczyły się wyłącznie do jego zatrudnienia, ponieważ zarząd podjął również decyzję o stworzeniu HNRS Performance Team, czyli multidyscyplinarnego sztabu szkoleniowego.

“Powołujemy do funkcjonowania zespół specjalistów, który ma pomóc nam oraz wszystkim przyszłym zawodnikom HONORIS, bez względu na rodzaj gry czy poziom zaawansowania, w wydobyciu maksymalnego potencjału. Doskonale zdajemy sobie sprawę z wielu drobnych elementów, które w istocie dają ogromną przewagę i na nich chcemy się skupić. Każdy członek HNRS Performance Team będzie odpowiadać za fragment większej całości i wierzymy, że dopiero połączenie tych wszystkich części ze sobą oraz nasza ciężka praca indywidualna przyniosą długoterminowo pożądane efekty.” – oznajmił Filip “NEO” Kubski.

Fot. Michał Mazurek x Polska Liga Esportowa

22 grudnia – Od kwalifikacji do mistrzostwa!

Kuba “Markoś” Markowski i Piotr “morelz” Taterka rozpoczynali swoją przygodę z Rockstar Energy 2v2 by GG League od kwalifikacji. W nich pokazali bardzo dobrego CS-a i szybko wywalczyli slota w głównym turnieju. W meczu inauguracyjnym pokonali Tomasza “ToM223” Richtera i Arkadiusza “Vegiego” Nawojskiego, a później szybko rozprawili się duetem Damian “peVoR” Kozioł & Filip “tudsoN” Tudev.

W półfinale wyeliminowali reprezentantów MOUZ NXT, Kamila “siuhego” Szkaradka oraz Huberta “Szejna” Światłego, a w finale po raz drugi wygrali z ToM223 i Vegim wynikiem 2-0 (Nuke 16:9, aim_pistol 16:14). Tym samym zwieńczyli upragniony tytuł mistrzowski, wzbogacając się o 30 tysięcy złotych.

fot. GG League

22 grudnia – Snax i Anonymo to już historia!

Wspólne drogi Janusza “Snaxa” Pogorzelskiego z Anonymo Esports dobiegły końca. Organizacja napisała, że powodem rozstania były sprzeczne wizje budowania składu, natomiast 28-letni weteran przyznał wprost, że został wyrzucony. Z pierwotnej piątki miejsce utrzymał jedynie Paweł “innocent” Mocek.

Bardzo ciężka decyzja, jednak podjęta finalnie przeze mnie. Snax był z nami od samego początku i cholernie mi przykro, że musiałem w ogóle rozważać przyszły rok bez niego. Jeszcze trudniej po prostu rozstać się. Mogę polecić współpracę z Januszem każdemu i znając jego wizję na przyszły rok głęboko wierzę, że w 2022 będzie rywalizować z najlepszymi. Dziękuje za serducho i walkę do końca, wielokrotnie ciągnąłeś nas za uszy do góry. Powodzenia WUC.” – napisał założyciel Anonymo Esports, Mateusz “Sówek” Kowalczyk.

Fot. ESL

24 grudnia – Evil Geniuses odsłania karty!

Gdy spędzaliśmy Wigilie Bożego Narodzenia w gronie rodzinnym, Evil Geniuses zaprezentowało nowego szkoleniowca sekcji CS:GO. Rolę tę objął uznany Damien “maLeK” Marcel, który jeszcze do niedawna pod swoją opieką miał graczy G2 Esports.

Jestem dumny i podekscytowany dołączeniem do Evil Geniuses. Emocje związane z rozpoczęciem tego nowego rozdziału są naprawdę intensywne.” – napisał na Twitterze. Pierwszym zadaniem doświadczonego Francuca w EG będzie skompletowanie nowego składu. Wedle raportu redakcji 1pv.fr, szeregi amerykańskiej organizacji zasilą Timothy “autimatic” Ta, Jake “Stewie2K” Yip oraz zawodnik OG Esports, Valdemar “valde” Bjørn Vangså.

Fot. PGL

27 grudnia – Gwiazdor Sprout przechodzi do BIG!

Organizacja BIG przeprowadziła najdroższy transfer w historii niemieckiego CS-a, wykupując Josefa “faveNa” Baumanna ze Sprout. Kozłem ofiarnym przeprowadzonej zmiany stał się Nicklas “gade” Gade, który stracił angaż w wyjściowym składzie.

faveN był w centrum uwagi na arenie międzynarodowej, dzięki swoim doskonałym występom w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Znajdował się na liście zainteresowań wielu klubów. W kontekście historycznym, transfer ten jest najdroższą transakcją w historii niemieckiego CS-a. Jesteśmy absolutnie przekonani, że faveN ze swoją ambicją gry na najwyższym światowym poziomie idealnie pasuje do BIG. Jednocześnie chcielibyśmy podziękować gade’owi za jego poświęcenie i wspaniałą etyką pracy.” – oświadczył dyrektor operacyjny BIG, Daniel Finkler. “Jesteśmy bardzo podekscytowani początkiem sezonu 2022 i rozpoczniemy rok intensywnymi przygotowaniami w Berlinie.” – dodał.

Fot. BIG

28 lipca – KEi opuszcza Sprout!

Dzień po przejściu Josefa “faveNa” Baumanna do BIG, szeregi Sprout zdecydował się opuścić również Kamil “KEi” Pietkun. Polak dołączył do niemieckiej organizacji pod koniec października października i pod jej banderą zwyciężył jesienną odsłonę ESL Meisterschaft, UNITED Pro Series Summer 2021 oraz 39. sezon ESEA Premier Europe.

To był krótki okres, ale pełen przyjemności. Dziękuję za wszystko Sprout i życzę chłopakom wszystkiego najlepszego. Dla mnie czas na nowe wyzwania na polskiej scenie. Do zobaczenia” – napisał KEi. “Po zakończeniu okresu próbnego KEi poprosił o zwolnienie go z obowiązującej umowy. Kamil pragnął kontynuować karierę na rodzimym podwórku, a my nie chcieliśmy stawać mu na drodze.” – przyznali z kolei przedstawiciele Sprout.

Fot. 1HP.de

29 grudnia – Legendarny tercet żegna się z Astralis!

Na początku listopada w Astralis doszło do historycznych zmian. Peter “dupreeh” Ramussen, Emil “Magisk” Reif i Danny “zonic” Sørensen wylądowali na ławce rezerwowych, natomiast w ich buty weszli Kristian “k0nfig” Wienecke, Benjamin “blameF” Bremer oraz były trener North, Alexander “ave” Holdt. W ostatnich dniach grudnia obowiązujące kontrakty legendarnych graczy wygasły, przez co definitywnie opuścili formacje i zyskali wolną drogę w poszukiwaniu nowych wyzwań.

Dziś zakończył się pewien rozdział w Astralis. Jestem dumny z naszych osiągnięć oraz ze wszystkich kolegów z zespołu, którzy byli zaangażowani na każdym aspekcie gry. Uczyniliście część tego, kim jestem dzisiaj i nie mógłbym prosić o nic więcej. Dziękuje z głębi serca.” – oznajmił dupreeh.

Fot. PGL

29 grudnia – MOUZ bez swojej gwiazdy!

Robin “ropz” Kool od 2017 roku stanowił o sile MOUZ. Wszystko jednak kiedyś się kończy, także esportowe i silne więzi. Do takiej z pewnością należała współpraca Estończyka z niemiecką organizacją, która 29 grudnia przestała obowiązywać.

Jestem dozgonnie wdzięczny MOUZ za to, że w 2017 roku dali mi możliwości rozwoju jako gracza, ale także jako osoby. Przyznaję, że miałem ogromne szczęście i nie da się temu zaprzeczyć. Pamiętaj, że kiedy nadejdzie Twój czas, upewij się, że jesteś przygotowany. Szczęście sprzyja ciężkiej pracy. Nie było ani jednego momentu, w którym poczułbym, że osiągnąłem szczyt. Od dłuższego czasu naciskam na każde najmniejsze aspekty gry, aby ulepszyć swoje umiejętności.” – oświadczył ropz.

22-latek dołączył do MOUZ w kwietniu 2017 roku i nadał drużynie nowego życia, sięgając z nią po masę trofeów. Do najważniejszych z pewnością należą tytuły mistrzowskie ESG Tour Mykonos 2017, czwartej odsłony StarLadder iLeague StarSeries, V4 Future Sports Festival Budapest 2018, ESL One New York 2018 , cs_summit 5 oraz dziesiątego sezonu ESL Pro League Finals.

Fot. PGL

29 grudnia – Ogromna przebudowa Liquid!

Liquid rozpoczęło proces restrukturyzacji zespołu od przesunięcia na rezerwę Gabriela “FalleNa” Toledo, Jake’a “Stewiego2K” Yipa oraz Michaela “Grima” Wince. W międzyczasie jedną z powstałych luk załatał gwiazdor Extra Salt, Josh “oSee” Ohm, który uważany jest za największy amerykański talent CS:GO.

Kolejnym elementem układanki został Richard “shox” Papillon. 29-letni weteran od samego początku swojej kariery utożsamiał się z francuskimi drużynami, a dołączenie do Liquid oznacza rozpoczęcie pierwszego międzynarodowego epizodu. “Jestem podekscytowany rozpoczęciem tej nowej przygody. Jest to jedno z największych i najbardziej ekscytujących wyzwań w moim życiu. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby odnieść pożądane sukcesy.” – krótko stwierdził w mediach społecznościowych.

Fot. BLAST

29 grudnia – MAD Lions zdekompletowane!

Ruchy kadrowe w MAD Lions nastąpiły po grudniowej serii słabych wyników. Co prawda Lwy powróciły do czołowej 30. światowego rankingu HLTV, aczkolwiek nie zdołały awansować do ESEA Premier, kończąc zmagania w dywizji Advanced na 13/16. miejscu. Zdziwienie może budzić natomiast decyzja o przesunięciu na rezerwę Volodymyra “Woro2ka” Veletniuka i Pere’a “sausola” Solsona Samuella, czyli dwóch najbardziej wyróżniających się graczy w zespole. Ukraiński snajper w czasie pobytu w hiszpańskiej organizacji wypracował sobie rating na poziomie 1.16, natomiast jego hiszpański kolega 1.05.

Nadal obowiązuje mnie kontrakt z MAD Lions, ale dostałem pozwolenie na zbadanie dostępnych opcji. Jestem bardzo zmotywowany na nadchodzący sezon 2022 i gotowy do intensywnego trenowania […] Chcę podziękować MAD Lions za otrzymaną szansę. Mam nadzieję, że zmiany pomogą zespołowi w przyszłej i długoterminowej wizji.” – zakomunikował sausol.

Fot. EPICENTER

 

Pozostałe artykuły z cyklu “Esportowe podsumowanie miesiąca” znajdują się pod tym adresem!

Powiązane posty

Faza Pretendentów PGL Major Antwerp 2022 – co możemy powiedzieć po jej zakończeniu?

Ostatni dzień fazy Legend Majora w Antwerpii. Trzy drużyny pożegnają się z turniejem

PGL Major: ENCE melduje się w playoffach; Imperial eliminuje Cloud9 z turnieju!