Recenzja Chieftronic Nova – wentylatory dla fanów podświetlenia

CHIEFTRONIC NOVA RGB to właśnie te wentylatory oferują piękne oświetlenie A-RGB z podwójnym pierścieniem, który umożliwia płynne i pełne oświetlenie dzięki 16 LED diodom w wewnętrznym pierścieniu i 16 dodatkowym LED diodom na zewnętrznym pierścieniu.

Recenzja Chieftronic Nova – wentylatory, które widać za okna!

Rynek chłodzenia komputerowego zmienił się diametralnie wraz z wprowadzeniem pierwszych urządzeń wykorzystujących podświetlane elementy. Dziś nikogo nie dziwią nawet podświetlane wentylatory, a te są sposobem na osiągnięcie bardzo wysokiego poziomu personalizacji całego stanowiska komputerowego. Sprzęt ten zazwyczaj jest zdecydowanie droższy, ale Chieftronic udowadnia, że można osiągnąć zadowalający kompromis w kwestii wyceny. Dziś spojrzę zatem, co potrafi zestaw Nova, składający się z trzech wentylatorów.

Jak zobaczycie później, wentylatory z racji swojej charakterystyki nie spełnią się w roli odbierania ciepła z układu chłodzenia ciecza. Nie ma w tym nic dziwnego, ale należy o tym po prostu pamiętać. Wentylatory Nova są przystosowane do tworzenia przepływu powietrza w samej obudowie komputerowej.

Specyfikacja Cheftronic Nova

Chieftronic Nova NF-3012-RGB występuje w dwóch wariantach – jako pojedynczy wentylator lub zestaw trzech sztuk (Set). Przy każdym otrzymacie dodatkowo kontroler i pilot zdalnego sterowania podświetleniem. To z reguły dodatkowo niekorzystnie wpływa na koszt zakupu, ale zestaw trzech wentylatorów nabyć można w cenie ok. 205 zł, więc pod tym względem bardzo blisko mu do CM MasterFan MF120 Halo.

Wentylatory Chieftronic Nova NF-3012-RGB mają średnicę 120 mm. Wyposażone zostały w trwałe łożysko HDB, a ich obroty zawierają się w zakresie 600-1600 RPM. Korzystają z zasilania 12V i są sterowane sygnałem PWM. Oferują ciśnienie statyczne rzędu 2,2 mmH2O i przepływ powietrza CFM na poziomie 68. Producent oferuje na nie 2 lata gwarancji, co zdaje się potwierdzać ich trwałość.

Do przepływu powietrza wykorzystują konstrukcję składającą się z dziewięciu łopatek, aczkolwiek budowa samego wentylatora powoduje, że nie pokrywają one standardowej przestrzeni znanej z typowych 120-mm wentylatorów. Mniejsza średnica wirnika to po prostu niższa wydajność.

MOŻE NOWA KARTA GRAFICZNA? SPRAWDŹ RECENZJĘ KFA2 RTX 4060 Ti!

Podświetlenie Chieftronic Nova

Najlepiej wypada jednak podświetlenie. Producent umieścił w pojedynczym wentylatorze aż 32 diody LED ARGB, gdzie typowo jest ich 16. Połowa podświetla wirnik i łopatki, a druga połowa ramkę wykonaną z tego samego, mlecznego tworzywa. Nie da się ukryć, że taki zestaw na żywo prezentuje się po prostu fenomenalnie. Całość efektu dopełniają jeszcze idealnie płynne przejścia między barwami, co nie jest standardem w przypadku wentylatorów.

Jakość wykonania Chieftronic Nova

Nie mogę przyczepić się do kwestii jakości wykonania w przypadku tego zestawu. Tworzywo sztuczne jest solidne. Czarne obramowanie w całości pokrywa szkielet, a na nim umieszczone zostały wstawki z tworzywa mlecznego, pod którym znajdują się diody LED.

Kabel zasilający wykonano z 4-żyłowego przewodu, a jego długość wynosi 62 cm. To kabel w pełni taśmowy, więc i tu nie znalazłem niczego niepokojącego. Szkoda jednak, że producent nie zdecydował się dostarczyć dodatkowego rozgałęźnika, potrzebnego do podłączenia kolejnego wentylatora. Na rogach samego wentylatora umieszczono gumowe podkładki antywibracyjne. Nie wypadają, więc jak najbardziej na plus.

Testy Chieftronic Nova

Podsumowanie recenzji wentylatorów Chieftronic Nova set NF-3012-RGB

Chieftronic Nova set NF-3012-RGB ewidentnie próbują zwrócić na siebie uwagę w kwestii wyglądu. W tym wypadku absolutnie nie można im niczego zarzucić, bo na żywo, z aktywnym podświetleniem, prezentują się znakomicie. Dobrze wypadają też pod względem jakości wykonania i wyposażenia w postaci łożyska HDB. Producent dorzuca do zestawu dodatkowo pilot zdalnego sterowania i dedykowany kontroler. Świetnie wypada również kwestia sterowania sygnałem PWM, która pozwala na płynną regulację prędkością obrotową.

Nie ma jednak róży bez kolców i tutaj kolec potrafi naprawdę zakłuć. Sprawa tyczy się rzecz jasna wydajności, co zresztą zostało przeze mnie zaprezentowane na wykresach.

Jeśli zatem zależy Ci na wydajności – przede wszystkim – powinieneś raczej skupić się na bardziej zoptymalizowanych w tym celu jednostkach. Ale jeśli wygląd ma dla Ciebie ogromne znaczenie, naprawdę ciężko przejść obojętnie obok Chieftronic Nova. Nie w tak atrakcyjnej cenie.

Sprzęt Chieftronic Nova do recenzji został dostarczony przez firmę Chieftronic lub firmę marketingową/PR’ową zajmującą się daną marką na rynku polskim. Portal Respawn.pl za tę recenzję nie przyjął gratyfikacji w żadnej formie.

Powiązane posty

Recenzja UGREEN HP202 HiTune Max5 Hybrid ANC – bezprzewodowych słuchawek

Mało miejsca na gry w Steam Decku? Oto rozwiązanie!

Recenzja Genesis Zircon 500 – Bezprzewodowej budżetowej myszki