Respawn.pl

CS-owe podsumowanie 2022 roku: sierpień

Autor: Marcin Kapusta

Sierpień 2022 roku był intensywnym miesiącem na światowej scenie CS:GO. Trwająca wówczas szufla dotknęła czołowe marki, takie jak Fnatic, BIG, G2 Esports, Vitality czy ENCE Pawła “Dychy” Dychy !

Rewolucja w Evil Geniuses

Pierwsze dni sierpnia przyniosły ogromne przetasowania kadrowe w szeregach Evil Geniuses, będące następstwem tragicznych występów na arenie międzynarodowej. Amerykańska organizacja wykupiła prowadzącego K23, Sanjara “neaLaN-a” Ishakova, który wszedł w buty Williama “RUSHA” Wierzby. Ponadto dotychczasowy gracz akademii, Jadan “HexT” Postma otrzymał angaż w wyjściowym składzie EG, wypełniając wakat po Jake’u “Stewie2K” Yipie. 

‘Źli Geniusze’ wzmocnili również sztab szkoleniowy, wszak na stanowisko głównego trenera sekcji CS:GO powołany został Daniel “vorborg” Vorborg, mający za sobą udany epizod w Copenhagen Flames. 

Zaczyna się nowy rozdział w mojej esportowej karierze. Bardzo się cieszę, że jestem w szeregach tak renomowanej organizacji, jak Evil Geniuses. Zrobię co w mojej mocy, aby zdobywać prestiżowe trofea.” – przyznał neaLaN. “Nie mogę się doczekać pracy z tą grupą ludzi i chłonięciem całej wiedzy, którą mają do zaoferowania.” – wtórował mu HexT.

 

Polski zespół pod skrzydłami szwedzkiego klubu

Piąty dzień miesiąca przyniósł emocjonujące wydarzenie na nadwiślańskim podwórku. Szwedzka organizacja 9INE zwerbowała w swoje struktury polski kolektyw, w którym znalazła się mieszanka talentu i doświadczenia, a mianowicie – Grzegorz “SZPERO” Dziamałek, Wiktor “mynio” Kruk, Krzysztof  “Goofy” Górski, Kacper “Kylar” Walukiewicz oraz Kamil “KEi” Pietkun. Z kolei rolę trenera objął Piotr “nawrot” Nawrocki. 

Jestem bardzo podekscytowany dołączeniem do 9INE. Dziękuje za zaufanie i otrzymaną szansę. Cieszę się, że znów będę mógł grać w roli snajpera. Naprawdę za tym tęskniłem.” – napisał SZPERO za pośrednictwem Twittera. “Wierzę, że z tym składem możemy osiągnąć każdy postawiony cel, jeśli wszystko nam się uda.” – stwierdził z kolei nawrot. 

 

Niderlandzki gracz kompletuje Fnatic

Na początku sierpnia Fnatic zakończyło trwającą ponad dwumiesięczną restrukturyzację składu. Ostatni wolny fotel w wyjściowej piątce zajął zawodnik z Niderlandów, Dion “FASHR” Derksen. 

Dion dołącza do nas, zapewniając ostateczny element siły ognia w nowym składzie, który ma za sobą miesiące kształtowania. Naszym priorytetem będzie podniesienie poziomu gry FASHR-a i spójności zespołu w nadchodzącym roku. Jesteśmy bardzo podekscytowani tym, co może nam zaoferować. Dion wyraził swoją pasję i chęć samodoskonalenia jako gracz, a my chcemy go rozwijać zgodnie z naszymi standardami.” – zawarto w oficjalnym oświadczeniu na stronie internetowej Fnatic.

 

k1to znów u boku tabseNa i spółki

Po pięciu miesiącach spędzonych w akademii, Nils “k1to” Gruhne powrócił do głównego rosteru BIG. 23-latek stał się następcą Tiziana “tiziaNa” Feldbuscha, który pozostał w szeregach berlińskiej organizacji. 

Wraz z rozpoczęciem nowego sezonu chcielibyśmy ogłosić, że Nils “k1to” Gruhne powróci do głównego składu. k1to bardzo ciężko pracował nad swoimi słabymi stronami i postanowiliśmy dać mu angaż po świetnym występach w BIG OMEN Academy. Wraz z jego powrotem, Tizian “tiziaN” Feldbusch ustąpi z drużyny. Niemniej nadal będzie ważną częścią BIG, podejmując się nowej roli w naszej organizacji.” – oświadczył CEO niemieckiej formacji, Daniel Finkler.

 

Były ‘Samuraj’ na pokładzie HEET

9 sierpnia Lucas “Lucky” Chastang wylądował na ławce rezerwowej HEET. Zaledwie dzień później zaprezentowano jego następcę, którym został były reprezentant G2 Esports Audric “JaCkz” Jug. 

Cieszymy się, że możemy powitać JACKZA w zespole. Był u podstaw projektu DBL PONEY i cieszymy się, że możemy wreszcie wspólnie pracować. Jesteśmy pewni, że jego doświadczenie i umiejętności pomogą nam szybciej osiągnąć nasze cele” – powiedział menadżer HEET, Vivien “GoY” Goyon. 

 

kuben obejmuje stery w Apeks

Oprócz angażu polskiego składu przez 9INE, piątego dnia sierpnia społeczność znad Wisły miała również drugi powód na zadowolenie. Najbardziej uznany trener Jakub “kuben” Gurczyński wyruszył w kolejną zagraniczną misję. Tym razem objął stery w norweskim klubie Apeks i od razu zabrał się za łatanie braków kadrowych. 

Dwie luki kadrowe, pozostawione przez Asgera “AcilioNa” Larsena i Hugo “chawzyyy’iego” Günthera, wypełnili Justinas “jL” Lekavicius oraz triumfator Majora Richard “shox” Papillon.

“Po moim pobycie w Teamie Liquid potrzebowałem przerwy, aby odzyskać siły po wyczerpującym harmonogramie, który spotkał naszą drużynę. Musiałem upewnić się,  że moja głowa jest zdrowa przed dołączeniem do nowej ekipy. Jestem zadowolony i wdzięczny Apeks, a także zawodnikom i sztabowi trenerskiemu za możliwość tego dołączenia. Jestem przekonany, że możemy robić wspaniałe rzeczy z odpowiednim nastawieniem i wiem, że wszyscy włożą w siebie pracę potrzebną, aby ta wspólna podróż stała się piękną historii […] Moim celem dla tego zespołu jest stworzenie dobrej chemii między wszystkimi i praca krok po kroku, by stać się solidnym zespołem tieru pierwszego.” – oświadczył wówczas francuski weteran. 

 

Movistar Riders traci gwiazdora

11 września Movistar Riders doznało poważnego osłabienia, ponieważ z formacja rozstał się najlepszy hiszpański snajper CS:GO – Alvaro “SunPayus” Garcia. Dzień później ogłoszono, że jego następcą został szerzej nieznany zawodnik VELOX, Antonio “Martinez” Martinez. 

Chcemy podziękować Alvaro za jego wysiłek i zaangażowanie, które doprowadziły nas do osiągnięcia kamieni milowych zarówno dla naszego zespołu, jak i dla naszego kraju. Movistar Riders zawsze będzie Twoim domem.” – zakomunikowali przedstawiciele iberyjskiego klubu na Twitterze.

 

Copenhagen Flames 3.0

Copenhagen Flames to bez wątpienia kuźnia duńskich talentów CS:GO. Po sprzedaży Nico “nicoodoza” Tamijidego i Frederika “roeJa” Jorgensena do Fnatic i Jakoba “jabbi” Nyggarda do Fnatic, organizacja zapowiedziała budowę całkowicie nowego składu. 

W połowie sierpnia kopenhaski klub zaprezentował nowy kolektyw. Angaż w nim otrzymali Thomas “birdfromsky” Due-Frederiksen, Thomas “TMB” Bundsbaek, Johannes “b0RUP” Borup, Rasmus “raalz” Steensborg oraz utalentowany rumuński snajper Iulian “regali” Harjău. Obowiązki głównego szkoleniowca objął Benjamin “cube” Stabell.

“To zupełnie nowy projekt z nowymi graczami i nowymi pracownikami, co oznacza, że zaczynamy od zera. Chociaż wiemy, że jest to proces, który wymaga czasu, naszym celem jest jak najszybsze dostanie się do TOP30 HLTV dzięki ciężkiej pracy i poświęceniu. Mamy nadzieję, że dostarczymy ekscytującego Counter-Strike’a, którego będziecie mogli być świadkami pierwszy raz podczas nadchodzących kwalifikacji RMR.” – oświadczył Philip “tekziNz” Karsbøl, szef struktur esportowych CPH Flames. 

 

Falcons zbroi swoje szeregi

Na początku lipca zaczęły się przetasowania kadrowe w Falcons Esports. Wówczas Jayson “Kyojin” Nguyen Van ustąpił z czynnej rywalizacji z powodu kontuzji. Miesiąc później saudyjska organizacja zakontraktowała dwa uznane francuskie nazwiska, Nathana “NBK-a” Schmitta oraz Kevina “misutaaa” Rabiera. ‘Kozłem ofiarnym’ przeprowadzonych zmian stał się natomiast Nicolas “Keoz” Dgus, który stracił posadę w nominalnej piątce.

 

Utytułowani Duńczycy w Sprout

31 lipca Sprout zakończyło współpracę z wieloletnim członkiem zespołu Timo “Spiidim” Richterem, a zaledwie dzień później jego los podzielił również Rasmus “raalz” Steensborg. 

W połowie sierpnia trykot berlińskiej organizacji przywdziali: były zawodnik Heroic Ismail “refrezh” Ali oraz utalentowany 18-letni Rasmus “Zyphon” Nordfoss, który zabłysnął w barwach Copenhagen Flames. Tym samym trzon kolektywu Sprout zaczęli stanowić Duńczycy. 

 

Spinx zamienia ‘Ośmiornice’ na ‘Pszczoły’

15 sierpnia doszło do hitowego transferu na linii ENCE – Vitality. Francuska organizacja wykupiła Lotana “Spinxa” Giladiego, który był najlepszym pod względem indywidualnym zawodnikiem drużyny Pawła “Dychy” Dychy. Izraelski gwiazdor stał się następcą zwolnionego zaledwie tydzień wcześniej Kevina “misuty” Rabiera.

Chcę bardzo podziękować ENCE, które wierzyło we mnie od samego początku i zrobiło wszystko, aby pomóc mi w rozwoju. Dziękuje oddanym fanom, którzy okazali mi wielkie wsparcie. Życzę ENCE wszystkiego najlepszego w przyszłości.” – przyznał Spinx. “Ogłoszenie odejścia Spinxa przychodzi z ciężkim sercem. Od momentu dołączenia do ENCE, był on gwiazdą i pracowitą osobą. Chcieliśmy uszanować jego chęć kontynuowania kariery w Teamie Vitality.” – stwierdził CEO fińskiego klubu, Mika Kuusisto.

 

Transferowe BOOM w G2

Niezadowalające wyniki i wizja stagnacji w G2 Esports spowodowały, że włodarze organizacji bezzwłocznie wdrożyli zmiany kadrowe. Na ratunek Samurajom przybyli Rasmus “HooXi” Nielsen i Justin “jks” Savage, wykupieni odpowiednio z Copenhagen Flames i compLexity Gaming. Z kolei dotychczasowy prowadzący Aleksi “Aleksib” Virolainen wylądował na rezerwie. 

Australijski rifler jks pasuje do G2, pomijając fakt niedawnego zdobycia trofeum. Jesteśmy podekscytowani, że mamy go na pokładzie i pomoże nam odwrócić scenariusz. HooXi to doświadczony IGL, którego szalone fragi sprawiają, że mamy wodę w ustach w oczekiwaniu na jego debiut w G2. Czekamy na mnóstwo nowych wspomnień i trofeów. Nie ma mowy, żebyśmy z tym nowym składem nic nie wygrali.” – zawarł zarząd hiszpańskiego giganta esportowego w prześmiewczym komunikacie.

 

Hiszpan następcą hadesa w ENCE

Na początku sierpnia polska kolonia w ENCE zmniejszyła się za sprawą przesunięcia na rezerwę nominalnego snajpera, Aleksandra “hadesa” Miśkiewicza. Tym samym pojawił się drugi wakat po przejściu Lotana “Spinxa” Giladiego do Teamu Vitality.

“Chciałbym podziękować graczom, jak i organizacji za zaufanie, którym mnie obdarzyli. Niestety w ostatnich miesiącach straciłem swoją osobowość snajpera, tracąc tym samym pewność siebie, która mocno odbiła się na moich występach. Wiem, że potrafię grać dużo lepiej. Po przerwie zacząłem odbudowywać samego siebie.” – napisał hades za pośrednictwem TwitLongera.

20 sierpnia szeregi ENCE zasilili Valdemar “valde” Bjorn Vangsa oraz najlepszy iberyjski AWPer, Alvaro “SunPayus” Garcia, który zaledwie kilka dni wcześniej zakończył owocny epizod w Movistar Riders. “Nachodzi nowy rozdział w ENCE, który przyniesie wiele wyzwań. Sprowadziliśmy dwóch zawodników, którzy mają wielkie umiejętności indywidualne, ale mogą też pomóc w wielu aspektach zespołowych, takich jak komunikacja i przyjmowanie inicjatywy. Czeka nas dużo pracy.” – powiedział główny trener międzynarodowego kolektywu, Eetu “sAw” Saha.

 

Imperial zmienia, weteran obejmuje stery trenerskie

Tragiczne występy Imperial na arenie międzynarodowej w okresie czerwiec – lipiec okazały się bodźcem do przeprowadzenia zmian kadrowych. Lincoln “fnx” Lau zakończył karierę profesjonalnego gracza CS:GO i przejął rolę głównego trenera brazylijskiego Last Dance’u. Jego następcą w wyjściowym zespole został były zawodnik MIBR, Marcelo “chelo” Caspedes. 

 

Kolejny gracz MOUZ NXT wypływa na głęboką wodę

Po passie doskonałych występów, MOUZ niespodziewanie przesunęła na ławkę rezerwową Aurimasa “Bymasa” Pipirasa. W buty Litwina wszedł 18-letni Dorian “xertioN” Berman. Angaż Izraelczyka spowodował, że rdzeń głównego składu MOUZ zaczęli stanowić zawodnicy z projektu NXT (tj. Jon “JDC” de Castro, Adam “torzsi” Torzsas oraz właśnie xertioN). 

Od dziś będę grał w głównej drużynie MOUZ. To był mój główny cel od momentu dołączenia do projektu NXT. Dam z siebie wszystko, aby pomóc moim kolegom osiągnąć nowe szczyty i cele. Chciałem bardzo podziękować wszystkim graczom z akademii za wzloty i upadki, które przeżyliśmy razem.” – oznajmił xertioN.

 

hades kontynuuje kierunek międzynarodowy

Pod koniec sierpnia Aleksander “hades” Miśkiewicz został wypożyczony do izraelskiej organizacji Team Finest na okres trzech miesięcy, zastępując Guya “anarkeza” Trachtmana. Ruch ten nastąpił trzy tygodnie po przesunięciu polskiego snajpera na rezerwę ENCE.

Zostaję wypożyczony do Finest do końca listopada, a później zobaczymy. Liczę, że uda mi się odbudować formę i pokazać, co tak naprawdę potrafię.” – stwierdził krótko hades za pośrednictwem Twittera.

 

Nowe rozdanie w AGO

Seria tragicznych występów przyczyniła się w lipcu do rozpoczęcia rewolucji kadrowej w AGO Esports. Kilka dni po transferze Macieja “F1KU” Miklasa do OG, organizacja zakończyła współpracę z Rolandem “ultimatem” Tomkowiakiem i Filipem “Axecho” Czajką. 

W sierpniu włodarze AGO zaprezentowali nowe nabytki. W gnieździe Jastrzębi wylądowali Grzegorz “jedqr” Jędras, powracający Michał “snatchie” Rudzki oraz Tomasz “phr” Wójcik, którego warszawski klub wykupił z Illuminar Gaming. 

OSOBNY ARTYKUŁ

 

acoR i siuhy żegnają się z MOUZ

Ostatniego dnia sierpnia struktury MOUZ definitywnie opuścili prowadzący akademii NXT Kamil “siuhy” Szkaradek oraz Frederik “acoR” Gyldstrand, który od sierpnia 2021 roku zasiadał na ławce rezerwowej głównego zespołu. Odejście tej dwójki nastąpiło krótko po tym, gdy wspomagane przez nich GamerLegion zakwalifikowało się do IEM Road to Rio. 

Nie jest łatwo pożegnać się z przedsięwzięciem, które sprawiło mi radość. MOUZ NXT ma specjalne miejsce w moim sercu. Kiedy dołączyłem do MOUZ NXT, jednym z moich głównych celów było zdobycie jak największego doświadczenia i rozwój jako gracz. Po prawie piętnastu miesiącach czuję, że osiągnąłem te cele i jestem gotowy, aby rozpocząć nowe wyzwanie w mojej karierze.” – zawarł Polak w oficjalnym komunikacie na TwitLongerze.

OSOBNY ARTYKUŁ

Na Respawn.pl publikujemy dla naszych czytelników cykl podsumowujący 2022 rok pod kątem najważniejszych wydarzeń CS:GO, jakie miały w nim miejsce. Wszystkie artykuły z serii “CS-owe podsumowanie 2022 roku” znajdziecie pod tym adresem.