XPG Gammix S50 Lite – test jednego z najtańszych dysków pod PCIe 4.0!

XPG Gammix S50 Lite to jeden z najtańszych dysków SSD pod interfejs PCIe 4.0. Sprawdzimy czy to co oferuje producent okaże się prawdą – oczywiście na podstawie dysku o pojemności 1 TB. 

ADATA to międzynarodowa korporacja z siedzibą w Tajpej, w Republice Chińskiej. Do pewnego czasu zajmowała się produkcją dysków m.in. SSD oraz badaniami naukowymi w zakresie elektroniki cyfrowej. Natomiast kilka lat wstecz firma ta stworzyła markę XPG skierowaną w stronę graczy. Z początku były to tylko dyski SSD, ale obecnie są to również pamięci RAM oraz rzeczy peryferyjne np. słuchawki czy myszki.

XPG Gammix S50 Lite to seria nośników SSD, dostępna w formacie M.2 2280, wyposażona w niewielki i całkiem stylowy radiator. Producent zastosował kości TLC 3D NAND ADATA, które są wspierane przez dynamiczny bufor (cahce) SLC oraz DRAM. Oczywiście jak na wstępie wspomniałem dysk korzysta z najnowszej wersji interfejsu PCIe, czyli Gen4x4. Odczyt/zapis sięga 3900/3200 MB na sekundę co jest bardzo przyzwoitym wynikiem. Zwłaszcza jak spojrzymy na oferowane IOPS, które sięga na poziomie 490K w odczycie i 540K w zapisie.

Warto też wspomnieć o zastosowanych technologiach, które nie zawsze są potrzebne ale wiadomo jak jest w dziedzinie marketingu. Pierwszą takową technologią to LDPC (Low Denisty Parity Check) – w skrócie to wykrywa i koryguje szeroki zakres błędów danych, co hipotetycznie ma zapewnić dokładność w transferze danych. Kolejną technologią jest ochrona danych E2E (End-to-End), technologia RAID Engine oraz technologia AES (256 bitowa), która zapewnia szyfrowanie danych.

Specyfikacja techniczna: 

  • Format: M.2 2280,
  • Pamięć: 3D NAND,
  • Interfejs: PCIe Gen4x4,
  • Odczyt sekwencyjny: do 3900 MB/s,
  • Zapis sekwencyjny: do 3200 MB/s,
  • IOPS losowego odczytu: do 490K,
  • IOPS losowoego zapisu: do 540K,
  • Temperatura działania: od 0°C do 70°C,
  • Temperatura przechowywania: od -40°C do 85°C,
  • Odporność na wstrząsy: 1500G/0,5 ms,
  • MTBF: 2 000 000 godzin,
  • Gwarancja: 5 letnia, ograniczona.

Platforma testowa:

Adata wykorzystuje ciemne płytki drukowane co akurat może być dobrą informacją dla kogoś, kto dba o wygląd swojego sprzętu. Co ciekawe ów płytkę ADATA wypełnia z obu stron szeregiem elektronicznych komponentów ale wszystko jest pokryte zintegrowanymi rozpraszaczami ciepła lub radiatorami. Dysk zbudowany jest na przystępnym cenowo kontrolerze Silicon Motion SM2267EN oraz zawiera 96-warstwową pamięć od Micron NAND.

S50 Lite zasilany jest przez najnowszy czterokanałowy kontroler SSD SM2267 NVMe 1.4 firmy Silicon Motion. W połączeniu z pamięciami TLC od Microna zdołają wykręcić bardzo ciekawe wyniki w odczycie i zapisie. Dysk obsługuje duża i dynamiczną pamięć podręczną SLC, która absorbuje przychodzące żądania zapisu. Jak to już bywa wydajność zapisu znacznie się pogorszy, gdy ów pamięć zapełni.

W kwestii zastosowanych technologii również jest ciekawie. Pierwszym głównym technologicznym majstersztykiem jest 256-bitowe szyfrowanie AES zgodne z TCG OPAL. Nie należy zapominać też o ochronie danych E2E (End-toEnd), wbudowanemu silnikowi RAID czy też SRAM ECC. O takich technologiach jak Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology (S.M.A.R.T.) nawet nie muszę przypominać bo jest to już standard na rynku.

Cukierek czy dysk hm.. trudny wybór

Testy:

Testy wykonane po zaktualizowaniu sterownika od producenta.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ – Szybko i dostatecznie nowocześnie? Test Patriot Viper VPN100 1TB!

Podsumowanie: 

Pomimo, że Adata nie zawsze słynęła z spełnienia wszystkich standardów to tym razem się popisali. Wypuścili na rynek wysokiej jakości dysk SSD, a XPG Gammix S50 Lite jest najlepszym tego dowodem. Jest to dysk oferowany w cenie od 619 PLN za 1 TB, więc jest to jeden z najtańszych dysków pod PCIe 4.0 ze standardem NVMe. Dzięki nowej pamięci flash Micron 96L TLC i znacznie większemu potencjałowi przepustowości dzięki najnowszemu interfejsowi PCIe 4.0 x4 to dysk pokazuje nam, jak szybko może pracować dzięki budżetowemu kontrolerowi SM2267.

Biorąc to wszystko pod uwagę czyli ogólną wydajność, przystępną cenę i 5-letnią gwarancję to jest to naprawdę solidny produkt. Myślę, że wiele osób powinno się na niego zdecydować. Oczywista oczywistość nie jest to produkt pozbawiony wad. Jedną z głównych wad to brak możliwości zdjęcia radiatora. Pomimo tego, że radiator nie jest wysoki może kolidować z niektórymi płytami głównymi z lepiej rozbudowanym systemem chłodzenia.

Pamiętajcie również, że oferowany dysk 1 TB tak naprawdę ma ~954 GB dostępnego miejsca dla użytkownika. Wynika to z tego, że dysk nie ma zbyt wielu fabrycznych rezerw pojemności co przyczynia się, że dostępna pojemność dla użytkownika jest mniejsza niż deklarowana przez producenta. To normalne i powszechne zjawisko.

Partnerem recenzji jest marka

 

Powiązane posty

Recenzja UGREEN HP202 HiTune Max5 Hybrid ANC – bezprzewodowych słuchawek

Mało miejsca na gry w Steam Decku? Oto rozwiązanie!

Recenzja Genesis Zircon 500 – Bezprzewodowej budżetowej myszki