Respawn.pl

CS-owe podsumowanie 2022 roku: kwiecień

Autor: Marcin Kapusta

Kwiecień 2022 roku obfity był przede wszystkim w wydarzenia na polskiej scenie CS:GO. Wiele ruchów kadrowych, angaż zawodniczek znad Wisły w renomowanej organizacji, a także wiele emocji związanych z występem Anonymo na turnieju RMR!

Odmłodzone stado Dzików

Pod koniec 2021 roku Izako Boars zakończyło współpracę z dotychczasowym zespołem, w którym znajdowali się m.in. Paweł “byali” Bieliński oraz Mateusz “TOAO” Zawistowski. Posadę zachował jedynie trener Bartosz “Hyper” Wolny, który otrzymał misję zbudowania nowego składu. 32-letni weteran postawił na młodych i niedoświadczonych graczy. Zostali oni wyłonieni na podstawie trzyetapowego okresu testów. Pozytywnie przeszli go Szymon “Crity” Pluta, Michał “Mride” Idzikowski, Miłosz “sh3nanigan” Klimczak, Adrian “Rico” Szymański oraz Mateusz “asran” Niewiatowski.

Od samego początku w Izako Boars chcieliśmy dawać dom oraz możliwości młodym graczom, którzy będą mogli się rozwijać i osiągać sukcesy.” – powiedział Piotr “izak” Skowyrski. “W tym roku chcemy dać szansę pokazania się utalentowanym zawodnikom, którzy do tej pory nie mieli możliwości grania i trenowania w profesjonalnych warunkach. Podróż z nowym składem zaczniemy od samego początku i jestem pewien, że będziemy regularnie progresować i osiągać wyznaczone sobie cele.” – wtórował mu Hyper.

 

Antwerpski Major nie dla organizacji prokremlowskich 

Inwazja Rosji na Ukrainę odcisnęła piętno nie tylko na architekturze bezpieczeństwa w Europie, ale także na wszystkich dziedzinach i sferach gospodarczo-społecznych. Do tego grona zalicza się także esport. W marcu, kilka dni po rozpoczęciu przez Władimira Putina pełnowymiarowej wojny, BLAST i ESL wykluczyły ze swoich turniejów rosyjskie organizacje. Analogiczną decyzję podjęła firma PGL, która poinformowała, że kluby powiązane z Kremlem (tj. Gambit i Virtus.pro) nie będą mogły wziąć udziały w antwerpskim Majorze. Niemniej zawodnicy dostali przyzwolenie na grę w Belgii, jednak otrzymali zakaz utożsamiania się z organizacją i rywalizowanie na neutralnym gruncie. 

Trwająca inwazja Rosji na suwerenny naród ukraiński spowodowała ogromne ludzkie cierpienie i ból. Wszyscy mamy nadzieję na pokojowe rozwiązanie tej wojny oraz zminimalizowanie liczby ofiar i tragedii. Mając na uwadze obecną przerażającą sytuację, podjęliśmy decyzję, że osoby i organizacje mające powiązania z rosyjskim rządem nie będą mogły być reprezentowane w nadchodzących meczach RMR oraz podczas Majora PGL Antwerp. Dlatego też, w obecnej sytuacji, zabronimy udziału Gambit Esports i Virtus.pro w turniejach RMR i Majorze. Pozwolimy jednak graczom obecnie związanym z Gambit Esports i Virtus.pro na grę pod neutralną nazwą, ponieważ uznajemy, że gracze nie są współwinni tej sytuacji.” – zawarł zarząd PGL w oświadczeniu. 

 

Ekipa TaZa bez szkoleniowca

9 kwietnia zarząd HONORIS poinformował o zakończeniu czteromiesięcznej współpracy z dotychczasowym trenerem CS:GO, Jędrzejem “bogdanem” Rokitą. Rozstanie nastąpiło po serii nieudanych występów drużyny na arenie międzynarodowej. 

“Ta wspólna decyzja zbiega się z zakończeniem okresu próbnego, który pozwolił obu stronom zweryfikować rozmaite warianty, zarówno organizacyjne, jak i taktyczne. Finalnie, po naradzie, którą odbyliśmy razem z Jędrzejem, doszliśmy razem do przekonania, że zarówno dla Niego, jak i dla HONORIS najlepiej będzie kontynuować nasze misje osobno. Jędrzej, dziękujemy za profesjonalne podejście z Twojej strony, ciężką pracę i motywację.” – zawarła organizacja Wiktora “TaZa” Wojtasa w oficjalnym komunikacie. 

 

ESL Pro League pada łupem FaZe Clanu

W kwietniu FaZe Clan powiększyło swój dorobek pucharowy, triumfując w piętnastym sezonie ESL Pro League i wzbogacając się o niespełna 200 tysięcy dolarów. 

Reprezentanci międzynarodowego kolektywu z łatwością przeszli przez fazę grupową, odnotowując bilans 4-1. W pierwszej rundzie play-offów wyeliminowali Rosjan z Players (ex-Gambit), na poziomie ćwierćfinałów po jednostronnym pojedynku pokonali Natus Vincere, natomiast w półfinale wyrzucili za burtę zawodników FURII Esports. W wielkim finale toczyli wyrównany bój z ENCE, który ostatecznie przechylili na swoją korzyść, zdobywając upragniony tytuł mistrzowski. 

Nagrodę MVP zgarnął najnowszy nabytek FaZe Clanu, Robin “ropz” Kool, który podczas wydarzenia wypracował rating na poziomie 1,16. 

 

MAD Lions zwija CS-owe stragany

Po nieudanym wejściu w 2022 roku, hiszpańska organizacja MAD Lions zdecydowała się zakończyć działalność na scenie CS:GO. Cały dotychczasowy skład, w którym znajdowali się m.in. Michał “MICHU” Müller oraz trener Jakub “kuben” Gurczyński, wylądował na liście transferowej. 

“Dziś zamykamy rozdział jakim jest MAD Lions. Po długim okresie rywalizacji żegnamy się z naszą dywizją CS:GO, a także naszym obecnym zespołem. Umieściliśmy naszych zawodników na liście transferowej i będziemy z nimi współpracować, by znaleźć dla nich nowe domy. Dziękujemy wszystkim graczom/personelowi, którzy z nami współpracowali.”  – ogłosił klub spod znaku Lwów za pośrednictwem Twittera. 

 

Anonimowi o krok od awansu do Majora

Na początku marca gracze Anonymo Esports sensacyjnie zakwalifikowali się do turnieju RMR, pokonując po drodze m.in. GORILLAZ Mathiasa “MSL-a” Lauridsena, Apeks pod przewodnictwem Asgera “AcilioNa” Larsena czy też Tricked Esport. Zdobyli tym samym ostatniego slota na rozgrywany w Rumunii PGL European RMR B, czyli bezpośredni przystanek w walce o awans na antwerpskiego Majora.

Polacy rozpoczęli zmagania w Bukareszcie z wysokiego C, wszak po dogrywkach pokonali faworyzowane G2 Esports, będące wówczas szóstą siłą w CS-owym świecie. W drugim pojedynku ulegli Players (ex-Gambit), natomiast w trzecim starciu wygrali z Entropiq. W czwartej rundzie zostali rozbici przez ENCE, przez co musieli rozegrać decydujący mecz. Ich przeciwnikiem okazało się zrestrukturyzowane miesiąc wcześniej Spirit. Obie formacje szły łeb w łeb, więc do samego końca nie mogliśmy być pewni o końcowy wynik. Pierwsza mapa (tj. Vertigo) wpadła na konto Rosjan, zaś Paweł “innocent” Mocek i spółka odpowiedzieli na Mirage’u, triumfując 16:12. Na ostatniej arenie, jaką był Nuke, widzieliśmy już jednostronny przebieg potyczki na korzyść wschodnioeuropejskiego kolektywu, który ostatecznie wyeliminował Anonymo i brutalnie przekreślił marzenia o awansie zespołu znad Wisły na wydarzenie o najbardziej prestiżowej randze. 

 

Populacja Jastrzębi w Gnieździe zmalała

Po niespełna dwumiesięcznym epizodzie, Łukasz “mwlky” Pachucki opuścił szeregi x-kom AGO. Decyzja została podjęta przez zbieżność wizji, dotyczącej pełnionej przez 18-latka roli w zespole. Sam mwlky chciał rozwijać się na pozycji snajpera, zaś klub widział go w roli riflera. 

“Zdecydowałem się rozwiązać umowę z organizacją. Była to bardzo trudna decyzja, ponieważ AGO to świetna organizacja, która widziała we mnie duży potencjał jako riffler, ale decyzja o odejściu spowodowana jest chęcią dalszego rozwoju na pozycji snajpera. W lutym, kiedy dostałem propozycję dołączenia do AGO miałem świadomość, że nie będę mógł grać swojej głównej roli, jaką jest snajperka. Miałem sporo wątpliwości, natomiast AGO to czołowa organizacja w Polsce. Podjąłem więc decyzję, że podejmę się tego wyzwania, a być może doświadczenie zebrane w innej roli pozytywnie wpłynie na mój rozwój jako gracza. Dałem z siebie wszystko, natomiast po tym okresie dwóch miesięcy jestem pewny tego, że chce kontynuować swoją karierę jako snajper i to w tej roli mam największy potencjał i możliwości.” – oznajmił mwlky.

 

Cloud9 z impetem powraca na scenę CS:GO

Po hańbiącym projekcie ‘Colossus’, Cloud9 zawiesiło działalność sekcji CS:GO w kwietniu 2021 roku. Po dwunastu miesiącach nieobecności amerykańska organizacja powróciła na scenę z impetem, kontraktując dotychczasowy roster Gambit Esports (wówczas trzecia siła świata). Tym samym trykoty z charakterystycznym logotypem ‘chmury’ przywdziali Dmitry “sh1ro” Sokolov, Sergey “Ax1Le” Rykhtorov, Abay “HObbit” Khasenov, Timofey “interz” Yakushin, Vladislav “nafany” Gorshkov oraz trener Konstatin “groove” Pikiner.

C9 zdecydowało się wziąć wschodnioeuropejski zespół pod swoje skrzydła krótko po tym, jak na Gambit zostały nałożone sankcje ze strony Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Wszystko przez to, że organizacja posiadała silne powiązania z rosyjskimi władzami, które pod koniec lutego rozpoczęły pełnowymiarową inwazję na suwerenne państwo ukraińskie. 

 

Żeński skład z Polski w strukturach NAVI

W połowie marca 2022 rozpoczął się pierwszy turniej z cyklu ESL Impact, przeznaczony wyłącznie dla drużyn składających się z przedstawicielek płci pięknej. Na jego linii startu zameldowały się TotalneGituwy (vicu, Haniaa, Danuu, Liina, Angelka), które zdominowały fazę grupową, osiągając bilans 6-0. Fenomenalna dyspozycja Polek spowodowała, że pod koniec kwietnia otrzymały one posady w nowopowstałej żeńskiej dywizji Natus Vincere. 

Otrzymanie tej szansy od NAVI jest dla nas nie tylko ogromnym zaszczytem, ale także okazją do rozwoju osobistego i esportowego. Nie możemy zapomnieć o naszych fanach i ich wsparciu, wszystkich pozytywnych opiniach i czasie, który poświęcacie na oglądanie naszych zmagań. Nie umiemy się doczekać, aż wywalczymy trofea. Dziękujemy NAVI, dziękujemy fanom. Do zobaczenia na serwerze.” – oświadczyła prowadząca żeńskiego składu, Karolina “Liina” Kasprzyk. “Od dziś będziemy reprezentować Natus Vincere na kobiecej scenie CS:GO. Brakuje mi słów.. To spełnienie marzeń, ale dla nas to dopiero początek drogi. Mamy wiele do udowodnienia i pokazania swoich umiejętności.” – napisała z kolei Angelika “Angelka” Kozłowska

Na Respawn.pl publikujemy dla naszych czytelników cykl podsumowujący 2022 rok pod kątem najważniejszych wydarzeń CS:GO, jakie miały w nim miejsce. Wszystkie artykuły z serii “CS-owe podsumowanie 2022 roku” znajdziecie pod tym adresem.