Respawn.pl

Rocznica inwazji Rosji na Ukrainę! Jak wojna zmieniła esport?

Autor: Marcin Kapusta

Dziś przypada pierwsza rocznica zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę. Wojna całkowicie zmieniła funkcjonowanie struktur geopolitycznych Europy,  a jej skutki odczuła każda branża. Jak wobec tej sytuacji zachował się esport? Ten obszerny artykuł odpowie Wam na to pytanie! 

24 LUTEGO 2022 - CZARNA DATA WE WSPÓŁCZESNEJ HISTORII

24 lutego 2022 roku to data, która już na zawsze zapisała się na czarnych kartach współczesnej historii. Tego dnia Federacja Rosyjska dokonała zbrodniczej napaści na suwerenną Ukrainę, całkowicie niszcząc europejski ład architektury bezpieczeństwa. Od razu wiadome było, że Rosja nie ma zamiaru respektować międzynarodowych konwencji wojenno-humanitarnych, ponieważ od pierwszych godzin pociski spadały na domy mieszkalne, szpitale i cywilną infrastrukturę krytyczną.

Większość świata słusznie potępiła bestialskie działania Władimira Putina i innych wysoko postawionych kremlowskich dygnitarzy. Pokłosiem agresywnej polityki Moskwy okazało się wprowadzenie na ten kraj surowych sankcji gospodarczych i odizolowanie Rosji na arenie międzynarodowej. Odczuli to wszyscy rosyjscy obywatele, którzy zostali wykluczeni z funkcjonowania w demokratycznym społeczeństwie. Zabroniono im m.in. uczestniczenia w prestiżowych rozgrywkach sportowych, takich jak Wimbledon 2022, EURO 2024 czy ubiegłorocznym Mundialu. A jak w tej sytuacji zachował się świat sportów elektronicznych?

Dramatyczne świadectwa s1mple’a i sdy

Dziś obudził mnie dźwięk eksplozji za oknem, widziałem młodych chłopaków w moim wieku, którzy idą bronić mojej rodziny i kraju. Jutro już nigdy nie będzie takie samo. Modlę się za każdego żołnierza, który chroni mój kraj i nigdy nie zapomnę tej agresji.” – stwierdził ówczesny reprezentant MAD Lions, Viktor “sdy” Orudzhev.

Moje miasto jest w tym momencie kur** bombardowane. Proszę, proszę przestańcie. Nie zniosę tego dłużej, potrzebujemy pokoju.” – napisał symbol ukraińskiego CS-a i najlepszy gracz 2021 roku, Oleksandr “s1mple” Kostyliev. Na jednym ze swoich transmisji gwiazdor Natus Vincere szerzej skomentował dramat, dziejący się w jego ojczyźnie. Zapytamy o to, jak dowiedział się o rozpoczęciu działań militarnych putinowskiej armii, ten odpowiedział: “Siedziałem z Tonyem i naszym menadżerem w pokoju, a Putin przemawiał do narodu. Powiedziałem wtedy, że “on nie jest aż tak szalony, żeby zrzucić bomby”. A koledzy spojrzeli na mnie i odpowiedzieli, że właśnie to zrobił. Wziąłem telefon do ręki, a w moich myślach pojawiły się słowa “ku*wa, co jest”.

Poruszył również kwestię rodziców, którzy przebywają na terenie stolicy Kijowa, o którą trwały zacięte walki w początkowej fazie inwazji . “Szczerze mówiąc, myślałem o streamowaniu na komputerze, ale ostatnio nie chce mi się grać. Nie mam ochoty na grę. Siedzę teraz na telefonie. Wczoraj były urodziny mojej mamy i musiała je obchodzić bez załączonego światła, ponieważ w w tej chwili na nasz kraj spadają rakiety i bomby. Zresztą, jak widzicie jestem tutaj. Jestem w Polsce i nie wiem, co będzie dalej.

Jest wielu dobrych Rosjan i szanuję ich za głoszenie swoich poglądów. Próbowałem sobie wyobrazić siebie na miejscu Rosjanina, którzy głośno sprzeciwiają się tej sytuacji. Ale przecież mogą za to trafić do więzienia. To samo tyczy się również Białorusinów. Dokładnie taka sama postać rzeczy, dwóch dyktatorów. Wyobrażam sobie, co bym zrobił na miejscu Rosjan? Nie wiem. Nikt nie chce siedzieć w więzieniu przez 5-10 lat, ale też milczeć… Nikt nie chce milczeć, bo to wszystko jest popierd*lone. Dziękuje wszystkim, którzy wspierają Ukrainę. To bardzo dużo znaczy dla narodu ukraińskiego“. – podziękował ludziom.

Niebiesko-żółte barwy zdominowały esportowe profile

24 lutego 2022 to dzień, w którym niebiesko-żółte barwy zdominowały wszystkie portale społecznościowe. Ludzie w ten sposób symbolicznie wsparli naród ukraiński. Takie gesty pojawiły się także na profilach renomowanych marek esportowych, takich jak G2 Esports, Astralis czy BIG. Nie zabrakło również polskich akcentów w postaci m.in. Izako Boars i Teamu ESCA Gaming.

  • Spain G2 Esports: “Przesyłamy całą naszą miłość osobom dotkniętym dzisiejszymi wydarzeniami. Opowiadamy się za pokojem.
  • Germany BIG: “Jesteśmy wstrząśnięci wydarzeniami, które obiegły świat dzisiejszego poranka. Stajemy po stronie narodu ukraińskiego i za pokojem w ich kraju.
  • Denmark Astralis: “Opowiadamy się za pokojem i wolnością na całym świecie, wspieramy naszych ukraińskich przyjaciół.
  • Ukraine Natus Vincere: “Rosja zaatakowała Ukrainę. A teraz na terytorium naszego kraju mają miejsce działania wojenne, które odbierają i niszczą ludzkie życia. Niemożliwe jest, abyśmy w czasie tej wojny udawali, że wszystko jest w porządku. Jesteśmy zdruzgotani. Naszym głównym zadaniem jest teraz starać się zachować spokój i dbać o siebie, swoich bliskich i tych, którzy potrzebują pomocy. Wszyscy jesteśmy w tym razem. I razem przez to przejdziemy.
  • Poland Izako Boars: “Dzisiaj miał być dzień ogłoszeń, ale w związku z panującą sytuacją na świecie wstrzymujemy się z wszelkimi komunikatami. Nasze serca są z Ukrainą.
  • Poland Team ESCA Gaming: “Jeśli NAVI lub inna ukraińska organizacja potrzebuje pomocy, możemy bezpłatnie wynająć gaming house w Tarnowie.

Data wybuchu wojny zbiegła się z trwającym w Katowicach Intel Extreme Masters. Turniej odbył się zgodnie z planem, a na deskach Spodka s1mple wypowiedział następujące słowa: “Przez całą moją karierę grałem z Ukraińcami, Rosjanami, Amerykanami i wszyscy Ci ludzie są świetni. W tej chwili jestem z moimi przyjaciółmi (przyp. red. z kolegami z zespołu NAVI), prawdziwymi przyjaciółmi. Razem wygrywamy i razem przegrywamy. I wszyscy chcemy pokoju na Ukrainie i na całym świecie. Wszyscy się boimy.”

REALNE DZIAŁANIA

Kinguin Esports Performance Center otwiera drzwi dla Ukraińców

Już dobę po rozpoczęciu inwazji, Kinguin Esports Performance Center otworzył swoje drzwi dla ukraińskich profesjonalnych esportowców i ich rodzin. “Esportowe community robi naprawdę dużo, by pomagać ukraińskim graczom i ich rodzinom. EPC Warsaw gości obecnie wielu graczy – tych  bardziej, i tych mniej znanych. Mamy też trzy super pieski!” – ogłosił Paweł Książek za pośrednictwem Twittera. Ponadto Książek na łamach Washington Post powiedział, że niektórzy pracownicy Kinguin goszczą ukraińskich uchodźców w swoich domach i pomagają im w załatwianiu najważniejszych spraw, takich jak zakup lokalnej karty SIM czy wypożyczenie samochodu.

BLAST pionierem, duński organizator eventów jako pierwszy wprowadza ograniczenia

Firma BLAST jako pierwsza wyłamała się spośród branży esportowej i wprowadziła restrykcje, zabraniając rosyjskim organizacjom udziału w swoich zawodach. Była to przełomowa decyzja, ponieważ w krótkim odstępie czasu kolejne podmioty ze świata gamingowo-cyfrowego zdecydowały się na podobne kroki.

“Ze względu na trwającą wojnę na Ukrainie, w najbliższej przyszłości żadna rosyjska organizacja nie zostanie zaproszona do udziału w naszych rozgrywkach. Nasze eliminacje dla regionu CIS również zostały odwołane. Przepraszamy kibiców i graczy z regionu CIS za tę decyzję, ale nie uważamy za stosowne, by te rozgrywki odbyły się w obecnej sytuacji. Gry komputerowe i esport jednoczą ludzi wszystkich ras, krajów i przekonań. Mamy nadzieję, że sytuacja na światowej scenie jak najszybciej to odzwierciedli.” – zawarli przedstawiciele spółki BLAST w oficjalnym komunikacie

Dzień po decyzji BLASTA, wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow zaapelował o izolację rosyjskich i białoruskich graczy oraz podmiotów z tych krajów ze świata gamingu. Skierował nawet specjalne pismo, którego treść brzmiała następująco:

Jestem przekonany, że nie tylko wysłuchacie, ale także zrobicie wszystko, co możliwe, aby ochronić Ukrainę, Europę, a wreszcie cały demokratyczny świat przed krwawym autorytaryzmem. Apeluję o tymczasowe zablokowanie wszystkich rosyjskich i białoruskich kont, tymczasowe wstrzymanie udziału rosyjskich i białoruskich graczy i drużyn we wszystkich międzynarodowych rozgrywkach esportowych oraz odwołanie wszystkich turniejów odbywających się na terytorium Rosji i Białorusi. Jesteśmy pewni, że takie działania zmotywują obywateli Rosji do strajków, a w konsekwencji do zaprzestania haniebnej agresji militarnej.

 
ESL, Relog Media, Eden i Elisa dołączają do BLASTA

Zaledwie dobę po ogłoszeniu BLASTA, do bojkotu przyłączyły się Relog Media, Eden Esports, Elisa Esports oraz ESL. Te trzy pierwsze firmy całkowicie zakazały uczestnictwa rosyjskich drużyn w swoich rozgrywkach, natomiast ESL wykluczyło dwie organizacje powiązane z moskiewskim rządem – Virtus.pro i Gambit Esports.

Wspólnie z naszymi partnerami i pracownikami pracujemy obecnie nad działaniami mającymi na celu wsparcie osób dotkniętych obecną tragedią darowiznami na rzecz UNHCR, płatnym urlopem dla pracowników wolontariuszy pomocy humanitarnej oraz płatnym urlopem dla poszkodowanych kolegów. W nadchodzącym ESL Pro League podjęliśmy decyzję, że organizacje mające widoczne powiązania z rosyjskim rządem, w tym osoby lub organizacje objęte domniemanymi lub potwierdzonymi sankcjami UE związanymi z konfliktem, nie będą mogły być reprezentowane (obecnie zidentyfikowaliśmy dwie drużyny – Virtus.pro i Gambit)” – zakomunikował zarząd Electronic Sports League (ESL).

 

Activision Blizzard, EA, Epic Games, Ubisoft zamykają drzwi dla Rosjan

Electronic Arts

Na początku marca Electronic Arts poinformowało o usunięciu reprezentacji i zespołów z Rosji oraz Białorusi ze wszystkich tytułów z serii FIFA. “EA Sports solidaryzuje się z narodem ukraińskim i wzywa do zakończenia inwazji na Ukrainę. W porozumieniu z naszymi partnerami, z FIFĄ i UEFĄ, EA Esports rozpoczęło proces usuwania reprezentacji Rosji i wszystkich rosyjskich klubów z produkcji EA Sports FIFA, w tym FIFA 22, FIFA Mobile oraz FIFA Online.” – oznajmiono.

Activision Blizzard

4 marca producent Activision Blizzard ogłosił, że zawiesi sprzedaż swoich gier w Rosji na czas trwania wojny z Ukrainą. Firma dodała ponadto, że wstrzyma również zakupy mikrotransakcji w tym kraju. “Chcę zapewnić, że bezpieczeństwo naszych pracowników jest najwyższym priorytetem zespołu kierowniczego. Robimy wszystko, co możliwe, aby pomóc pracownikom, a także ich rodzinom, które są bezpośrednio dotknięte tą tragedią. Razem zebraliśmy ponad 300 tysięcy dolarów w ramach pomocy. Stoimy po stronie narodu ukraińskiego i będziemy informować o wszelkich nowych działaniach, które podejmiemy w miarę rozwoju tego kryzysu.” – stwierdził prezes Activision Blizzard, Daniel Alegre.

Epic Games

Dzień później symetryczne działania, co Activision Blizzard, wprowadził Epic Games. Twórcy Fortnite nie zablokowali swoich gier dla Rosjan, ale wstrzymali handel z państwem-agresorem. Warto również wspomnieć o aktywnych działaniach Epic Games w sferze pomocy charytatywnej dla Ukrainy. Amerykański deweloper przeznaczył wszystkie uzyskane wpływy z Fortnite’a (od 20 marca do 3 kwietnia) na pomoc humanitarną dla broniącego się kraju. Zbiórka, przy współpracy z Xbosem, okazała się wielkim sukcesem, ponieważ udało się zebrać aż 144 miliony dolarów. “Wraz ze społecznością Fortnite oraz Xbox zebraliśmy 144 milionów dolarów dla Direct Relief, UNICEF, Światowego Programu Żywnościowego ONZ oraz World Central Kitchen na pomoc humanitarną dla ludzi dotkniętych wojną w Ukrainie. Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy dołączyli do pomocy.” – oświadczyło studio Epic Games.

Ubisoft

7 marca do bojkotu Rosji dołączył Ubisoft. Twórcy wielu kultowych tytułów, w tym Assassins Creed i Rainbow Six Siege, zawiesili działalność na terenie Federacji Rosyjskiej.

Jesteśmy załamani i zdruzgotani tragicznymi wydarzeniami, jakie mają miejsce na Ukrainie. Ukraina jest domem dla wielu członków zespołów Ubisoft, a myśli całej społeczności Ubisoft są z nimi, ich bliskimi i wszystkimi, którzy cierpią z powodu wojny. […]

Wielu ludzi na Ukrainie, w tym dzieci, znalazło się w sytuacji wymagającej pilnej pomocy humanitarnej. Potrzebne są środki medyczne, schronienie i jedzenie. Oprócz kwoty ponad 1 miliona euro przeznaczonej na wsparcie naszych ukraińskich zespołów, przekazujemy wsparcie na rzecz Ukraińskiego Czerwonego Krzyża, Save the Children oraz funduszu solidarnościowego ustanowionego przez Bank Ukrainy. […]

Całą naszą ukraińską społeczność i każdego, kto cierpi z powodu wojny, prosimy, uważajcie na siebie. Jesteśmy z wami.

Zawarło Ubisoft w obszernym oświadczeniu

CD PROJEKT RED

Najgłośniejszym wydarzeniem z udziałem polskiego producenta gier, to z pewnością zablokowanie przez CD PROJEKT RED swoich tytułów na terytorium Rosji i Białorusi, w tym serii Wiedźmin oraz Cyberpunk 2077.

W związku z inwazją wojsk rosyjskich na sąsiadującą Ukrainę, do odwołania grupa CD PROJEKT RED podjęła decyzję o wstrzymaniu wszystkich gier do konsumentów z Rosji i Białorusi. Dziś rozpoczynamy współpracę z naszymi partnerami, aby zawiesić sprzedaż cyfrową i wstrzymać fizyczne dostawy produktów od CD PROJEKT RED, jak również wszystkich gier dystrybuowanych na platformie GOG na terytorium Rosji i Białorusi.

Cała grupa CD PROJEKT RED mocno stoi po stronie mieszkańców Ukrainy. Chociaż nie jesteśmy podmiotem politycznym zdolnym do bezpośredniego wpływania na sprawy państwowe, wierzymy, że podmioty komercyjne, gdy są zjednoczone, mają moc inspirowania globalnych zmian w sercach i umysłach zwykłych ludzi. Tym działaniem chcemy jeszcze bardziej pobudzić globalną społeczność do mówienia o tym, co dzieje się w sercu Europy.

Do naszych braci i sióstr walczących o swoją ojczyznę – bądźcie silni!

Zakomunikowała spółka CD PROJEKT RED

UKRAIŃSKIE ORGANIZACJE ESPORTOWE W OBLICZU WOJNY

Natus Vincere – duma ukraińskiego esportu

Rosja zaatakowała Ukrainę. A teraz na terytorium naszego kraju mają miejsce działania wojenne, które odbierają i niszczą ludzkie życia. Niemożliwe jest, abyśmy w czasie tej wojny udawali, że wszystko jest w porządku. Jesteśmy zdruzgotani. Naszym głównym zadaniem jest teraz starać się zachować spokój i dbać o siebie, swoich bliskich i tych, którzy potrzebują pomocy. Wszyscy jesteśmy w tym razem. I razem przez to przejdziemy.” – oświadczyła największa ukraińska organizacja esportowa Natus Vincere kilka godzin po napaści wojsk rosyjskich.

Niemniej na słowach się nie skończyło, ponieważ włodarze NAVI zaczęli stawiać konkretne, zdecydowane kroki. W krótkim czasie klub stał się prekursorem pomocy walczącej Ukrainie spośród wszystkich podmiotów z branży esportowej.

Już 2 marca kijowski gigant zakończył współpracę z rosyjskim holdingiem EsForce, który poparł decyzje kremlowskiego dyktatora. “Armia rosyjska nadal atakuje tereny cywilne. Setki tysięcy mieszkańców opuściło swoje domy, pozostali nadal walczą o przyszłość naszego kraju. Kiedy giną ludzie, nie ma czasu na esport. Gdy pracownicy i gracze Natus Vincere spędzają dni w schronach przeciwbombowych, EsForce Holding publicznie zaprzecza horrorowi, którzy dzieję się obecnie na Ukrainie. Uważamy to stanowisko za niedopuszczalne i niehumanitarne. Dlatego NAVI zrywa wszelką współpracę z holdingiem, w tym RuHub, Epic Esports Events, Cybersport.ru i Virtus.pro. Chcielibyśmy również wyrazić naszą wdzięczność wszystkim pracownikom holdingu, którzy nie bali się presje i wyrazili swoje poglądu. Dziękujemy!” – zawarto w oficjalnym oświadczeniu

Wojna trwa. Teraz każdy mieszkaniec Ukrainy, w tym pracownicy NAVI, robi wszystko, co możliwe. Chronią miasta w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy i Wojsk Obrony Terytorialnej, niosą pomoc jako wolontariusze lub po prostu opiekują się bliskimi.

NAVI jest ukraińskim klubem założonym w 2009 roku w Kijowie. Ponad 90% naszych pracowników przebywa obecnie na Ukrainie i nie zamierza opuszczać tego kraju. Wywozimy ludzi z najbardziej niebezpiecznych regionów i pomagamy im znaleźć mieszkanie. Wolontariusze codziennie rozwożą pomoc humanitarną po Kijowie i regionie, a wszystkie ubrania NAVI trafiają do ludzi, którzy drugi tydzień spędzają w zimnych schronach przeciwbombowych, do dzieci w szpitalach i domach dziecka.

NAVI jako organizacja przywróci swoją pracę w formacie, który jest dostępny w danych okolicznościach. Powrót do “normalnego” trybu pracy nie oznacza, że nie przestaniemy mówić o wydarzeniach w kraju, udając, że wszystko jest w porządku. Teraz bardziej niż kiedykolwiek ważne jest, aby mówić o tym, co się tutaj dzieje i wspierać się nawzajem. Miejmy nadzieję, że w marcu rozpoczniemy kilka projektów wspierających mieszkańców Ukrainy. Liczymy na Państwa zrozumienie i wsparcie.

Mimo wojny, Natus Vincere nie zaprzestało działalności, a dalsze funkcjonowanie stało się możliwe m.in. dzięki inwestorom i sponsorom, którzy zapewnili formacji stały zastrzyk finansowy, pozwalający na utrzymanie kadry pracowniczej.

W połowie marca NAVI zerwało partnerstwo z moskiewskim bankiem komercyjnym Tinkoff Bank.

CEO NAVI: “Nie zamierzamy pracować z ludźmi, płacącymi podatkami na rzecz Rosji”

Pod koniec marca dyrektor generalny Natus Vincere, Yevhen Zolotarov udzielił obszernego wywiadu dziennikarzowi The Washington Post, w którym odniósł się m.in. do przyszłości organizacji.

W miarę trwania inwazji niektórzy pracownicy NAVI rozeszli się po Europie. Na przykład kilku członków działu finansowego i prawnego przeniosło się na Cypr, aby zapewnić funkcjonowanie organizacji. Inni pracownicy pozostali w bombardowanej stolicy Ukrainy, Kijowie. Zmienił się także przekaz NAVI w mediach społecznościowych. W tej chwili możemy powiedzieć, że wróciliśmy na właściwe tory pod względem działania organizacji. Jednak nie jesteśmy w stanie wykonywać naszej pracy, jeśli chodzi o social media, ponieważ nie możemy robić memów i promocji. Staramy się wykorzystać nasze zasięgi do pomocy Ukrainie oraz informowaniu naszych fanów, w tym rosyjskich, by wiedzieli o tym, co się dzieje.” – powiedział Zolotarov. “Każdy pracownik NAVI robi coś związanego z tą wojną. Naszym głównym celem jest teraz, aby nikogo nie stracić, aby nadal płacić pracownikom – nawet jeśli mamy kilku, którzy są obecnie w wojsku. Będziemy im płacić, ponieważ oni chronią naszą ojczyznę i nas samych”. – dodał.

Okoliczności się zmieniają, talent odchodzi na dalszy tor

1 kwietnia Natus Vincere wdrożyło kolejne działania w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę. Organizacja rozpoczęła oczyszczanie struktur od pracowników/graczy, którzy płacą podatki na rzecz Federacji Rosyjskiej. I tak swoje posady utracili członkowie akademii CS:GO – Vladislav “latt1kk” Vydrin, Dmitry “fen2k” Gladskikh oraz Vladislav “xiELO” Lysov.

“Nasze drzwi zawsze były otwarte na utalentowanych młodych graczy z naszego regionu, bez względu na narodowość czy poglądy polityczne. Dla mnie zawsze liczyły się tylko umiejętności gry i postawa ludzka. Panuje przekonanie, że esport trzyma się z dala od polityki – owszem, trzyma się, ale esport nie może trzymać się z dala od wojny. 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Zabija nasze dzieci, kobiety, bombarduje nasze miasta. Nie możemy się od tego trzymać z daleka. W związku z tym postanowiliśmy zmienić podejście do tworzenia składów akademii. Każdy zawodnik z Rosji otrzymał propozycję przesiedlenia się do innego kraju, aby móc dalej reprezentować NAVI. Ze względu na młody wiek naszych graczy jest to duży problem i nie będziemy nikogo zmuszać do podejmowania decyzji na siłę.” – zakomunikował ówczesny trener NAVI Junior, Amiran “ami” Rekhviashvii.

Tego samego dnia kijowska organizacja wspólnie z BIG stworzyła linię odzieży. Przychody ze sprzedaży zostały przekazane Ukrainie. “Razem z naszymi niemieckimi partnerami z BIG uruchamiamy linię odzieży dla wszystkich fanów, którzy chcą wesprzeć Ukrainę. Pieniądze z każdej sprzedaży zostaną przelane na konto Narodowego Banku Ukrainy na cele humanitarne. Przyłącz się, jeśli wierzysz, że dobro zwycięży.” – ogłosili przedstawiciele NAVI za pośrednictwem mediów społecznościowych.

s1mple: “Nadal wierzę, że nasza drużyna rozbiła się z powodu wojny”

Tuż po zajęciu drugiego miejsca na antwerpskim Majorze, Natus Vincere wdrożyło zmianę w głównym składzie CS:GO. Na uboczu znalazł się dotychczasowy prowadzący, Kirill “Boombl4” Mikhailov. “Po zakończeniu antwerpskiego Majora, zarząd Natus Vincere wyrzucił Kirilla “Boombl4” Mikhailova z aktywnego składu CS:GO. Powody tej decyzji związane są z dużym ryzykiem dla reputacji klubu i nie wynikają z jego gry. Dziękujemy Boombl4 za wspólne trzy lata i wkład w zdobyciu wiele trofeów, w tym Majora PGL Sztokholm oraz trzeciej edycji Intel Grand Slam. Skład drużyny na wiosenne finały BLAST Premier zostanie ogłoszony niebawem.

s1mple na łamach Dot Esports wypowiedział następujące słowa: “Nadal wierzę, że nasza drużyna po prostu się rozbiła z powodu wojny. To było tylko z powodu wojny. Przegraliśmy nasz pierwszy LAN-owy event w Katowicach, gdzie wojna zaczęła się dwa dni wcześniej. To dość smutne, że kiedy próbujesz stworzyć erę i dużo wygrywasz, to dzieją się takie rzeczy. I to nie dla dlatego, że coś stało się wewnątrz drużyny, a dlatego, że na świecie wydarzyła się wojna. I kiedy myślisz o tym, mówisz: dlaczego? Dlaczego to się nam przytrafiło?

NAVI ramię w ramię z platformą rządową

W połowie listopada Natus Vincere po raz kolejny wyszło z inicjatywą pomocy dla walczącej ojczyzny. Organizacja nawiązała współpracę z platformą UNITED24, założoną przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. 

Każda wpłata na pomoc medyczną poprzez platformę UNITED24 oznacza sprzęt medyczny, który uratuje tysiące ukraińskich żyć. Jesteśmy wdzięczni Oleksandrowi “s1mplowi” Kostylievowi i graczom z całego świata, którzy pomagają ukraińskim medykom ratować życie i wspierać system medyczny przez całą wojnę. To świetny przykład tego, jak przedstawiciele biznesu/społeczności mogą przybliżyć nas do zwycięstwa.” – powiedział wicepremier i minister transformacji energetycznej Ukrainy, Mychajło Fedorow.  “To zdecydowanie nasza najważniejsza współpraca w tym roku. Jestem pewien, że nasi inni partnerzy zgodzą się z tym stwierdzeniem, poprą nas i dołączą do inicjatywy. UNITED24 robi ważne rzeczy dla Ukrainy. Cieszymy się, że mamy możliwości i zasoby, aby im pomóc. ” – wtórował mu Chief Marketing Officer w Natus Vincere, Oleksandr Pavlenko.

Równolegle z ogłoszeniem partnerstwa, Ołeksandr “s1mple” Kostyliev przekazał na poczet ukraińskich szpitali okrągłe 100 tysięcy dolarów. Warto wspomnieć, że nie był to pierwszy taki datek w jego wykonaniu. Kilka dni po rozpoczęciu pełnowymiarowej inwazji Rosji, 25-latek przelał z własnych środków 33 tysiące dolarów, które trafiły do Sił Zbrojnych Ukrainy.

CS-owa czołówka gra dla Ukrainy

W grudniu NAVI rozszerzyło współpracę z U24, wszak organizacja wspólnie z platformą Wołodymyra Zełenskiego zorganizowała turniej charytatywny CS:GO. Udział w nim wzięła CS-owa śmietanka, w tym m.in. Ołeksandr “s1mple” Kostyliev, Mathieu “ZywOo” Herbaut, Nicolai “dev1ce” Reedtz, Russel “Twistzz” Van Dulken czy Paweł “Dycha” Dycha. 

Organizacja Natus Vincere obchodzi w tym roku trzynastolecie działalności, ale ze względu na wojnę prowadzoną przez Rosję przeciwko Ukrainie, nie będziemy świętować naszych urodzin w tradycyjny sposób. Zamiast tego chcemy świętować, organizując charytatywny turniej BORN TO BE BRAVE CS:GO, aby pomóc Ukrainie. Aby to zrobić, zbierzemy czołowe drużyny CS:GO i Was, najbardziej oddanych fanów na świecie. Już teraz możesz zdobyć wyjątkowe nagrody za swoje datki i realnie wpłynąć na przebieg turnieju. Wszystkie zebrane pieniądze zostaną przekazane na zaopatrzenie medyczne ukraińskich szpitali w ramach inicjatywy UNITED24, założonej przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.” – oświadczył dyrektor generalny NAVI, Yevhen Zolotarov.

Inicjatywa wygenerowała 400 tysięcy dolarów funduszy, które zostały przekazane ukraińskim placówkom medycznym na zakup najpotrzebniejszego sprzętu. Kolejne 100 tysięcy dolarów z własnej kieszeni wyłożył właściciel Natus Vincere, Maksym Krippa. 

Sto samochodów spod szyldu NAVI jedzie na front

Kilka dni po zakończeniu turnieju charytatywnego BORN TO BE BRAVE, kijowski klub wspólnie z Accordbankiem wysłali na front ponad 100 samochodów. 

NAVI wysłał ukraińskiemu wojsko kolejne 100 samochodów – każdy w pełny serwisowany. 

W ten sposób jest to łącznie 220 pojazdów o różnym przeznaczeniu, które NAVI i partnerzy przekazali ukraińskiej armii od lutego 2022 roku. 

Każdego dnia NAVI kupuje, naprawia, wyposaża, serwisuje, a następnie przekazuje samochody do najbardziej krytycznych obszarów, obecnie na wschodzie i południu kraju. Wśród odbiorców tych pojazdów są lotnicze oddziały szturmowe i naziemne, a także administracje wojskowe. Samochody zostały dostarczone bohaterom z AAF i pułku Kraken, aby pomóc w skutecznym wykonywaniu misji bojowych. 

 

HellRaisers zwija stragany

Organizacja HellRaisers na początku marca 2022 roku poinformowała o zawieszeniu działalności na scenie esportowej. Pokłosiem tej decyzji okazała się oczywiście rosyjska inwazja na Ukrainę.

Zwracamy się do wszystkich naszych fanów, aby opowiedzieć o sytuacji, która obecnie ma miejsce.

24 lutego Federacja Rosyjska zaatakowała suwerenną i niepodległą Ukrainę, nazywając to “operacją ratunkową”. W wielu ukraińskich miastach trwa prawdziwa wojna. Ludzie są przerażeni i zmuszeni do opuszczenia własnych domów, ponieważ ich dzielnice są atakowane i bombardowane. Wśród naszych pracowników są osoby z rosyjskimi paszportami, które nadal przebywają na Ukrainie. Oni również są atakowani przez putinowską armię.

Ponadto w mediach społecznościowych i telewizji trwa wojna informacyjna. Nie należy ufać rosyjskim mediom, które mówią “o akcji ratunkowej i braku strat w siłach rosyjskich.” Bądźcie bardzo ostrożni i weryfikujcie wszystkie źródła informacji.

Projekt HellRaisers nie może być kontynuowany w obecnej sytuacji i zostanie zawieszony do czasu zakończenia wojny. Nie wiemy, jak długo to potrwa. Wszyscy pracownicy zachowają swoje miejsca w organizacji i będą kontynuować pracę po zakończeniu inwazji Rosji na Ukrainę. Ponadto HellRaisers będzie wspierać swoich pracowników i wypłacać im pensje.

Zwinięcie przysłowiowych straganów przez HellRaisers było wielkim ciosem dla esportowej społeczności znad Dniepru. Organizacja przez ponad osiem lat wypracowała ogromne dziedzictwo, a przez jej struktury przewinęli się znamienici gracze, tacy jak Ołeksandr “s1mple” Kostyliev, Jegor “markeloff” Markelov, Dauren “AdreN” Kystaubayev, Tomas “oskar” Šťastný czy Ozgur “w0xic” Eker.

 

B8 Esports

Nikt nie wierzył, że może dojść do tak przerażającej i tragicznej sytuacji. Większość naszych chłopaków i ich rodzin jest w Ukrainie – od Lwowa po Charków, od Kijowa po Odessę. Mamy nadzieję, że na terytorium Ukrainy jak najszybciej wróci bezpieczeństwo i spokój. Nie ma nic ważniejszego niż życie człowieka. Jesteśmy przeciwko wojnie. Chłopaki, dbajcie o siebie, swoje rodziny i nie traćcie ducha!” – przekazało B8 Esports po wybuchu wojny. Kilka dni później klub zawiesił działalność na czas nieokreślony. Niemniej założyciel B8 Daniel Ishutin podkreślił, że nadal będzie pozyskiwał nowych sponsorów, a organizacja nie zatrzyma się w miejscu.

Na początku kwietnia 2022 B8 Esports wznowiło działalność esportową. “Wojna zamroziła wszystkie procesy w organizacji i zmusiła ludzi do ucieczki. Większość chłopaków z naszej organizacji została zmuszona do opuszczenia swoich domów i musiała szukać nowego schronienia w innych częściach kraju w poszukiwaniu względnego bezpieczeństwa. Choć dziś, w Ukrainie nie pozostało ani jedno miasto, które nie słyszałoby alarmów i nie było atakowane rakietami, podjęliśmy bardzo trudną decyzję, aby zrobić krok naprzód i wspólnie przejść przez ciężkie czasu. B8 Esports wznawia pracę.” – ogłosił Daniel Ishutin.

WOJNA, A ROSYJSKIE MARKI ESPORTOWE

Niedźwiedź splamiony hańbą

Od samego początku Virtus.pro wykazywało bierną postawę wobec agresji Putina. Nic dziwnego, skoro formacja została założona przez EsForce (spółkę powstałą z inicjatywy VK). Z kolei VK ma silne powiązania z podmiotami Rostec, Songaz i Gazprom (wszystkie te firmy są powiązane z Kremlem i zostały na nie nałożone sankcje przez Stany Zjednoczone oraz Unię Europejską). Ponadto inwestorem VP jest znany rosyjski oligarcha Aliszer Usmanow.

Pierwszy większy hejt spadł na Virtus.pro po tym, jak zarząd klubu wyraził sprzeciw wobec wykluczenia z ESL Pro League. Oto treść oświadczenia: 

Nie możemy tolerować takiego zachowania. Nie ma racjonalnych powodów, aby wykluczać nas z turniejów, poza uprzedzeniami i presją z zewnątrz. Zdarzyło się to w Dubaju podczas turnieju WePlay i wciąż się dzieje.

ESL zaoferowało naszym graczom występ pod neutralną flagą, z innym tagiem i bez klubowych koszulek. ESL odmawia komunikacji z zarządem organizacji, preferując bezpośrednie rozmowy z zawodnikami. 

Mamy do czynienia z doskonałym przykładem “cancel culture”. Jednak w tym przypadku nie ma ultimatum, które miałoby popchnąć nas do pewnych działań. Dlatego nie odpowiemy na tę agresję własną agresją, zabraniając grać naszym graczom w tym turnieju. Spędzają oni dużo czasu, by stać się profesjonalnymi zawodnikami i w przeciwieństwie do niektórych organizatorów turniejów, nie będziemy unieważniać ich wysiłków. Nasi gracze zawsze będą “Niedźwiedziami”. Jeśli zdecydują się zagrać w ESL Pro League, wesprzemy ich decyzję. 

Niemniej Dzhami “Jame” Ali i spółka otrzymali od ESL możliwość rywalizacji pod neutralnymi barwami. Od tego czasu zespół należący do Virtus.pro zaczął nosić nazwę Outsiders. W logu Outsiders znalazł się ‘Niedźwiedź z blokadą’, który ewidentnie miał nawiązywać do blokady Virtus.pro na międzynarodowej arenie esportowej.

out – logo Outsiders, mocno inspirowane Niedźwiedziem z logotypu Virtus.pro 

Pod koniec kwietnia gracz VP w Docie 2 – Iwan “Pure” Moskalenko podczas udziału w turnieju DPC Regional namalował na ekranie literę ‘Z’, czyli symbol rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę. Po tym zdarzeniu cała drużyna została wyrzucona z rozgrywek. Sam zawodnik nieudolnie próbował się wytłumaczyć, że był to tylko przypadek. 

W maju 2022 nastąpiły zmiany kadrowe w szeregach zespołu CS:GO. Z kolektywem rozstali się Timur “buster” Tulepov i Mareks “YEKINDAR” Galinskis. Łotysz otwarcie powiedział, że zakończył współpracę z Virtus.pro ze względu na utrudnienia spowodowane rosyjską agresją.

W listopadzie Outsiders spektakularnie zwyciężyło brazylijskiego Majora IEM Rio. Tutaj jednak organizacja Virtus.pro po raz kolejny zadrwiła z sankcji, ponieważ zdobyte trofeum umieściła w swojej pucharowej gablocie. Tutaj więc widzimy, że sankcje polegające na graniu pod neutralną flagą nie sprawdziły się, ponieważ włodarze VP w swoich mediach podkreślali, że Outsiders to ich zespół i ich zawodnicy, więc zdobywane sukcesy należą do Virtus.pro. 

Pod koniec grudnia Virtus.pro przeniosło swoją siedzibę do stolicy Armenii, Erywania. Oczywistym jest, że organizacja tym ruchem chciała obejść sankcje. “Odbyłem bardzo pozytywne spotkanie z Vahanem Kerobyanem w celu omówienia możliwości potencjalnego partnerstwa pomiędzy Virtus.pro, a Ministerstwem Gospodarki Republiki Armenii.” – zakomunikował CEO VP, Niolai Petrossian.

Gambit Esports

Gambit Esports zostało założone przez MTS – największego operatora telefonii komórkowej w Rosji, mającego powiązania z moskiewskimi oligarchami. Jednak w odróżnieniu od Virtus.pro, Gambit zachowało twarz, a jej PR nie został znacząco naruszony przez wybuch wojny. 

To bardzo trudny czas dla nas wszystkich. Od początku istnienia Gambit posiadało w swoich szeregach zarówno pracowników z Rosji, jak i z Ukrainy. Wielu z nas ma rodziny i przyjaciół mieszkających w Ukrainie. W tej chwili nasza drużyna gra na IEM Katowice i jest pod dużą presją. Są zastraszani w każdym z mediów społecznościowych. Nasi chłopcy starają się skupić na treningach i nie reagować na presję, ale to wcale nie takie łatwe. Prosimy tylko o jedno – pozostańmy ludźmi w każdej sytuacji, wspierajmy się nawzajem w tym trudnym momencie. Nie angażujmy polityki w esport, ale angażujmy wzajemny szacunek i wsparcie. Opowiadamy się za pokojem.” – ogłosił zarząd Gambit Esports.

Gambit otrzymało zakaz udziału w15. sezonie ESL Pro League, który odbędzie się w Dusseldorfie. Nasi zawodnicy mogą wziąć udział w turnieju pod neutralną nazwą. Jako organizacja nie utrudniamy tej możliwości – zawodnicy, trenerzy i menedżerowie wykonali niesamowity wysiłek, aby zasłużyć na prawo do udziału w turnieju.

Chcemy podziękować wszystkim naszym fanom za to, że wciąż nas wspierają.

Skomentowali włodarze Gambit po wykluczeniu organizacji z Pro Ligi

W połowie marca Gambit poinformowało, że zawodnicy sekcji VALORANTA wezmą udział w VCT jako niezależna drużyna ‘M3 Champions’. Miesiąc później skład CS:GO został wykupiony przez Cloud9, a kwota transferu wyniosła ok. 1 milion dolarów. To bardzo mała cena zważywszy na fakt, że wówczas Dmitrij “sh1ro” Sokolov i spółka stanowili trzecią siłę CS-owego świata.

Na początku maja Gambit zakończyło współpracę z dwoma graczami Fortnite’a – Ilyą “Toosem” Chernyshovem i  Markiem “letw1k3iem” Danilowem. “Do ich osiągnięć należy udział w Fortnite World Cup oraz zwycięstwa w DH Open i FNCS. W imieniu Gambit Esports chcielibyśmy podziękować Markowi i Ilyi za nieoceniony wkład w rozwój naszej organizacji i życzyć im powodzenia w przyszłych przedsięwzięciach.” – zakomunikowano za pośrednictwem mediów społecznościowych.

30 maja szeregi Gambit opuścili wszyscy zawodnicy Doty 2, natomiast zaledwie dzień później organizacja rozstała się z całym zespołem Apex Legends. “Gracze Apex Legends rozpoczynają okres wolnej agentury, ale nadal będą się trzymać razem. W ciągu ostatnich trzech lat nasz skład  okazał się jednym z najlepszych w Europie i na świecie. Dziękujemy za wszystko i życzymy powodzenia Arteco, leogri3x6 i hxrdecki.” 

Tym samym Gambit straciło wszystkie swoje esportowe sekcje, a media społecznościowe klubu pozostają nieaktywne od lipca 2022 roku. 

Team Spirit

Dzień po rozpętaniu przez Putina pełnowymiarowego konfliktu militarnego, Team Spirit opublikowało oświadczenie i otwarcie sprzeciwiło się wojnie w Ukrainie.

Nie ma nic gorszego niż wojna. Nie ma nic cenniejszego niż ludzkie życie.

 

Spirit to międzynarodowa organizacja esportowa, reprezentowana przez graczy z Rosji, Ukrainy i wielu innych krajów. Niektórzy z naszych graczy i pracowników przebywają w tej chwili na Ukrainie. Wielu z nas ma tam rodziny, krewnych i przyjaciół. Martwimy się o ich życie i bezpieczeństwo.

 

Opowiadamy się przeciwko wojnie i przemocy. Jeśli tysiące lat historii ludzkości nauczyły nas czegokolwiek, to tego, że pokój jest rzeczą pożądaną. Bądźcie bezpieczni!

27 marca formacja przeniosła swoją główną siedzibę z Moskwy do stolicy Serbii, Belgradu. Tym samym włodarze Spirit postawili zdecydowany krok, rezygnując z planów rozbudowy infrastruktury w stolicy państwa-agresora. Organizacja Spirit zyskała ogromny szacunek, ponieważ w odróżnieniu od innych rosyjskich podmiotów nie bała się użyć słowa “wojna”. Umiała wprost nazwać to, co dzieje się w Ukrainie. 

“Obecne wydarzenia zmuszają nas do rezygnacji z planów rozbudowy infrastruktury w Moskwie oraz skupienia się na przeniesieniu pracowników i graczy naszej organizacji do Belgradu. Dostępność esportu zawsze była jego wyjątkową cechą. Gdziekolwiek mieszkasz, cokolwiek robisz, w cokolwiek wierzysz – drzwi do esportu zawsze były dla ciebie otwarte. Wszystko się jednak zmienia, a jedną z tych zmian jest obecna sytuacja między Rosją a Ukrainą, skąd pochodzi wielu naszych graczy i pracowników. Biorąc pod uwagę okoliczności praktyczne, jak i etyczne, relokacja wydaje się jedyną słuszną decyzją. Esport nigdy nie znał granic i nigdy nie był przywiązany do jednej kropki na mapie. My w Teamie Spirit od wielu lat budujemy bliskie relacje ze społecznością na całym świecie i wierzymy, że będą one jeszcze silniejsze.” – oznajmił klub.

21 czerwca Spirit zakontraktowało perspektywicznego snajpera z Ukrainy – Igora “w0nderfula” Zhdanova, który wszedł w buty Abdula “degstera” Gasanova. 

Pod koniec stycznia bieżącego roku organizacja zaliczyła ogromną wtopę wizerunkową, ponieważ nawiązała współpracę z rosyjską platformą do zamawiania jedzenia online, Yandex Eats. 

 

Po 366 dniach Ukraina nadal heroicznie broni swojej ziemi. Niemniej wojna wiąże się z ogromnymi stratami, zarówno osobowymi, jak i materialnymi. Jeżeli chcesz wesprzeć Ukrainę, zajrzyj na rządową stronę Pomagamukrainie.gov.pl lub wykonaj bezpośrednią wpłatę na ogólnopolską zbiórkę Siepomaga.pl